
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
14 липня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1774/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Цегляр” про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
29 квітня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Цегляр» (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Цегляр» (код ЄДРПОУ 13389169, місцезнаходження: 93000, Луганська область, м. Рубіжне, пл. Хіміків, буд. 2 Ж/1) кошти за податковим боргом з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 191963,75 грн з яких: основний платеж - 148272,39 грн, пеня - 43691,36 грн на користь місцевого бюджету з рахунків платника податків у банках.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач здійснює фінансово-господарську діяльність на підставі Статуту і є самостійним суб`єктом, який має права юридичної особи.
Відповідач зареєстрований розпорядженням виконавчого комітету Рубіжанської міської ради за адресою: 93000, Луганська область, м. Рубіжне, пл.Хіміків, буд. 2 Ж/1 та 24 грудня 1991 року внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (номер державної реєстрації 523-2).
Відповідач перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у м.Рубіжне Рубіжанського управління Головного управління ДПС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку з 06 квітня 1995 року за № 1050.
Відповідачем до контролюючого органу подано податкові розрахунки та відповідно узгоджені податкові зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб самостійно визначені у податкових деклараціях з плати за землю: № 9011692562 від 04 лютого 2019 року звітна за 2019 рік на загальну суму 242640,60 грн (плата за землю за місяць складає 20220,05 грн); № 9015385795 від 04 лютого 2020 року звітна за 2020 рік на загальну суму (плата за землю за місяць складає 20220,05 грн).
Відповідач є платником орендної плати з юридичних осіб згідно поданих до контролюючого органу податкових декларацій з плати за землю.
Податкова заборгованість з орендної плати з юридичних осіб становить 148272,39 грн, яка складається з узгоджених сум податкового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб за період з 30 липня 2019 року по 02 березня 2020 року (з червня 2019 року по січень 2020 року), визначених у вищевказаних податкових деклараціях з плати за землю.
У зв`язку з несвоєчасною сплатою відповідачем податкового боргу контролюючим органом на підставі статті 129 Податкового кодексу України та враховуючи відомості з АІС «Податковий блок», нараховано пеню на загальну суму — 43691,36 грн за період з 01 травня 2018 року по 26 грудня 2019 року.
Станом на 02 березня 2020 року відповідач перед місцевим бюджетом Рубіжанської міської ради має заборгованість з орендної плати з юридичних осіб на загальну суму 191963,75 грн, з яких: основне зобов`язання - 148272,39 грн та пеня - 43691,36 грн.
З наведенного вбачається, що заборгованість відповідача перед бюджетом на загальну суму 191963,75 грн є податковим боргом.
Відповідачу на податкову адресу платника податків направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення податкову вимогу форми «Ю» від 05 лютого 2015 року № 27-25, яку отримано 11 лютого 2015 року.
Станом на даний час вищезазначена податкова вимога не скасована, податковий борг відповідача не сплачений та продовжує збільшуватись.
Відповідно до частини першої статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судовими рішеннями є, зокрема ухвали.
За приписами статті 251 КАС України днем вручення судового рішення є, зокрема день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси (пункт 5 частини шостої зазначеної статті).
Ухвалу суду про відкриття провадження у справі від 15 травня 2020 року направлено на адресу відповідача (арк. спр.44), яку відповідач отримав 22 травня 2020 року, що підтверджено рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 46).
Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами відповідно вимог частини шостої статті 162 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.
Відповідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1006886659 від 10 липня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю “Цегляр” зареєстровано як юридичну особу 24 грудня 1991 року, за № 13901200000000458, ідентифікаційний код 13389169, місцезнаходження: 93000, Луганська область, м. Рубіжне, пл. Хіміків, буд. 2 Ж/1, та перебуває як платник податків за основним місцем обліку в ГУ ДПС у Луганській області, Рубіжанське управління, ДПІ у м. Рубіжне (м. Рубіжне) (арк. спр. 52-54), що підтверджено інформаційною довідкою (арк. спр. 27-28).
Податковим органом відповідачу надіслано податкову вимогу № 27-25 від 05 лютого 2015 року на загальну суму 145189,95 грн за адресою реєстрації відповідача: 93000, Луганська область, м. Рубіжне, пл. Хіміків, буд. 2 Ж/1, яку отримано 11 лютого 2015 року (арк. спр. 30).
04 лютого 2019 року відповідач подав до ГУ ДФС у Луганській області податкову декларацію з плати за землю за 2019 рік, відповідно до якої платником самостійно визначено щомісячний платіж за період з січня по грудень 2019 року в розмірі 20220,05 грн (арк. спр. 23-24).
04 лютого 2020 року відповідач подав до ГУ ДФС у Луганській області податкову декларацію з плати за землю за 2019 рік, відповідно до якої платником самостійно визначено щомісячний платіж за період з січня по грудень 2020 року в розмірі 20220,05 грн (арк. спр. 25-26).
Відповідно до інформації про наявність податкового боргу платника податків станом на 02 березня 2020 року борг з орендної плати з юридичних осіб (18010600) становить 191963,75 грн (арк. спр. 4).
Згідно з розрахунку суми недоїмки по підприємству – боржнику ТОВ «Цегляр» з орендної плати з юридичних осіб (18010600) станом на 02 березня 2020 року борг становить 148272,39 грн, період виникнення червень 2019 року – січень 2020 року (арк. спр. 5).
Відповідно до розрахунку пені з орендної плати з юридичних осіб (18010600) по підприємству – боржнику ТОВ «Цегляр» станом на 02 березня 2020 року пеня становить 43691,36 грн, період виникнення травень 2018 року – грудень 2019 року (арк. спр. 6).
Згідно з інтегрованої картки станом на 02 березня 2020 року за ТОВ «Цегляр» рахується боргз орендної плати з юридичних осіб в сумі 191963,74 грн, пеня в сумі 43691,36 грн (арк. спр. 7-22).
Відповідно до інтегрованої картки станом на 28 квітня 2020 року за ТОВ «Цегляр» рахується борг з орендної плати з юридичних осіб в сумі 308527,10 грн, пеня в сумі 43691,36 грн (арк. спр. 48-51).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1).
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2).
Пунктом 11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 288 Податкового кодексу України врегульовані питання, пов`язані з обчисленням та сплатою орендної плати.
Так, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 ПК України.). Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (пункт 288.2 статті 288 ПК України.). Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (пункт 288.3 статті 288 ПК України.).
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу (пункт 288.7 статті 288 ПК України.).
Відповідно до пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Як передбачено пунктом 287.3 статтею 287 цього Кодексу, податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (пункту 287.5 статті 287 ПК України).
Відповідно до пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається:
- при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
- при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
- при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.
Згідно пунктом 129.4 статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
На суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до пункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За правилами, визначеними п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до п.п. 20.1.34. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” доповнено ПК України статтею 19-3 та викладено в новій редакції п.п.19.1.1 п.19.1 ст.19, якими визначено перелік функцій державний податкових інспекцій, а функції контрольно-перевірочної роботи закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівнів.
Судом установлено, що у зв`язку з несплатою податкових зобов`язань у строки, передбачені законодавством, за відповідачем утворився податковий борг з орендної плати з юридичних осіб в сумі 191963,75 грн з яких: основний платіж 148272,39 грн, пеня 43691,36 грн.
З метою погашення податкового боргу позивачем направлено відповідачу податкову вимогу форми “Ю” від 05 лютого 2015 року № 27-25, яку було вручено уповноваженому представнику відповідача 11 лютого 2015 року (арк. спр. 30).
Податковий борг у добровільному порядку не було сплачено, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків, доказів погашення податкового боргу сторонами суду не надано.
Відповідно до пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України).
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).
Головним управлінням ДПС у Луганській області доведено наявність податкового боргу ТОВ “Цегляр” у розмірі 191963,75 грн, правомірність звернення з позовом про стягнення податкового боргу до суду та наявність підстав для його стягнення, тобто позовні вимоги відповідають положенням податкового законодавства та підтверджуються дослідженими належними та допустимими доказами, в зв`язку з чим позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини четвертої статті 139 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб`єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Цегляр” про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Цегляр” (ідентифікаційний код 13389169, місцезнаходження: 93000, Луганська область, м. Рубіжне, пл. Хіміків, буд. 2Ж/1) кошти за податковим боргом у загальній сумі 191963,75 грн (сто дев`яносто одна тисяча дев`ятсот шістдесят три гривні 75 коп.) з орендної плати з юридичних осіб, з яких: основного платежу 148272,39 грн (сто сорок вісім тисяч двісті сімдесят дві гривні 39 коп.), пені 43691,36 грн (сорок три тисячі шістсот дев`яносто одна гривня 36 коп.) на користь місцевого бюджету з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Відповідно до пункту 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України строк оскарження судового рішення продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя Т.В. Смішлива