
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАМІНУ НЕНАЛЕЖНОГО ВІДПОВІДАЧА
14 липня 2020 року Справа № 280/6373/19 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Садового І.В.,
за участю секретаря судового засідання – Вельможко К.С.,
представника позивача – Барського А.О.,
представника відповідача – Дяченко Ю.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю “Мелітопольський завод автотракторних запчастин” (72356, Запорізька область, Мелітопольський район, с. Обільне, вул. Залізнична, буд.16, код ЄДРПОУ 30641508)
до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
20.12.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Мелітопольський завод автотракторних запчастин” (далі – позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 28.08.2019 №0014571402, №0014581407 та №0014591407.
Ухвалою суду від 23.12.2019 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), позивачу було надано 5-денний строк з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків позовної заяви. Позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 17.02.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначене підготовче судове засідання по справі на 12.03.2020.
Протокольною ухвалою від 12.03.2020 підготовче засідання відкладене до 30.03.2020.
Ухвалою суду від 30.03.2020 провадження у справі зупинене за клопотанням сторін для примирення до 12.05.2020.
Ухвалою суду від 12.05.2020 провадження у справі поновлено.
Ухвалою суду від 12.05.2020 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 26.05.2020.
Ухвалою суду від 26.05.2020 провадження у справі зупинене за клопотанням сторін для примирення до 14.07.2020.
14.07.2020 провадження у справі поновлено.
У судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про заміну відповідача – Головне управління ДФС у Запорізькій області на належного відповідача – Головне управління ДПС у Запорізькій області.
Представник позивача проти заміни неналежного відповідача у справі не заперечив.
Розглядаючи клопотання відповідача про заміну неналежного відповідача у справі, суд знайшов підстави для його задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 КАС України, учасниками справи є сторони, треті особи.
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (ч.3 ст. 43 КАС).
Згідно з ч.3 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Як зазначено у ч.7 ст.48 КАС України, заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
За приписами ст.52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Постановою Кабінету Міністрів України “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України” від 18.12.2018 №1200 (зі змінами і доповненнями, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 № 846) (далі – Постанова №1200) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України (пункт 2 Постанови № 1200).
Постановою Кабінету Міністрів України “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби” від 19.06.2019 №537 (зі змінами і доповненнями, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 №846) утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби та реорганізовані деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби.
Згідно з п. 3, 4 цієї постанови територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Територіальні органи Державної податкової служби визначені правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються.
Відповідно з додатками 1, 2 Постанови №537 утворюється Головне управління Державної податкової служби у Запорізькій області. Головне управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області реорганізується шляхом приєднання до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області.
Головне управління Державної податкової служби у Запорізькій області розпочало виконання функцій і повноважень Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області на підставі наказу ДПС України "Про початок діяльності Державної податкової служби" від 28.08.2019 №36.
Крім цього, в ухвалі Верховного Суду від 18.06.2020 по справі №2804631/19 зазначено, що територіальні органи Державної податкової служби визначені правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються, у зв`язку з чим зроблено висновок про те, що Головне управління ДФС у Запорізькій області не має адміністративної процесуальної правоздатності органу, зокрема у сфері реалізації державної податкової політики.
З огляду на викладене, суд вважає клопотання відповідача обґрунтованим та здійснює за згодою позивача заміну первісного відповідача на належного відповідача – Головне управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 43143945).
Керуючись ст.ст. 48, 243, 248 КАС України, суд –
УХВАЛИВ:
Клопотання відповідача про заміну неналежного відповідача – задовольнити.
Допустити заміну первісного відповідача у справі з Головного управління ДФС у Запорізькій області на належного відповідача – Головне управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 43143945).
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя І.В.Садовий