
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2020 р. Справа№200/9967/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Шинкарьової І.В.,
при секретарі судового засідання – Заїченко Я.В.,
за участю сторін :
позивача - ОСОБА_1
представника відповідачів 1, 2 – Кірпічнікова О.М.
представника відповідача 3 – Кудрявцева В.В.
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відповідач 1 - Східного територіального управління Національної гвардії України, відповідач 2 - Головне управління Національної гвардії України, відповідач 3 - Військова частина 3035 Національної гвардії України про визнання дій неправомірними зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Східного територіального управління Національної гвардії України (відповідач 1), Головного управління Національної гвардії України (відповідач 2), Військова частина 3035 Національної гвардії України (відповідач 3) про визнання дій відповідачів щодо повернення документів поданих для виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю, пов`язаною із захистом Батьківщини незаконними; зобов`язання відповідачів призначити одноразову грошову допомогу у зв`язку з інвалідністю, пов`язаною із захистом Батьківщини у розмірі встановленому порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 10 травня 2016 року по 27 листопада 2018 року був звільнений з військової служби за станом здоров`я наказом командира військової частини 3035 Національної гвардії України від 20 листопада 2018 року № 47 о/с у запас з виключенням з військового обліку. Випискою з акту огляду медико-соціальної експертної комісії № 054432 позивачу встановлено третю групу інвалідності з 01 березня 2019 року пов`язанні з захистом Батьківщини, що на думку позивача, є підставою для отримання одноразової грошової допомоги.
Повернення відповідачем - 3 листом від 28 травня 2019 року, на доопрацювання з тих підстав, що не подано документів, що свідчать про причини та обставини поранення, позивач вважає незаконним.
Відповідно до ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2019 року провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 19 листопада 2019 року клопотання позивача від 19 листопада 2019 року про залучення в якості третьої особи Військову частину 3035 Національної гвардії України задоволено та залучено в якості третьої особи- Військову частину 3035 Національної гвардії України (адреса: 84100, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, буд. 2, код ЄДРПОУ: 23313902).
02 грудня 2019 року протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження по справі №200/9967/19-а та призначено до судового розгляду по суті на 17 грудня 2019 року.
Відповідач у строк, встановлений судом, надіслав до суду відзив на позовну заяву за вх.№40/33-2804, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.
В обґрунтування своєї правової позиції зазначає, що відсутні правові підстави для призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності внаслідок поранення, ЗЧМТ - контузії головного мозку і захворювання, пов`язаних із виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, оскільки позивачем не подано документів, що свідчать про причини та обставини поранення.
Третьої особою також надано пояснення в якій підтримує відзив відповідача та зазначає, що, подані позивачем протокол військово-лікарської комісії, акт судово-медичного обстеження та довідка МСЕК не можуть бути належними документами, що свідчать про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), тому відповідно до п.4 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у позивача відсутнє право на виплату.
Ухвалою суду від 14 січня 2020 року вирішено замінити відповідача 2 у справі Міністерство внутрішніх справ України (місцезнаходження: 01024, м. Київ, вул. Богомольця, б. 10, код ЄДРПОУ 00032684) на Головне управління Національної гвардії України (03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 9-а, код ЄДРПОУ 08803498).
Відповідач 2 позовні вимоги не визнав, надав відзив у якому зазначив, що взагалі не отримувало, не розглядало та приймало будь-яких рішень стосовно заяв позивача. Тому оцінка законності його дій в цій справі безпредметна. Щодо підстав для виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю, підтримав позицію відповідача 1 та відповідача 2.
16 березня 2020 року протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження по справі та призначено до судового розгляду по суті на 14 квітня 2020 року о 14:30 год.
Ухвалою суду від 14 квітня 2020 клопотання представника відповідача про відкладення судового засідання у справі №200/9967/19-а задоволено та судове засідання у справі №200/9967/19-а призначене на 14 квітня 2020 року відкладено на іншу дату, через запровадження карантинних заходів.
Судове засідання призначено 23 червня 2020 року.
В судовому засіданні 23 червня 2020 року судом, керуючись ст. 223 КАС України , була оголошена перерва до 02 липня 2020 року на 14:45 год., про що повідомлені особи, які беруть участь у справі.
У судове засідання 02 липня 2020 року з`явились: позивач, представники відповідачів.
02 липня 2020 року ухвалою суду, третю особу Військову частину 3035 Національної гвардії України залучено в якості відповідача -3 у справі (адреса: 84100, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, буд. 2, код ЄДРПОУ: 23313902), про що сторони, які приймають участь у справі не заперечували.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивача ОСОБА_1 , снайпера першого відділення снайперського взводу спеціального призначення батальйону спеціального, звільненого відповідно до підпункту «б» (за станом здоров`я) пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» з військової служби наказом командира військової частини 3035 Національної гвардії України від 20 листопада 2018 року № 47 о/с у запас Збройних Сил України з виключенням з військового обліку, 27 листопада 2018 року.
02 квітня 2019 року позивач подав заяву до відповідача 3 про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю, пов`язаною із захистом Батьківщини до східного територіального управління Національної гвардії України.
До заяви було додано:
Довідку про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 28 березня 2019 року серія 12 ААА № 032122;
Довідку МСЕК про ступінь інвалідності від 28 березня 2019 року серія 12 ААБ №054432;
Копія свідоцтва про хворобу ВЛК від 16 листопада 2018 року №309;
Копії сторінок паспорту та довідки про ідентифікаційний номер;
Картка реквізитів для проведення операції поповнення карткового рахунку.
Листом від 26 квітня 2019 року № 40/35/32-772 відповідачем - 3 на адресу Командувачу Національної гвардії України через відповідача -1 було направлено висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги позивачу. (том.1, а.с. 79-80)
Листом від 10 травня 2019 року №40/32-1253 Відповідачем 1 Східним територіальне управління Національної гвардії України було повернуто відповідачу 3 документи щодо виплати одноразової грошової допомоги позивачу на доопрацювання (том.1, а.с. 78)
Листом від 28 травня 2019 року позивачу, відповідачем 3 було повернуто документи на доопрацювання. В листі зазначено, що оскільки в свідоцтві про хворобу № 309 було зазначено, що восени 2017 року ви отримали поранення в ділянку носа, а тому необхідно надати додатково підтверджувальні документи у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», а саме акт розслідування нещасного випадку та витягу з ЄРДР про визначення винної особи, з вини якої була нанесена травма. (том.1, а.с. 8)
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до свідоцтва про хворобу позивача № 309 встановлено діагноз і постановлено причинний зв`язок захворювань, а саме посттравматичний стресовий розлад, затяжного перебігу, зміна особистості по експлозивному типу. F - 43.1. Остеохондроз шийного відділу хребта нестабільна форма, з протрузієюмежхребуевого диску С5-С6. Цервікобрахілалгічний синдром зліва з незначним порушенням функції хребта. Больовий синдром. ВСД за змішаним типом. Сиптоматична артеріальна гіпертензія. Постравматичнаенцефалопатія з розсіяною неврологічною сиптоматикою, астен-вегетативний синдром. Обмежений нейродерміт. Захворювання пов`язане із захистом Батьківщини. (том.1, а.с. 9-10)
Випискою з акту огляду медико-соціальною експертною комісією № 054432 від 28 березня 2019 року встановлено позивачу третю групу інвалідності з 11 березня 2019 року у зв`язку із захворюванням пов`язаним із захистом Батьківщини. Інвалідність встановлена до 01 квітня 2020 року. (том.1, а.с. 12)
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №2011-XII), який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі та Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 (далі - Порядок №975).
Частиною 1 ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч.1 ст.16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Частиною 2 статті 16 Закону №2011-XII встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога.
Так, відповідно до п.4 ч.2 ст.16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
В силу ч.9 ст.16-3 Закону №2011-XII порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, яка прийнята відповідно до п.2 ст.16-2, п.9 ст.16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).
Частиною 2 пункту 3 Порядку №975 встановлено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до ст.16-4 Закону №2011-XII призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста є наслідком:
а) вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;
б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння;
в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Пунктом 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 (далі - Порядок №975) визначено, що військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Подання зазначених у п.11 Порядку №975 документів при зверненні за призначенням одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення інвалідності, є необхідною умовою для призначення такої допомоги та ґрунтується на необхідності перевірити відсутність обмежень, встановлених у ст.16-4 Закону №2011-XII (зокрема, коли інвалідність є наслідком вчинення особою дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю), за наявності яких особа позбавляється права на отримання такої допомоги.
Між тим, обов`язок перевірити, чи не настала інвалідність за обставин, перелік яких визначений у ст.16-4 Закону № 2011-XII, покладено на орган, що приймає рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги.
Пунктом 13 Порядку №975 (в редакції від 17 квітня 2019 року , набрало чинності 24 квітня 2019 року) визначено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Відповідно до п.8 Методичних рекомендацій щодо порядку оформлення, фінансування та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» затверджених командувачем внутрішніх військ МВС України від 08 лютого 2014 року (далі методичні рекомендації)– командири військових частин, які підпорядковані начальникам управлінь територіальних командувань, подають документи до цих управлінь для перевірки документів фахівцям за напрямами. Управління територіального командування після перевірки надсилає документи до ГУВВ разом з листом – погодженням.
Таким чином, відповідач 1 повинен був направити документи позивача для прийняття рішення до відповідача 2, а відповідач 2, на підставі п.13 Порядку №975 повинен був прийняти відповідне рішення про призначення одноразової грошової допомоги або відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання. Тобто при розгляді документів позивача, відповідач 1 повинен був керуватись п. 13 Порядку №975 в редакції від 17 квітня 2019 року, що набрало чинності 24 квітня 2019 року, оскільки відповідачем 1 документи розглядались вже після 24 квітня 2019 року, а саме спрямувати документи до відповідача 2 для прийняття рішення, оскільки з 24 квітня 2019 року, до повноважень відповідача 2 належить прийняття рішення в тому числі і повернення документів на доопрацювання.
Таким чином Відповідачами 1 та 3 було повернуто документи на доопрацювання з порушенням встановленого порядку та за межами своїх повноважень, а тому позовні вимоги в частині визнання дій відповідачів 1 та 3 щодо повернення документів, поданих позивачем для виплати одноразової допомоги є неправомірними, а позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Щодо підстав для повернення на доопрацювання позивачу документів, а саме акту розслідування нещасного випадку та витягу з ЄРДР про визначення винної особи, з вини якої була нанесена травма, суд зазначає наступне.
Слід зазначити, що Порядок №975 не визначає, який саме документ (військово-облікові документи, медична довідка, акт розслідування, архівна довідка, виписка з історії хвороби, тощо) повинна подати особа, яка звертається за отриманням одноразової грошової допомоги, на підтвердження обставин причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва).
Відповідності до п. 21.21 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 (далі - Положення № 402) за наявності тілесних ушкоджень (відсутність кінцівки, дефекти кісток черепа, рубці після поранень, наявність чужорідних тіл) у колишніх військовослужбовців - учасників бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни, в інші періоди ведення бойових дій, у тому числі при проходженні військової служби в країнах, де велися бойові дії, а також у колишніх військовополонених у разі відсутності даних про їх медичний огляд військово-лікарськими комісіями з цього приводу в період військової служби ці особи, незалежно від причини звільнення із Збройних Сил і ступеня придатності до військової служби у даний час, для встановлення характеру і давності тілесних ушкоджень за направленням військового комісара підлягають огляду судово-медичним експертом (за необхідності після обстеження у лікувально-профілактичному закладі). Результати медичного обстеження судово-медичним експертом заносяться в акт судово-медичного дослідження (висновок експерта) за наслідками поранення та разом з іншими документами, що підтверджують факт отримання поранення (контузії, травми або каліцтва), довідкою про проходження військової служби і перебування у частинах діючої армії, з посиланням на Перелік країн, посвідченням учасника бойових дій, військово-обліковими і медичними документами направляються до штатних військово-лікарських комісій для встановлення причинного зв`язку поранення (каліцтва).
Відповідно до п. 21.3 зазначеного вище Положення, причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців визначають штатні військово-лікарські комісії; у колишніх військовослужбовців інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали, - штатні військово-лікарські комісії цих військових формувань та оформлюють протоколом за формою, наведеною в додатку 19.
Згідно п. 21.5 глави 21 розділу ІІ Положення № 402, постанови військово-лікарських комісій про причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:
в) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, пов`язане з проходженням військової служби» - якщо воно одержане за обставин, не пов`язаних з виконанням обов`язків, або одержане внаслідок правопорушення.
г) «Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії» - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період перебування в країнах, де велись бойові дії (Перелік країн затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1994 року № 63 «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (із змінами), і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій.
Відповідно до п. 21.7 Положення № 402 постанова військово-лікарських комісій про причинний зв`язок поранення (травми, контузії, каліцтва) приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або засвідченої копії Акта про нещасний випадок (додаток 1 до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06 лютого 2001 року № 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2001 року за № 169/5360 (зі змінами), у яких зазначаються обставини отримання поранення (контузії, травми, каліцтва).
При медичному огляді військовослужбовців, колишніх військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на збори, які одержали поранення (травму, контузію, каліцтво) до введення в дію Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 04 січня 1994 року № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 липня 1994 року за № 177/386, і не мають довідки, виданої військовою частиною, військово-лікарськими комісіями можуть бути прийняті до уваги достовірні документи про причини і обставини одержання військовослужбовцем поранення (контузії, травми, каліцтва) (записи про первинне звернення по медичну допомогу із зазначенням обставин одержання поранення (травми), витяг із історії хвороби, матеріали службового розслідування, дізнання, досудового слідства за фактом поранення (травми) та інші медичні або військово-облікові документи) (п. 21.8 Положення № 402).
З огляду на викладене, відсутність у абзаці 6 п. 11 Порядку № 975 вказівки про якийсь конкретний документ (військово-облікові документи, медична довідка, акт розслідування, архівна довідка, виписка з історії хвороби, тощо), який свідчить про причини та обставини поранення говорить про те, що в кожному конкретному випадку це можуть бути різні документи, які достовірно свідчать про причини та обставини поранення.
Отже, відсутність висновків службового розслідування та акту розслідування не може бути підставою для відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, за умови, якщо причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) підтверджені іншими документами, що містять достовірні відомості про зазначені обставини.
Водночас, подання відповідного рішення військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, яким встановлено, що отримані особою поранення, травма, контузія, захворювання, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, не виключає необхідності подання інших, зазначених у п. 11 Порядку № 975, документів, що свідчать про причини та обставини поранення, травми, контузії та захворювання.
Під час судового розгляду справи було встановлено що Відповідачем 1 до Головного управління Національної гвардії України документи для розгляду не надавались, та відповідно будь яких рішень з спірного питання відповідачем 2 не приймалось, тому позовні вимоги у відношенні відповідача 2 не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи те, що заява позивача, фактично не була розглянута органом до повноважень якого входить прийняття рішення з спірного питання, суд вважає, що для повного захисту порушених прав позивача необхідно зобов`язати відповідачів 1 та 3 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 квітня 2019 року з урахуванням висновків суду викладених у даному рішенні та з дотриманням вимог п.13 Порядку № 975.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 139, 205, 229, 242-246, 250, 255, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до відповідач 1 - Східного територіального управління Національної гвардії України (код ЄДРПОУ: 25575782, адреса: 61070, м. Харків, Київський район, вул. Академіка Проскури, буд. 1-а), відповідач 2 - Головне управління Національної гвардії України (код ЄДРПОУ 08803498, адреса: 03151, м.Київ, Солом`янський район, вул. Народного Ополчення, будинок 9-А), відповідач 3 - Військова частина 3035 Національної гвардії України (код ЄДРПОУ: 23313902, адреса: 84100, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, буд. 2) про визнання дій відповідач щодо повернення документів, поданих для виплати позивачу одноразової допомоги у зв`язку з інвалідністю, пов`язаною із захистом Батьківщини незаконними; зобов`язання відповідачів призначити позивачу одноразову грошову одноразову допомогу у зв`язку з інвалідністю , пов`язаною із захистом Батьківщини у розмірі, встановленому порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі ( смерті) , інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцем, військовозобов`язаних та резервістів , які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, – частково задовольнити.
Визнати дії відповідача 1 - Східного територіального управління Національної гвардії України та відповідача 3 - Військової частини 3035 Національної гвардії України щодо повернення документів, поданих для виплати ОСОБА_1 одноразової допомоги у зв`язку з інвалідністю , пов`язаною із захистом Батьківщини незаконними.
Зобов`язати відповідача 3 - Військову частину 3035 Національної гвардії України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 квітня 2019 року з урахуванням висновків суду викладених у даному рішенні.
В іншій частині позову - відмовити.
Рішення прийняте в нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 02 липня 2020 року.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 13 липня 2020 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень внесених до КАС України згідно з Законом України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)».
Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя І.В. Шинкарьова