Рішення № 90362804, 14.07.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2020
Номер справи
160/4844/20
Номер документу
90362804
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2020 року Справа № 160/4844/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Боженко Н.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні в м.Дніпрі адміністративну справу №160/4844/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

30 квітня 2020 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла направлена засобами поштового зв`язку позовна заява ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення та надані в березні-квітні 2018 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії позивача;

- зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити перерахунок розмірів посадових окладів за посадою та за військове звання ОСОБА_1 , відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 Постанови №704 із зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника "50 % розміру мінімальної заробітної плати", встановленого законом на 01.01.2018 р. та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти;

- зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направити відповідну довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 р.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він є пенсіонером Міністерства оборони України з вересня 2013 року та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, отримує пенсію за вислугу років. Позивач дізнався, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.01.2018 р. здійснено перерахунок пенсій військових пенсіонерів, в тому числі і позивача, на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 р. та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 р. Позивач провів аналіз чинного законодавства, судової практики та дійшов висновку, що посадовими особами відповідача під час проведення розрахунку розмірів окладів за посадою та військовим званням в березні-квітні 2018 року були допущені порушення вимог нормативних актів та протиправно використано показник прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який складав 1762,00 грн., а не показник 50 % мінімальної заробітної плати, який складав 1861,50 грн. Внаслідок цього, розмір посадового окладу позивача повинен був складати 1861,50 х 2,48 = 4616,00 грн., а не 4370,00 грн., як це вказано на момент проведення перерахунку посадового окладу. З огляду на викладене, позивач вважає, що відповідачем протиправно визначено розміри окладів за посадою та військовим званням, які були включені ним до довідки про розмір грошового забезпечення позивача, на підставі якої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в квітні 2018 року і був проведений перерахунок пенсії позивача, що істотно відрізняється в менший бік від тих розмірів окладів за посадою та військовим званням, що мали б бути включеними до довідки про розмір грошового забезпечення позивача. При цьому, ОСОБА_1 зауважив, що звертався до відповідача із заявою про складення нової довідки про розмір його грошового забезпечення із вказівкою у ній розмірів окладів за посадою та військовим званням у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №740 від 30.08.2017 р., однак в отриманій позивачем від Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповіді не обґрунтовано з яких підстав під час проведення розрахунку розмірів посадового окладу та окладу за військове звання позивача відповідачем не було застосовано чинні положення додатків 1 і 14 постанови Кабінету Міністрів України №740 від 30.08.2017 р. Також позивач наголосив, що відповідачем на подану ОСОБА_1 заяву не було вжито жодних заходів щодо підготовки та видачі позивачу оновленої довідки.

Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 160/4844/20 та у зв`язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 травня 2020 р. прийнято зазначену вище позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі №160/4844/20 за вищезазначеним позовом, ухвалено здійснювати розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження) згідно частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

26 травня 2020 р. до суду надійшов від представника Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відзив на позовну заяву, в якій останній заперечив проти заявлених ОСОБА_1 до суду позовних вимог. Так, відповідач, посилаючись на норми законодавства України, зазначив, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії, з урахуванням відповідних нормативних актів. Як пояснив відповідач, пунктом 4 постанови №704 чітко визначено на що потрібно множити тарифні коефіцієнти, зазначені в додатках 1, 12, 13, 14, а саме: до 21.02.2018 р., розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), а з 21.02.2018 р. лише розмір прожитого мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 р. При цьому, на думку відповідача, посадова особа Кабінету Міністрів України, яка розробляла зміни до постанови №704, допустила суперечність та не узгодженість між пунктом 4 постанова Кабінету Міністрів України №704 в редакції постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. та приміток до додатків, не виключивши з приміток до додатків 1, 12, 13, 14, тобто норму, на яку посилається позивач. Відповідач виходить з того, що примітки в додатках 1, 12, 13, 14 постанови Кабінету Міністрів України №704 до 21.02.2018 р. слід лише дублювали пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №704, тобто юридична сила зазначених приміток прямо зазначалась нормою пункту 4 постанови №704. Отже, відповідач вважає, що посадові особи органів державної влади в своїй діяльності повинні використовувати саме пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №704, а не примітки в додатках, які за змістом дублювали пункт 4 постанови №704 до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України №103. Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) є пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про складення нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , в якій позивач просив вказати розміри окладів за посадою та військовим званням, у відповідності до положень, визначених в примітках до додатків 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України №704, та надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії.

У відповідь на подану ОСОБА_1 заяву Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено та направлено позивачу відповідь (зокрема, лист за вих. №7/14270/4 від 23.12.2019 р.), в якій відповідач повідомив заявника, що останньому встановлений посадовий оклад з округленням у розмірі 4370,00 грн., оклад за військовим званням з округленням 1410,00 грн. Також у даному листі відповідач зазначив, що Порядок встановлення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням відповідає вимогам пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р. та враховується при встановленні окладів для військовослужбовців, що на теперішній час проходять службу у Збройних Силах України та в інших відомствах.

Не погодившись із такими діями та позицією відповідача, ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із даною позовною заявою.

Вирішуючи спір по суті та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу протиправності дій відповідача щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, на підставі відомостей, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення та надані в березні-квітні 2018 р. до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

У відповідності до положень ч. 2 ст. 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У статті 24 Конституції України закріплено гарантію рівності конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.

Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно із приписами статті 48 Конституції України, кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

30 серпня 2017 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постанова Кабінету Міністрів України №704 набрала чинності з 1 березня 2018 р.

21 лютого 2018 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р., визначаються тарифні розряди для посад, з яких звільнялися пенсіонери.

Так, як вбачається з матеріалів справи, позивач був звільнений з посади начальника приймального відділення 385 військового госпіталю (на 100 ліжок) Військово-медичного клінічного центру Південного регіону (на 625 ліжок). При цьому, позивачу встановлено 19 тарифний розряд, якому відповідає тарифний коефіцієнт 2,48.

Відповідно до Примітки 1 Додатку 1 до постанови КМУ, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

При цьому, приміткою до Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України №740 від 30.08.2017 р., передбачено що, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1762,00 грн., а мінімальна заробітна плата 3723,00 грн. Отже, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 1861,50 грн.

Таким чином, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням повинен бути 1861,50 грн.

Наведене свідчить про обґрунтованість тверджень позивача, викладених останнім у позовній заяві та, як наслідок, вчинення Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки протиправних дій у вигляді визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення позивача та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для проведення перерахунку його пенсії, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 р.

Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає необхідним визнати протиправним дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розміру окладів за посадою та військовим званням, які були надані до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок розмірів посадових окладів за посадою та за військове звання ОСОБА_1 , відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 р. з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника «50% розміру мінімальної заробітної плати», встановленого законом на 01.01.2018 р. та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти, а також про зобов`язання відповідача направити відповідну довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 р., суд зазначає таке.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно з ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України).

Таким чином, з метою ефективного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в наступній редакції: зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити та надати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р. з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 р. та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти.

Відповідно до ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Відтак, беручи до уваги все вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами й іншими учасниками справи докази, а також їх письмові доводи, суд доходить, що позовна заява ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії - підлягає частковому задоволенню.

Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору, іншими учасниками справи судові витрати не понесені, судові витрати не підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (49006, м.Дніпро, вул. Шмідта, 16; код ЄДРПОУ 08353525) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення та надані в березні-квітні 2018 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити та надати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р. з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 р. та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Роз`яснити, що відповідно до п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження, передбачений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, продовжується на строк дії такого карантину.

Суддя Н.В. Боженко