
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2020 року ЛуцькСправа № 140/6646/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (надалі - ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - ФОП ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення фінансових санкцій в сумі 6800,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 11.04.2019 року працівниками ГУ ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку кіоску, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 . Під час перевірки податковим органом складено акт від 11.04.2019 року №03/93/40-01/3255502567, яким встановлено, зокрема, факт продажу алкогольних напоїв (пива) на розлив для споживання на місці без надання суб`єктом господарювання документа, що підтверджує статус закладу громадського харчування.
ГУ ДФС у Волинській області України на підставі акта перевірки прийнято рішення від 27.05.2019 року №000856-40 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн. за факт продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці суб`єктом господарювання, що не має статусу суб`єкта господарювання громадського харчування. Відповідач в добровільному порядку не сплатила штраф, тому позивач просить стягнути з ФОП ОСОБА_1 заборгованість по фінансових санкціях у розмірі 6800,00 грн.
Ухвалою суду від 14.05.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Копію ухвали від 14.05.2020 року про відкриття провадження в адміністративній справі була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місцезнаходження, що зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, проте поштове відправлення повернулося на адресу суду із довідкою відділення поштового зв`язку про невручення "адресат відсутній за вказаною адресою" та відбитком календарного штемпеля від 15.06.2020 року, тобто, в розумінні пункту 5 частини шостої статті 251 КАС, днем вручення вказаної ухвали є 15.06.2020 року.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подала.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована 06.06.2012 року як фізична особа-підприємець, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як свідчать матеріали справи, з 04.04.2019 року по 11.04.2019 року на підставі наказу від 02.04.2019 року №1235 та направлень від 02.04.2019 року №000989, №000990, №000991 посадовими особами ГУ ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку кіоску, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, де здійснює господарську діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , про що було складено акт фактичної перевірки від 11.04.2019 року №03/93/40-01/3255502567.
Перевіркою встановлено, зокрема, факт продажу алкогольних напоїв, а саме 1 бокалу пива «Земан» пшеничне об`ємом 0,5 л в одноразовому посуді (пластиковий стакан) на розлив для споживання на місці за ціною 19,00 грн.
Під час перевірки підприємцем не надано документ, що підтверджує статус суб`єкта господарювання громадського харчування, чим порушено вимоги статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
У письмових поясненнях від 04.04.2019 року ФОП ОСОБА_1 зазначила, що «…була не вірно проінформована (в кіоску є дозвіл на роздрібну торгівлю)».
Для з`ясування того, що чи відповідає кіоск, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Грушевського, 30А, вимогам закладу громадського харчування (ресторанного господарства) та чи є ОСОБА_1 суб`єктом господарювання громадського харчування позивач листом від 15.04.2019 №12712/10/03-20-40-01-20 надіслав запит в Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області. У відповіді на цей запит Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області листом від 24.04.2019 року вих. №02.02-08/2329 повідомило, що ФОП ОСОБА_1 , яка здійснює господарську діяльність за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована в Державному реєстрі потужностей операторів ринку харчових продуктів за номером r-UA-03-19-899 від 21.12.2016 року за такими видами діяльності: роздрібна торгівля харчовими продуктами. Додатково повідомлено, що інформацію щодо реєстрації суб`єктів господарювання із харчових продуктів можна тримати в мережі Інтернет на офіційному веб-сайті Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за посиланням http://consumer.gov.ua/ContentPages/Reestri/ «Державний реєстр потужностей операторів ринку (наказ Мінагрополітики від 10.02.2016 №39)».
З вищенаведеного слідує. що ФОП ОСОБА_1 не має статусу суб`єкта господарювання громадського харчування, а має лише право на роздрібну торгівлю харчовими продуктами.
Відповідно до статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб`єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб`єктів господарювання громадського харчування, суб`єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Абзацом десятим частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено, що до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень
На підставі акта від 11.04.2019 року №03/93/40-01/3255502567 ГУ ДФС у Волинській області України прийнято рішення від 27.05.2019 року №000856-40 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 6800,00 грн. за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці суб`єктом господарювання, що не має статусу суб`єкта господарювання громадського харчування.
Вказане рішення було надіслано на адресу відповідача листом від 27.05.2019 року із роз`ясненням порядку його оскарження, порядку сплати штрафу.
Відповідач вищевказане рішення ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувала. Відтак, таке рішення у встановленому порядку не скасоване та не виконане відповідачем в повному обсязі протягом 30 днів з дня вручення його копії.
Як передбачено частиною п`ятою статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суд. Аналогічні положення містить пункт 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790, згідно з яким у разі невиконання суб`єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
З матеріалів справи вбачається, що ФОП ОСОБА_1 добровільно не сплатила штраф в сумі 6800,00 грн., про що свідчить зворотній бік інтегрованої картки, за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати фінансових санкцій у загальній сумі 23383,02 грн.
Беручи до уваги, що ФОП ОСОБА_1 не надано суду доказів сплати в добровільному порядку фінансової санкції в сумі 6800,00 грн., тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги законні, обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 2102,00 грн. згідно із платіжним дорученням від 30.04.2020 року №586 з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 243-246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету Луцької міської ради (банк Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, н/р UA808999980314010561000003550, одержувач коштів: УК у м. Луцьку/Луцька отг/21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009628, код виду сплати 135) заборгованість по фінансових санкціях у сумі 6800,00 грн. (шість тисяч вісімсот гривень 00 коп.).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 43143484).
Відповідач: фізична особи-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Суддя В.Д. Ковальчук