Рішення № 90361293, 02.07.2020, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
02.07.2020
Номер справи
910/2147/20
Номер документу
90361293
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02.07.2020Справа № 910/2147/20За позовом Суворовського районного центру зайнятості

До Державної служби України з безпеки на транспорті

Про стягнення 38972,10 грн.

Суддя Пінчук В.І.

Секретар судового засідання Дімітрова Ю.Ю.

Представники сторін:

Від позивача не з`явився

Від відповідача Тарасенко Н.В. - предст.

Обставини справи

Позивач - Суворовський районний центр зайнятості звернувся до господарського суду міста Києва з позовною заявою про стягнення з відповідача - Державної служби України з безпеки на транспорті 38972,10 грн. заборгованості з виплаченої суми забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному ОСОБА_1 .

Ухвалою господарського суду міста Києва від 19.02.2020 р. відкрите провадження у справі №910/2147/20, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження та призначення судового засідання на 19.03.2020 р.

Ухвалою від 19.03.2020 р. розгляд справи був відкладений до 16.04.2020 р., у зв`язку з нез`явленням у судове засідання представників сторін.

Ухвалою від 05.06.2020 р. розгляд справи призначений на 02.07.2020 р.

Представник позивача у судове засідання не з`явився.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву проти позовних вимог позивача заперечує та просить суд у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України справа розглядається без участі представника позивача за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд -

В С Т А Н О В И В:

На підставі поданої заяви про надання статусу безробітного від 25.02.2019 р., позивачем - Суворовським районним центром зайнятості було надано статус безробітного ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 25.02.2019 року відповідно до наказу про надання статусу безробітного від 01.03.2019 року № НТ 190301.

Згідно частини 1 статті 22 Закону України « Про загальнообов`язкові державне соціальне страхування на випадок безробіття », право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітного, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до наказу Суворовського районного центру зайнятості від 04.03.2019 р. № НТ190304 ОСОБА_1 було призначено виплату допомоги по безробіттю з 04.03.2019 року та розпочато виплату зазначеної допомоги з 04.03.2019 р.

05.09.2019 р. на адресу Центру зайнятості надійшов наказ Державної служби України з безпеки на транспорті № 1451-к від 14.08.2019 року « Про поновлення на посаді ОСОБА_1 », яким на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.07.2019 року по справі № 420/707/19, скасовано наказ Державної служби України з безпеки на транспорті від 29.01.2019 р. №143-к « Про звільнення ОСОБА_1 та поновлено ОСОБА_1 на посаді старшого державного інспектора відділу державного контролю та нагляду за безпекою на залізничному транспорті Управління Укртрансбезпеки в Одеській області.

За період перебування на обліку з 25.02.2019 року по 14.08.2019 року включно в Суворовському районному центрі зайнятості ОСОБА_1 отримав соціальні послуги на суму 38972,10 грн.

Наказом Центру зайнятості НТ № 190905 від 05.09.2019 року було припинено реєстрацію безробітного ОСОБА_1 та знято його з обліку у Центрі зайнятості у зв`язку з поновленням на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили, відповідно до п.2 ч. 1 ст. 45 Закону України « Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття », абзацу 9 пп. 1 п.30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу ( затверджений Постановою КМУ від 19.09.2018р.№ 792 ) та пп.2 п. 1 розділу V Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики від 15.06.2015 року № 613.

Таким чином, факт поновлення на посаді безробітного ОСОБА_1 у Державній службі з безпеки на транспорті під час отримання допомоги по безробіттю підтверджено наступними доказами:

- копією рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.07.2019 р. у справі № 420/707/19;

- копією наказу Державної служби України з безпеки на транспорті № 1451 -к від 14.08.2019 року « Про поновлення на посаді ОСОБА_1 » на посаді старшого державного інспектора відділу державного контролю та нагляду за безпекою на залізничному транспорті Управління Укртрансбезпеки в Одеській області.

Частиною першою статті 34 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що Фонд має право, зокрема, стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданних безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Відповідно до частини 4 статті 35 зазначеного Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття» із роботодавця утримається, зокрема, сума виплаченого забезпечення та вартості надання соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Отже, статтями 34,35 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття» передбачено право Фонду стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, та обов`язок роботодавця сплатити таку суму виплаченого забезпечення та вартість наданих соціальних послуг безробітному, у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Згідно абзацу 9 підпункту 1 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 року № 792 підставою для припинення реєстрації безробітного є видання відповідного до законодавства про працю наказу (розпорядження) про поновлення зареєстрованого безробітного на роботі.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 31 Закону України « Про загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.

Враховуючи те, що поновлення на роботі особи за рішенням суду унеможливлює, відповідно до вимог чинного законодавства України, отримання статусу безробітного та допомоги по безробіттю, а сума виплаченого забезпечення та вартість наданих соціальних послуг безробітному підлягають поверненню роботодавцем до Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, відповідно до частини першої статті 34, статті 35, статті 39 Закону України « Про загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття». Центром зайнятості наказом від 06.09.2019 року № НТ 190906 було прийнято рішення про повернення коштів за рахунок роботодавця у сумі 38972,10 грн., у встановленому законом порядку.

25.11.2019 р. відповідачу було направлено претензію про відшкодування коштів від 25.11.2019 р. ( вих. № 1787/01-19/06 ), в якій було зазначено вимогу Суворовського районного центру зайнятості до відповідача, щодо повернення суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному ОСОБА_1 , у зв`язку з поновленням його на роботі за рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.07.2019 року по справі № 420/707/19, та на підставі наказу роботодавця від 14.08.2019 р. № 1451-к.

На день подання позову, вимогу Суворовського районного центру зайнятості відповідачем добровільно виконано не було, суму боргу перед центром зайнятості, а отже перед Фондом загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в розмірі 38972,10 грн. на рахунок центру зайнятості не перераховано, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає про те, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.07.2019 року № 420/707/19 Державною службою України з безпеки на транспорті було виплачено ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 83397,65 грн., у зв`язку з чим останній звільняється від виконання обов`язку передбаченого ст.35 Закону України « Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття », а саме від повернення Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному.

Також у вказаному відзиві відповідач вважає, що вимоги про стягнення виплаченої суми забезпечення та вартості наданих соціальних послуг повинні бути пред`явленні до Державної казначейської служби України, оскільки вона виконує рішення про стягнення коштів.

Разом з тим, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав:

Відповідно до п. 8 ст. 1 Закону України « Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття » страховий випадок - це подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу;

Статтями 34, 35 зазначеного Закону України передбачено право Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Обов`язок роботодавця відшкодувати Фонду вартість послуг, наданих безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду виникає у випадку, коли працівника звільнено незаконно і саме через цю подію застрахована особа втратила заробітну плату і була вимушена стати на облік як безробітна та отримувати страхові виплати.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України « Про організацію роботодавців, їх об`єднання, права і гарантії їх діяльності » роботодавцем є юридична особа ( підприємство, установа, організація ) або фізична особа - підприємець, яка в межах трудових відносин використовує працю фізичних осіб

Відповідно до п. 11 ст.1 Закону України « Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття » найманий працівник це фізична особа, яка працює за трудовим договором (контрактом) на підприємстві, в установі та організації або у фізичної особи;

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 31 зазначеного Закону України виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду

У разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду із роботодавця утримуються сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному ( п. 4 ст. 35 Закону України « Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття » )

Таким чином, статтею 35 Закону України « Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття » передбачено право Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду та обов`язок роботодавця відшкодувати суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Що стосується тверджень представника відповідача про те, що вимоги про стягнення виплаченої суми забезпечення та вартості наданих соціальних послуг повинні бути пред`явленні до Державної казначейської служби України, оскільки вона виконує рішення про стягнення коштів суд вважає безпідставними.

Відповідно до ст.3 Закону України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень »

виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Тобто, орган Державної казначейської служби України не є відповідачем у цій справі, а лише буде виконувати рішення суду в межах повноважень, покладених на нього державою.

Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення з відповідача - Державної служби України з безпеки на транспорті заборгованості з виплаченої суми забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному, якого поновили на роботі за рішенням суду у розмірі 38972,10 грн. є законними та обґрунтованими.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст.129, 232, 233, 236 - 238, 240 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті ( 01135, м. Київ, проспект Перемоги, 14, код 39816845 ) на користь Суворовського районного центру зайнятості ( 65111, м. Одеса, проспект Добровольського, 145а, код 22500430 ) 38972 ( тридцять вісім тисяч дев`ятсот сімдесят дві ) грн. 10 коп. заборгованості з виплаченої суми забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному ОСОБА_1 , 2102 ( дві тисячі сто дві ) грн. 00 коп. судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до апеляційної інстанції у строки передбачені ст. 256 ГПК України.

дата підписання повного тексту рішення 10.07.2020

СуддяВ.І.Пінчук