Єдиний державний реєстр судових рішень
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/3549/20
ун. № 759/11382/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2020 року м. Київ Слідчий суддя Святошинського районного суду м.Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу прокуратури Київської області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019110000000383 від 11.12.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
09.07.2020 року до слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва надійшло вказане клопотання, в якому слідчий просив надати дозвіл слідчому слідчого управління ГУ Національної поліції в Київській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 або за його дорученням оперативним співробітникам УСР в Київській області ДСР Національної поліції України дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказане клопотанняобґрунтовується тим,що досудовимрозслідуванням увказаному кримінальномупровадженні встановлено,що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , які зловживаючи владою або службовим становищем, з корисливих мотивів, увійшли у змову з посадовими особами підконтрольних їм суб`єктів господарської діяльності, під час розподілу видатків бюджету при укладенні договорів підряду на виконання будівельних робіт за бюджетні кошти об`єктів архітектури, дитячих, спортивних майданчиків, укладенні асфальтобетонної суміші на міських дорогах, тротуарах та прибудинкових проїздів в м. Біла Церква Київської області.
Так встановлено, що основними розпорядниками бюджетних коштів, з корупційною складовою є ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_2 від 20.08.2018 № 3184-62-VII, видатки бюджету розвитку на управління капітального будівництва (далі УКБ), становлять 68635936 грн., з яких розподіл витрат місцевого бюджету на реалізацію місцевих, регіональних програм у 2019 році становить 4 361081 грн., на ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ДЖКГ), становлять 147894948 грн., з яких розподіл витрат місцевого бюджету на реалізацію місцевих, регіональних програм у 2019 році становить 19378267 грн.
Встановлено, що протягом поточного року службові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою незаконного заволодіння бюджетними коштами, підписали ряд договорів підряду на виконання будівельних робіт на території м. Біла Церква, з підконтрольними суб`єктами господарської діяльності, які певним чином мають відношення до вище зазначеної організованої групи осіб, а саме з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ПП « ОСОБА_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ПП « ОСОБА_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ПП « ОСОБА_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), ПП « ОСОБА_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ПП « ОСОБА_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), Представництво « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (ЄДРПОУ НОМЕР_16 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (ЄДРПОУ НОМЕР_17 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (ЄДРПОУ НОМЕР_18 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (ЄДРПОУ НОМЕР_19 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (ЄДРПОУ НОМЕР_20 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (ЄДРПОУ НОМЕР_21 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (ЄДРПОУ НОМЕР_22 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (ЄДРПОУ НОМЕР_23 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » (ЄДРПОУ НОМЕР_24 ), ФОП « ОСОБА_10 », ФОП « ОСОБА_11 », ФОП « ОСОБА_12 », ФОП « ОСОБА_13 », ФОП « ОСОБА_14 », ФОП « ОСОБА_15 », ФОП « ОСОБА_16 », ФОП « ОСОБА_17 », ФОП « ОСОБА_18 », ФОП « ОСОБА_19 », ФОП « ОСОБА_20 », ФОП « ОСОБА_21 », ФОП « ОСОБА_22 », ФОП « ОСОБА_23 », ФОП « ОСОБА_24 та ФОП « ОСОБА_25 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 », ПП « ОСОБА_26 » (ЄДРПОУ НОМЕР_25 ), ПП « ОСОБА_27 » (ЄДРПОУ НОМЕР_26 ), ПП « ОСОБА_28 » (ЄДРПОУ НОМЕР_27 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » (ЄДРПОУ НОМЕР_28 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (ЄДРПОУ НОМЕР_29 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » (ЄДРПОУ НОМЕР_30 ), ФОП « ОСОБА_29 ».
Посадові особи суб`єктів господарювання, з відома службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою отримання надприбутків, вносять у фінансово-звітну документацію завідомо неправдиві відомості, щодо види виконаних робіт, фактичних об`ємів, які не відповідають дійсності, а також вносять відомості про придбання товарів та послуг, які у рази перевищують фактичні ціни, а також відомості про роботи з використанням машин, обладнання та устаткування, які використовувалися частково, або взагалі не використовувалися під час виконання умов договору.
В подальшому отримані надприбутки, як неправомірна вигода, розподіляються між учасниками ОЗГ, зокрема між службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_2 , які лобіюють інтереси для підписання договорів підряду з тими чи іншими підрядними організаціями.
У зв`язку з тим, що у органу досудового розслідування виникла необхідність у перевірці достовірності відомостей внесених до проектно-кошторисної та фінансово-звітної документації по договорах підряду, укладених протягом 2019 року вищезазначеними суб`єктами господарювання зі службовими особами підпорядкованих структурних підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_2 , фактично виконаним обсягам будівельним робіт, у вказаному кримінальному провадженні призначено ряд судових будівельно-технічних експертиз, виконання яких доручено експертам ІНФОРМАЦІЯ_27 . Під час проведення будівельно-технічної експертизи від експерта ІНФОРМАЦІЯ_27 надійшло клопотання щодо надання проектно-кошторисної та фінансово-звітної документації до договорів підряду, укладених ІНФОРМАЦІЯ_28 протягом 2019 року з суб`єктами господарювання.
На підставі наведеного слідчи просив клопотання задовольнити.
У судове засідання слідчий та/або прокурор не з`явилися, про місце і час розгляду клопотання повідомлені належним чином. Слідчий подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, вимоги підтримав та просив задовольнити.
Особа, у володінні якої знаходяться документи, до суду не викликалась у відповідності до ч. 2 ст. 163 КПК України.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Зважаючи на ці положення закону та враховуючи принцип диспозитивності, суд визнав можливим прийняти рішення по суті клопотання за відсутності осіб, які не з`явилися, оскільки їх не прибуття не перешкоджає розгляду клопотання на підставі наданих доказів.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Розглянувши дане клопотання, долучені до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення зазначеного клопотання, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Статтею 132 КПК Українивизначені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження та передбачені обставини, за яких не допускається застосування заходів кримінального провадження. Серед таких обставин у п. 2 ч. 3ст.132 КПК Українизазначена необхідність слідчого, прокурора довести, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Згідно ч. 4 ст. 132 КПК України, для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Частиною 1 ст. 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, а саме що речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи та самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, в зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, а також неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 КПК України в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено: прізвище, ім`я та по батькові особи, якій надається право тимчасового доступу до речей і документів.
За змістом ч.1 ст. 159 КК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи.
Пунктом 19 ч.1 ст. 3 КПК України визначено, що стороною кримінального провадження з боку обвинувачення є слідчий, керівник органу досудового розслідування, прокурор, а також потерпілий.
Виходячи з вимог ч.1 ст. 164 КПК України слідчий суддя не вбачає підстав для задоволення клопотання слідчого в частині щодо надання тимчасового доступу до речей і документів за дорученням оперативним співробітникам УСР в Київській області ДСР Національної поліції України, оскільки єдиним процесуальним документом, що надає право особі доступ до речей та документів є ухвала слідчого судді (а не доручення слідчого), в якій має бути зазначено конкретне прізвище, ім`я та по батькові особи, якій надається право тимчасового доступу до речей і документів.
Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що подане клопотання слід задовольнити частково, оскільки при зверненні до суду із зазначеним клопотанням слідчим доведено, що існує потреба у вказаних заходах, які виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про які йдеться в клопотанні слідчого, а у слідства відсутня можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Керуючись ст.ст. 159,160, 161, 162,163,164,166,369-372 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу прокуратури Київської області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019110000000383 від 11.12.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, - задовольнити частково.
Надати дозвіл дозвіл слідчому слідчого управління ГУ Національної поліції в Київській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 на тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю ознайомлення з ними та вилучити оригінали наступних документів:
-договори підряду:№396/2019 від 19.04.2019;№479/2019 від 08.05.2019,№872/2019 від 15.08.2019,№874/2019 від 15.08.2019, укладені з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄД РПОУ НОМЕР_1 ); №702/2019 від 18.06.2019; №182/2019 від 18.03.2019, укладені з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), №187/2019 від 18.03.2019, №189/2019 від 18.03.2019, №191/2019 від 18.03.2019, №300/2019 від 04.04.2019, №436/2019 від 25.04.2019, №906/2019 від 29.07.2019, №908/2019 від 29.07.2019, №910/2019 від 29.07.2019, укладені з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); №365/2019 від 16.04.2019, №440/2019 від 25.04.2019, №836/2019 від 15.07.2019, №1157/2019 від 15.10.2019, укладені з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (ЄДРПОУ НОМЕР_18 ); №636/2019 від 30.05.2019 , №1003/2019 від 03.09.2019, №1123/2019 від 07.10.2019, укладені з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (ЄДРПОУ НОМЕР_22 ); №736/2019 від 01.07.2019, №511/2019 від 11.05.2019, №1215/2019 від 28.10.2019, укладені з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (ЄДРПОУ НОМЕР_31 ); №1201/2019 від 23.10.2019, №445/2019 від 26.04.2019, укладені з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_30 »; №1360/2019 від 03.12.2019, укладений з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_31 » (ЄДРПОУ НОМЕР_32 ); №1155/2019 від 15.10.2019, укладений з ФОП « ОСОБА_11 »; № 658/2019 від 07.06.2019, укладений з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ); №754/2019 від 03.07.2019, №986/2019 від 27.08.2019, укладені з ПП « ОСОБА_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_12 ); №1087/2019 від 25.09.2019, укладений з ПП « ОСОБА_30 » (ЄДРПОУ НОМЕР_26 );
- додаткові угоди з додатками, календарним планом та графіками виконання робіт до вищевказаних договорів підряду;
- договори на виконання проектно-вишукувальних робіт та розробку проектно-кошторисної документації до вищевказаних договорів підряду; акти приймання послуг по розробці проектно-кошторисної документації;
- проектно-кошторисна документація (робочий проект з пояснювальною запискою, дефектний акт, договірна ціна, локальні, об`єктні та зведені кошториси, кошторисні розрахунки, підсумкова відомість ресурсів), експертний звіт щодо розгляду кошторисної частини проектної документації до вищевказаних договорів підряду;
- фінансово-звітна документація, а саме: акти приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2В, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою КБ-3, підсумкові відомості ресурсів, акти вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт, акти на закриття прихованих робіт до вищевказаних договорів підряду;
- договори на здійснення технічного та авторського нагляду за будівництвом, акти приймання послуг по здійсненню технічного та авторського нагляду за будівництвом до вищевказаних договорів підряду;
- декларація про початок виконання будівельних робіт, декларація про готовність об`єкта до експлуатації до вищевказаних договорів підряду;
- платіжні документи, які підтверджують оплату ІНФОРМАЦІЯ_28 за виконані роботи, надані послуг з виконання проектно-вишукувальних робіт та розробку проектно-кошторисної документації, надані послуг технічного і авторського наглядів по вищевказаним договорам підряду;
- загальні журнали робіт, спеціальні журнали окремих видів робіт, журнали інструктажу, які велися підрядною організацією під час виконання робіт, журнали технічного нагляду робіт по вищевказаних договорах підряду;
- документація на придбання будівельних матеріалів та обладнання і устаткування, які використовувалися під час виконання цих робіт (товарно-транспортні, видаткові накладні, накладні на внутрішнє переміщення), сертифікати відповідності на придбані будівельні матеріали та обладнання і устаткування, у разі оренди обладнання і устаткування-договори оренди), які використовувалися під час виконання будівельних робіт за вищевказаними договорами підряду та які відображені у фінансово-звітних документах;
- документація, яка підтверджує використання будівельних машин та механізмів, витрати на паливно-мастильні матеріали;
-документи (розпорядження,накази,рішення,тощо),підтверджуючі виділеннябюджетних коштівна виконанняробіт по вищевказаним договорам підряду.
В задоволенні іншої частини клопотання відмовити.
В разі відсутності документів, надати засвідчені копії протоколів виїмок (тимчасового доступу до речей і документів, їх огляду та вилучення), що підтверджують вилучення оригіналів.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Строк дії ухвали один місяць, тобто, - до 13.08.2020 року. Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення на дану ухвалу може бути подано під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1