
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
13 липня 2020 року м. Мукачево Справа №303/3530/20
2/303/1378/20
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Кость В.В., розглянувши матеріали
за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області
до відповідача КНП «Мукачівська центральна районна лікарня»
про стягнення збитків,
ВСТАНОВИВ:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області звернулося до суду з вищевказаним позовом.
При вирішенні питання про можливість відкриття провадження на підставі вказаної позовної заяви, суд виходить з того, що згідно зі ст. 2 Цивільного процесуального кодексу України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Фактичний аналіз матеріалів позовної заяви свідчить про те, що вимога за предметом спору стосується відшкодування збитків, завданих КНП «Мукачівська центральна районна лікарня» (юридичною особою) управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області внаслідок необґрунтованої видачі листків непрацездатності.
Згідно із частиною першою статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди у порядку цивільного судочинства розглядають справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових відносин та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
В свою чергу статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
В свою чергу суб`єкт владних повноважень – це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон) Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням .
В свою чергу відповідно до частини 1 статті 8 Закону виконавча дирекція Фонду є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду. Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та провадить діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду.
Основним завданням Фонду є, зокрема, здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності (пункти 1, 6 частини 1 статті 9 Закону).
Тобто Фонд є суб`єктом владних повноважень, наділеним владними управлінськими функціями.
Держава може вступати як у цивільні (господарські), так і у адміністративні правовідносини. У випадку, коли держава вступає у цивільні правовідносини, вона має цивільну правоздатність на рівні з іншими учасниками цивільних правовідносин. Держава набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через відповідні органи, які діють у межах їхньої компетенції, встановленої законом. У випадку, коли держава вступає в адміністративні правовідносини, вона діє через свої органи як суб`єкт владних повноважень.
Отже, поведінка органів, через які діє держава у цивільних або адміністративних відносинах, розглядається як поведінка держави у цивільних або адміністративних відносинах.
При цьому відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, як у цивільних, так і в адміністративних відносинах органи, через які діє держава, не мають власних прав і обов`язків, але наділені повноваженнями (компетенцією) представляти державу у відповідних відносинах.
Метою участі держави в особі відповідних органів у адміністративних правовідносинах є публічний інтерес, тобто вступаючи у такі відносини, держава в особі відповідного органу має на меті в першу чергу захист інтересів держави, громади, невизначеного кола осіб. У той же час, вступаючи в цивільні чи господарські правовідносини, держава в особі відповідного органу насамперед має на меті задоволення приватного інтересу.
Фактичний аналіз спірних правовідносин свідчить про те, що між сторонами відсутні цивільно-правові відносини в розумінні статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, а спір виник внаслідок виконання Фондом своїх завдань, а саме в результаті здійснення перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності застрахованим особам.
Враховуючи функції Фонду та зміст положень вищезазначених норм права, спірні правовідносини мають ознаки публічно-правових за предметом та суб`єктним складом, що є визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції.
Правова позиція в подібних правовідносинах викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 04 квітня 2018 року у справі № 280/1539/15-ц (провадження № 14-87цс18), у постанові від 25 квітня 2018 року у справі № 360/1438/16-а (провадження № 11-350апп18) та у постанові від 26 лютого 2019 року по справі №915/478/18 (провадження №12-245гс18).
Таким чином, вимоги за даним позовом підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, у відкритті провадження у справі слід відмовити на підставі п. 1 частини першої ст. 186 Цивільного процесуального кодексу України.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 2 – 5, 186, 260 Цивільного процесуального кодексу України
ПОСТАНОВИВ:
1. У відкритті провадження за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області до КНП «Мукачівська центральна районна лікарня» про стягнення збитків - відмовити.
2. Копію даної ухвали надіслати позивачу.
3. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Закарпатського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя В.В. Кость