
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
___________________________
УХВАЛА
07 липня 2020 року Справа № 11/155б
м.Харків
Господарський суд Луганської області у складі судді М.Ю. Ковалінас, секретар судового засідання Гулевич В.В., розглянувши матеріали справи
за заявою кредитора - Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕДДА ЛТД",
м. Луганськ
до боржника - Відкритого акціонерного товариства "Лисичанський завод
гумових технічних виробів", м. Лисичанськ Луганської області
Про банкрутство
У засіданні брали участь:
від кредиторів - не прибули;
ліквідатора банкрута Кириченко Є.А. - не прибула (клопотання від 01.07.2020 вих. №77);
за участю:
- представника РВ ФДМ України по Харківській, Донецькій та Луганській областях -Жирікової О.В.,довіреність від 28.12.2019 №24;
- представника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - Губської О.М., довіреність від 08.01.2020 №07-25-4.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ: банкрутство, ліквідаційна процедура за нормами Кодексу України з процедур банкрутства; розгляд клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 30.03.2020 №8265/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №11/155б про банкрутство ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів"; розгляд поточного звіту ліквідатора від 01.07.2020 вих №79 за період з 26.05.2020 по 01.07.2020.
Сторони та учасники провадження своєчасно та належним чином повідомлені судом про час і місце розгляду справи у судовому засіданні (ухвала суду від 26.05.2020, рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення від 01.06.2020).
Відповідно до клопотання РВ ФДМ України по Харківській, Донецькій та Луганській областях від 02.07.2020 судове засідання проводиться в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів відповідно до ч.3 ст.197 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи додатково надані та вислухавши присутніх, суд
в с т а н о в и в :
Постановою Господарського суду Луганської області від 07.07.2011 у справі №11/155Б, боржника - Відкрите акціонерне товариство "Лисичанський завод гумових технічних виробів", м. Лисичанськ Луганської області, визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Клименка М.А. (ліцензія серії АВ №081182 від 08.08.2006), на якого покладено відповідні обов`язки та повноваження по проведенню ліквідаційної процедури, у тому числі щодо подання до суду звіту про свою роботу та ліквідаційного балансу банкрута згідно вимог ст. 32 Закону.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 24.06.2014 було відкладено розгляд справи та заяви кредитора Державного агентства резерву України, м. Київ, від 13.12.2013 вих. №5797/0/4-13 з грошовими вимогами до банкрута, у засіданні суду на 31.07.2014, але призначене судове засідання не відбулося, у зв`язку з проведенням АТО на території м. Луганська та Луганської області.
Розпорядженням Вищого господарського суду України від 02.04.2015 №18-р, відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції", Указу Президента України від 12.11.2014 № 868/2014 "Про внесення змін до мережі господарських судів України" та на підставі подання Державної судової адміністрації України від 27.03.2015 № 8-5754/15 про можливість відновлення роботи господарського суду Луганської області, керуючись ст. 34 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" відновлено роботу господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Леніна, 5.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 27.05.2015 справу №11/155Б призначено до розгляду у засіданні суду.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 02.07.2015 у справі №11/155Б про банкрутство ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів" достроково припинено повноваження ліквідатора банкрута Клименка М.А., новим ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Кириченко Є.А., на яку покладено повноваження про проведенню ліквідаційної процедури, встановлені Законом.
З 21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ).
Відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних положень КУзПБ з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратили чинність:Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 440 із наступними змінами); Постанова Верховної Ради України "Про введення в дію Закону України "Про банкрутство" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 441). Закон України "Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті" (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., № 28, ст. 940; 2015 р., № 43, ст. 386) втрачає чинність через один рік з дня введення в дію цього Кодексу.
Відповідно до п.4 Прикінцевих та перехідних положень КУзПБ встановлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
На даний час ліквідаційна процедура у справі №11/155Б ще не закінчена, у зв`язку з наявністю нереалізованих об`єктів ліквідаційної маси.
До Господарського суду Луганської області надійшло клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 30.03.2020 № 8265/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №11/155Б про банкрутство ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів", при цьому до цього клопотання не було додано доказів направлення його на адресу ліквідатора банкрута Кириченко Є.А., комітету кредиторів у справі №11/155б, а також на адресу органу уповноваженого управляти державною часткою у статутному капіталі ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів", у зв`язку з чим клопотання було призначено до розгляду та зобов`язано заявника надати до суду докази направлення його клопотання на адресу ліквідатора банкрута Кириченко Є.А., комітету кредиторів та РВ ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях (ухвала від 16.04.2020).
Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції за супровідним листом від 07.05.2020 №12569/28372/13/20/07.2 до суду надано докази направлення його клопотання від 30.03.2020 №8265/07.2-16/20 на адресу ліквідатора банкрута Кириченко Є.А., комітету кредиторів у справі №11/155б та РВ ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях.
Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях до суду надані пояснення від 18.05.2020 №10-05-04626 щодо клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 30.03.2020 № 8265/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №11/155Б про банкрутство ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів", у цих поясненнях наведено заперечення проти згаданого клопотання.
Ліквідатор банкрута Кириченко Є.А. надала до суду пояснення від 25.05.2020 вих. №64 щодо клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 30.03.2020 №8265/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №11/155б про банкрутство ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів", у яких зазначила, що не погоджується з цим клопотанням.
У дане судове засідання ліквідатор банкрута Кириченко Є.А. не прибула, за клопотанням від 01.07.2020 вих. №77 просить суд розглядати справу без її участі, а також надала поточний звіт від 01.07.2020 №76 про хід ліквідації ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів", за період з 26.05.2020 по 01.07.2020.
З наданого ліквідатором поточного звіту від 01.07.2020 №76 про хід ліквідації ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів", за період з 26.05.2020 по 01.07.2020 вбачається, що станом на 30.06.2020 балансова вартість заборгованості по розрахункам з оплати праці 1896,7тис. грн., у т.ч із заробітної плати 1775,2 тис. грн.
Ліквідаційна процедура не завершена, оскільки ще не реалізовано майно банкрута, зокрема об`єкт «пожежне депо», а також Лисичанською міською Радою не підписано акти приймання-передачі до комунальної власності об`єктів житлового фонду.
Дослідивши матеріали справи та додатково надані, заслухавши представників учасників, суд дійшов висновків про таке.
Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції, учасник провадження у справі (державний орган з питань банкрутства), звернулось до суду з клопотанням від 30.03.2020 № 8265/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №11/155Б про банкрутство ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів", яке обґрунтовано наступним.
Заявник зазначає, що провадження у справі про банкрутство ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів" порушено ухвалою Господарського суду Луганської області від 25.11.2002.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 07.06.2005 у справі ВАТ «Лисичанський завод гумових технічних виробів» введено процедуру санації строком на 12 місяців. Керуючим санацією призначено арбітражного керуючого Воронька О.О.
Постановою Господарського суду Луганської області від 07.07.2011 боржника - ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Клименка М.А.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 02.07.2015 у справі №11/155Б про банкрутство ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів" новим ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Кириченко Є.А.
Частка державної власності у статутному капіталі ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів"становить 50,13%. Органом, уповноваженим управляти державним майном на даний час Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях.
Ліквідаційна процедура у справі триває більше 8 років.
Посилаючись на норми Закону України «Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України «Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» від 02.10.2019 №145-ІХ (далі за текстом - Закон №145-ІХ), який набрав чинності 20.10.2019 (пункт 2 Прикінцевих та перехідних положень) щодо незастосування судової процедури санації та судової процедури ліквідації до боржників - держаних підприємств або акціонерних товариств у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50%, а також на приписи Кодексу України з процедур банкрутства, зокрема ст.58 КУзПБ згідно якої строк ліквідаційної процедури не може перевищувати 12 місяців, п.9 ч. 1 ст.90 КУзПБ згідно якого господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство в інших випадках, передбачених законом, Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції, просить суд закрити провадження у справі №11/155Б про банкрутство ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів".
Орган уповноважений управляти державною часткою у статутному капіталі боржника - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях, у поясненні від 18.05.2020 №10-05-04626 щодо клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 30.03.2020 № 8265/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №11/155Б про банкрутство ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів", висловив свої заперечення проти згаданого клопотання, зокрема зазначив про таке.
На даний час ліквідаційну процедуру у справі не завершено. На підприємстві реалізовано практично все майно (ліквідаційна маса), окрім об`єкту «Пожежне депо». Відповідно до поточного звіту ліквідатора про хід ліквідації ВАТ «Лисичанський завод гумових технічних виробів» станом на 31.03.2020 проводиться актуалізація оцінки майна.
На балансі банкрута ВАТ «Лисичанський завод гумових технічних виробів» перебувають об`єкти соціальної (комунальної) інфраструктури, а саме: гуртожиток (інв. №40020012), м. Лисичанськ Луганської області, вул. Автомобілістів, буд.33; гуртожиток (інв.№40020015), розташований за адресою: м. Лисичанськ Луганської області, вул. Автомобілістів буд.34; гуртожиток (інв.№40020007), розташований за адресою: м. Лисичанськ Луганської області, кв. Дружби, буд. 8.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 30.10.2018 у справі №11/155Б зобов`язано Лисичанську міську раду Луганської області - прийняти у комунальну власність територіальної громади міської ради об`єкти соціальної (комунальної) інфраструктури, які перебувають на балансі банкрута ВАТ «Лисичанський завод гумових технічних виробів», та розташовані за адресами: гуртожиток (інв. №40020012), м. Лисичанськ Луганської області, вул. Автомобілістів, буд.33; гуртожиток (інв. №40020015), розташований за адресою: м. Лисичанськ Луганської області, вул. Автомобілістів буд.34; гуртожиток (інв. №40020007), розташований за адресою: м. Лисичанськ Луганської області, кв. Дружби, буд. 8, без будь-яких додаткових умов.
Станом на 15.05.2020 вимоги вказаної ухвали Лисичанською міською радою не виконані.
Наявність на балансі банкрута майнових активів, які не підлягають включенню до ліквідаційної маси, перешкоджає завершенню ліквідаційної процедури.
За даними ГУ ПФ України в Луганській області станом на 01.05.2020 за боржником обліковується заборгованість в розмірі 45336,8 тис. грн, та відповідно до наданої інформації ГУ ДПС України у Луганській області заборгованість боржника зі сплати єдиного соціального внеску на вказану дату становить 740,0 тис. грн.
У зв`язку з визнанням ВАТ «Лисичанський завод гумових технічних виробів» банкрутом та відкриттям ліквідаційної процедури розпорядженням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 21.09.2011 №101-3 зупинено обіг акцій ВАТ «Лисичанський завод гумових технічних виробів». Також рішенням НКЦПФР від 24.10.2013 №2441 було зупинено внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів ВАТ «Лисичанський завод гумових технічних виробів».
Згідно зі ст. 155 Цивільного кодексу України статутний капітал товариства визначає мінімальний розмір майна товариства, який гарантує інтереси його кредиторів. Він не може бути меншим розміру, встановленого законом. Якщо після закінчення другого та кожного наступного фінансового року вартість чистих активів акціонерного товариства виявиться меншою від статутного капіталу, товариство зобов`язане оголосити про зменшення свого статутного капіталу та зареєструвати відповідні зміни до статуту у встановленому порядку. Якщо вартість чистих активів товариства стає меншою від мінімального розміру статутного капіталу, встановленого законом, товариство підлягає ліквідації.
Посилаючись на норми ст.ст. 14, 16 Закону України «Про акціонерні товариства», п.п. 1,2,4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства,
з урахуванням фактичної невідповідності вартості чистих активів ВАТ «Лисичанський завод гумових технічних виробів» його статутному капіталу, зупиненням обігу акцій, неможливістю відновлення будь-якої господарської діяльності товариства, наявністю боргів перед Пенсійним фондом України та Державною податковою службою, повернення до ліквідації боржника є невідворотним, тому РВ ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях, вважає клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 30.03.2020 №8265/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №11/155Б про банкрутство ВАТ «Лисичанський завод гумових технічних виробів» передчасним та таким, що не підлягає задоволенню, й просить суд відмовити у задоволенні цього клопотання.
Ліквідатор банкрута Кириченко Є.А. у поясненні від 25.05.2020 вих. №64 щодо клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 30.03.2020 №8265/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №11/155Б про банкрутство ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів", зазначила, що не погоджується з цим клопотанням, з огляду на наступне.
На сьогоднішній день реалізовано не все майно (ліквідаційна маса) банкрута, а саме залишився об`єкт "Пожежне депо" та об`єкти комунальної інфраструктури - гуртожитки, які мають бути передані до комунальної власності, 23.05.2019 на засіданні комісії, призначеної наказом управління власності Лисичанської міської ради від 25.01.2019 №17 для здійснення передачі у власність територіальної громади м. Лисичанськ на баланс КП "ЛЖЕК №5" об`єктів житлового фонду, які перебувають на балансі банкрута ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів" були узгодженні акти приймання- передачі, ці акти підписані ліквідатором та усіма членами комісії, окрім КП "ЛЖЕК № 5".
ВАТ "Лисичанський завод ГТВ" листами від 26.06.2019 №108, від 29.07.2019 №120 нагадувало Лисичанській міській раді Луганської області про необхідність підписання актів приймання-передачі житлового фонду у комунальну власність територіальної громади м. Лисичанська. Не отримавши відповіді від Лисичанської міської ради Луганської області, ліквідатор звернулась до голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово - цивільної адміністрації Комарницького В.М. (лист від 07.10.2019 №149) посприяти у вирішенні питання, на виконання вимог ухвали Господарського суду Луганської області від 30.10.2018 у справі № 11/155Б.
У зв`язку з вище викладеним, ліквідатором в черговий раз було направлено лист до Лисичанської міської ради, але станом на 25.05.2020 відповіді не отримано.
Крім того, на балансі підприємства обліковується об`єкт "Пожежне депо" за адресою вул. Незалежності, 134-я, м. Лисичанськ Луганської області.
РВ ФДМУ по Луганській області листом від 16.05.2018 №06-04-01274 погодило перелік ліквідаційної маси банкрута. За результатами незалежної оцінки, об`єкт «пожежне депо» неодноразово було виставлено на торги (аукціон). В оголошенні про проведення, аукціону з продажу майна "Пожежне депо" вказано обов`язкову умову - без зміни цільового призначення об`єкту "Пожежне депо"; але призначені аукціони не відбулись, у зв`язку з відсутністю заявок на участь у електронних торгах.
Термін дії оцінки закінчився 03.01.2020, станом на 01.05.2020 необхідна актуалізація незалежної оцінки вартості об`єкту "Пожежне депо" для проведення аукціонів з продажу цього об`єкту.
Провадження у справі №11/155Б про банкрутство боржника Відкритого акціонерного товариства "Лисичанський завод гумових технічних виробів", м. Лисичанськ Луганської області, порушено згідно ухвали господарського суду від 25.11.2002 за положеннями Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 30.06.1999 №784-XIV (далі - Закон).
Постановою Господарського суду Луганської області від 07.07.2011 у справі №11/155Б, боржника - Відкрите акціонерне товариство "Лисичанський завод гумових технічних виробів", код ЄДРПОУ 05389942, м. Лисичанськ Луганської області, визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців.
В подальшому, в частині реалізації майна до банкрута були застосовані норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 22.12.2011 №4212-VІ (далі за текстом - Закон №4212).
Розмір державної частки у статутному капіталі ВАТ «Лисичанський завод гумових технічних виробів» становить 50,131%, що підтверджується випискою з реєстру власників іменних цінних паперів станом на 25.07.2010, згідно якої за Фондом державного майна України зареєстровано 50,131% частки в статному капіталі ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів" (а.с. 145-146 т.10).
На цей час ліквідаційну процедуру у справі №11/155Б про банкрутство ВАТ «Лисичанський завод гумових технічних виробів» не завершено, реалізовано майже все майно (ліквідаційна маса) банкрута, окрім об`єкту "Пожежне депо", реалізація якого не відбувається у зв`язку з відсутністю покупців; а також Лисичанською міською радою Луганської області не виконані вимоги суду, викладені в ухвалі від 30.10.2018 у справі №11/155б щодо прийняття без будь-яких додаткових умов у комунальну власність територіальної громади міської ради об`єктів соціальної (комунальної) інфраструктури, які перебувають на балансі банкрута ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів", та розташовані за адресами: гуртожиток (інв. №40020012), м. Лисичанськ Луганської області, вул. Автомобілістів, буд.33; гуртожиток (інв. №40020015), розташований за адресою: м. Лисичанськ Луганської області, вул. Автомобілістів буд.34; гуртожиток (інв. №40020007), розташований за адресою: м. Лисичанськ Луганської області, кв. Дружби, буд. 8.
Відповідно до ч.1 ст.3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Кодексу України з процедур банкрутства, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи ч.3 ст.3 ГПК України.
Європейський суд з прав людини зазначає, що сторони судового провадження повинні мати право очікувати застосування до їхньої справи чинних норм процесуального законодавства (рішення ЄСПЛ у справі "Дія 97 проти України" від 21.10.2010).
21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 №2597-VІІ.
Згідно з преамбулою Кодексу України з процедур банкрутства цей Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.
Згідно ч. 1 ст. 2 КУзПБ провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратив чинність Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Згідно з ч. 4 Прикінцевих та перехідних положень цього Кодексу з дня його введення в дію подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Суд нагадує про загальновизнаний принцип негайного впливу процесуальних змін на позови, що розглядаються (рішення ЄСПЛ у справі "Brualla Gomez de La Torre v. Spain" від 19.12.1997).
02.10.2019 прийнято Закон України «Про визнання таким, що втратив чинність Закон України «Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» №145-ІХ, цей закон набрав законної сили з 20.10.2019.
Пунктом 2 Розділу III «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про визнання таким, що втратив чинність Закон України «Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» від 02.10.2019 №145-ІХ встановлено, що у справах про банкрутство державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, не застосовуються судова процедура санації, крім тих, що задіяні у виконанні державного оборонного замовлення, виробництві, розробленні, модернізації, ремонті, обслуговуванні озброєння та військової техніки, та судова процедура ліквідації, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом. Під час процедури санації нерухоме майно таких підприємств може бути відчужене лише у випадках, передбачених планом санації, погодженим з органом (суб`єктом), уповноваженим управляти державним майном.
Враховуючи дату набрання законної сили цим законом, то відповідні процедури ліквідації не застосовуються до 20.10.2022.
Відповідно до ст. 61 КУзПБ, ліквідатор з дня свого призначення здійснює, зокрема, інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством та формує ліквідаційну масу з усіх видів майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлених в ході ліквідаційної процедури.
Відтак, обов`язком ліквідатора є належне виконанням ним усіх повноважень в ході ліквідаційної процедури, зокрема, встановлення майна та майнових прав (обтяжень) боржника, його потенційних кредиторів шляхом надіслання запитів до державних реєстрів майнових прав та обтяжень (заборон відчуження), надіслання повідомлень до державних органів, які контролюють сплату загальнообов`язкових податків та зборів, витребування в органах державної виконавчої служби виконавчих проваджень, порушених кредиторами боржника та повідомлення зазначених кредиторів про перебування боржника в ліквідаційній процедурі та права кредиторів подати свої грошові вимоги, здійснення інвентаризації та оцінки майна банкрута, що включене до складу ліквідаційної маси.
Згідно ст. 65 КУзПБ після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс.
Виходячи з вимог Кодексу, ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу є за своєю правовою природою судовим рішенням, яке підсумовує хід ліквідаційної процедури, в якому необхідно повно відобразити обставини, що мають значення для даної справи (вчинення належних дій по виявленню активів та пасивів боржника, зокрема, виявлення ліквідатором кредиторів та дотримання їх процесуальних прав під час розгляду їх грошових вимог, доведення неможливості відновлення платоспроможності боржника внаслідок вжитих ліквідатором заходів, доведення неможливості задоволення визнаних ліквідатором вимог кредиторів за наслідками ліквідації боржника), висновки суду про встановлені обставини і їх правові наслідки повинні бути вичерпними, відповідати дійсності та підтверджуватися достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Підстави для закриття провадження у справах встановлені ст.231 ГПК України та ст.90 КУзПБ.
Так, відповідно до ч.1 ст. 231 ГПК України Господарський суд закриває провадження у справі, якщо:
- спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства;
- відсутній предмет спору;
- суд встановить обставини, які є підставою для відмови у відкритті провадження у справі відповідно до пунктів 2, 4, 5 частини першої статті 175 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною другою статті 175 цього Кодексу;
- позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом;
- після відкриття провадження у справі між сторонами укладено угоду про передачу спору на вирішення до міжнародного комерційного арбітражу або третейського суду, якщо тільки суд не визнає, що така угода є недійсною, втратила чинність або не може бути виконана;
- настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва;
- сторони уклали мирову угоду і вона затверджена судом.
Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства, Господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство, якщо:
- боржник - юридична особа не внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
- юридичну особу, яка є боржником, припинено в установленому законодавством порядку, про що є відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
- у провадженні господарського суду є справа про банкрутство того самого боржника;
- відновлено платоспроможність боржника або погашені всі вимоги кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів;
- затверджено звіт керуючого санацією або ліквідатора в порядку, передбаченому цим Кодексом;
- до боржника після офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про його банкрутство не висунуто вимог;
- справа не підлягає розгляду в господарських судах України;
- господарським судом не встановлені ознаки неплатоспроможності боржника;
- в інших випадках, передбачених законом.
Про закриття провадження у справі про банкрутство постановляється ухвала (ч. 3 ст.90 КУзПБ).
Варто зазначити, що законодавець розмежовує можливість закриття провадження у справі про банкрутств, з тих чи інших підстав, стадіями процедури банкрутства.
Так, згідно з ч.2 ст. 90 КУзПБ провадження у справі про банкрутство може бути закрито у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 5 і 7 частини першої цієї статті, на всіх стадіях провадження у справі про банкрутство (до та після визнання боржника банкрутом), у випадках, передбачених пунктами 3, 4, 8 і 9 частини першої цієї статті, - лише до визнання боржника банкрутом, а у випадку, передбаченому пунктом 6 частини першої цієї статті, - лише після визнання боржника банкрутом.
Таким чином, виходячи з наведених положень законодавства про банкрутство та беручи до уваги, що справа №11/155Б про банкрутство ВАТ «Лисичанський завод гумових технічних виробів» перебуває на стадії ліквідаційної процедури, закриття провадження у даній справі могло здійснюватися лише на підставі пункту 5 частини першої статті 90 КУзПБ (аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 10.06.2020 у справі №910/12809/16).
У даному випадку боржник - Відкрите акціонерне товариство «Лисичанський завод гумових технічних виробів» (код ЄДРПОУ 05389942) є акціонерним товариством із державною часткою у статутному капіталі, що перевищує 50%, органом управління державною часткою є ФДМУ.
Норми Господарського процесуального кодексу України та Кодексу України з процедур банкрутства не передбачають такої підстави для закриття провадження у справі банкрутство, як не застосування ліквідаційної процедури у справах про банкрутство державних підприємств або акціонерних товариств із державною часткою у статутному капіталі, що перевищує 50%.
Проаналізувавши норму пункту 2 Розділу III «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про визнання таким, що втратив чинність Закон України «Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» №145-ІХ, суд вважає, що дана норма передбачає не застосування ліквідаційної процедури у справах про банкрутство державних підприємств або акціонерних товариств із державною часткою у статутному капіталі, що перевищує 50%, якщо така ліквідаційна процедура не була застосована раніше.
Тобто, дана норма забороняє переходити у справах про банкрутство державних підприємств або акціонерних товариств із державною часткою у статутному капіталі, що перевищує 50%, від процедури розпорядження майна чи санації до ліквідаційної процедури протягом трьох років з дня набрання чинності такою нормою.
Однак жодних вказівок на необхідність припинення уже існуючої ліквідаційної процедури чи процедури санації, яка була розпочата до 20.10.2019, Закон України «Про визнання таким, що втратив чинність Закон України «Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» від 02.10.2019 №145-ІХ, не містить.
Отже, висновки заявника про необхідність закриття провадження у справі №11/155Б є передчасними, оскільки ліквідаційну процедуру у справі №11/155Б було розпочато ще 07.07.2011, тобто більше ніж за 8 років до набрання законної сили Законом №145-ІХ, а норми даного Закону не встановлюють можливості припинення уже застосованої ліквідаційної процедури та закриття з цих підстав провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Відповідно до ч.1ст.79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Згідно ч.1 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному повному, об`єктивному та безпосередньому дослідження наявних у справі доказів.
За таких обставин, суд відмовляє у задоволенні клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 30.03.2020 №8265/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №11/155Б про банкрутство ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів", розгляд справи призначає у іншому судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 58-67, 68-89, п.п. 1, 2, 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в :
1.У задоволенні клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 30.03.2020 № 8265/07.2-16/20 про закриття провадження у справі №11/155Б про банкрутство ВАТ «Лисичанський завод гумових технічних виробів», - відмовити.
2.Призначити розгляд справи у судовому засіданні на 22.09.2020, на 11 годин 00 хвилин, яке відбудеться у приміщенні Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, пр-т Науки, 5, каб. №204.
3.Зобов`язати ліквідатора банкрута Кириченко Є.А. - надати до господарського суду в строк до 21.09.2020 відомості щодо реалізації майна банкрута та задоволення вимог кредиторів у вигляді поточних звітів з доказами їх направлення кредиторам.
4.Зобов`язати Лисичанську міську раду Луганської області - надати до господарського суду в строк до 21.09.2020 відомості щодо здійснення прийому до комунальної власності об`єктів житлового фонду ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів" згідно з ухвалою суду від 30.10.2018 у справі №11/155Б.
5.Дану ухвалу надіслати: ліквідатору Кириченко Є.А.; кредиторам у справі; банкруту; Лисичанській міській раді Луганської області; РВ ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях; Східному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції.
Інформація про час і місце судового засідання додатково розміщена на сторінці суду (у розділі "Новини та події суду") офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/).
Дана ухвала вступає в законну силу з моменту її прийняття 07.07.2020, її може бути оскаржено в порядку, встановленому ст.ст. 255-257 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням особливостей встановлених ст.9 Кодексу України з процедур банкрутства.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 13.07.2020.
Суддя М.Ю. Ковалінас
Надр. 23 прим.
1 - до справи;
2- 20-кредиторам у справі:
- ГУ ДПС у Луганській області (вул. Енергетиків, буд.72, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93400).
- УПФУ в м. Лисичанську Луганської області (93113, м. Лисичанськ, вул. Свердлова, 347);
- Державному Агентству резерву України (01601, МСП, м. Київ, вул. Пушкінська, 28);
- НАК "Нафтогаз України" (01001, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 6);
- ТОВ "Юридична консалтингова група "КЛАВ"" (вулиця Незалежності, 128, Лисичанськ, Луганська область, 93100);
- ВАТ "Сєвєродонецькпромбуд" (93400, вул. Мєедєлєєва, 1, м. Сєвєродонецьк Луганської області):
- Лисичанькому МЦЗ ( пр. Леніна, 177, м. Лисичанськ Луганської області):
- Управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Лисичанського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області ( вул. Свєрдлова, 347, м. Лисичанськ Луганської області);
- ТОВ "Авіс-Трейд" (04050, м.Київ, ВУЛИЦЯ МЕЛЬНИКОВА, будинок 12):
- ТОВ " Техносбит" (93100, Луганська обл., місто Лисичанськ, ВУЛИЦЯ ГЕНЕРАЛА ПОТАПЕНКА, будинок 256);
- ТОВ "Лисичанське спеціалізоване управління № 54" ( вул. Свєрдлова, 164а, м Лисичанськ Луганської області);
- РВ ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях (майдан Театральний, 1, м.Харків).;
- ВАТ "Луганськгаз" (93400, вул. Гагаріна 87, м., Сєвєродонецьк, Луганської області) ;
- Фонду соціального захисту інвалідів у Луганській області ( вул. 30 років Перемоги, 5, м. Рубіжне Луганської облатсі);
- ТОВ "Луганське енергетичне об`єднання " в особі Лисичанської філії ( вул. Ворошилова, 11, м. Лисичанськ Луганської області);
- Приватній ВКФ "МІС" ( вул. Мира 46/15, м. Рубіжне Луганської області);
- ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 );
20-ВАТ ХК "Луганськтепловоз"(93406, вул. Гагаріна, 52-б, м. Сєвєродонецк Луганської області);
21 банкруту ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів" (93118, м. Лисичанськ Луганської області, вул. Орджонікідзе, 128);
22- ліквідатору Кириченко Є.А . ( АДРЕСА_2 )
23- Східному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції ( вул. Ярослава Мудрого, 16, м.Харків);
24 Лисичанській міській раді Луганської області( вулиця ім. М.Грушевського, 7, Лисичанськ, Луганська область, 93100)
- ВАТ "Стахановський вагонобудівний завод" ( пр. Леніна, 67, м. Стаханов Луганської області); - не направляється, повідомлення на сайті суду.
- ВАТ "Лисичанськ сода" ( вул. Красна, 1, м. Лисичанськ Луганської області) - не направляється, у зв`язку з припиненням юридичної особи .
Вих. №
23