
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
07.07.2020Справа № 910/2225/20
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комерцбудпласт»
до Державного підприємства «Енергоринок»
про стягнення 1 020 912, 29 грн.,
Суддя Ломака В.С.
Секретар судового засідання Вегера А.В.
За участю представників сторін:
від позивача: Палійчук В.О. - довіреність б/н від 20.05.2020;
від відповідача: Темченко О.О. - довіреність № 57 від 01.07.2020.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Комерцбудпласт» (далі - позивач) звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Державного підприємства «Енергоринок» (далі - відповідач) про стягнення 1 020 912, 29 грн., з яких 886 031, 86 грн. основного боргу, 81 756, 16 грн. пені, 26 043, 43 грн. 3% річних, 26 980, 84 грн. інфляційних втрат та 100, 00 грн. штрафу.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 24.02.2020 відкрито провадження у справі № 910/2225/20, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 24.03.2020 року.
13.03.2020 року через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником відповідача подано відзив на позов у порядку статті 165 Господарського процесуального кодексу України.
Також, 13.03.2020 року через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником позивача було подано клопотання про участь у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 16.03.2020 відмовлено у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Комерцбудпласт» про участь у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції.
Згідно з Указом Президента України від 13 березня 2020 року № 87/2020 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 березня 2020 року «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19: 1, на всій території України установлено карантин.
У зв`язку з цим, ухвалою господарського суду міста Києва від 19.03.2020 було повідомлено учасників справи № 910/2225/20, що призначене на 24.03.2020 року підготовче засідання не відбудеться, про дату, час та місце підготовчого засідання учасники справи будуть повідомлені додатково.
25.03.2020 року через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником відповідача подано клопотання про відкладення розгляду справи.
08.04.2020 року через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником позивача подано відповідь на відзив у порядку статті 166 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 13.05.2020 підготовче засідання призначено на 02.06.2020 року.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 02.06.2020 підготовче засідання відкладено на 07.07.2020 року.
03.06.2020 року через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником відповідача було подано клопотання про відкладення розгляду справи.
19.06.2020 року через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником позивача було подано клопотання про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Міністерства енергетики та захисту довкілля України та Кабінету Міністрів України.
Крім того, 19.06.2020 року через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником позивача були подані додаткові документи для долучення до матеріалів справи.
06.07.2020 року через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником відповідача були подані клопотання про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Міністерства енергетики України та Кабінету Міністрів України.
У підготовчому засіданні 07.07.2020 року представники позивача та відповідача підтримали подані клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб та просили суд задовольнити означені клопотання.
Розглянувши у підготовчому засіданні 07.07.2020 року подані представниками позивача та відповідача клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб, суд вирішив задовольнити їх, враховуючи наступне.
Частиною 1 статті 50 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Слід зазначити, що метою участі третіх осіб у справі є обстоювання ними власних прав і законних інтересів, на які може справити вплив рішення чи ухвала суду.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виступає в процесі на боці тієї сторони, з якою в неї існують певні правові відносини.
Залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, до участі у справі вирішується господарським судом з урахуванням того, чи є у цієї особи юридичний інтерес до даної справи.
Що ж до наявності юридичного інтересу у третьої особи, то у вирішенні відповідного питання суд має з`ясовувати, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (частина 4 статті 50 Господарського процесуального кодексу України).
На переконання суду, рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Міністерства енергетики України та Кабінету Міністрів України, враховуючи наступне.
Кабінет Міністрів України є органом, який здійснює формування та реалізацію державної політики в електроенергетиці, шляхом прийняття фундаментальних постанов, які забезпечують функціонування Оптового ринку електричної енергії, та органом, який здійснює управління об`єктами державної власності, а Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відтак рішення у цій справі може вплинути на права та обов`язки Кабінету Міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг.
Також, рішення у даній справі може плинути на права та обов`язки Міністерства енергетики України, як центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, на якого покладено функції по розробці та впровадженні негайних заходів, направлених на здійснення розрахунків на ринку електричної енергії в межах, передбачених спеціальним законодавством.
При цьому, суд зазначає, що у поданому клопотанні позивач просить суд залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Міністерство енергетики та захисту довкілля України.
Проте, відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 425 від 27.05.2020 «Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади» прийнято рішення про перейменування Міністерства енергетики та захисту довкілля України на Міністерство енергетики України.
Пунктом 3 вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України, встановлено, що Міністерство енергетики:
- забезпечує формування та реалізує державну політику в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному, нафтогазовому та нафтогазопереробному комплексах;
- забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива (крім забезпечення енергоефективності будівель та інших споруд) та у сфері нагляду (контролю) у галузях електроенергетики і теплопостачання.
Підпунктом 3 пункту 3 даної постанови встановлено, що Міністерство енергетики та Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів є правонаступниками прав, обов`язків та майна Міністерства енергетики та захисту довкілля у відповідних сферах.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за необхідне клопотання сторін задовольнити та залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Міністерства енергетики України та Кабінету Міністрів України.
При цьому, суд зазначає, що в силу приписів частини 2 статті 172 Господарського процесуального кодексу України на позивача покладається обов`язок надіслати залученим третім особам копію позовної заяви та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Положеннями статті 177 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що завданнями підготовчого провадження є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Частиною 2 статті 183 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження, зокрема, у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача, а також в інших випадках, коли питання, визначені частиною 2 статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
За змістом пункту 10 частини 3 статті 2 та частини 2 статті 114 Господарського процесуального кодексу України, основними засадами (принципами) господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом, а строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.
З огляду на конкретні обставини справи, з урахуванням її складності, комплексності правової кваліфікації відносин, з яких виник спір, без чого неможливо правильно вирішити справу по суті та застосувати норми матеріального права, визначається розумність строку розгляду цієї справи.
Враховуючи вищевикладене, з огляду на відсутність у матеріалах справи належних достатніх та допустимих доказів для закриття підготовчого провадження і переходу до розгляду справи по суті, необхідність витребування доказів у справі та залучення третіх осіб, а також з метою дотримання процесуальних прав сторін, рівності сторін перед законом і судом, змагальності, дотримання принципів диспозитивності та пропорційності, закріплених положеннями статей 7, 8, 13-15 Господарського процесуального кодексу України та виконання завдань підготовчого провадження, суд дійшов висновку про необхідність відкласти підготовче засідання у справі.
Керуючись статтями 2, 50, 183, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва,-
УХВАЛИВ:
1. Відкласти підготовче засідання на 28.07.20 р. о 11:35 год. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 44-в, корпус В, зал № 31.
2. На підставі статті 50 Господарського процесуального кодексу України залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 12/2).
3. На підставі статті 50 Господарського процесуального кодексу України залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Національну комісію, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, буд. 19; код ЄДРПОУ 39369133).
4. На підставі статті 50 Господарського процесуального кодексу України залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерство енергетики України (03035, місто Київ, вулиця Митрополита Василя Липківського, будинок 35).
5. Відповідно до частини 2 статті 172 Господарського процесуального кодексу України зобов`язати позивача не пізніше 10.07.2020 року направити третім особам копію позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання, призначеного на 28.07.2020 року.
6. Встановити третім особам строк протягом 5 днів з дня отримання копії позовної заяви для надання пояснень щодо позову в порядку статті 168 Господарського процесуального кодексу України з викладенням своїх аргументів і міркувань на підтримку або заперечення проти позову. Одночасно надіслати позивачу та відповідачу копії пояснень і доданих до них документів. Докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання.
7. Викликати у підготовче засідання представників учасників справи, яким необхідно при собі мати документи, що підтверджують їх повноваження відповідно до статті 60 Господарського процесуального кодексу України.
8. Згідно з положеннями статті 235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення і не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
9. Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://ki.arbitr.gov.ua.
Повний текст ухвали складено та підписано 13.07.2020 року.
Суддя В.С. Ломака