
Справа № 349/742/20
Провадження № 3/349/376/20
П О С Т А Н О В А
іменем України
13 липня 2020 року м. Рогатин
Суддя Рогатинського районного суду Івано-Франківської області Могила Р.Г. розглянув справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника НОМЕР_1 , громадянина України, українця, який працює водієм у ТзОВ «Росана»,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.
Адміністративне правопорушення вчинено при наступних обставинах: 31 травня 2020 року о 18 год. 33 хв. по вул. Старомлинська в м.Рогатині Рогатинського району Івано-Франківської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки RENAULT LAGUNA номерний знак НОМЕР_2 , перебуваючи з явними ознаками алкогольного сп`яніння: порушення координації рухів, запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду у встановленому законом порядку на стан сп`яніння відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 надійшли на розгляд до суду 03 червня 2020 року.
Судове засідання, яке було призначене на 19 червня 2020 року не відбулося через подання ОСОБА_1 до канцелярії суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з його відрядженням.
Судове засідання, яке було призначене на 03 липня 2020 року не відбулося через заявлення ОСОБА_1 клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з тим, що він бажає скористатися правовою допомогою адвоката.
08 липня 2020 року судом задоволено клопотання захисника Іваськевича Ю.С. про ознайомлення з матеріалами справи, у зв`язку із чим розгляд справи відкладено.
09 липня 2020 року судове засідання не відбулося, оскільки захисник Іваськевич Ю.С. подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із неможливістю ОСОБА_1 прибути в судове засідання, що зумовлено його відрядженням.
13 липня 2020 року в судовому засіданні ОСОБА_1 не погодився із викладеним у протоколі, оскільки не вживав спиртних напоїв та керував автомобілем у тверезому стані. Окрім цього вказав, що на місці зупинки автомобіля працівником поліції не було роз`яснено йому наслідків відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння.
В судовому засіданні захисником Іваськевичем Ю.С. заявлено клопотання про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП на підставі п.6 ч.1 ст.247 КУпАП, оскільки з 01 липня 2020 року скасована адміністративна відповідальність осіб за керування транспортними засобами в стані алкогольного сп`яніння.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що відсутні підстави для закриття провадження у справі щодо ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП на підставі п.6 ч.1 ст.247 КУпАП, а його вина у вчиненні цього адміністативного правопорушення доведена дослідженими в процесі судового розгляду доказами, з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
До 01 липня 2020 року, тобто до набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень" №2617-VIII, за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, була вставновлена адміністративна відповідальність, яка передбачена ст.130 КУпАП.
Отже виходячи із положень закону, до осіб, які до 01 липня 2020 року керуючи транспортними засобами, відмовлялися від проходження огляду на стан алкогольного сп`янння, має бути застосовано закон, що діяв під час і за місцем вчинення правопорушення.
Згідно п.6 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність.
Однак, в даному пункті закону йдеться про випадки скасування акта, яким встановлена адміністративна відповідальність, натомість у результаті внесення змін до ст.130 КУпАП юридична відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного сп`яніння не скасована, а навпаки була посилена кримінальною відповідальністю.
Таким чином, суд здійснює розгляд справи щодо ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП відповідно до цієї статті у редакції, чинній на час вчинення ним такого діяння.
Згідно ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд повинен з`ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, для чого дослідити і дати оцінку зібраним у справі доказам.
Згідно ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху (далі-ПДР) встановлено, що водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно вимог ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають в стані алкогольного сп`яніння підлягають відстороненню від керування цим транспортним засобом та оглядові на стан алкогольного сп`яніння.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними з протоколу серія ДПР18 №233787 від 31 травня 2020 року, рапортом інспектора СРПП №4 Рогатинського віділення поліції Тисменицького відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області Базюка М.І. від 31 травня 2020 року, письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 31 травня 2020 року, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння від 31 травня 2020 року, відеозаписом із нагрудної камери працівника поліції.
Зокрема, з протоколу про адміністративне правопорушення серія ДПР18 №233787 від 31 травня 2020 року вбачається, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом 31 травня 2020 року о 18 год 33 хв. по вул. Старомлинська, що в м.Рогатині Рогатинського району з ознаками алкогольного сп`яніння та від проходження огляду у встановленому законом порядку на стан сп`яніння відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху.
З письмових пояснень свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 31 травня 2020 року, які долучені до матеріалів справи вбачається, що 31 травня 2020 року приблизно о 18 год 54 хв. на вул. Старомлинській, 2 в м. Рогатині Рогатинського району Івано-Франківської області водій ОСОБА_1 відмовився в їхній присутності від проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку, а саме: від проходження огляду на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу «Драгер» та огляду в медичному закладі.
З дослідженого відео з нагрудної камери працівника Рогатинського відділення поліції вбачається, що водій ОСОБА_1 відмовився у присутності двох свідків пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння як на місці зупинки автомобіля, а також у медичному закладі.
Огляд особи, яка керує транспортним засобом на стан алкогольного сп`яніння, проведення процедури огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного сп`яніння, та оформлення результатів такого огляду, повинен відбуватися з дотриманням вимог ст. 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ України від 09 листопада 2015 року N 1452/735 (далі –Інструкція).
Відповідно до п.2 розділу І Інструкції огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі – поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно п. 6 розділу І Інструкції огляд на стан сп`яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров`я) (п.7 розділу І Інструкції).
Відмова водія ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння оформлена працівниками поліції з дотриманням вимог Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ України від 09 листопада 2015 року N 1452/735.
Даючи оцінку зібраним у справі доказам приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та він підлягає адміністративній відповідальності на підставі закону,що діяв під час вчинення ним правопорушення.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Судом не встановлені обставини, які пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 .
За таких обставин до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Таке стягнення буде достатньою мірою відповідальності для виховання особи, що вчинила дане адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також в повній мірі забезпечить запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами, та повністю відповідатиме меті його застосування.
Відповідно до положень ст.40-1 КУпАП особа, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачує судовий збір.
Керуючись ст.ст. 40-1, 221, 283,284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення — штраф у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10 200 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Штраф необхідно сплатити на рахунок UA148999980313070149000009001, отримувач – ГУК в Iв.-Франк.об/Iв.-Фран.о/21081300, код ЄДРПОУ – 37951998, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП) код класифікації доходів бюджету – 21081300
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 420 грн 40 коп., який сплатити на рахунок - UA908999980313111256000026001, отримувач – ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ – 37993783, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету – 22030106.
Пункт з таблиці ставок судового збору, за яким визначено розмір судового збору – 5.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги .
Апеляційна скарга на постанову судді подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Р.Г.Могила