
м. Лиман Справа № 236/2163/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 липня 2020 року суддя Краснолиманського міського суду Донецької області Саржевська І.В. ознайомившись з матеріалами, що надійшли з Державної податкової служби України Головного Управління ДПС у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,
ВСТАНОВИЛА:
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення № 19 від 02.07.2020 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора (головного бухгалтера) ПП «ЕКСІТО», порушила вимоги п. 198.6 ст. 198, п. 200.1 ст. 200, п. 200.2 ст. 200 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року, № 2755-VI зі змінами та доповненнями, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до наступного.
Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
З положень ч. 1 ст. 163-1 КУпАП слідує, що адміністративна відповідальність у даному випадку передбачена за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
В даному випадку зазначених вимог закону не дотримано, адже, особі, що притягається до адміністративної відповідальності, протокол про адміністративне правопорушення не вручено, її права і обов`язки, передбачені статтею 268 КУпАП, належним чином їй не роз`яснені.
Також, в матеріалах справи відсутні будь-які документи щодо функціональних обов`язків особи, що притягується до адміністративної відповідальності, та підтвердження того, що остання є директором (головним бухгалтером) ПП «ЕКСІТО».
В наданих суду матеріалах відсутні відомості на підтвердження належного повідомлення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, про необхідність явки до Державної податкової служби України Головного Управління ДПС у Донецькій області для ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення та надання пояснень. Зі змісту акту про неможливість підписання протоколу про адміністративне правопорушення №24/05-99-55-04/33176005 від 02.07.2020 року вбачається, що керівнику (головному бухгалтеру) ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення було направлено запрошення від 18.06.2020 року №51096/10/05-99-55-04, в якому вказані дата, час та місце складання протоколу про адміністративне правопорушення, однак підтверджень про отримання такого запрошення останньою посадовими особами Державної податкової служби України Головного Управління ДПС у Донецькій області до суду не надано.
Стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Аналогічного роду положення закріплено і у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
В той же час, у справі «Barbera, Messegu and Jabardo v. Spain» від 06.12.1998 (п. 146) Європейський суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої обов`язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.
За таких умов суд, відповідно до положень ст. 251 КУпАП, ст. 62 Конституції України вважає такими, що не можуть бути визнані належними та допустимими доказами відомості, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, у зв`язку з їх не відповідністю нормам ст. 256 КУпАП, та виходячи з того, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом" (рішення від 18 січня 1978 року у справі "Ірландія проти Сполученого Королівства" (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть "випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту".
Враховуючи викладене, матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню до Державної податкової служби України Головного Управління ДПС у Донецькій області для усунення виявлених порушень, викладених у постанові.
Керуючись ст.ст. 163-1, 221, 256, 278, 280, 283 КУпАП, суд-
ПОСТАНОВИЛА:
Матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП повернути до Державної податкової служби України Головного Управління ДПС у Донецькій області - для дооформлення.
Постанова є остаточною, оскарженню не підлягає і вступає в силу з моменту її винесення.
Суддя -