Рішення № 90340106, 13.07.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2020
Номер справи
400/1468/20
Номер документу
90340106
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР КОМПЛЕКТУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 липня 2020 р. Справа № 400/1468/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Миколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030 про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Миколаївського обласного військового комісаріату (далі - відповідач, Миколаївський ОВК) в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 14.10.2016 року з врахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до довідки військової частини А2183 від 14.01.2020 року № 350/174/308/49/2/ПС про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 13.10.2016 року з урахуванням базового місяця - січень 2008 року;

- зобов`язати Миколаївський обласний військовий комісаріат повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.01.2020 року про проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 14.10.2016 року з врахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до довідки військової частини А2183 від 14.00020 року № 350/174/308/49/2/ПС про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 13.10.2016 року з урахуванням базового місяця - січень 2008 року;

- зобов`язати Миколаївський обласний військовий комісаріат провести ОСОБА_1 перерахунок розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 14.10.2016 року з врахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до довідки військової частини А2183 від 14.01.2020 року №350/174/308/49/2/ПС про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 13.10.2016 року з урахуванням базового місяця - січень 2008 року;

- зобов`язати Миколаївський обласний військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення майора запасу ОСОБА_1 , для цілей перерахунку призначення його пенсії з 14.10.2016 року з врахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до довідки військової частини А2183 від 14.01.2020 року № 350/174/308/49/2/ПС про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 13.10.2016 року з урахуванням базового місяця - січень 2008 року.

Ухвалою від 10.04.2020 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що ним встановлено, що при призначенні йому пенсії не було враховано індексацію грошового забезпечення. У зв`язку з чим позивач звернувся до Миколаївського ОВК із заявою про проведення перерахунку його пенсії. Листом Миколаївського ОВК у задоволенні заяви позивача було відмовлено. Непроведення відповідачем перерахунку пенсії із врахуванням індексації грошового забезпечення позивач вважає протиправною бездіяльністю.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позову просив відмовити. В своєму відзиві відповідач зазначив, що законодавством визначений певний перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Індексація не носить ростійного характеру і не є щомісячною виплатою, а отже не входить до складових грошового забезпечення військовослужбовців.

У відповіді на відзив позивач свої вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити у повному обсязі.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, на підставі ч. 9 ст. 205 КАС України.

З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач є військовим пенсіонером, якому з 14.10.2016 року призначено та виплачується пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1994 року № 262-XII (далі - Закон України № 2262).

21.01.2020 року позивач звернувся до Миколаївського ОВК із заявою, в якій просив провести перерахунок розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 14.10.2016 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 13.10.2016 року відповідно до довідки військової частини А2183 від 14.01.2020 року № 350/174/308/49/2/ПС та надати Головно управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення ОСОБА_1 для цілей призначення пенсії з 14.10.2016 року з з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 13.10.2016 року відповідно до довідки військової частини А2183 від 14.01.2020 року № 350/174/308/49/2/ПС.

Листом від 26.02.2020 року № 12/1398 Миколаївський ОВК надав позивачу відповідь, в якій зазначено, що оскільки індексація не була передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та їх сімей» та не може бути врахована під час обчислення та перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з вказаним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-XII (далі - Закон України № 2011) пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України № 2262.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно ч. 3 ст. 9 Закону України № 2011 передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-XII (далі - Закон України № 1282).

Відповідно до ст. 1 Закону України № 1282 індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

У відповідності до ст. 2 Закону України № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно положень ст. 4 Закону України № 1282, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.

Згідно з п. 4 вказаного Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці (грошове забезпечення) індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Судом встановлено, що рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.06.2019 року по справі № 400/886/19 зобов`язано Військову частину А2183 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 13.10.2016 року, враховуючи базовий місяць липень 2015 року.

Постанововю П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30.08.2019 року рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.06.2019 року змінено в частині врахування базового місяця індексації та викладено п. 3 резолютивної частини в наступній редакції: зобов`язати військову частину А2183 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за час проходження військової служби у військовій частині А2183 в період з 01.01.2016 року по 13.10.2016 року, враховуючи базовий місяць - січень 2008 року.

Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З матеріалів справи вбачається, що згідно довідки Військової частини А2183 від 28.09.2018 року № 350/174/308/49/2/ПС позивачу нараховано індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 13.10.2016 року, однак відповідачем відмовлено у перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням індексації грошового забезпечення.

Індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого ст. 9 Закону України № 2011 містить відсилочну норму, тому механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України № 2011 або Закону України № 2262.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України № 2262 та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України № 2011, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті).

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 05.02.2020 року по справі № 638/13719/19.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що індексація грошового забезпечення повинна бути врахована до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років.

Щодо решти позовних вимог, суд зазначає наступне:

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 року № 393/96-ВР (далі - Закон України № 393) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно ст. 3 Закону України № 393 під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.

У відповідності до ст. 15 Закону України № 393 органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів (ст. 20 Закону України № 393).

Заява позивача від 21.01.2020 року була розглянута Миколаївським ОВК 26.02.2020 року - із порушенням строків, передбачених Законом України № 393.

За таких обставин, позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву щодо проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії підлягають задоволенню.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

При цьому, суд не вбачає достатніх підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати в установлений судом термін звіт про виконання судового рішення.

Так, ч. 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, вказаною статтею передбачено право, а не обов`язок суду зобов`язати суб`єкт владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення.

Стосовно заяви, щодо звернення рішення до негайного виконання суд зазначає таке.

Відповідно до п. 1 ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.

Враховуючи, що рішення в даній справі є рішенням зобов`язального характеру та конкретна сума стягнення в ньому не визначена, у суду відсутні підстави звертати дане рішення до негайного виконання.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 241 - 246, 260, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 08299180) - задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 14.10.2016 року з врахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до довідки військової частини А2183 від 14.01.2020 року № 350/174/308/49/2/ПС про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 13.10.2016 року з урахуванням базового місяця - січень 2008 року.

3. Зобов`язати Миколаївський обласний військовий комісаріат (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 08299180) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.01.2020 року про проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 14.10.2016 року з врахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до довідки військової частини А2183 від 14.00020 року № 350/174/308/49/2/ПС про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 13.10.2016 року з урахуванням базового місяця - січень 2008 року.

4. Зобов`язати Миколаївський обласний військовий комісаріат (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 08299180) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) перерахунок розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 14.10.2016 року з врахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до довідки військової частини А2183 від 14.01.2020 року №350/174/308/49/2/ПС про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 13.10.2016 року з урахуванням базового місяця - січень 2008 року.

5. Зобов`язати Миколаївський обласний військовий комісаріат (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 08299180) надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення майора запасу ОСОБА_1 , для цілей перерахунку призначення його пенсії з 14.10.2016 року з врахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до довідки військової частини А2183 від 14.01.2020 року № 350/174/308/49/2/ПС про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 13.10.2016 року з урахуванням базового місяця - січень 2008 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 13.07.2020 року.

Суддя О.В. Малих