
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1.380.2019.003358
У Х В А Л А
з питань заміни сторони виконавчого провадження
13 липня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар Н.А. розглянувши в порядку письмового провадження заяву клопотання представника позивача про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі № 1.380.2019.003358 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-Рітейл» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду 28 травня 2020 року надійшло клопотання представника позивача про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі № 1.380.2019.003358 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-Рітейл» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення. Вказане клопотання мотивоване тим, що відповідно до постановою Кабінету Міністрів України №537 від 19.06.2019 року "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено Офіс великих платників податків Державної податкової служби. З огляду на наведене, просить суд замінити сторону у виконавчому провадженні.
До суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “ОККО-Рітейл” (код ЄДРПОУ 30841082, місцезнаходження: 82660, Львівська область, Сколівський район, смт. Славське, вул. І.Франка, 14А) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996, місцезнаходження: 04119, м.Київ, вул. Дегтярівська, 11 Г), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення № 00017224916 від 29.03.2019.
Суд дослідив доводи заяви та при прийнятті судового рішення керується таким.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.10.2019 у справі № 1.380.2019.003358: позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ОККО-Рітейл” до Офісу великих платників податку Державної фіскальної служби про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення – задоволено повністю; Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення від 29 березня 2019 року № 0001724916, винесене Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби . Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11 Г, код ЄДРПОУ 39440996) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-Рітейл» (82660, Львівська область, Сколівський район, смт. Славське, вул. Івана Франка, 14А, код ЄДРПОУ 30841082) суму сплаченого судового збору 19 210, 00 ( дев`ятнадцять тисяч двісті десять) грн.
Це рішення набрало законної сили на підставі постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2020.
Згідно з ч.1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України та ч.5 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням (заявою) державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до ч. 2 ст.379 Кодексу адміністративного судочинства України Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Підставою для вибуття сторони виконавчого провадження є припинення (ліквідація чи реорганізація) юридичної особи. Перехід окремого суб`єктивного права та обов`язку від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, згідно цивільного законодавства також є правонаступництвом.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1200 від 18.12.2018 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» утворено шляхом поділу Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу. Пунктом 2 цієї Постанови установлено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України №537 від 19.06.2019 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1, серед іншого, Офіс великих платників податків ДПС. Згідно з пунктом 2 цієї Постанови та додатком 2 реорганізовано Офіс великих платників податків ДФС шляхом приєднання до Офісу великих платників податків ДПС. Пунктом 4 цієї Постанови визначено, що територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
30.07.2019 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесений запис №10741020000086628 про державну реєстрацію юридичної особи «Офіс великих платників податків ДПС».
Відповідно до наказу Офісу великих платників податків ДПС №9 від 29.08.2019 року "Про початок діяльності Офісу великих платників податків ДПС" розпочато виконання Офісом великих платників податків Державної податкової служби повноважень Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби.
Згідно відомостей з Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 05.07.2019 року до Реєстру внесено запис про реєстрацію Офісу великих платників податків Державної податкової служби (код ЄДРПОУ 43141471).
За наведених обставин Офіс великих платників податків ДПС є правонаступником всіх прав та обов`язків Офісу великих платників податків ДФС.
Як встановлено судом, виконавчий лист у справі не видано.
Відповідно до ст.52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Згідно з ч.1 ст.379 Кодексу адміністративного судочинства України та ч.5 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням (заявою) державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ст.15 вказаного Закону, сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.
Відповідно до ч.5 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив. У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім`я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.
У контексті наведених положень Закону України "Про виконавче провадження" слід зазначити, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження представляє собою процес, який починається з моменту набрання судовим рішенням законної сили і завершується настанням відповідних обставин, передбачених статтею 39 цього Закону.
При цьому виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад верховенства права, за якого кожен з учасників має можливість реалізувати обсяг вимог наданих йому судовим рішенням.
До того ж цей Закон не пов`язує початок реалізації цих прав з ухваленням державним виконавцем рішення про початок примусового виконання рішення на підставі виконавчого документа, а навпаки, прямо передбачає можливість виправлення невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим цією статтею, судом за заявою стягувача (абзац другий частини четвертої статті 4 Закону України "Про виконавче провадження").
Отже, заміна сторони у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можлива на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред`явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 03.05.2018 (справа №2-а-1864/10), від 29 січня 2020 року у справі №815/1303/17.
Враховуючи вище викладене, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення заяви позивача про заміну сторони (боржника) у виконавчому провадженні правонаступником.
Керуючись статтями 248, 256, 293, 295, 379, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
у х в а л и в:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-Рітейл» про заміну сторони у виконавчому провадженні правонаступником задовольнити.
Замінити боржника Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби України на його правонаступника Офіс великих платників податків Державної податкової служби України у виконавчому провадженні з виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №1.380.2019.003358.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Відповідно до п.3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, строк на апеляційне оскарження ухвали суду продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Кухар Н.А.