Рішення № 90339880, 13.07.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2020
Номер справи
360/1282/20
Номер документу
90339880
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

13 липня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1282/20

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Секірської А.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Вакуленка А.В.,

сторін:

представника позивача - не прибув;

представника відповідача-1 - Подройко Н.Ю., виписка з ЄДРЮОФОП від 16.04.2020;

представника відповідача-2 - не прибув;

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Техекспрес-М" до Головного управління ДПС у Луганській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

26.03.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Краснобаєва Олексія Анатолійовича (далі - представник) в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю "Техекспрес-М" (далі - позивач, ТОВ "Техекспрес-М") до Головного управління ДПС у Луганській області (далі -відповідач-1, ГУ ДПС у Луганській області), Державної податкової служби України (далі -відповідач-2, ДПС України), в якому представник позивача просив суд:

-визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного Управління ДПС у Луганській області від 30.01.2020 № 1447320/39107466 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 25.10.2019;

-зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 25.10.2019 на суму 998000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 30.01.2020 комісія ГУ ДПС у Луганській області прийняла рішення № 1447320/39107466 про відмову в реєстрації у ЄРПН податкової накладної № 2 від 25.01.2019 на суму 998000,00 грн ТОВ «Техекспрес-М», яке позивач вважає протиправним з огляду на таке.

ТОВ «Техекспрес-М» зареєстровано на майданчику SmartTender.biz - це українська електронна торговельна площадка (ЕТМ), призначена для організації державних і комерційних тендерів.

15.05.2019 о 16:23 вийшло оголошення закупівлі № 4002582, номер в Prozorro UA - UA2019-05-15-000598-b щодо проведення відкритих торгів на закупівлю: Частин залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу, обладнання для контролю залізничного руху (запасні частини до гідропередач). Організатором торгів була Філія «Центр забезпечення виробництва» АТ «Українська залізниця».

16.07.2019 тендерним комітетом Філія «Центр забезпечення виробництва» АТ «Українська залізниця» згідно Протоколу № 2797/220 від 16.07.2019 було визначено переможцем ТОВ «Техекспрес- М».

16.07.2019 надійшло повідомлення № 2797/171-19Т про намір укласти договір.

02.08.2019 Філія «Центр забезпечення виробництва» АТ «Українська залізниця» уклало з ТОВ «Техекспрес-М» договір № ЦЗВ-01-03319-01 від 02.08.2019.

25.10.2019 ТОВ «Техекспрес-М» здійснило поставу запасних частин АТ «Укрзалізниця» Філія «Центр забезпечення виробництва» АТ «Українська залізниця» за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Шевченка, 48.

Копії документів, що підтверджують факт реальності здійснення операції, наявні в повному обсязі.

14.11.2019 о 08:00:00 ТОВ «Техекспрес-М» реєструє податкову накладну. Отримана квитанція, де зазначено: «Документ прийнято. Реєстрація зупинена». Відповідно до п.201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація ПН/РК від 25.10.2019 № 2 в ЄРПН зупинена ПН/РК відповідає вимогам п.п.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

26.01.2020 ТОВ «Техекспрес-М» подало пояснення до повідомлення подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК.

30.01.2020 о 17:00:07 ТОВ «Техекспрес-М» отримало рішення та квитанцію про прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригуванння в ЄРПН.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної ТОВ «Техекспрес-М» від 25.10.2019 № 2 в ЄРПН визначено те, що платник податку відповідає вимогам п.п.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Вирішуючи питання щодо законності рішення комісії ГУ ДПС у Луганській області про відмову у реєстрації податкової накладної, необхідно надати оцінку рішенню (діям) щодо зупинення реєстрації цієї податкової накладної, які за своїм змістом є передумовою для прийняття відповідачем оскаржуваного у даній справі рішення про відмову у реєстрації податкової накладної. Надаючи оцінку підставам зупинення реєстрації податкової накладної, поданої ТОВ «Техекспрес-М», необхідно врахувати, що акти, які затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов`язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством. Листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно - правовими актами та джерелом права відповідно до статті 7 КАС України. Отже, зупинення реєстрації податкової накладної на підставі критеріїв ризиковості, встановлених листом ДФС України, порушує принцип правової визначеності та передбачуваності, а відтак, є неправомірним.

Вказані правові висновки викладено Верховним Судом, зокрема, у постанові від 02.04.2019 у справі № 822/1878/18, від 21.05.2019 у справі № 815/2791/18, від 09.07.2019 у справі № 140/2093/18 та від 30.07.2019 у справі № 320/6312/18.

Таким чином, при в реєстрації податкової накладної було відмовлено незаконно, при цьому підстави, на яких така відмова ґрунтується, є грубим порушенням чинного законодавства та вказує на те, що рішення є безпідставним. Первинні документи, надані для перевірки, засвідчують факт реального здійснення ТОВ «Техекспрес-М» та його контрагентом господарських операцій по податковій накладної № 2 від 25.10.2019.

Ухвалою суду від 31.03.2020 позовну заяву залишено без руху (арк.спр. 53).

03.04.2020 за вх. № 13388/2020 представником позивача надано заяву про усунення недоліків позовної заяви (арк.спр. 57).

Ухвалою суду від 07.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження (арк.спр. 64-65).

Ухвалою суду від 05.05.2020 продовжено загальний строк підготовчого провадження на тридцять днів (арк.спр. 93).

Ухвалою суду від 03.06.2020 закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні (арк. спр. 107).

Представник позивача у судове засідання не прибув, надав клопотання від 04.05.2020 за вх. № 17579/2020 про розгляд справи без його участі (арк.спр. 90).

Представник відповідача-1 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала пояснення, аналогічні викладеному у відзиві від 28.04.2020 за вх. № 16756/2020 (арк.спр. 74-76).

Так, зазначила, що 14.11.2019 ТОВ «Техекспрес-М» через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» подано до ЄРПН на реєстрацію податкову накладну від 25.10.2019 № 2 щодо поставки запасних частин на загальну суму 947 250,00 грн, в тому числі ПДВ - 157 875,00 грн.

Листом ДПС України від 07.08.2019 № 1962/99-99-29-01-01 визначено Критерії ризиковості платника податків. Згідно з пунктом 1.6 Критеріїв комісії головних управлінь ДПС в областях можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків у випадках, коли платник податків зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим).

В результаті моніторингу ЄРПН встановлено, що ознаку ризиковості згідно критеріям, визначеним у п.1.6 Критеріїв ризиковості платника податку, затверджених ДПС України на виконання п.10 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН до постанови № 117 має ТОВ «Техекспрес-М», де керівник підприємства та головний бухгалтер в одній особі, що має право підпису ОСОБА_1 зареєстрований за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованій території - АДРЕСА_1 .

23.09.2019 комісією ГУ ДПС у Луганській області прийнято рішення про відповідність ТОВ «Техекспрес-М» п.1.6 Критеріїв ризиковості платника податків - керівник платника податку та/або головний бухгалтер, та/або особа, що має право підпису, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, зареєстровані (перереєстровані) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України, та внесено до Переліку ризикових суб`єктів господарювання.

Таким чином, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної ТОВ «Техекспрес-М» від 25.10.2019 № 2 стала відповідність платника податків пункту 1.6 Критеріїв ризиковості платника податків.

14.11.2019 позивачу надіслано квитанцію про те, що відповідно до пункту 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація податкової накладної від 25.10.2019 № 2 зупинена. Податкова накладна відповідає вимогам п.п.1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Додатково повідомляємо: особистий ключ електронного підпису розміщено на незахищеному носії інформації, при цьому відповідно до вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги» - особистий ключ кваліфікованого електронного підпису повинен зберігатись у захищеному носії інформації (у кваліфікованому засобі електронного підпису). Сертифікат: № `0013e4380007f65b000000041360f066af0c555e`, видавець: ` НОМЕР_1 `, АЦСК «MASTERKEY» ТОВ «АРТ-МАСТЕР», найменування: «ТОВ «Техекспрес-М», Сертифікат: № '0013е4360007fdb6000000041360f066af0c555e', видавець: ` UA -30404750-19`, АЦСК «MASTERKEY» ТОВ «АРТ-МАСТЕР» найменування « ОСОБА_1 ».

При зупиненні реєстрації податкової накладної на підставі будь-якого з Критеріїв ризиковості платника податків, наданню з Повідомленням підлягає один і той самий перелік документів, визначених пунктом 14 Порядку № 117.

26.01.2020 ТОВ «Техекспрес-М» подано пояснення та повідомлення щодо поданих документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК, вивченням наданих документів встановлено, що в товарно - транспортних накладних не зазначено всіх необхідних реквізитів (автомобільний перевізник), які не дають можливості ідентифікувати суб`єкта надання послуги.

Із відповіді на запит, надісланого до Національної автоматизованої системи (НАІС) «Єдиний державний реєстр МВС» встановлено, що автотранспортні засоби, зазначені в товарно - транспортних накладних, на обліку підприємства відсутні. У зв`язку з цим 30.01.2020 Комісією ГУ ДПС у Луганській області прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної від 25.10.2019 № 2 у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), в тому числі розрахунків - фактури /інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Подати контролюючому органу документи, достатні для реєстрації податкової накладної, є обов`язком платника податку. Зміст та обсяг поданих первинних та інших документів для висновку про їх достатність для реєстрації податкової накладної, повинен узгоджуватись зі змістом та характером господарської операції та свідчити про її фактичне виконання. Сама по собі наявність господарських та/або цивільних договорів між учасниками фінансово - господарських операцій, не опосередкованих сукупністю первинних документів, що підтверджують фактичний рух товарів/послуг і коштів у процесі їх здійснення, не свідчить про реальність відповідних фінансово - господарських операцій і не може бути підставою для реєстрації податкової накладної, яка відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків.

Щодо вимоги в частині зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну, відповідач-1 зазначив, що дані дії ДПС України є похідними від скасування чи визнання правомірними рішень комісії ГУ ДПС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 30.01.2020 № 1447320/39107466. При цьому згідно із пунктом 28 Порядку № 117 податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється в день, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. Відтак, порядок реєстрації зупиненої податкової накладної та дата, якою вона підлягає реєстрації, визначені законодавчо, та на час розгляду справи у суді відсутні підстави вважати, що цей порядок буде порушений ДПС України.

Відповідно до правової позиції ВСУ, викладеної у постанові Пленуму № 13 від 24.10.2008, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень. Також ЄСПЛ неодноразово зазначав, що завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, і суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

На підставі викладеного відповідач-1 просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача-2 у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (арк.спр. 119), причини неявки суду не повідомив, жодних клопотань не надав, право надання відзиву не скористався.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79,90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

ТОВ "Техекспрес-М", код ЄДРПОУ 39107466, зареєстровано як юридична особа 20.02.2014, № запису 1 382 102 0000 024968, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, просп. Центральний, буд. 23, оф. 213, основний вид діяльності 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, як платників податків перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області, Сєвєродонецьке управління, ДПІ у м. Сєвєродонецьку (м. Сєвєродонецьк), засновником та кінцевим бенефіціарним власником є ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 31.03.2020 за № 1006509292 (арк.спр. 50-52).

Згідно із протоколом засідання Комісії ГУ ДПС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такі реєстрації, від 23.09.2019 № 14, внесено до Переліку ризикових суб`єктів господарювання згідно додатку 1 до протоколу, зокрема, ТОВ «Техекспрес-М», код 39107466, за критерієм ризиковості «керівник платника податку та/або головний бухгалтер, та/або особа, що дає право підпису, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, зареєстровані (перереєстровані) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», оскільки керівник платника податку та/або головний бухгалтер, та/або особа, що має право підпису ОСОБА_1 (код НОМЕР_3 ) зареєстрований за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованій території - АДРЕСА_1 (арк.спр. 84-85).

Відповідно до протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, від 31.01.2020 № 11, ТОВ «Техекспрес-М», код 39107466, внесено до Переліку ризикових суб`єктів господарювання за тим же критерієм ризиковості платника податків та з тих же підстав (арк.спр. 80-83).

Згідно із протоколом розгляду тендерних пропозицій від 16.07.2019 № 2797/220/-19-Т, складеним тендерним комітетом філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця», вирішено визнати переможцем процедури закупівлі оголошення UA-2019-05-15-000598-b ТОВ «Техекспрес-М» по Лоту № 1 та направити повідомлення про намір укласти договір по Лоту № 1 на суму 2 171 598,00 грн з ПДВ (арк.спр. 7).

16.07.2019 філією «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» направлено до ТОВ «Техекспрес-М» повідомлення № 2797/171-19Т про намір укласти договір UA-2019-05-15-000598-b по Лоту № 1 (арк.спр. 6).

02.08.2019 між філією «Центр забезпечення виробництва» акціонерного товариства "Українська залізниця" (Замовник) та ТОВ "Техекспрес-М" (Виконавець) укладено договір поставки № ЦЗВ-01-03319-01, відповідно до пунктів 1.1, 1.2 та 1.3 якого Постачальник зобов`язується поставити та передати у власність, а Замовник прийняти та оплатити Продукцію, найменування, марка й кількість якої вказується в специфікації, що є невід`ємною частиною Договору, на умовах, які викладені у цьому Договорі; найменування Продукції: Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху (запасні частини до гідропередач); Виробник продукції: ТОВ «Калужские технологии», м. Калуга, Російська Федерація (арк.спр. 35-38).

Також умовами цього договору встановлено, що ціна Продукції визначається цим Договором і приймається Сторонами: в національній валюті України - гривні, на умовах СРТ (перевезення оплачено до…) пункт призначення - відділ матеріальних ресурсів м. Фастів філії «ЦЗВ» АТ «Укрзалізниця», Київська обл., м. Фастів, вул. Шевченка, 48. Поставка здійснюється за цінами, передбаченими у Специфікації до цього Договору. Ціна продукції, узгоджена у Специфікації до цього Договору, включає: вартість продукції, тари, всі податки і збори, передбачені чинним законодавством, транспортні витрати Постачальника згідно п.5.1 цього Договору (пункт 4.1); Постачальник гарантує незмінність ціни на поставлену Продукцію з моменту відвантаження її за місцем призначення до моменту відправлення коштів Замовником на поточний рахунок Постачальник (пункт 4.2); сума Договору на момент його підписання складає - 1 809 665,00 грн (один мільйон вісімсот дев`ять тисяч шістсот шістдесят п`ять гривень 00 коп.), крім того ПДВ - 20% - 361 933,00 грн (триста шістдесят одна тисяча дев`ятсот тридцять три гривні 00 коп.), що разом становить 2 171 598,00 грн (два мільйони сто сімдесят одна тисяча п`ятсот дев`яносто вісім гривень 00 коп.) (пункт 4.3); Постачальник здійснює поставку Продукції автомобільним або залізничним транспортом на умовах СРТ (Перевезення сплачено до…) пункт призначення - відділ матеріальних ресурсів м. Фастів філії «ЦЗВ» АТ «Укрзалізниця», Київська обл., м. Фастів, вул. Шевченка, 48 (відповідно до вимог «ІНКОТЕРМС» ред. 2010 р.); вантажовідправником продукції може бути третя особа, зазначена Постачальником (пункт 5.1); оплата за кожну партію поставленої Продукції за цим Договором проводиться Замовником протягом 30 (тридцяти) банківських днів з дати оформлення та реєстрації податкової накладної, у відповідності з рахунком - фактурою на поставлену партію Продукції, обумовлену згідно з п. 5.2 при наявності документів зазначених в п.7.1 цього Договору (пункт 6.1); датою оплати вважається дата відправлення коштів Замовником за банківськими реквізитами Постачальника (пункт 6.3); остаточні фінансові взаєморозрахунки Сторони здійснюють після підписання Акта звірки, який складається і підписується уповноваженими представниками Сторін (пункт 6.4).

За специфікацією № 1 до Договору поставки № ЦЗВ-01-03319-01 від 02.08.2019 загальна сума продукції становить 2 171 598,00 грн, в тому числі ПДВ 20% - 361 933,00 грн, найменування продукції: втулка ущільнююча 53-320-27-2 в кількості 5 од., сума за одиницю без ПДВ 6200,00 грн; кільце ущільнююче бустера діам = 160 мм 50-330-51Б в кількості 11 одиниць, сума за одиницю без ПДВ 1 365,00 грн; електрогидравлічний вентиль 55-355Д-0004 в кількості 27 одиниць, сума за одиницю без ПДВ 10100,00 грн; насос живильно-відкачуючий 53-357-00-1 в кількості 9 одиниць, сума за одиницю без ПДВ 21000,00 грн; вал карданний 53-213В-00 в кількості 6 одиниць, сума за одиницю без ПДВ 6000,00 грн; муфта запобіжна 53-215-00сб в кількості 1 одиниця, вартість без ПДВ 21000,00 грн; коробка клапанна 53-358-00 в кількості 15 одиниць, сума за одиницю без ПДВ 24 346,00 грн; коробка золотникова 50-345-00 в кількості 14 одиниць, сума за одиницю без ПДВ 49990,00 грн; клапан повільного зрушення 53-336А-00 в кількості 10 одиниць, сума за одиницю без ПДВ - 17 990,00 грн (арк.спр. 39).

25.10.2019 позивачем придбано у ТОВ «Торгова компанія Користо» втулку ущільнюючу 53-320-27-2, 5 одиниць, кільце ущільнююче бустера діам 160мм 50-330-51Б, 11 одиниць, коробка клапанна 53-358-00, 10 одиниць, коробка золотникова 50-345-00, 10 одиниць, на загальну суму 800 760 грн з ПДВ, в тому числі ПДВ - 149 960, 00 грн, що підтверджується податковою накладною ТОВ «Торгова компанія Користо» від 25.10.2019 № 239 (арк.спр. 16); договором поставки від 22.10.2019 № 2210, укладеним між ТОВ «Торгова компанія Користо» як постачальником та ТОВ «Техекспрес-М» як замовником (арк.спр. 24); рахунком - фактурою від 25.10.2019 № 239 до договору від 21.10.2019 № 2110 (арк.спр. 17); товарно - транспортною накладною від 25.10.2017 № Р007 (арк.спр. 21-22).

25.10.2019 ТОВ «Техекспрес-М» здійснено поставку запасних частин (втулка ущільнююча 53-320-27-2, 5,000 одиниць по 6200,00 грн без ПДВ за одиницю; кільце ущільнююче бустера діам. 160 мм 50-330-51Б, 11,000 одиниць по 1365,00 грн без ПДВ за одиницю; коробка клапанна 53-358-00, 10,000 одиниць, по 24346,00 грн без ПДВ за одиницю; коробка золотникова 50-345-00, 10,000 одиниць, по 49990,00 грн без ПДВ за одиницю) на загальну суму 947 250,00 грн, в тому числі ПДВ 157 875,00 грн, філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» за адресою: Київська область, м. Фастів, вул. Шевченка, що підтверджується видатковою накладною від 25.10.2019 № РН-0000094 (арк.спр. 28); рахунком - фактурою від 25.10.2019 № СФ-2510 (арк.спр. 29); випискою по особовому рахунку ПАТ «Укргазбанк» від 28.11.2019 по сплаті за транспортні послуги (арк.спр. 30); довіреністю від 25.10.2019 № Ф-577 (на праві передоручення), виданою філією «ЦЗВ» АТ «Укрзалізниця» комірнику ОСОБА_2 , на отримання товарно - матеріальних цінностей (арк.спр. 27); актом від 19.11.2019 № 146, підписаним ТОВ «ЮДІ-ГРУП» та ТОВ «Техекспрес-М» про надання транспортних послуг за маршрутом м. Харків - м. Фастів (арк.спр. 31); рахунком ТОВ «ЮДІ-ГРУП» від 19.11.2019 № 146 на оплату транспортних послуг за маршрутом м. Харків - м. Фастів, а/м АХ7743НІ (арк.спр. 32); товарно - транспортною накладною від 25.10.2019 № Р008, замовник ТОВ «Техекспрес-М», вантажовідправник ТОВ «Техекспрес-М», автомобільний перевізник ТОВ «ЮДІ-ГРУП», автомобіль Фольцваген Транспортер НОМЕР_4 , вантажоодержувач АТ «Укрзалізниця» філія «ЦЗВ» (арк.спр. 34); витягом з журналу - ордеру і відомості по рахунку 631 Розрахунки за 25.10.2019 - 03.01.2020 (арк.спр. 13), витягом з журналу - ордеру і відомості по рахунку № 631 Розрахунки за 25.10.2019 - 03.01.2020, згідно із яким ТОВ «Техекспрес-М» за договором ЦЗВ-01-03319-01 від 02.08.2019 сплачено АТ «Укрзалізниця» філія «ЦЗВ» АТ «Укрзалізниця» 947 250,00 грн (арк.спр. 15).

На підставі договору від 02.08.2019 № ЦЗВ-01-03319-01 ТОВ "Техекспрес-М" складено податкову накладну від 25.10.2019 № 2, в якій зазначено постачальника (продавця) - ТОВ "Техекспрес-М", отримувача (покупця) - Акціонерне товариство "Українська залізниця" філія "Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця», опис (номенклатура) товару - 7142122 Втулка ущільнююча 53-320-27-2, код товару згідно з УКТ ЗЕД 7326909890, кількість 5,0, ціна постачання одиниці товару 6200,00 грн, обсяги постачання 31000,00 грн, сума ПДВ 6200,00 грн; 7142583 Кільце ущільнююче бустера діам160мм50-330-51Б, код товару згідно з УКТ ЗЕД 7326909890, кількість 11,0, ціна постачання одиниці товару 1365,00 грн, обсяги постачання 15015,00 грн, сума ПДВ 3003,00 грн; 7143807 Коробка клапанна 53-358, код товару згідно з УКТ ЗЕД 8607999000, кількість 10,0, ціна постачання одиниці товару 24346,00 грн, обсяги постачання 243 460,00 грн, сума ПДВ 48 692,00 грн; 7143812 Коробка золотникова 50-345-00, код товару згідно з УКТ ЗЕД 8481201000, кількість 10,0; ціна постачання одиниці товару 49990,00 грн, обсяги постачання 499 900,00 грн, сума ПДВ 99 980,00 грн, всього на суму 947 250,00 грн, в тому числі ПДВ 157 875,00 грн (арк.спр. 26).

Зазначену податкову накладну ТОВ "Техекспрес-М" направлено на реєстрацію до Державної податкової служби України через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронної звітності" засобами телекомунікаційного зв`язку 14 листопада 2019 року, і відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, податкову накладну прийнято, але її реєстрацію зупинено із зазначенням такої підстави для зупинення: "Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 30 вересня 2019 року № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо - Особистий ключ електронного підпису розміщено на незахищеному носії інформації, при цьому відповідно до вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги» - особистий ключ кваліфікованого електронного підпису повинен зберігатись у захищеному носії інформації (у кваліфікованому засобі електронного підпису). Сертифікат; № '0013e4380007f65b000000041360f0c555e`, видавець ' UA -30404750-19` АЦСК «MASTERKEY» ТОВ «АРТ-МАСТЕР», найменування: ТОВ «Техекспрес-М». Додатково повідомляємо - Особистий ключ електронного підпису розміщено на незахищеному носії інформації, при цьому відповідно до вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги» - особистий ключ кваліфікованого електронного підпису повинен зберігатись у захищеному носії інформації (у кваліфікованому засобі електронного підпису). Сертифікат; № '0013e4380007f65b000000041360f0c555e`, видавець ' UA -30404750-19` АЦСК «MASTERKEY» ТОВ «АРТ-МАСТЕР», найменування: 'Нечаєв ОСОБА_3 ' (арк.спр. 25).

26.01.2020 за № 26-01/01 позивачем подано до ДПІ в м. Сєвєродонецьку пояснення до повідомлення подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК, в якому зазначено, що ТОВ «Техекспрес-М» зареєстрований на майданчику SmartTender.biz - це українська електронна торговельна площадка (ЕТМ), призначена для організації державних і комерційних тендерів. 15.05.2019 16:23 вийшло оголошення закупівлі № 4002582, номер в Prozorro UA - UA2019-05-15-000598-b щодо проведення відкритих торгів на закупівлю: Частин залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу, обладнання для контролю залізничного руху (запасні частини до гідропередач). Організатором торгів була філія «Центр забезпечення виробництва» АТ «Українська залізниця». 16.07.2019 тендерним комітетом філія «ЦЗВ» АТ «Укрзалізниця» згідно протоколу № 2797/220 від 16.07.2019 було визначено переможцем ТОВ «Техекспрес-М». 16.07.2019 надійшло повідомлення № 2797/171-19Т про намір укласти договір. 02.08.2019 філія «ЦЗВ» АТ «Укрзалізниця» уклала з ТОВ «Техекспрес-М» договір № ЦЗВ-01-03319-01 від 02.08.2019. 25.10.2019 ТОВ «Техекспрес-М» здійснило поставу запасних частин АТ «Укрзалізниця» філія «ЦЗВ» АТ «Укрзалізниця» за адресою: Київська область, м. Фастів, вул. Шевченко, 48 (арк.спр. 12).

Також у поясненнях вказано, що копії документів, що підтверджують факт реальності здійснення операцій додаються в повному обсязі: товарно - транспортна накладна № Р0008 від 25.10.2019; рахунок на оплату № 146 від 19.11.2019 ТТН; акт надання послуг № 146 від 19.11.2019 ТТН; виписка/особовий рахунок за 28.11.2019; рахунок - фактура № СФ-2510 від 25.10.2019; видаткова накладна АТ «Укрзалізниця» філія «ЦЗВ» АТ «Укрзалізниця» № РН-0000094 від 25.10.2019; довіреність № Ф-577 від 25.10.2019 ЦХ; податкова накладна АТ «Укрзалізниця» філія «ЦЗВ» АТ «Укрзалізниця» № 2 від 25.10.2019; квитанція до податкової накладної АТ «Укрзалізниця» філія «ЦЗВ» АТ «Укрзалізниця» № 2 від 14.11.2019; договір поставки з ТОВ «Торгова компанія Користо» № 2210 від 25.10.2019; додаткова угода № 1 від 14.11.2019; ТТН Маріуполь - Харків 25.10.2019; рахунок ТОВ «Торгова компанія Користо» № 239 від 25.10.2019; видаткова накладна ТОВ «Торгова компанія Користо» № 239 від 25.10.2019; податкова накладна ТОВ «Торгова компанія Користо» № 239 від 25.10.2019; журнал - ордер і відомість по рахунку 361 Розрахунки з вітчизняними покупцями; журнал - ордер і відомість по рахунку 631 Розрахунки з вітчизняними постачальниками.

Комісією Головного управління ДПС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення від 30.01.2020 № 1447320/39107466, яким ТОВ "Техекспрес-М" відмовлено в реєстрації податкової накладної від 25.10.2019 № 2 на загальну суму 947 250 грн в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів - первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити), додаткова інформація - в наданих документах, а саме: в товарно - транспортних накладних не зазначено всіх необхідних реквізитів (автомобільний перевізник), які не дають змогу ідентифікувати суб`єкта надання послуги (арк.спр. 46).

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", чинної на час зупинення реєстрації податкової накладної (надалі - Постанова № 117) та постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" (далі - Порядок № 1246).

Абзацами першим-третім пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з абзацом першим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Відповідно до вимог абзацу першого пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (абзац другий пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження (абзац третій пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

Абзацом п`ятим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Відповідно до абзацу дев`ятого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Згідно з абзацом десятим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац тринадцятий пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

Підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Так, пунктом 12 Порядку № 1246 передбачено здійснення в автоматичному режимі розшифрування та проведення перевірки поданих податкових накладних, серед іншого, на відповідність критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 Порядку № 1246, податковим органом формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Така квитанція надсилається платнику податку в автоматичному режимі (в електронному вигляді у текстовому форматі) протягом операційного дня і є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Положення підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України визначають, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Листом Державної фіскальної служби від 07 серпня 2019 року № 1962/99-99-29-01-01 "Про критерії ризиковості платника податку" (далі - Критерії) затверджений перелік критеріїв, які впливають на ризиковість платників податків.

Підпункт 1.6 пункту 1 Критеріїв передбачає розгляд комісіями головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС питання щодо встановлення ризиковості платника податків у випадках, коли:

керівник платника податку та/або головний бухгалтер, та/або особа, що має право підпису, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстровані (перереєстровані) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України";

платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);

в органах ДФС наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 5 Постанови № 117 податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Пунктом 6 Постанови № 117 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платника податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 7 Постанови № 117 у разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Пунктами 12-14 Постанови № 117 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТ ЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрації яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Пунктами 19-21 Постанови № 117 визначено, що Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). Зазначені комісії приймають рішення, серед іншого, про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Абзацом першим пункту 27 Постанови № 117 надано можливість платнику податків оскаржити рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в адміністративному або судовому порядку.

Таким чином, у Головного управління ДПС у Луганській області наявні повноваження на здійснення моніторингу податкових накладних, зупинення їх реєстрації та прийняття подальшого рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

При цьому, надання контролюючому органу відповідних повноважень є лише передумовою подальшої реалізації його управлінських функцій, результатом якої у даній справі є прийняття рішення, законність та обґрунтованість якого повинна бути перевірена.

Підставами для зупинення реєстрації податкової накладної ТОВ "Техекспрес-М" від 25.10.2019 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено те, що платник податку відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку.

Вирішуючи питання щодо законності рішення комісії Головного управління ДПС у Луганській області про відмову у реєстрації податкової накладної, суд має надати оцінку рішенню (діям) щодо зупинення реєстрації цієї податкової накладної, які за своїм змістом є передумовою для прийняття відповідачем оскаржуваного у даній справі рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Суд, надаючи оцінку підставам зупинення реєстрації податкової накладної, поданої ТОВ "Техекспрес-М", враховує, що акти, які затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов`язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством. Листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, не є джерелом права відповідно до статті 7 КАС України.

Отже, зупинення реєстрації податкової накладної на підставі критеріїв ризиковості, встановлених листом Державної фіскальної служби України, порушує принцип правової визначеності та передбачуваності, а відтак, є неправомірним.

Вказані правові висновки викладено Верховним Судом, зокрема, у постанові від 2 квітня 2019 року у справі № 822/1878/18, від 21 травня 2019 року у справі № 815/2791/18, від 9 липня 2019 року у справі № 140/2093/18 та від 30 липня 2019 року у справі № 320/6312/18.

Щодо наведених у оскаржуваному рішенні підстав для відмови в реєстрації податкової накладної, суд зазначає таке.

У рішенні комісії Головного управління ДПС у Луганській області від 30.01.2020 № 1447320/39107466 зазначено підстави прийняття вказаного рішення - ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити). Додаткова інформація - в товарно - транспортних накладних не зазначено всіх необхідних реквізитів (автомобільний перевізник), які не дають змогу ідентифікувати суб`єкта надання послуги.

Суд зауважує, що графа щодо «ненадання первинних документів….» містить примітку - «документи, які не надано, підкреслити», при цьому у оскаржуваному рішенні жодного документа з переліку не підкреслено, що не дає змоги визначити, якого саме документу не надано платником до пояснень.

Щодо додаткової інформації про відсутність необхідних реквізитів в товарно - транспортних накладних (автомобільний перевізник), згідно із матеріалами справи платником було надано дві товарно - транспортні накладні: від 25.10.2019 № Р007 (арк.спр. 21)

ТТН від 25.10.2019 № Р0007 надано на підтвердження придбання запасних частин, поставлених потім філії «ЦЗВ» АТ «Укрзалізниця», позивачем у ТОВ «ТК Користо», в якій дійсно не заповнені відомості в графі «автомобільний перевізник».

ТТН від 25.10.2019 № Р008 містить відомості щодо автомобільного перевізник ТОВ «ЮДІ-ГРУП», і саме ця ТТН підтверджує транспортування запасних частин на виконання договору, укладеного між позивачем та філією «ЦЗВ» АТ «Укрзалізниця».

Тобто, у оскаржуваному рішенні міститься посилання на відсутність необхідних реквізитів у всіх наданих ТТН, в той час, як такий реквізит у ТТН, що підтверджує постачання запасних частин за податковою накладною від 25.10.2019 № 2, наявний.

Щодо посилань контролюючого органу на певні недоліки у товарно - транспортній накладній, суд зазначає, що незначні недоліки в заповненні реквізитів первинних бухгалтерських документів, не роблять їх недійсними та не свідчать про їх неналежність та недопустимість як доказів, оскільки містять усі необхідні відомості, які дають можливість встановити зміст господарської операції, вартісний вираз, учасників господарської операції тощо. Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 06.06.2019 у справі № 815/2968/15, від 19.02.2019 у справі № 825/1493/14, від 04.09.2018 у справі № 820/908/18, від 02.10.2018 у справі № 804/7239/15, від 07.05.2020 у справі № 2а/0370/1606/12.

Отже, системно проаналізувавши вказані вище норми права у сукупності з зібраними по справі доказами, суд дійшов висновку про те, що позивачем доведено реальність господарської операції, а рішення комісії Головного управління ДПС у Луганській області від 30.01.2020 № 1447320/39107466 про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ "Техекспрес-М" від 25.10.2019 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Стосовно позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну від 25.10.2019 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання до Державної податкової служби України, суд зазначає таке.

Згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктами 19, 20 Порядку № 1246 визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду). У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

З огляду на викладене, позовна вимога про зобов`язання ДПС України зареєструвати спірну податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних є також правомірною та підлягає задоволенню, оскільки зазначене є забезпеченням гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання до суду адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 2 102,00 грн (арк.спр. 5).

З огляду на те, що позовні вимоги носять немайновий характер і позов підлягає повному задоволенню, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2102,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області, яким допущено порушення прав платника податків.

Керуючись статтями 2,5,77,90,139,241-245, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Техекспрес-М" (код ЄДРПОУ 39107466, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, проспект Центральний, будинок 23, офіс 213) до Головного управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72), Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Луганській області від 30 січня 2020 року № 1447320/39107466 про відмову в реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю "Техекспрес-М" від 25 жовтня 2019 року № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю "Техекспрес-М" від 25 жовтня 2019 року № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання до Державної податкової служби України - 14 листопада 2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Техекспрес-М" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102,00 (дві тисячі сто дві гривні 00) грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України строк оскарження судового рішення продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Повний текст рішення складено 13.07.2020.

Суддя А.Г. Секірська