
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 липня 2020 року № П/320/315/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, третя особа: Київський обласний військовий комісаріат про зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, третя особа: Київський обласний військовий комісаріат, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить суд:
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати пенсію військовому пенсіонеру ОСОБА_1 за посадою командира госпітального взводу медичної роти окремого медичного батальйону з 2007 року за посадовим окладом - 149,00 грн., з 2008 року по 01.01.2018 - 930,00 грн., з 2018 року - 3810,00 грн.;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 за відсотковою надбавкою за вислугу років в 40% з 2008 року по 2018 рік;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області розрахувати та виплатити заборгованість по пенсійному забезпеченню, яка виникла у зв`язку з невірно визначеним посадовим окладом з 2007 року та невірно визначеною відсотковою надбавкою за вислугу років з 2008 року по 2018 рік військового пенсіонера ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером Збройних Сил України, якому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Так, позивач пояснює, що проходив військову службу на посаді командира госпітального взводу медичної роти окремого медичного батальйону дивізії військової частини 81638 Л-061644, та починаючи з лютого 1991 року знаходиться на обліку у Київському обласному військовому комісаріаті, а з 01.01.2007 на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області. Позивач стверджує, що з моменту передачі особових справ військових пенсіонерів від обласних військоматів до головних управлінь пенсійних органів отримував пенсію з невірно визначеним окладом за посадою, оскільки відповідач протиправно, на думку позивача, нараховував йому пенсію з посадового окладу, який відповідає 12 тарифному розряду, а не 15, як ОСОБА_1 стало відомо після отримання відповіді на адвокатський запит від Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
Позивач зазначає, що після отримання вищевказаного листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України Київським обласним військовим комісаріатом була підготовлена та направлена на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області нова довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням окладів за посадою, військовим званням, відсотковою надбавкою за вислугу років, що визначені станом на 01.03.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, в супровідному листі до якої, військкомат просив вважати раніше надану довідку недійсною. Однак, отримавши нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, пенсійний орган відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії, зазначивши що підстави для перегляду грошового забезпечення відсутні. Вважаючи такі дії пенсійного органу протиправними та такими, що порушують його конституційні права, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що пенсійні органи не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок. Відповідач зазначив, що, починаючи з січня 2007 року, пенсія позивачу нараховується, виплачується та перераховується виключно на підставі довідок надісланих Київським обласним військовим комісаріатом, в яких, зокрема, і були зазначені суми посадового окладу позивача. При цьому, відповідач зауважив, що отримавши від Київського обласного військового комісаріату у вересні 2019 року довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з новим розміром посадового окладу, відповідно до посади командира госпітального взводу окремого госпітального батальйону, яку останній займав на дату звільнення, пенсійний орган правомірно не здійснив перерахунок його пенсії, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, а нормативно-правові акти щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України №2262, після набрання рішенням суду законної сили, не приймались.
Третя особа правом на подання письмових пояснень до суду не скористалась.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.02.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались
З огляду на зазначене, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до витягу з наказу Міністра оборони СРСР (по особовому складу) від 25.08.1990 №01230, майора ОСОБА_1 , командира госпітального взводу медичної роти окремого медичного батальйону дивізії військової частини 81638 Л-061644, звільнено з військової служби у запас за пунктом "а" статті 59 (за віком) з правом носіння військової форми одягу, і направлено для зарахування на облік до Білоцерківського ОВК.
Починаючи з 08.02.1991 позивач знаходився на обліку та отримував пенсію у Київському обласному військовому комісаріаті, а з 01.01.2007 на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області , що підтверджується виписками по пенсійній справі, та не заперечується сторонами.
З матеріалів справи вбачається, що в серпні 2019 року представник позивача надіслав до Департаменту фінансів Міністерства оборони України адвокатський запит, в якому, зокрема, просив надати визначення розміру посадового окладу ОСОБА_1 .
Листом від 12.08.2019 №248/5962 Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомив позивача про те, що відповідно до штату №5/130, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" з 01 березня 2018 року оклад за посадою командира госпітального взводу окремого госпітального батальйону відповідає 15 тарифному розряду і становить 3810,00 грн.
Крім того у вказаному листі просять військового комісара Київського обласного військового комісаріату доручити відповідним посадовим особам перевірити правильність визначення розміру посадового окладу для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку з урахуванням зазначеного розміру посадового окладу.
На виконання вимог Департаменту фінансів Міністерства оборони України Київський обласний військовий комісаріат направив на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням окладів за посадою, військовим званням, відсотковою надбавкою за вислугу років, що визначені станом на 01.03.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а саме від 16.06.2019 №ФК59577.
Вказане підтверджується супровідним листом Київського обласного військового комісаріату від 16.09.2019 №2/5/1958, в якому, в тому числі, останній просив раніше надану ОСОБА_1 довідку вважати недійсною.
Згідно вказаної довідки до складу грошового забезпечення включені:
Посадовий оклад 3810,00 грн.
Оклад за військовим званням (майор) 1340,00 грн.
Надбавка за вислугу років 50% 2575,00 грн.
Всього 7725,00 грн.
У подальшому позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 16.06.2019 №ФК59577.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 15.11.2019 №1634/Д-01 позивачу повідомлено про відсутність підстав для перегляду грошового забезпечення для визначення розміру пенсії.
Вважаючи протиправною відмову у перерахунку пенсії, а також дії відповідача щодо розрахунку розміру його пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду.
З метою всебічного і повного з`ясування обставин справи суд, ухвалою від 12.05.2020, витребував від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області належним чином завірені копії довідок про грошове забезпечення ОСОБА_1 , які направлялись Київським обласним військовим комісаріатом для перерахунку пенсії, за період з 2007 року по 2018 рік, та належним чином завірені копії розрахунків пенсійного забезпечення ОСОБА_1 за період з 2007 року по 2018 рік.
Суд на підставі зібраних по справі доказів встановив наступне.
З протоколу за пенсійною справою ФК-59577 (Міноборони) від 01.01.2007 вбачається, що станом на 01.01.2007 до сум грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 відносились:
посадовий оклад - 146,00 грн.
оклад за військове звання - 125,00 грн.
процентна надбавка за вислугу років 35% - 94,85 грн.
процентна надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, док. 10% - 14,60 грн.
надбавка по указу Президента 100% - 365,85 грн.
за службу 90% - 671,67 грн.
премія 472,18 грн.
Підсумок пенсії, враховуючи 77% грошового забезпечення - 1455,42 грн.
З письмових пояснень позивача вбачається, що ОСОБА_1 отримував пенсію за посадовим окладом 146,00 грн. з 01.07.2000 по 01.01.2008, тобто з моменту перерахунку пенсії Київським обласним військовим комісаріатом.
У лютому 2008 року Київським обласним військовим комісаріатом була надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідка про розмір грошового забезпечення позивача №ВСЗ/59577.
Згідно вказаної довідки до складу грошового забезпечення включені:
посадовий оклад 870,00 грн.
оклад за військовим званням 125,00 грн.
надбавка за вислугу років 35% 348,25 грн.
надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% 671,63 грн.
надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10% 87,00 грн.
премія 10% 87,00 грн.
Всього 2188,88 грн.
Згідно розрахунку пенсії по пенсійній справі ФК-59577 від 01.01.2008, Головним управління Пенсійного фонду України в Київській області позивачу станом на 01.01.2008 перераховано пенсію у розмірі 77% грошового забезпечення, виходячи із наступних складових грошового забезпечення:
посадовий оклад 870,00 грн.
оклад за військовим званням 125,00 грн.
процентна надбавка за вислугу років 35% 348,25 грн.
процентна надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, док. 10%10% 87,00 грн.
надбавка за особливо важливі завдання 50% 671,63 грн.
премія 10% 87,00 грн.
Всього 2188,88 грн. (сума грошового забезпечення для обчислення пенсії)
25.05.2012 Київським обласним військовим комісаріатом була надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідка про розмір грошового забезпечення позивача №3/2/59577.
Згідно вказаної довідки до складу грошового забезпечення включені:
посадовий оклад 870,00 грн.
оклад за військовим званням 125,00 грн.
надбавка за вислугу років 40% 398,00 грн.
надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% 696,50 грн.
надбавка за таємність 10% 87,00 грн.
премія 90,0% 783,00 грн.
Всього 2959,50 грн.
Згідно розрахунків пенсії по пенсійній справі ФК-59577 від 01.07.2012, від 01.09.2012, від 01.01.2013 та від 01.12.2017 пенсія позивача, станом на 01.07.2012, 01.09.2012, 01.01.2013 та 01.12.2017 відповідно, обчислена у розмірі 77% грошового забезпечення, виходячи із наступних складових грошового забезпечення:
посадовий оклад 870,00 грн.
оклад за військовим званням 125,00 грн.
процентна надбавка за вислугу років 35% 348,25 грн.
процентна надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, док. 10%10% 87,00 грн.
надбавка за особливо важливі завдання 50% 671,63 грн.
премія 10% 87,00 грн.
Всього 2188,88 грн. (сума грошового забезпечення для обчислення пенсії)
У березні 2018 року Київським обласним військовим комісаріатом була надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідка про розмір грошового забезпечення позивача №ФК59577.
Згідно вказаної довідки до складу грошового забезпечення включені:
посадовий оклад 3440,00 грн.
оклад за військовим званням 1340,00 грн.
надбавка за вислугу років 50% 2390,00 грн.
Всього 7170,00 грн.
Згідно розрахунку пенсії по пенсійній справі ФК-59577 від 01.01.2018, Головним управління Пенсійного фонду України в Київській області позивачу станом на 01.01.2018 перераховано пенсію у розмірі 70% грошового забезпечення, виходячи із наступних складових грошового забезпечення:
посадовий оклад - 3440,00 грн.;
оклад за військове звання - 1340,00 грн.;
процентна надбавка за вислугу років 50% - 2390,00 грн.
Всього 7170,00 грн. (сума грошового забезпечення для обчислення пенсії)
У січні 2019 року Київським обласним військовим комісаріатом була надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідка про розмір грошового забезпечення позивача №ФК59577.
Згідно вказаної довідки до складу грошового забезпечення включені:
посадовий оклад 3520,00 грн.
оклад за військовим званням 1340,00 грн.
надбавка за вислугу років 50% 2430,00 грн.
Всього 7290,00 грн.
У лютому 2019 року Київським обласним військовим комісаріатом була надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідка про розмір грошового забезпечення позивача №ФК59577.
Згідно вказаної довідки до складу грошового забезпечення включені:
посадовий оклад 3440,00 грн.
оклад за військовим званням 1340,00 грн.
надбавка за вислугу років 50% 2390,00 грн.
Всього 7170,00 грн.
Згідно перерахунку пенсії по пенсійній справі ФК-59577 позивачу з 01 квітня 2019 року Головним управління Пенсійного фонду України в Київській області перераховано пенсію у розмірі 70% грошового забезпечення, виходячи із наступних складових грошового забезпечення:
посадовий оклад 3520,00 грн.
оклад за військовим званням 1340,00 грн.
надбавка за вислугу років 50% 2430,00 грн.
Всього 7290,00 грн. (сума грошового забезпечення для обчислення пенсії)
З 01 січня 2020 року позивачу, Головним управління Пенсійного фонду України в Київській області на виконання рішення суду, було здійснено перерахунок пенсії у розмірі 77% грошового забезпечення, виходячи із наступних складових грошового забезпечення:
посадовий оклад 3440,00 грн.
оклад за військовим званням 1340,00 грн.
надбавка за вислугу років 50% 2390,00 грн.
Всього 7170,00 грн. (сума грошового забезпечення для обчислення пенсії)
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393" затвердив Порядок № 45 (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за містом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.
Так, пунктами 2, 3 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", свідчить про необхідність здійснення таких послідовних дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки; довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.
Таким чином, перерахунок пенсії може бути здійснений ГУ ПФУ у Київській області виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням складових, зазначених у цій довідці.
Аналогічну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду від 20 березня 2018 року у справі №636/662/17 та від 03 липня 2018 року у справі №709/2728/16-а.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 01.01.2017) всі призначені за нормами цього Закону пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Суд звертає увагу на те, що саме в такій редакції частину четверту статті 63 Закону №2262-ХІІ викладено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2017 року.
Аналіз частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції від 01.01.2017) дозволяє суду зробити висновок про те, що право на перерахунок пенсії мають особи, пенсії яким призначені за цим Законом, у разі підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій працюючих військовослужбовців.
В той же час повноваження визначати умови, порядок перерахунку пенсій, а також розміри пенсій делеговані Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набирає чинності з 1 березня 2018 року, про що вказано у самій постанові (далі - Постанова КМУ №704).
Постановою КМУ №704 підвищено грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, посадових осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби, головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби та деяких інших категорій військовослужбовців.
Отже, у зв`язку з набранням чинності Постановою КМУ №704 у позивача також виникло право на перерахунок його пенсії, оскільки зазначеною постановою Уряду підвищено грошове забезпечення військовослужбовців.
В свою чергу, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р (п.2 постанови КМУ №103 від 21.02.2018).
На виконання вищезазначених вимог законодавства, Київським обласним військовим комісаріатом були виготовлені та направлені до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідки від 02.2008 №ВСЗ/59577, від 25.05.2012 № 3/2/59577, від 17.01.2019 №ФК59577, від 02.2019 №ФК59577 про розміри грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу, у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення особам, що проходять службу за посадою командир госпітального взводу в-ч, та відповідно до Постанови №103.
Як було встановлено судом під час дослідження матеріалів справи, зокрема наданих на виконання вимог ухвали суду від 12.05.2020, довідок про грошове забезпечення ОСОБА_1 , які направлялись Київським обласним військовим комісаріатом для перерахунку пенсії, за період з 2007 року по 2018 рік, та розрахунків пенсійного забезпечення за вказаний період, пенсійний орган здійснював нарахування / перерахунок та розрахунок пенсійного забезпечення позивача з урахуванням розмірів посадового окладу, зазначених Київським обласним військовим комісаріатом у цих довідках.
Ураховуючи наведені обставини та правове регулювання суд дійшов висновку, що вимоги позивача про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області нарахувати пенсію військовому пенсіонеру ОСОБА_1 за посадою командира госпітального взводу медичної роти окремого медичного батальйону з 2007 року за посадовим окладом 149,00 грн., з 2008 року по 01.01.2018 - 930,00 грн., з 2018 року - 3810,00 грн., та про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області розрахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість по пенсійному забезпеченню, яка виникла у зв`язку з невірно визначеним посадовим окладом з 2007 року по 2018 рік - задоволенню не підлягають.
Водночас, судом було встановлено, що при обчисленні розміру пенсії позивачу пенсійним органом, у період з 25.05.2012 по 01.01.2018, було невірно застосовано відсоток процентної надбавки за вислугу років ОСОБА_1 , - 35%, замість зазначеного у надісланій Київським обласним військовим комісаріатом довідці від 25.05.2012 №3/2/59577 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії - 40%, з огляду на що суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача в цій частині буде зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 за відсотковою надбавкою за вислугу років в 40% з червня 2012 року по грудень 2017 року включно.
Крім того, з матеріалів справи судом встановлено, що на виконання вимог листа - роз`яснень Департаменту фінансів Міністерства оборони України, Київським обласним військовим комісаріатом виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку від 16.09.2019 №ФК59577 про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 .
Також, суд звертає увагу, що спору щодо правомірності виданої довідки від №ФК59577 від 16.09.2019 та правильності її форми у сторін немає, факт отримання довідки відповідачем не заперечується та підтверджується матеріалами справи.
Таким чином, у Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області після отримання довідки №ФК59577 від 16.09.2019 виник обов`язок на підставі положень Порядку № 45 щодо перерахунку пенсії позивачу згідно наданої довідки.
Разом із тим, отримавши вказану довідку, відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача із урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення.
При цьому, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою Київського обласного військового комісаріату з огляду на те, що п. 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05.03.2019, суд оцінює критично, адже факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії у зв`язку з помилковим зазначення Київським обласним військовим комісаріатом невірного розміру посадового окладу ОСОБА_1 у попередній довідці, оскільки внаслідок цієї помилки з 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії на рівні меншому, ніж встановлено чинним законодавством.
Суд зауважує, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
За таких обставин, бездіяльність відповідача щодо відмови в перерахунку грошового забезпечення позивачу, встановленого на підставі нової довідки Київського обласного військового комісаріату №ФК59577 від 16.09.2019 є протиправними.
Суд звертає увагу, що відповідно до положень частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Однак, у разі помилкового обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права чи неналежного формулювання позовних вимог, адміністративні суди мають право на підставі частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи.
При цьому, неправильне вираження позивачем способу захисту порушеного права не є підставою для відмови в його захисті, оскільки правомірність вимог позивача підтверджується матеріалами справи, а відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
За таких обставин, з метою належного судового захисту та відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 згідно нової довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії від 16.09.2019 №ФК59577.
При цьому судом враховується, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивачем під час розгляду справи надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не були спростовані відповідачем.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При зверненні до суду позивач сплатив судовий збір в розмірі 768,40 грн. згідно квитанції від 27.01.2020 №33, оригінал якої долучений до матеріалів справи.
Враховуючи, що правило щодо пропорційності розподілу судових витрат у разі часткового задоволення позову застосовується до вимог майнового характеру та не застосовується при частковому задоволенні позову немайнового характеру, та приймаючи до уваги, що поданий позов містить вимоги немайнового характеру, суд вважає за необхідне стягнути сплачений при подачі позову судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у повному обсязі на суму 768,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 за відсотковою надбавкою за вислугу років в 40%, визначеною в довідці Київського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення №3/2/59577 від 25.05.2012, за період з червня 2012 року по грудень 2017 року включно, з урахуванням проведених виплат.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за довідкою Київського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення від 16.09.2019 №ФК59577 з посадовим окладом 3810,00 грн.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 згідно нової довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії від 16.09.2019 №ФК59577 з посадовим окладом 3810,00 грн. починаючи з 01.01.2018, з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн.. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Василенко Г.Ю.