
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2020 року м. Житомир справа № 240/7378/20
категорія 111030600
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шуляк Л.А.,
секретар судового засідання Скорик С.В.,
за участю: представника позивача - Грицика А.В.,
відповідача - Самборської І.В., представника відповідача - Бондаренка Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Дослідне господарство "Нова перемога" Інституту сільського господарства Полісся Національної академії аграрних наук до Начальника Бердичівського управління Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області Самборської Ірини Володимирівни, Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Державне підприємство "Дослідне господарство "Нова перемога" Інституту сільського господарства Полісся Національної академії аграрних наук із позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії начальника Бердичівського управління ГУ ДПС у Житомирській області Самборської Ірини щодо незаконного виключення ДП ДГ "Нова Перемога" із Реєстру платників єдиного податку четвертої групи з 01.01.2020;
- зобов`язати начальника Бердичівського управління ГУ ДПС у Житомирській області Самборську Ірину, або іншу посадову особу контролюючого органу до компетенції якої це входить, відновити реєстрацію ДП "ДГ "Нова Перемога" в Реєстрі платників єдиного податку четвертої групи з 01.01.2020.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є платником єдиного податку 4 групи. 17 березня 2020 року Державне підприємство "Дослідне господарство "Нова перемога" Інституту сільського господарства Полісся Національної академії аграрних наук (далі - ДП ДГ "Нова перемога") отримало повідомлення від Бердичівського управління Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області за вих. № 2851/6/06-30-50-04 про те, що позивача виключено з реєстру платників єдиного податку четвертої групи з 01.01.2020, у зв`язку із несвоєчасним поданням загальної податкової декларації. В свою чергу, позивачем зазначено, що всі необхідні документи для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подав вчасно та в повному обсязі, а тому дії відповідача щодо відмови у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік є протиправними. Крім того наголосив, що відповідачем було винесено лист-повідомлення №2851/6/06-30-50-04 від 17.03.2020, рішення про відмову у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік відповідачем або компетентною особою не приймалось, що також суперечить вимогам чинного законодавства.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 27 травня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження із проведенням підготовчого засідання та викликом (повідомленням) учасників справи на 23 червня 2020 року о 12:30.
Через відділ документального забезпечення суду 23 червня 2020 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву №845/06-30-08-09 від 22.06.2020, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування відзиву зазначає, що підставою для прийняття Бердичівським управлінням Головного управління ДПС у Житомирській області рішення, яке викладено у листі №2851/6/06 від 17.03.2020 було неподання позивачем у передбачений пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 Кодексу строк до 20 лютого поточного року загальної податкової декларації з єдиного податку щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок.
В свою чергу, загальну податкову декларацію платника податку за №9034659770 та відомості до неї про наявність земельних ділянок за №9034659783, до контролюючого органу за основним місцем додаткового обліку платника подано 25 лютого 2020 року. Тобто, загальну декларацію від 25.02.2020 та відомості до неї про наявність земельних ділянок не подано в термін встановлений Податковим кодексом України, що слугувало підставою для прийняття рішення про виключення ДП ДГ "Нова перемога" з реєстру платників єдиного податку 4 групи у відповідності до абз. 5 п. 299.10 ст. 299 ПК України.
В судовому засіданні 23 червня 2020 року о 12:30, в яке з`явився представник відповідача, протокольною ухвалою закрито підготовче провадження у адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 08 липня 2020 року о 14:00.
Ухвалою суду від 08.07.2020 залучено до участі у справі у якості співвідповідача Головне управління ДПС у Житомирській області.
В судове засідання призначене на 08 липня 2020 року о 14:00 з`явились представник позивача, відповідач та представник відповідача.
Представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідач та представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечували в повному обсязі з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ДП ДГ "Нова перемога" зареєстроване як юридична особа 04.11.1992, основний вид діяльності 01.50 змішане сільське господарство (а.с.8-14).
Для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи позивачем 17 лютого 2020 року подано до контролюючого органу відповідну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на поточний рік (тип декларації: звітна) з відповідними додатками: відомості про наявність земельних ділянок (а.с.20-21), розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2019 рік (а.с.23-26), податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи (а.с.27-30).
Листом начальника Бердичівського управління Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області від 17.03.2020 №2851/6/06 повідомлено позивача, що в ході опрацювання Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік та Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва встановлено, що ДП ДГ "Нова Перемога" у встановлений термін не подано загальну податкову декларацію з податку щодо всієї площі земельної ділянки на 2020 рік, з яких справляється податок. А тому, відповідно до абз.5 п.299.10 ст.299 Податкового кодексу України позивача виключено з реєстру платників єдиного податку четвертої групи з 01.01.2020 (а.с.37-38).
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач 24 березня 2020 року звернувся до Державної податкової служби України із скаргою №320, в якій просив переглянути та скасувати прийняте Бердичівським управлінням ГУ ДПС у Житомирській області рішення про виключення ДП ДГ "Нова Перемога" з Реєстру платників єдиного податку четвертої групи з 01.01.2020 (а.с.39-41).
Рішенням Державної податкової служби України від 03.04.2020 №12131/6/99-00-40-02-03-06 продовжено строк розгляду скарги (а.с.42-43).
В свою чергу, Державна податкова служба України рішенням від 29.04.2020 №14805/6/99-00-04-02-03-06 скаргу платника податків залишила без задоволення, а рішення Бердичівського управлінням ГУ ДПС у Житомирській області - без змін (а.с.44-45).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, суд зазначає наступне.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою І "Спрощена система оподаткування, обліку та звітності" розділу XIV "Спеціальні податкові режими" Податковий кодекс України
Підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - ПК України) встановлено, що сільськогосподарських товаровиробників, юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, віднесено до четвертої групи суб`єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
Підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 ПК України встановлено, що платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Відповідно до п.46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п.46.5 ст.46 ПК України).
Наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 затверджено форму податкової декларації платника єдиного податку четвертої черги.
Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування встановлюється статтею 298 ПК України, пунктом 298.8 якої передбачено, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 цієї статті.
Підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України встановлено, що сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:
- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Згідно пункту 299.1, пункту 299.2 статті 299 ПК України реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.
Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначений статтею 299 ПК України.
Так, пунктом 299.10 статті 299 ПК України встановлено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема, у разі якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.
Суд звертає увагу, що вказана норма на момент виникнення даних правовідносин не передбачала можливості анулювання реєстрації у зв`язку із недотриманням пп.298.8.1 п.298.8 ст.298 ПК України.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що Податковий кодекс України передбачає підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку (пункту 299.10 статті 299 ПК України), але не містить норму, відповідно до якої платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену у підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України втрачає статус платника єдиного податку 4 групи.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 24 січня 2019 року у справі №814/1394/15.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до квитанцій №2 від 17.02.2020 підтверджено направлення позивачем податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи (а.с.19 зворот), розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2019 рік (а.с.26 зворот).
Тобто, позивачем у встановлений строк подано податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 ПК України, як того вимагало положення пп.295.9.1 п.295.9 ст.295 цього Кодексу, а тому у податкового органу були відсутні підстави для анулювання реєстрації, що передбачені п.299.10 ст.299 ПК України.
Крім того, з матеріалів справи встановлено, що позивач 25.02.2020 додатково подав контролюючому органу податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на поточний рік із зазначенням типу декларації: загальна, звітна, про що свідчить квитанція №2 від 26.02.2020 про підтвердження направлення (а.с.36).
Отже, платником податку були вчинені дії з метою відправлення контролюючому органу пакету документів, передбаченого підпунктом 298.1.1 пункту 298.1 статті 298 Податкового кодексу України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача є протиправними, оскільки фактично позбавляють позивача права на підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи на 2020 рік без належних на те правових підстав, що очевидно спростовує обґрунтованість прийнятого рішення з боку податкового органу.
Суд також зазначає, що способом реалізації владних управлінських функцій за наявності встановлення обставин, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників цього податку.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 816/543/17, та в постанові від 29.03.2018 у справі №804/2321/17.
Суд вважає, що у даному випадку відповідач мав прийняти таке рішення у формі окремого документа, оскільки воно несе для платника податків несприятливі наслідки та мало б наслідком, у разі незгоди з ним, його оскарження у адміністративному чи судовому порядку. Тоді як повідомлення про прийняття такого рішення не може бути предметом оскарження.
З урахуванням наведеного, дії відповідача щодо винесення повідомлення про виключення позивача з реєстру платників єдиного податку 4 групи з підстав та у порядку, не передбачених Податковим кодексом України є протиправними.
Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Складовою верховенства права є принцип правової визначеності (п. 61 рішення Європейського суду з прав людини від 28 жовтня 1999 року "Брумареску проти Румунії").
Основу принципу правової визначеності утворює ідея передбачуваності (очікуваності) суб`єктом відносин визначених правових наслідків (правового результату) своєї поведінки, яка відповідає наявним у суспільстві нормативним приписам.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, згідно якої закон має бути доступним та передбачуваним, тобто вираженим із достатньою точністю, щоб дати змогу особі в разі необхідності регулювати його положеннями свою поведінку (п. 109 рішення від 13 грудня 2001 року у справі "Церква Бессарабської Митрополії проти Молдови").
Досліджуючи принцип правової визначеності у вказаних правовідносинах, суд зазначає, що суб`єкт владних повноважень має діяти лише в рамках, наданих йому законодавством повноважень.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Застосовуючи механізм захисту порушеного права суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Житомирській області відновити реєстрацію ДП ДГ "Нова Перемога" в Реєстрі платників єдиного податку четвертої групи з 01.01.2020.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На виконання цих вимог відповідач як суб`єкт владних повноважень належних і достатніх доказів, які б повністю спростували доводи позивача, не надав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку із вказаним, на користь ДП ДГ "Нова Перемога" необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області сплачений судовий збір в сумі 4 204,00 грн.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Житомирській області в особі начальника Бердичівського управління ГУ ДПС у Житомирській області Самборської Ірини Володимирівни щодо виключення ДП ДГ "Нова Перемога" із Реєстру платників єдиного податку четвертої групи з 01.01.2020.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Житомирській області відновити реєстрацію ДП "ДГ "Нова Перемога" в Реєстрі платників єдиного податку четвертої групи з 01.01.2020.
Стягнути з Головного управління ДПС у Житомирській області (вул.Юрка Тютюнника,7 м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 43142501) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного підприємства "Дослідне господарство "Нова перемога" Інституту сільського господарства Полісся Національної академії аграрних наук (вул. Молодіжна, с. Стара Чортория, Любарський район, Житомирська область, 13122. РНОКПП / ЄДРПОУ: 05453700) 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.А.Шуляк
Повне судове рішення складене 13 липня 2020 року