
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 липня 2020 р. Справа №480/2491/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини № 3022 Національної гвардії України про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової компенсації,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини № 3022 Національної гвардії України (далі по тексту - відповідач, військова частина 3022), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини 3022 Національної гвардії України щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації вартості за неотримане речове майно;
- стягнути з військової частини 3022 Національної гвардії України на користь позивача грошову компенсацію вартості за неотримане під час проходження військової служби речове майно у розмірі 62808,88 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що після звільнення позивача зі служби відповідачем не було виплачено грошову компенсацію за неотримане речове майно. Не отримавши грошову компенсацію, позивач звернулася із рапортом про її виплату. Втім, відповіді на рапорт не отримала. Вважає, що відповідач безпідставно не здійснив виплату компенсації.
Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти позовних вимог заперечував. Зазначив, що враховуючи відсутність коштів, здійснити зазначену виплату на час звільнення позивача зі служби та на теперішній час не має можливості. Також зазначив, що відповідно до довідки № 42/1 від 17.01.2020, складеною речовою службою військової частини 3022 з дотриманням вимог Головного управління Національної гвардії України, викладених в телеграмі № 1478 від 23.10.2019, вартість речового майна, що належить до видачі позивачу становить 49189,32 грн., тому відповідач не погоджується з виплатою грошової компенсації замість речового майна в сумі 62808,88 грн. Як зазначає представник відповідача, в розмірі грошової компенсації вартості неотриманого позивачем речового майна - 49189,32 грн. врахований вже розмір податків, які утримані військовою частиною 3022 із суми 49938,40 грн., а це 1,5 % військовий збір, і перераховані військовою частиною 3022 - податковим агентом, до Державного бюджету України. Розмір 49189,32 грн. вирахуваний із розміру вартості речового майна 49938,40 грн., яка підлягає грошовій компенсації. Розмір вартості речового майна залежить в свою чергу від кількості предметів речового майна, які не отримав позивач і їх кількість складає 90 шт. Різниця в довідках № 42 та № 42/1 в кількості предметів речового майна із яких нараховується грошова компенсація вартості за неотримане речове майно і ця різниця, складає 35 предметів речового майна. Тобто, довідка № 42/1 є перерахованою і під час перерахунку кількість предметів речового майна була зменшена на 36 шт., і збільшена на 1 шт., а саме: шапка зимова повсякденна - зменшена на 2 шт., труси - зменшені на 26 шт., костюм літній польовий - зменшений на 2 шт., штани вітровологозахисні - зменшені на 3 шт., черевики з високим берцем літні - зменшені на 3 шт., білизна для холодної погоди - збільшена на 1 шт., тому різниця в довідках № 42 і № 42/1 і складає 35 шт. предметів неотриманого позивачем речового майна.
Відповідач наголосив, що військова частина 3022 здійснила усі допустимі та необхідні заходи для надання позивачу можливості отримати грошову компенсацію замість речового майна, тому в діях військової частини 3022 відсутні ознаки протиправності по відношенню до позивача.
Також, відповідач стверджував, що позивачем пропущено строк звернення до суду, у зв`язку з чим позовну заяву слід залишити без розгляду.
Ухвалою суду від 10.07.2020 у задоволенні клопотання військової частини 3022 про залишення позовної заяви без розгляду було відмовлено.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає необхідним позов задовольнити, виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що наказом командира військової частини № 3022 Національної гвардії України від 20.01.2020 № 13 припинено контракт про проходження військової служби з позивачем та виключено її зі списків особового складу військової частини та усіх видів забезпечення (а.с. 11).
15.01.2020 позивач звернулася із рапортом на ім`я командира військової частини № 3022 Національної гвардії України щодо виплати грошової компенсації за неотримане речове майно (а.с. 10).
17.01.2020 начальником речової служби військової частини 3022 було складено довідку про вартість речового майна, що належить до видачі ОСОБА_1 № 42, відповідно до якої вартість неотриманого позивачем під час проходження військової служби речового майна складає 62808,88 грн. Кількість предметів речового майна, що належить до видачі - 125 (а.с. 9).
Крім того, 17.01.2020 на виконання телеграми ГУ Національної гвардії України від 23.10.2019 № 27/27/3-7676 (а.с.30) начальником речової служби військової частини 3022 було складено довідку про вартість речового майна, що належить до видачі ОСОБА_1 № 42/1, відповідно до якої вартість неотриманого ОСОБА_1 під час проходження військової служби речового майна складає 49189,32 грн. Кількість предметів речового майна, що належить до видачі - 90 (а.с.29). До виправленої довідки не було включено 35 предметів речового майна. Вказана довідка позивачу не надавалась.
16.03.2020 позивач після звільнення зі служби звернулась до відповідача із заявою, у якій просила повідомити про підстави невиплати грошової компенсації вартості за неотримане під час проходження військової служби речове майно (а.с.12).
Листом від 24.03.2020 № 2/22-418 військова частина 3022 повідомила, що погашення заборгованості щодо виплати грошової компенсації за неотримане речове майно під час проходження служби буде проведено після надходження додаткового фінансування (а.с.13).
Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернулася до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2232-XII) закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Згідно з ч. 1 ст. 9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення всіх видів матеріального забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів, та виплати грошової компенсації вартості за речове майно, що не отримано такими військовослужбовцями, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 № 178 затверджений Порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації вартості за неотримане речове майно (надалі - Порядок № 178), пунктами 2, 3 якого визначено, що виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу. Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця.
Відповідно до пунктів 4, 5 вказаного Порядку грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації, а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації. Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.
Згідно з пунктом 15 розділу ІІІ Інструкції з організації речового забезпечення в Національній гвардії України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.06.2017 №475 (далі - Інструкція № 475), військовослужбовці, які звільняються з військової служби в запас або відставку, отримують грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно відповідно до затвердженого Урядом Порядку № 178.
Військовослужбовці, які звільняються з військової служби в запас або відставку з правом носіння військової форми одягу, за їх бажанням можуть отримати речове майно, яке не було отримане під час проходження служби. Закупівельна вартість речового майна, що використовується для нарахування грошової компенсації, доводиться ВРЗ до військових частин на початку року.
З наведених норм вбачається, що у разі звільнення військовослужбовця з військової служби у нього виникає право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, яке реалізується шляхом подання військовослужбовцем відповідної заяви (рапорту) за місцем військової служби. При цьому військовослужбовці після звільнення їх з військової служби зберігають право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає про наявність підстав для виплати позивачу грошової компенсації за неотримане речове майно, оскільки остання звільнена з військової служби та подала командирові військової частини 3022 рапорт про виплату їй грошової компенсації.
Щодо аргументів відповідача про те, що правильною є сума компенсації вартості неотриманого позивачем речового майна, зазначена у довідці від 17.01.2020 № 42/1, а саме 49189,32 грн., суд зазначає наступне.
З матеріалів справи встановлено, що до виправленої довідки № 42/1 не було включено 35 предметів речового майна.
При цьому, заперечуючи проти цієї частини позовних вимог відповідач посилається на п. 15 глави 1 розділу ІІІ Інструкції з організації речового забезпечення в Національній гвардії України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.06.2017 № 475, відповідно до якого закупівельна вартість речового майна, що використовується для нарахування грошової компенсації, доводиться ВРЗ до військових частин Національної гвардії України на початку року. Закупівельні ціни на предмети речового майна доводяться ВРЗ (далі - відділ речового забезпечення) до військової частини 3022 кожного року починаючи з 2017 року, оскільки 21.07.2017 Інструкція № 475 набула чинності. 35 предметів речового майна не вказані в довідці № 42/1, у зв`язку з тим, що ВРЗ до військової частини 3022 ціни на ці 35 предметів речового майна не доводились, а ВРЗ почав доводити ціни до військової частини 3022 з часу набуття чинності Інструкції № 475.
Не погоджуючись із викладеною позицією відповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 15 глави 1 розділу ІІІ Інструкції № 475 військовослужбовці, які звільняються з військової служби в запас або відставку, отримують грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно (далі - грошова компенсація) в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 року № 178 "Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно". Військовослужбовці, які звільняються з військової служби в запас або відставку з правом носіння військової форми одягу, за їх бажанням можуть отримати речове майно, яке не було отримане під час проходження служби. Закупівельна вартість речового майна, що використовується для нарахування грошової компенсації, доводиться ВРЗ до військових частин на початку року.
Згідно із п. 5 Порядку довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.
Суд зазначає, що недоведення Відділом речового забезпечення Національної гвардії України до військової частини 3022 інформації про закупівельну вартість речового майна не може бути підставою для позбавлення військовослужбовця права на отримання компенсації за неотримане речове майно.
Відповідно до Норм забезпечення речовим майном військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2004 р. №" 1444, які діяли до набрання чинності Інструкцією № 475, було передбачено забезпечення військовослужбовців такими предметами речового майна як кашне, білизна тепла, білизна натільна, кашкет польовий.
Слід також відмітити, що згідно ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (Рішення № 5-рп/2002).
Порядок проходження служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях врегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, які перебувають на такій службі, додаткові обов`язки і відповідальність.
Також, у Рішенні від 11.10.2005 № 8-рп/2005 Конституційний Суд зазначив, що утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов`язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.
Отже, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Крім того, у відзиві відповідач зазначив, що позивач не позбавлена права отримати за її бажанням не враховані в довідці № 42/1 35 предметів речового майна, які не були отримані нею під час проходження військової служби.
Суд зазначає, що посилання відповідача на неможливість визначити вартість 35 предметів речового майна відповідно до Інструкції № 475, у зв`язку з чим немає підстав стягувати грошову компенсацію за 35 предметів речового майна, є безпідставним, оскільки відсутність нормативного врегулювання спірних правовідносин або невчасність дій посадових осіб щодо визначення вартості предметів речового майна, не може бути наслідком порушення прав позивача. Окрім того, відповідач самостійно визначив вказану вартість у довідці №42.
Посилання відповідача на копію телеграми заступника командувача Національної гвардії України №1478 від 23.10.2019 також є безпідставним, оскільки з тексту даної телеграми вбачається, що командири військових частин мають організувати перерахунок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно в термін до 27.11.2019. При цьому, обидві довідки №42 та №42/1 складені в один день - 17.01.2020 та після спливу вказаного вище строку.
Враховуючи викладене та оскільки вищевказані предмети речового майна не були отримані позивачем під час проходження служби, вона має право на отримання грошової компенсації вартості за неотримане під час проходження військової служби речове майно у розмірі 62808,88 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при подачі даної позовної заяви був сплачений судовий збір у сумі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією від 16.04.2020 (а.с. 14).
Таким чином, позивачу підлягають відшкодуванню витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини № 3022 Національної гвардії України в сумі 840,80 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Військової частини № 3022 Національної гвардії України про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової компенсації – задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Військова частина № 3022 Національної гвардії України щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації вартості за неотримане речове майно.
Стягнути з Військової частини 3022 Національної гвардії України (вул. Садовий бульвар, 73, м. Шостка, Шосткинський район, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 08803595) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) грошову компенсацію вартості за неотримане під час проходження військової служби речове майно у розмірі 62808,88 грн.
Стягнути з Військової частини 3022 Національної гвардії України (вул. Садовий бульвар, 73, м. Шостка, Шосткинський район, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 08803595) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 840,80 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 3 розділу VI Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки визначені, зокрема, статтею 295 цього Кодексу продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя С.М. Глазько