Рішення № 90318685, 10.07.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2020
Номер справи
572/440/20
Номер документу
90318685
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

10 липня 2020 року м. Рівне №572/440/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Л.А. Жуковської розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доУправління Укртрансбезпеки у Рівненській області в особі Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання неправомірним та скасування рішення, -В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області в особі Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить:

- визнати неправомірною та скасувати постанову начальника Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 17 000 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 10.12.2019 як суб`єкт підприємницької діяльності по товарно – транспортній накладній перевозив деревину автомобільним транспортом ДАФ номерний знак НОМЕР_1 , причеп № НОМЕР_2 . 10.12.2019 на автодорозі Н-17 між м. Луцьк і м. Горохів був зупинений службою Укртрансбезпеки. При зважуванні автомобіля з вантажем ваговий засіб видав показник 62,75 т, тобто навантаження на одну вісь складає 12,55т. За наслідками перевірки складено акт №208891 від 10.12.2019 про порушення вимог ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт". Вказує про те, що за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт начальником Управління Укртрансбезпеки в Рівненській області винесено постанову про застосування адміністративного – господарського штрафу. Вважає таку постанову протиправною та просить суд позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 01.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження. Розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 18.06.2020 на 09:30 год.

Ухвалою суду від 18.06.2020 вирішено перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.

06.07.2020 Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області в особі Державної служби України з безпеки на транспорті подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що водій транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_3 , ОСОБА_1 надав для перевірки посадовим особам Управління Укртрансбезпеки у Волинській області наступні документи: посвідчення водія відповідної категорії серії НОМЕР_4 ; свідоцтво про реєстрацію ТЗ марки DAF, номерний знак НОМЕР_5 серії НОМЕР_6 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (причіп) марки KRONE, номерний знак НОМЕР_7 ; товарно-транспортну накладну з додатком.

За результатами габаритно-вагового контролю транспортних засобів та KRONE було встановлено, що загальне навантаження транспортного засобу склало 40,650 т при допустимих 40 т, навантаження на одиночну вісь становить 12,55 т при нормативно допустимому – 11т, навантаження на строєну вісь з одиночними шинами склало 20,4 т при допустимих 22 т. Про вказані дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талон про зважування № 537 від 10.12.2019, час зважування 14:02 год. Справа про порушення законодавства про автомобільний транспорт була розглянута керівником Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області 28.01.2020 без участі перевізника ОСОБА_1 . Незважаючи на те, що відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, повідомлення про розгляд справи ОСОБА_1 отримав особисто 23.01.2020, на розгляд справи до Управління він не прибув. Клопотань, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав. Звертає увагу на те, що зважування проводилося приладом автоматичним для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь, заводський номер 417, який знаходиться на балансі Укртрансбезпеки. На засіб вимірювальної техніки видано свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 24.04.2020 №35-02/5396 з терміном дії до 24.04.2020. За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 94 від 13.01.2016. На талоні зважування вказана інформація про ваги, зокрема їх заводський номер "417". Враховуючи викладене, вважає вимоги позивача безпідставними та необґрунтованими, просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю (а.с.67-88).

Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позов та з`ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає.

Судом встановлено, що згідно з направленням на рейдову перевірку №011820 від 06.12.2019 інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області на 90 км автомобільної дороги Н-17 була проведена рейдова перевірка транспортних засобів щодо дотримання Закону України "Про автомобільний транспорт", вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" з 09.12.2019 по 15.12.2019 (а.с.74).

10.12.2019 інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області на 90 км автомобільної дороги Н-17 була проведена рейдова перевірка транспортного засобу марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належить ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів (а.с.86).

За результатами здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF та KRONE складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0016545 від 10.12.2019 (а.с.75) та акт про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів №0021871 від 10.12.2019, яким встановлено загальне навантаження транспортного засобу 40,650 т при допустимих 40 т, навантаження на одиночну вісь становить 12,55 т при нормативно допустимому – 11 т, навантаження на строєну вісь з одиночними шинами склало 20,4 т при допустимих – 22т (а.с.53, 77).

Про вказані дані результатів габаритно – вагового контролю свідчить також талон про зважування №537 від 10.12.2019, час зважування 14:02 год. (а.с.76).

На підставі акту зважування №0021871 від 10.12.2019 працівниками Укртрансбезпеки складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №105/417, яким ОСОБА_1 нараховано плату за проїзд в розмірі 411,48 євро (а.с.54, 78).

Повідомленням від 17.01.2020 №4862/34/24-20 Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області повідомило ОСОБА_1 щодо розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт (а.с.80).

Вказане повідомлення вручено позивачу 23.01.2020, що підтверджується його підписом на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.81).

28.01.2020 начальником Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №162713, оскільки ОСОБА_1 допущено порушення ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за що передбачена ч.1 абз.15 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", постановлено стягнути з нього адміністративно-господарський штраф у сумі 17000 грн. (а.с.83).

Вважаючи дії Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області щодо винесення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі –Положення) встановлено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи(п.8 Положення).

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-III (далі - Закон №2344-III), центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Згідно пп.4 п. 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі – Порядок №879) габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до п.3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Пунктом 20 Порядку №879 передбачено, що за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Підпунктом 3 пункту 2 Порядку №879 встановлено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.

Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі – Правила №30) передбачено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. (п.3).

Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд (п.4 Правил №30).

Відповідно до ч.2 ст.29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-XII з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.4 ст.48 Закону №2344-III у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Згідно пп.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Пунктом 21 Порядку №879 встановлено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Відповідно до п. 31-1 Порядку №879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі.

З аналізу наведених норм, судом встановлено, що працівники Укртрансбезпеки за результатами габаритно-вагового контролю визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних. Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Як було встановлено судом, за результатами здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF та KRONE складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від №0016545 від 10.12.2019 (а.с.75) та акт про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів №0021871 від 10.12.2019, яким встановлено загальне навантаження транспортного засобу 40,650 т при допустимих 40 т, навантаження на одиночну вісь становить 12,55 т при нормативно допустимому – 11т, навантаження на строєну вісь з одиночними шинами склало 20,4 т при допустимих – 22т (а.с.53, 77).

Про вказані дані результатів габаритно – вагового контролю свідчить і талон про зважування №537 від 10.12.2019, час зважування 14:02год. (а.с.76).

На підставі акту зважування №0021871 від 10.12.2019 працівниками Укртрансбезпеки складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №105/417, яким ОСОБА_1 нараховано плату за проїзд в розмірі 411,48 євро (а.с.54, 78).

За результатами рейдової перевірки посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області було складено акт №208891 від 10.12.2019 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким зафіксовано порушення вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: під час надання послуг з перевезень вантажу з перевищенням вагових обмежень (один.вісь 12,55 т) без наявності відповідного дозволу на рух, виданим компетентними уповноваженими органами (а.с.84).

Копії складених документів отримані ОСОБА_1 , про що свідчать його підписи.

Враховуючи викладене, судом встановлено, що позивачем під час здійснення перевезення вантажу було допущено перевищення навантаження на одиночну вісь, що становило 12,55 т при нормативно допустимому – 11т та перевезення вантажу здійснювалося без відповідного дозволу.

Відповідно до п.25, 26, 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі – Порядок №1567) справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Справа про порушення законодавства про автомобільний транспорт була направлена до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області.

17.01.2020 Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області повідомило ОСОБА_1 про те, що справа про порушення законодавства про автомобільний транспорт буде розглянута 28.01.2020 о 10:00год. (а.с.80).

Вказане повідомлення направлено позивачу рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та вручено останньому 23.01.2020, про що його підпис (а.с.81).

У ході розгляду справи судом встановлено, що будь – яких клопотань чи заяв про відкладення розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт до управління позивачем подано не було.

Таким чином, 28.01.2020 начальником Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №162713 ОСОБА_1 допущено порушення ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за що передбачена ч.1 абз.15 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", постановлено стягнути з нього адміністративно-господарський штраф у сумі 17000 грн. (а.с.83).

У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №162713 від 28.01.2020 прийнята правомірно.

Твердження позивача щодо ваги соснової деревини, суд не бере до уваги, оскільки такі пояснення не підтверджені належними та допустимими доказами.

Пояснення позивача, викладені у позовній заяві, що працівниками Укртрансбезпеки умисно використовуються ваги, які значно завищують фактичні показники, судом відхиляються як безпідставні та необґрунтовані, з огляду на наступне.

Свідоцтвом про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки від 24.04.2019 №35-02/5396, з терміном дії до 24.04.2020, встановлено, що прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі 030Т-AS2-PWIA зав. №17-417 відповідає вимогам технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №94 від 13.01.2016 (а.с.85).

Судом встановлено, що зважування транспортного засобу позивача відбувалося вагами з заводським номером 417, що підтверджується талоном зважування (а.с.76).

За наведених обставин, підстави для визнання протиправною та скасування постанови №162713 від 28.01.2020, прийнятої начальником Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000 гривень, за порушення позивачем ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відсутні.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене, позивачем не доведено обставини на яких ґрунтуються його вимоги, а відповідачем під час розгляду даної адміністративної справи на підставі належних та допустимих доказів повністю доведено правомірність своїх дій, тому у задоволенні адміністративного позову суд відмовляє повністю.

Відповідно до вимог ст.139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (с. Костянтинівка, Сарненський район, Рівненська область, 34509, РНОКПП НОМЕР_8 ) до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (вул.Небесної Сотні, 84, м.Рівне, 33013, ЄДРПОУ 39816845) про визнання неправомірним та скасування рішення, – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 10 липня 2020 року.

Суддя Л.А. Жуковська