Рішення № 90318659, 10.07.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2020
Номер справи
460/3604/20
Номер документу
90318659
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

10 липня 2020 року м. Рівне №460/3604/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Н.О. Дорошенко

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач), та просила:

визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Рівненській області щодо зменшення розміру пенсії позивачу у зв`язку з неврахуванням довідки про заробітну плату за період роботи з 01.09.1991 по 31.08.1996 при здійсненні її перерахунку з 01.11.2019;

зобов`язати ГУ ПФУ в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком (з урахуванням виплачених сум) позивачу, починаючи з 01.11.2019 з урахуванням довідок від 13.11.2006 № 704, виданої Колківською ЗОШ І-ІІІ ступенів та від 13.11.2006 №214, виданої відділом освіти Дубровицької районної державної адміністрації Рівненської області про заробітну плату за період роботи з 01.09.1991 по 31.08.1996.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказала, що з 03.12.2006 їй призначено пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ). Розмір пенсії визначено відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV) з урахуванням страхового стажу 44 роки 1 місяць 24 дні на підставі довідок від 13.11.2006 № 704, виданої Колківською ЗОШ І-ІІІ ступенів, та від 13.11.2006 № 214, виданої відділом освіти Дубровицької районної державної адміністрації, та з урахуванням коефіцієнта страхового стажу. З 01.03.2019 по 31.10.2019 розмір її пенсії з урахуванням доплати за понаднормовий стаж (257,76 грн) та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю особі, віднесеній до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії (113,88 грн), складав 4129,20 грн на місяць.

Позивач зазначила, що в жовтні 2019 року вона отримала лист пенсійного органу про те, що з 01.11.2019 її пенсію перераховано без врахування довідки про заробітну плату за період роботи з 01.09.1991 по 31.08.1996 та її розмір становить 2734,32 грн. Вказані дії аргументовано тим, що в ході проведення інвентаризації пенсійної справи позивача виявлено, що за довідкою про заробітну плату для обчислення розміру пенсії від 13.11.2016 № 704 місячний розмір заробітної плати перевищує у деяких місяцях 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум, адміністрацією навчального закладу не надано первинні документи, на підставі яких видана довідка, для проведення перевірки, та запропоновано позивачу надати для перерахунку пенсії довідку про заробітну плату за 60 місяців роботи поспіль до 01.07.2000 (крім періоду з 01.09.1991 по 31.08.1996) або надати ксерокопії первинних документів, завірені в установленому порядку, на підставі яких видавалась довідка № 704.

Аналогічного змісту відповіді позивачем отримано від відповідача в подальшому на неодноразові звернення. 04.03.2020 позивач звернулась із заявою до ГУ ПФУ в Рівненській області про перерахунок пенсії та виплату пенсії з урахуванням всіх довідок про заробітну плату, що подавалися для призначення пенсії. Відповідач листом від 10.04.2020 № 5003-4374/П-02/8-1700 відмовив у здійснення перерахунку та зазначив, що дані в довідці не відповідають первинним документам, тому з 01.11.2019 заробітну плату для обчислення пенсії за період з 01.09.1991 по 31.08.1996 в розрахунок заробітку внесено з нульовими сумами.

Означені дії відповідача позивач вважає незаконними. Зазначила, що 22.11.2006 вона подала до пенсійного органу заяву про призначення пенсії, до якої долучила трудову книжку, довідки про заробіток № 704 та № 214. Після перевірки пенсійним органом наданих документів їй призначено пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку згідно з законодавством України.

Правові підстави позовних вимог ґрунтуються на положеннях ст.ст.101, 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, а також ч.1 ст.50 Закону №1058-ІV.

Позивач вказала, що вона будь-яких документів з неправильними відомостями до пенсійного органу для призначення чи перерахунку пенсії не подавала. Довідка № 704 про її заробіток є чинною та ніким не скасована у встановленому порядку. В той же час відповідач безпідставно, без будь-яких підтверджень про недійсність, визначив дані довідки № 704 про її заробіток за період з 01.09.1991 по 31.08.1996 з нульовими сумами заробітку, у результаті чого незаконно здійснив перерахунок пенсії позивачу в сторону зменшення її розміру. Вказаний висновок підтверджується правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 12.07.2018 у справі № 489/1079/17.

Відтак, вважає, що при проведенні інвентаризації її пенсійної справи, здійсненні перевірок призначення позивачу пенсії, відповідач не встановив та не довів наявність зловживань з боку позивача при наданні у 2006 році до органу Пенсійного фонду довідок про заробіток № 704 від 13.11.2006 та № 214 від 13.11.2006, а тому рішення про зменшення розміру пенсії вважає протиправним.

Ухвалою від 22.05.2020 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 10.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав з підстав, наведених у відзиві (а.с.49-51). Вказав, що 03.12.2006, згідно з поданою заявою від 22.11.2006, позивачу призначено пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3 відповідно до статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Розмір пенсії позивача визначено відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон № 1058), згідно з яким розмір пенсії особи залежить від її страхового стажу та заробітної плати, а також показника середньої заробітної плати по країні, який відповідно до цього Закону, враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону № 1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Такими первинними документами є: розрахунково-платіжні відомості, розрахункові відомості по заробітній платі, особові рахунки по заробітній платі або ж платіжні відомості по заробітній платі.

Статтею 44 Закону № 1058 визначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Таким чином, діючим законодавством передбачено документальне підтвердження відповідностей змісту довідки про заробітну плату первинним документам.

В матеріалах пенсійної справи позивача містяться довідки про заробітну плату за період роботи з 01.01.1989 по 31.03.1991 (видана відділом освіти Дубровицької райдержадміністрації від 13.11.2006 № 214) та з 01.04.1991 по 31.03.1996 (видана Колківською ЗОШ І-ІІІ ст. від 13.11.2006 № 704).

Відповідач вказав, що з урахуванням вимог статті 40 Закону №1058, при призначенні позивачу пенсії було враховано більш вигідну заробітну плату за період з 01.09.1991 по 31.08.1996 - згідно з наданою довідкою, та з 01.07.2000 по 31.10.2006 згідно з відомостями системи персоніфікованого обліку, при цьому зауважив, що в деяких місяцях розмір заробітної плати перевищує 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання такої заробітної плати.

Відповідач повідомив, що постановою правління Пенсійного фонду України від 03.09.2018 № 19-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 19.09.2018 за №1077/32529, затверджено Порядок проведення у 2018-2019 роках інвентаризації пенсійних справ (далі - Порядок проведення у 2018-2019 роках інвентаризації пенсійних справ).

Під час інвентаризації пенсійних справ перевіряється, зокрема, правильність обчислення розміру пенсійних виплат шляхом співставлення тривалості стажу та періодів заробітної плати, що враховані при обчисленні пенсії, відповідність виплачених сум розмірам призначеної (перерахованої) пенсії.

Враховуючи вищезазначене та вимоги статті 44 Закону № 1058, 12.03.2019 проведено перевірку обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату за період роботи з 01.04.1991 по 31.03.1996 (видана Колківською ЗОШ І-ІІІ ст., від 13.11.2006 № 704), якою встановлено (акт № 41), що дані, зазначені в довідці про заробітну плату від 13.11.2006 року № 704, не відповідають даним у первинних документах, які зберігаються в Колківському навчально-виховному комплексі “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад” Дубровицької районної ради Рівненської області: виявлено розбіжність в сторону завищення заробітної плати за 1991 рік, 1992 рік, 1993 рік, 1994 рік, 1995 рік, 1996 рік на загальну суму 0,05482 грн, 0,37114 грн, 11,61821 грн, 37,50950 грн, 203,35000 грн, та 144,29 грн відповідно. Документи за вересень, жовтень та грудень 1991 року для перевірки не надані, так як, зі слів директора ОСОБА_2 , не збереглися.

Водночас, відповідач звернув увагу суду на те, що при призначенні позивачу пенсії у 2006 році перевірка відповідності первинним документам відомостей, вказаних у довідці про заробітну плату від 13.11.2006 № 704, не проводилась.

Враховуючи зазначене, з 01.11.2019 заробітну плату позивача для обчислення розміру пенсії приведено у відповідність до норм чинного пенсійного законодавства, при цьому заробітну плату за період з 01.09.1991 по 31.08.1996 в розрахунок заробітку внесено нульовими сумами.

З урахуванням наведеного, відповідач вважає, що його дії щодо перерахунку пенсії позивача ґрунтуються на нормах чинного законодавства, а тому просив відмовити в позові повністю.

З`ясувавши доводи та аргументи, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, перевіривши їх зібраними у справі доказами, оцінивши їх у сукупності, відповідно до вимог закону, суд встановив та врахував таке.

Матеріалами справи стверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за заявою від 22.11.2006 (а.с.58) 03.12.2006 призначено пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3 відповідно до статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що підтверджується протоколом № 10314 від 24.11.2006 (а.с.54). Пенсійним фондом України позивачу видано пенсійне посвідчення № 2115510085 від 07.02.2007, термін дії довічно (а.с.9).

Згідно з електронним особовим рахунком, страховий стаж (по 31.10.2018) позивача для обчислення пенсії становить 44 роки 1 місяць. Коефіцієнт страхового стажу, визначений з урахуванням вартості одного року страхового стажу 1 %, становить 0,44083 ((44 роки х 12 місяців + 1 місяць) х 1 % : (100 % х 12)) (а.с.69).

В матеріалах пенсійної справи позивача міститься довідка про заробітну плату за період роботи з 01.04.1991 по 31.03.1996, видана Колківською ЗОШ І-ІІІ ст. від 13.11.2006 № 704 (а.с.59).

При призначенні позивачу пенсії було враховано заробітну плату за період з 01.09.1991 по 31.08.1996 - згідно з наданою довідкою, та з 01.07.2000 по 31.10.2006 - згідно з відомостями системи персоніфікованого обліку (а.с.60-61).

Пенсія позивачу в період з 03.2019 по 10.2019 виплачувалась в розмірі 4129,20 грн щомісячно (а.с.37).

Судом встановлено, що після проведеного відповідачем перерахунку, з 01.11.2019 розмір пенсії позивача становить 2734,32 грн (а.с.78). При визначенні розміру пенсії заробітна плата позивача за період з 01.09.1991 по 31.08.1996 була врахована з нульовими показниками (а.с.80-81).

Як встановлено з матеріалів судової справи, вищевказаний перерахунок пенсійним органом було проведено у зв`язку з непідтвердженням під час позапланової перевірки відомостей, зазначених в довідці про заробітну плату від 13.11.2006 № 704, виданій Колківським НВК ЗОШ І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Дубровицької районної ради.

Вважаючи неправомірним перерахунок та зменшення розміру пенсії, позивач звернулась з позовом до суду.

При вирішенні судового спору по суті, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються:

принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню;

види пенсійних виплат;

умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат;

пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком;

мінімальний розмір пенсії за віком;

порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням;

порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування;

організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Статтею 27 Закону № 1058-IV встановлено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії регламентовано статтею 40 Закону № 1058-IV, відповідно до частини першої якої для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

До заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум (п.2 ч.1 ст.41 Закону № 1058-IV).

Механізм призначення (перерахунку) пенсії регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону №1058, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N1566/11846 (далі - Порядок). Цим Порядком визначено перелік необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій, порядок їх подання та оформлення.

За змістом пункту 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року .

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1 до Порядку № 22-1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У відповідності до пункту 2.10 Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII), до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно з ч.3 ст.44 Закону № 1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Таким чином, діючим законодавством передбачено обов`язковість документального підтвердження відповідності змісту довідки про заробітну плату первинним документам, а також надано право органам Пенсійного фонду в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей.

Метою проведення означених перевірок є попередження можливого нецільового використання коштів Пенсійного фонду України на виплату пенсій внаслідок подання недостовірних документів або документів, що містять недостовірну інформацію про стаж роботи та заробітну плату, шляхом своєчасного виявлення та виправлення чи усунення порушень в документах, що подаються для призначення ( перерахунку ) пенсій.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 03.09.2018 № 19-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.09.2018 за № 1077/32529, затверджено Порядок проведення у 2018-2019 роках інвентаризації пенсійних справ (далі - Порядок № 19-1).

Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку № 19-1, інвентаризація проводиться з метою:

забезпечення контролю за проведенням пенсійних та інших виплат, що здійснюються Пенсійним фондом України;

перевірки комплектності документів пенсійної справи та відповідності призначених/перерахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) чинному законодавству;

визначення якісного стану формування та обробки документів, на підставі яких призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), визначено її розмір та здійснюється виплата;

узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації, з інформацією, що зберігається в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - база даних);

вжиття за результатами інвентаризації Пенсійним фондом України та територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - орган Пенсійного фонду України) відповідних заходів.

Відповідно до пункту 6 розділу II Порядку № 19-1, за довідками, виданими починаючи з 01 січня 1992 року, за якими в помісячному розрахунку розмір заробітної плати або сума доходу перевищує 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум, проводиться перевірка обґрунтованості їх видач, та відповідності зазначених у них сум заробітної плати (доходу) первинним документам, якщо в пенсійній справі відсутні матеріали такої перевірки.

Як встановлено з матеріалів справи та не заперечується сторонами, позивач для призначення пенсії подавала пенсійному органу довідки про заробітну плату №214 від 13.11.2006, видану Управлінням освіти, молоді та спорту Дубровицької районної державної адміністрації, та № 704 від 13.11.2006, видану Колківським НВК ЗОШ І-ІІІ ступенів. При цьому, відповідачем при розрахунку пенсії позивача відповідно до приписів статті 27 Закону № 1058-IV було враховано відомості, вміщені в довідці № 704 від 13.11.2006. Відповідач ствердив, а позивач не заперечила, що при призначенні пенсії перевірка достовірності таких відомостей пенсійним органом не проводилась.

Суд встановив, що на підставі направлення від 07.03.2019 № 834/10, виданим ГУ ПФУ в Рівненській області, ч.3 ст.44, ст.64 Закону № 1058-IV, уповноваженими особами відповідача проведена позапланова перевірка достовірності довідки про заробітну плату, наданої для призначення (перерахунку) пенсії від 13.11.2006 № 704.

Результати перевірки оформлені актом № 41 від 12.03.2019, відповідно до висновків якого дані, зазначені в довідці про заробітну плату ОСОБА_1 , не відповідають даним у первинних документах, які зберігаються в Колківському навчально-виховному комплексі "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Дубровицької районної ради. Виявлено розбіжність в сторону завищення заробітної плати за 1991 рік, 1992 рік, 1993 рік, 1994 рік, 1995 рік, 1996 рік на загальну суму 0,05482 грн, 0,37114 грн, 11,61821 грн, 37,50950 грн, 203,35000 грн, та 144,29 грн відповідно. Документи за вересень, жовтень та грудень 1991 року для перевірки не надані, так як, зі слів директора ОСОБА_2 , не збереглися (а.с.75-76).

Факт відмови керівника закладу, що перевірявся, від підписання акту позапланової перевірки підтверджений відповідним актом (а.с.77).

Окрім цього, суд враховує, що відповідно до Акту № 17 від 12.02.2019 позапланової перевірки достовірності документів про заробітну плату наданих для призначення пенсії, уповноваженими особами відповідача було перевірено достовірність відомостей, зазначених у довідці про заробітну плату позивача № 214 від 13.11.2006, виданій Управлінням освіти, молоді та спорту Дубровицької районної державної адміністрації з 01.01.1989 по 31.03.1991 та з 01.04.1996 по 31.12.1997, та встановлено, що зазначені в довідці дані не відповідають даним у первинних документах, які зберігаються в Управлінні освіти, молоді та спорту Дубровицької районної державної адміністрації. В наданому до перевірки особовому рахунку на ім`я позивача відображено нарахування заробітної плати тільки за січень-лютий 1991 року (а.с.73-74).

Таким чином, надані відповідачем докази свідчать на користь висновку, що відповідач при виконанні своїх владних повноважень встановив невідповідність заробітної плати позивача, зазначеної в довідках за період роботи впродовж 60 місяців поспіль до 01.07.2000, даним первинних документів. При цьому і пенсіонеру, і роботодавцям було запропоновано подати до пенсійного органу нові довідки про заробітну плату, зміст яких відповідає даним первинних документів.

Разом з тим, ні до пенсійної, ні до судової справи позивачем не надано жодного доказу, який би документально підтверджував достовірність заробітної плати за спірний період.

За таких обставин, суд вважає обґрунтованим здійснення відповідачем перерахунку пенсії, без урахування відомостей про заробітну плату пенсіонера за період, не підтверджений даними первинних документів роботодавців.

Враховуючи зазначене, з 01.11.2019 заробітну плату для обчислення розміру пенсії приведено у відповідність до норм чинного пенсійного законодавства, при цьому заробітну плату за період з 01.09.1991 по 31.08.1996 в розрахунок заробітку внесено нульовими сумами. Індивідуальний коефіцієнт зазначеної заробітної плати становить 1,21689; розмір заробітної плати для обчислення пенсії за віком позивача - 5359,61 грн (3764,40 грн — середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону (зі змінами) х 1,17 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Питання проведення індексації у 2019 році” від 20.02.2019 №124 х 1,21689 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

Розмір пенсії позивача, визначений з урахуванням вказаного вище страхового стажу та заробітної плати, становить 2362,68 грн (5359,61 грн х 0,44083 - коефіцієнт страхового стажу).

Відповідно до статті 28 Закону (в редакції, чинній до 01.10.2011), мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у жінок 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до стажу та заробітної плати, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідно до пункту 3 статті 42 Закону, з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності. Працюючим пенсіонерам такий перерахунок проведено з 01.09.2015. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на вказану дату становив 1074,00 грн.

Враховуючи зазначене, розмір пенсійної виплати позивача з 01.11.2019 становить 2734,32 грн, в тому числі: 2362,68 грн - основний розмір пенсії + 257,76 грн - доплата за 24 роки понаднормового стажу, обчислена від мінімального розміру пенсії, в порядку визначеному для працюючих пенсіонерів (1074,00 грн х 24 %) + 113,88 грн - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС 3 категорії у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (із змінами).

Отже, означений розрахунок розміру пенсії відповідає приписам чинного законодавства, враховує дані персоніфікованого обліку, в той час як розмір заробітної плати позивача в спірний період не підтверджений даними первинних документів.

Щодо покликань позивача на відсутність з її сторони зловживань при наданні вищевказаних довідок у 2006 році, суд зазначає, що проаналізовані вище норми матеріального закону пов`язують можливість врахування заробітної плати працівників в період до набрання чинності законом № 1058 при призначенні пенсії з умовою підтвердження розміру заробітної плати даними первинних документів, безвідносно до наявності чи відсутності умислу працівника на надання недостовірних відомостей пенсійному органу.

З огляду на наведене, суд також зауважує, що постанова Верховного Суду від 12.07.2018 у справі № 489/1079/17 не впливає на висновки суду у даній справі, позаяк предметом судового спору у справі № 489/1079/17 (визнання протиправним та скасування рішення про повернення переплати пенсії) були правовідносини, відмінні від правовідносин, що досліджуються в цій справі (визнання протиправними дій щодо перерахунку пенсії).

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За результатами судового розгляду справи суд дійшов висновку, що відповідач в спірній ситуації діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, обґрунтовано та розсудливо, не порушуючи законних прав позивача. Відсутність порушеного права виключає застосування судового захисту. Доводи позивача не спростовують правомірності поведінки суб`єкта владних повноважень, не дають суду підстав для визнання його дій протиправними, та, як наслідок, відсутні підстави для зобов`язання відповідача вчинити певні дії.

За таких обставин в позові слід відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в позові до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028 м. Рівне, вул. Короленка,7, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 10 липня 2020 року.

Суддя Н.О. Дорошенко