Рішення № 90318583, 10.07.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2020
Номер справи
440/2672/20
Номер документу
90318583
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/2672/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради, Шевченківської районної у м. Полтаві ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

26 травня 2020 року позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради, Шевченківської районної у м. Полтаві ради, в якій просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення районної комісії по вирішенню спірних питань для надання населенню пільг та субсидій Шевченківської районної у м. Полтаві ради, оформлене протоколом № 8 від 05 лютого 2020 року щодо припинення нарахування та проведення перерахунку наданої позивачу житлової субсидії з 01 травня 2018 року;

зобов`язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради скасувати перерахунки наданої позивачу з 01 травня 2018 року за адресою: АДРЕСА_1 житлової субсидії, проведені на підставі рішення районної комісії по вирішенню спірних питань для надання населенню пільг та субсидій Шевченківської районної у м. Полтаві ради, оформленого протоколом № 8 від 05 лютого 2020 року щодо припинення нарахування та проведення перерахунку наданої житлової субсидії ОСОБА_1 з 01 травня 2018 року;

зобов`язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради повернути надану позивачу житлову субсидію за період з травня 2018 року по січень 2019 року на розрахункові рахунки надавачів комунальних послуг: ПАТ "Полгаватеплоенерго" в сумі 3635,83 грн., ПАТ "Полтаваобленерго" в сумі 200,83 грн., ТОВ "Полтаванергозбут" в сумі 61,61 грн., ПАТ "Полтавагаз-збут" в сумі 111,02 грн., ПАТ "Полтававодоканал" в сумі 289, 51 грн., ЖБК "Гвардієць" в сумі 226,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність дій відповідачів щодо припинення нарахування та проведення перерахунку наданої позивачу житлової субсидії з 01 травня 2018 року, зазначаючи про відсутність достатніх правових підстав для цього.

У відзиві на позов Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради зазначило, що з 01 травня 2018 року до Положення про порядок призначення житлових субсидій внесено зміни, відповідно до яких під час визначення розміру житлової субсидії має враховуватись дохід усіх членів сім`ї отримувача субсидії. Про вищевказані обставини позивач повідомлявся відповідними листами, однак відомостей про свій сімейний стан та про розмір доходів чоловіка ОСОБА_1 органам призначення субсидії не надала. З поданих позивачем 21 січня 2020 року документів відповідач встановив факт перебування ініціатора звернення в зареєстрованому шлюбі з 2014 року, що зумовило необхідність припинення нарахування та проведення перерахунку наданої позивачу житлової субсидії з 01 травня 2018 року.

22 червня 2020 року судом отримано відповідь на відзив, у якій позивач наполягав на безпідставності припинення нарахування та проведення перерахунку наданої житлової субсидії з 01 травня 2018 року, а також вказав, що Порядком повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями визначено вичерпний перелік підстав для повернення виплачених коштів житлової субсидії.

У письмових запереченнях Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради заперечувало доводи позивача та вказало, що факт окремого проживання подружжя не має правовим наслідком звільнення отримувача субсидії від подання відомостей про розмір доходів її чоловіка.

Шевченківська районна у м. Полтаві рада правом на подання відзиву не скористалась.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 травня 2020 рок позовну заяву залишено без руху через невідповідність останньої вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою суду від 09 червня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 12:30 08 липня 2020 року.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просив позов задовольнити в повному обсязі, наполягаючи на відсутності підстав для припинення нарахування та проведення перерахунку наданої житлової субсидії позивачу.

Представник Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради проти позову заперечував.

Будучи завчасно та належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи Шевченківська районна у м. Полтаві рада явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечила.

08 липня 2020 року в судовому засіданні оголошено перерву до 14:15 08 липня 2020 року.

В судове засідання для продовження розгляду справи представники сторін не з`явились.

Згідно з частиною дев`ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка або експерта, суд 08 липня 2020 року перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що з вересня 2015 року позивач перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради як отримувач житлової субсидії.

01 травня 2018 року до Положення про порядок призначення житлових субсидій внесено зміни, відповідно до яких під час визначення розміру житлової субсидії має враховуватись дохід усіх членів сім`ї отримувача субсидії, про що позивача повідомлено листом Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради та запропоновано з`явитись за адресою органа призначення субсидії для уточнення відомостей щодо сімейного стану. Вищевказане повідомлення вручено гр. ОСОБА_1 06 грудня 2018 року.

21 січня 2020 року з поданих позивачем документів відповідач встановив факт перебування ОСОБА_1 в зареєстрованому шлюбі з 2014 року.

Вищевказані обставини стали підставою для розгляду на засіданні районної комісії по вирішенню спірних питань для надання населенню пільг та субсидій Шевченківської районної в м. Полтаві ради питання про припинення нарахування та проведення перерахунку наданої позивачу житлової субсидії з 01 травня 2018 року. Витягом з протоколу засідання районної комісії по вирішенню спірних питань для надання населенню пільг та субсидій Шевченківської районної в м. Полтаві ради підтверджено, що колегіальним органом прийнято рішення про припинення нарахування та проведення перерахунку наданої ОСОБА_1 житлової субсидії з 01 травня 2018 року.

На підставі вищевказаного рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради здійснило перерахунок наданої позивачу з 01 травня 2018 року за адресою: АДРЕСА_1 житлової субсидії, а також листом № 05-2282 від 20 березня 2020 року повідомило позивача про часткове зняття коштів за період з 01 травня 2018 року по 31 січня 2019 року з рахунків надавачів комунальних послуг та вказало не необхідність повернення на рахунок Міністерства соціальної політики України отриманої готівкою субсидії за період з 01 лютого 2019 року по 30 вересня 2019 року.

Не погоджуючись з правомірністю оформленого протоколом № 8 від 05 лютого 2020 року рішенням районної комісії по вирішенню спірних питань для надання населенню пільг та субсидій Шевченківської районної у м. Полтаві ради та діями Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради в частині перерахунку наданої позивачу з 01 травня 2018 року за адресою: АДРЕСА_1 житлової субсидії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (надалі - Положення № 848).

Відповідно до пункту 1 Положення № 848 (в редакції, що діяла станом на дату первинного звернення позивача за призначенням субсидії) субсидія є безповоротною і її отримання не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла. Право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно з пунктом 3 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві і м. Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

За приписами пункту 6 Положення № 848 субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг (далі - орендар). В окремих випадках на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій та виконавчих органів міських і районних рад або утворених ними комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися іншій особі, зареєстрованій у житловому приміщенні (будинку), а також індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, але які сплачують вартість одержуваних житлово-комунальних послуг.

Пунктом 13 Положення № 848 передбачено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності). Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

На підставі поданих позивачем документів, перелік яких визначався Порядком № 848, чинним на момент звернення за призначенням субсидії, у вересні 2015 року ОСОБА_1 призначено житлову субсидію.

01 травня 2018 року набули чинності зміни, внесені до Порядку № 848.

Відтепер, згідно положень пункту 24 Порядку № 848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Таким чином, з 01 травня 2018 року для визначення розміру субсидії позивача мав враховуватись дохід усіх членів сім`ї ОСОБА_1 .

Про вищевказані обставини Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради повідомило позивача листами, що доставлялись кур`єрами Управління за адресами отримувачів субсидій, а листом № 4037 від 29 листопада 2018 року, отриманим позивачем 06 грудня 2018 року, запропоновано ОСОБА_1 з`явитись до органа призначення субсидії для уточнення відомостей про склад її сім`ї.

Посилання позивача на те, що повідомлення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради № 4037 від 29 листопада 2018 року про необхідність уточнення відомостей про склад її сім`ї вона не отримувала спростовується наявним у зазначеному листі особистим підписом ОСОБА_1 . Посилання представника позивача на те, що даний підпис не належить позивачці, суд оцінює критично.

У розумінні частини другої статті 3 Сімейного кодексу України подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік, у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Таким чином, чоловік позивача ОСОБА_2 є членом її сім`ї в силу закону, з огляду на що відомості про склад та розмір його доходів мали бути надані Управлінню соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради для визначення розміру належної позивачу субсидії.

З огляду на вищевикладене, суд відхиляє доводи представника позивача про те, що її чоловік проживає окремо, а відтак його доходи не мають враховуватись під час визначення розміру субсидії ОСОБА_1 .

Крім того, суд не вважає обґрунтованими доводи представника позивача про те, що відповідач був обізнаний з фактичним сімейним станом позивача на момент призначення субсидії з 01 вересня 2015 року, оскільки в її особовій справі наявна копія паспорта ОСОБА_1 з відміткою від 10 жовтня 2014 року про реєстрацію шлюбу зі ОСОБА_2 , а тому мав можливість самостійно витребувати необхідну йому інформацію у компетентних органів, з огляду на таке.

Аналіз положень Порядку № 848 дає підстави вважати, що останній не передбачає залучення до матеріалів особової справи отримувача субсидії копії його паспорта.

Натомість вищевказаний Порядок лише визначає обов`язок особи, яка звернулась за призначенням субсидії, пред`явити уповноваженій на прийняття її документів особі органа призначення субсидії паспорт з метою встановлення останньою особи ініціатора звернення.

Разом із тим, судом встановлено та не спростовано представником позивача в судовому засіданні, що ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради відомостей про перебування з 2014 року у зареєстрованому шлюбі не надала, так само як і документів на підтвердження розміру доходів її чоловіка, а тому відповідач нараховував та виплачував ОСОБА_1 субсидію виключено з урахуванням розміру її доходу (без врахування розміру доходу її чоловіка).

За викладених обставин суд погоджується з доводами представника відповідача про те, що з 01 травня 2018 року позивач був зобов`язаний повідомити Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради про свій актуальний сімейний стан та забезпечити надання відомостей про розмір доходів її чоловіка для об`єктивного обчислення відповідачем належної ОСОБА_1 житлової субсидії.

Відтак, з 01 травня 2018 року позивач отримував субсидію на підставі недостовірних даних про склад та розмір доходів її сім`ї, тобто безпідставно.

За правилами абзацу п`ятого пункту 119 Порядку № 848 за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Пунктом 125 Порядку № 848 врегульовано, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.

Аналіз вищевикладеного дає підстави для висновку, що районна комісія по вирішенню спірних питань для надання населенню пільг та субсидій Шевченківської районної у м. Полтаві ради правомірно та обґрунтовано прийняла оформлене протоколом № 8 від 05 лютого 2020 року рішення щодо припинення нарахування та проведення перерахунку наданої позивачу житлової субсидії з 01 травня 2018 року, а Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради з дотриманням вимог чинного законодавства України здійснило перерахунок наданої позивачу за адресою: АДРЕСА_1 житлової субсидії з 01 травня 2018 року та припинило подальше її нарахування та виплату.

При цьому суд відхиляє посилання представника позивача на приписи Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом № 39/283/90/5 від 29 грудня 1997 року, оскільки позивач є таким, що отримав кошти субсидії безпідставно - у зв`язку з ненаданням органу призначення субсидії достовірних та актуальних відомостей про склад сім`ї та розмір її доходів; а не таким, що отримав кошти субсидії в сумі, що перевищує належну йому до виплати.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У дослідженому судом випадку відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість спірних дій, а позивачем не надано доказів на спростування наявності підстав для їх вчинення.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 243-245, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної в м. Полтаві ради (вул. І.Мазепи, 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, ЄДРПОУ 03195317), Шевченківської районної у м. Полтаві ради (вул. І.Мазепи, 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, ЄДРПОУ 05384695) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.О. Чеснокова