Рішення № 90313560, 01.07.2020, Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
01.07.2020
Номер справи
177/874/18
Номер документу
90313560
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 177/874/18

Провадження № 2/177/19/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

01 липня 2020 року

Криворізький районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Строгової Г. Г.

секретаря судового засідання Короновської Д. І.,

за участі:

представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі цивільну справу за позовною заявою Акціонерного Товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_2 про стягнення необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з зазначеною позовною заявою та в обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на те, що відповідач є споживачем природного газу, який надається за адресою: АДРЕСА_1 .

Домоволодіння за вказаною адресою устатковане газовою плитою, водонагрівачем проточним газовим, опалювальним приладом та лічильником газу.

23.08.2017 за адресою проживання відповідача представниками позивача було складено акт про порушення № 118, відповідно до якого встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: «непрацездатність лічильника, внаслідок позаштатного режиму його роботи: відсутність зміни показань лічильника газу, перекос зчитувального механізму при фактичній витраті природного газу, включено конфорку газової плити, наявність сторонніх та нехарактерних звуків при роботі лічильника, внаслідок чого витрата природного газу обліковується некоректно». Відповідач підписав зазначений акт без зауважень та застережень.

18.09.2017 року газовий лічильник за адресою відповідача було демонтовано та направлено на державну повірку. 22.09.2017 року ДП «Кривбасстандартметрологією», після проведення державної повірки лічильника, було надано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № Т-ДН-6276/17, відповідно до якої лічильник відповідача непридатний до використання, перекос відлікового механізму.

28.09.2017 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення вирішено направити акт про порушення від 23.08.2017 року на доопрацювання.

09.11.2017 року на засіданні комісії в присутності відповідача вирішено акт про порушення задовольнити, здійснити нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу виходячи з 70% граничних об`ємів споживання природного газу для населення з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв відповідача.

Згідно акта про порушення від 23.08.2017 року відповідачу була нарахована сума заборгованості за період з 18.03.2017 року по 18.09.2017 року в розмірі 19521,70 грн., зазначена заборгованість відповідачем не сплачена.

У зв`язку з чим, представник позивача просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу в розмірі 19521,70 грн., а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762,00 грн.

Ухвалою від 03липня 2018 року відкрито провадження по справі та справу призначено до підготовчого засідання (а.с. 31).

10 березня 2019 року підготовче засідання закрито та справу призначено до розгляду по суті (а.с. 190).

Представник позивача – ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, наполягала на їх задоволенні.

Відповідач та її представник – ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, заперечували проти їх задоволення, надавши відзив на позовну заяву. Посилалися на те, що позовні вимоги є необґрунтованими, а акт про порушення від 23.08.2017 року є незаконним та складений всупереч вимог Кодексу газорозподільних систем, оскільки відповідно до п. 11 гл.3 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу. Вказує, що відповідно до акту приймання газового лічильника від 23.02.2011, лічильник встановлений 19.02.2011, в якому зазначено що лічильник підлягає обов`язковій держ. повірці 1 раз в 5 років, отже наступна повірка лічильника повинна була проведена не пізніше 19.02.2016. Тому, на дату складання акта про порушення від 23.08.2017 № 118, Оператором ГРМ ПАТ «Криворіжгаз» був пропущений термін повірки лічильника, отже і розрахунок по акту про порушення від 23.08.2017 № 118 за період з 18.03.2017 по 18.09.2017 на суму 19521,70 грн. здійснений безпідставно. Зазначає, що нарахування можуть бути лише в разі вини, однак позивачем не надано доказів, що відповідач втручався в роботу лічильника газу. Крім того, вказали, що відповідач в листопада 2015 року здійснила заміну газового опалювального приладу на твердопаливний котел, таким чином здійснення розрахунку з урахуванням газового обладнання, яке не використовується, є неправомірним. Також вказує на порушення вимог п. 4 гл. 11 розділу Х Кодексу ГРС при направленні приладу обліку газу після демонтажу не позапланову перевірку. У задоволені позовних вимог просили відмовити, про що також зазначено у відзиві на позовну заяву (а.с. 38-39).

Суд, вислухавши представника позивача, відповідача та її представника, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно частини 1 статті 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу, визначає Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року.

Відповідно до вимог п. 25 Правил постачання природного газу, (надалі Правила) затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. №2496, побутовий споживач несе відповідальність за: несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за надані послуги з газопостачання; відмову в доступі до об`єкта споживача представникам постачальника для виконання ними функцій, передбачених цими Правилами та договором; порушення інших вимог цих Правил.

Відповідно до п.1 ст. 1 вказаного Закону, оператор газорозподільної системи - це суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (пп.17); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп.23); ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG (пп.33); розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу (пп.3); споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37); суб`єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (пп.39).

Відповідно до постанови НКРЕКП №1274 від 16 квітня 2015 року про видачу ліцензії на розподіл природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ ПАТ «Криворіжгаз» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. В розумінні Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем ПАТ «Криворіжгаз» серед суб`єктів ринку природного газу кваліфікується як Оператор газорозподільної системи (Оператор ГРМ).

Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

У відповідності до статті 38 ЗУ «Про ринок природного газу» права та обов`язки оператора ГРМ, визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є споживачем послуг природного газу, що надаються позивачем за адресою: АДРЕСА_1 .

В підпункті 1 п. 3 гл. 2 розділу 11 Кодексу ГРМ зазначено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;

Так, 23.08.2017 за адресою проживання відповідача представниками позивача було складено акт про порушення № 118, відповідно до якого встановлено порушення п. 6 глави 6, п. 7 глави 9 розділу 10, пп.1 п.3 глави 2 розділу 11 Кодексу газорозподільних систем, а саме: «непрацездатність лічильника, внаслідок позаштатного режиму його роботи: відсутність зміни показань лічильника газу, перекос зчитувального механізму при фактичній витраті природного газу, включено конфорку газової плити, наявність сторонніх та нехарактерних звуків при роботі лічильника, внаслідок чого витрата природного газу обліковується некоректно». Відповідач підписав зазначений акт без зауважень та застережень (а.с. 8).

Згідно акту про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 18.09.2017 року газовий лічильник Галлус G-4, № 05062896, 2010 року випуску за адресою відповідача було демонтовано та направлено на державну повірку (а.с. 10).

Як видно з довідки ДП «Криворізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» від 22.09.2017 року №Т-ДН-6276/17, за результатами повірки встановлено, що лічильник газу Галлус G-4, № 05062896, 2010 року випуску, непридатний до використання, у зв`язку перекосом відлікового механізму (а.с. 11).

Відповідно п. 8 гл. 3 розділу 11 Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ - це дії, які кваліфікуються як такі, що сталися «не з вини споживача». Несанкціонованого втручання до лічильника споживач не здійснював, тобто відсутні його винні дії або бездіяльність.

За результатами проведеного 09.11.2017 року засідання діючої комісії ПАТ «Криворіжгаз» з розгляду актів про порушення, яке відбулося за відсутності ОСОБА_2 , здійснено розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за період з 18.03.2017 по 18.09.2017, що становить 19521,70 грн., що підтверджується протоколом діючої комісії ПАТ «Криворіжгаз» № 90 від 09.11.2017 року та актом-розрахунком від 09.11.2017 року (а.с. 17а зворот, 18 зворот). Однак, як вбачається з акту –розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу від 09.11.2017 року за період розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, фактично сплачений об`єм природного газу протягом періоду порушення становив 13,01 м3, що свідчить про роботу газового лічильника та сплату споживачем за отримані послуги.

Отже, матеріалами справи не доведений факт обізнаності споживача про позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, яка здійснювала оплату за показами лічильника, що також підтверджується розрахунком фактично розподіленого об`єму природного газу (а.с. 45)..

Крім того, з акту приймання газового лічильника від 23.02.2011, вбачається, що газовий лічильник Галлус G-4, № 05062896, 2010 року випуску, встановлений за адресою: АДРЕСА_2 , в якому зазначено що лічильник підлягає обов`язковій державній повірці 1 раз в 5 років (а.с.46).

Пунктом 1 глави 8 розділу 10 Кодексу ГРМ передбачено, що періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування монтаж, технічне обслуговування та пов`язаний з такою повіркою ремонт) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, здійснюється за рахунок Оператора ГРМ незалежно від того, чи є він власником ЗВТ.

Для належної організації періодичної повірки лічильників газу по об`єктах побутових споживачів Оператор ГРМ повинен: 1) мати в наявності персоніфікований перелік всіх лічильників газу побутових споживачів, що знаходяться на ліцензованій території Оператора ГРМ; 2) забезпечити належний моніторинг термінів спливу міжповірочного інтервалу для складання графіка проведення періодичної повірки лічильників; 3) забезпечити періодичну повірку лічильника протягом міжповірочного інтервалу.

Отже, законодавчо закріплений обов`язок АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» слідкувати за своєчасністю проведення повірки лічильника.

Судом встановлено, що періодична повірка лічильника, який встановлений в будинку позивача, станом на час його зняття 18.09.2017 року для проведення періодичної повірки (а.с. 10), дійсно прострочений, оскільки міжповірочний інтервал лічильника газу становить 5 років, а відповідно до акту приймання газового лічильника від 23.02.2011, газовий лічильник встановлений за адресою відповідача 19.02.2011 (а.с. 46), таким чином термін повірки закінчився 19.02.2016 року. Отже, вини відповідача в цьому не має, оскільки він надавав доступ до лічильника операторам ГРМ, працівники якого проводили чергову перевірку 23.08.2017 року.

Як видно з довідки ДП «Криворізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» від 22.09.2017 року №Т-ДН-6276/17, за результатами повірки лічильник газу Галлус G-4, № 05062896, 2010 року випуску, визнано непридатним до використання, у зв`язку перекосом відлікового механізму (а.с. 11). Тобто, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ не виявлено.

Відповідно до пункт 11 глави 3 розділу 11 Кодексу ГРМ, у разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу.

Оскільки, порушення виникло, у зв`язку із порушенням Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу, тому розрахунок проведений позивачем за період з 18.03.2017 року по 18.09.2017 року необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу на суму 19521,70 грн. всупереч вимогам пункт 11 глави 3 розділу 11 Кодексу ГРМ.

Згідно з ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

У відповідності до ст.ст. 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності. Учасники мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Отже, на підставі викладеного, суд приходить до висновку, що періодичну повірку лічильника газу не було вчасно проведено з вини позивача, тому складений працівниками АТ «Криворіжгаз» акт про порушення № 118 від 23.08.2017, прийняте рішення згідно протоколу №90 від 09.11.2017 року про перерахунок (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу не встановлює для відповідача будь-яких обов`язків, а є фіксацією дій працівників АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», та як спосіб захисту прав, не передбачено чинним законодавством, у зв`язку з чим акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу від 09.11.2017 року за період з 18.03.2017 року по 18.09.2017 року на суму 19521,70 грн. є неправомірним. Крім того, в судовому засіданні не доведено порушення відповідачем, як споживачем будь-яких правових норм при використанні лічильника газу та договірних зобов`язань, у зв`язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Оскільки в задоволені позовних вимог позивачу відмовлено, то з відповідача на користь позивача не підлягає стягненню судовий збір, відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141 ч.1, 247 ч.2, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

В задоволенні позовних вимог Акціонерного Товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_2 про стягнення необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду відповідно до п. 15.5 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України через Криворізький районний суд Дніпропетровської області.

Повний текст судового рішення складений 10.07.2020.

Суддя: