
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"07" липня 2020 р. м. Київ Справа № 911/2386/14
за скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Ніко-Тайс» від 01.06.2020 № 01-4/06 на бездіяльність державного виконавця Першого Малиновського ВДВС у місті Одеса Південного МРУ Міністерства юстиції (м. Одеса)
у справі № 911/2386/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Ніко-Тайс», м. Київ
до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю «ПК Трейдсервісгруп», Київська обл., Васильківський р-н, с. Мархалівка
2) Фізичної особи-підприємця Войного Олександра Валентиновича, Дніпропетровська обл., смт Васильківка
про стягнення 19546,71 грн.
Суддя Наріжний С.Ю.
За участю секретаря Абрамової В.Д.
За участю представників учасників у справі:
від ТОВ «Компанія «Ніко-Тайс»: адвокат Грищенко О.М.
ВСТАНОВИВ:
рішенням Господарського суду Київської області від 21.07.2014 позов задоволено повністю; вирішено солідарно стягнути з ФОП Войного О.В. та ТОВ «ПК Трейдсервісгруп» на користь ТОВ «Компанія «Ніко-Тайс» 3975,48 грн 3% річних, 15571,23 грн інфляційних втрат, 1900,00 грн витрат на оплату адвокатських послуг та 1827,00 грн судового збору.
18.08.2014 на виконання рішення у даній справі Господарським судом Київської області було видано відповідний наказ.
До Господарського суду Київської області від ТОВ «Компанія «Ніко-Тайс» надійшла скарга від 01.06.2020 № 01-4/06 на бездіяльність державного виконавця Першого Малиновського ВДВС у місті Одеса Південного МРУ Міністерства юстиції (м. Одеса) у виконавчому провадженні № 50958689.
Ухвалою суду від 09.06.2020 розгляд скарги призначено в судовому засіданні на 07.07.2020.
07.07.2020 в судове засідання з`явився представник скаржника, подану скаргу підтримав і просив задовольнити повністю. Інші учасники у справі та представник органу ДВС в судове засідання не з`явились, про причини неявки суд не повідомили, про час та місце розгляду скарги повідомлені належним чином.
Детально дослідивши подану скаргу та заслухавши пояснення представника скаржника, судом встановлено наступне.
У поданій скарзі скаржник просить суд:
- визнати за період з 06.03.2019 по 01.06.2020 неправомірною бездіяльність державного виконавця Першого Малиновського ВДВС у місті Одеса Південного МРУ Міністерства юстиції (м. Одеса) у виконавчому провадженні № 50958689 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 18.08.2014, котра виразилась у порушенні строків та порядку вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні № 50958689 із врахуванням норм Закону України «Про виконавче провадження»;
- зобов`язати державного виконавця або іншу посадову особу Першого Малиновського ВДВС у місті Одеса Південного МРУ Міністерства юстиції (м. Одеса) усунути допущене порушення (поновити порушене право заявника) шляхом дотримання строків та порядку вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні № 50958689 із врахуванням норм Закону України «Про виконавче провадження», та котрі були б направлені та свідчили б про перевірку майнового стану та фактичне примусове виконання наказу Господарського суду Київської області від 18.08.2014 № 911/2386/14.
Статтею 326 ГПК України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами.
Згідно з приписами статті 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до пункту 6 Розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (надалі: «Інструкція»), під час здійснення виконавчого провадження виконавець приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складання актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з пунктом 11 Розділу ІІІ Інструкції, перевірка інформації про наявність боржника, його майна, місця роботи або здійснення опису та арешту майна на території, на яку не поширюється компетенція державного виконавця, здійснюється органом державної виконавчої служби, компетенція якого поширюється на територію вчинення таких дій, за дорученням державного виконавця.
Частиною восьмою статті 48 Закону України «Про виконавче провадження», встановлено, що виконавець проводить перевірку майнового стану боржника у 10-денний строк з дня відкриття виконавчого провадження. У подальшому така перевірка проводиться виконавцем не рідше ніж один раз на два тижні - щодо виявлення рахунків боржника, не рідше ніж один раз на три місяці - щодо виявлення нерухомого та рухомого майна боржника та його майнових прав, отримання інформації про доходи боржника.
Так, постановою Малиновського ВДВС м. Одеса ГТУЮ в Одеській області від 22.04.2016 відкрито виконавче провадження № 50958689 щодо примусового виконання наказу від 18.08.2014 № 911/2386/14.
У лютому 2019 року ТОВ «Компанія «Ніко-Тайс» звернулось до суду зі скаргою на бездіяльність органу ДВС та ухвалою Господарського суду Київської області від 05.03.2019 скаргу задоволено; визнано неправомірною бездіяльність державного виконавця Першого Малиновського ВДВС міста Одеса ГТУЮ в Одеській області у виконавчому провадженні № 50958689 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 18.08.2014, котра виразилась у порушенні строків та порядку вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні № 50958689 із врахуванням норм Закону України «Про виконавче провадження»; зобов`язано державного виконавця або іншу посадову особу Першого Малиновського ВДВС міста Одеса ГТУЮ в Одеській області усунути допущене порушення (поновити порушене право заявника) шляхом дотримання строків та порядку вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні № 50958689 із врахуванням норм Закону України «Про виконавче провадження», та котрі були б направлені та свідчили б про перевірку майнового стану та примусове виконання наказу Господарського суду Київської області від 18.08.2014 № 911/2386/14; зобов`язано державного виконавця або іншу посадову особу Першого Малиновського ВДВС міста Одеса ГТУЮ в Одеській області внести всі документи, які стосуються виконавчого провадження № 50958689 щодо примусового виконання наказу від 18.08.2014 № 911/2386/14 до Автоматизованої системи виконавчого провадження.
Зокрема судом в ухвалі від 05.03.2019 встановлено, що згідно Інформації про виконавче провадження станом на 09.02.2019, державним виконавцем в ході виконання даного наказу суду було винесено постанови:
- від 28.04.2016 про стягнення виконавчого збору;
- від 23.05.2016 про стягнення з боржника витрат на проведення виконавчих дій;
- від 23.05.2016 про передачу виконавчого документа на виконання до підприємства, установи, організації - Філія «Одеський іподром» ДП «Конярство України» (в ході виконавчих дій встановлено, що боржник отримує пенсію у УПФУ у Малиновському районі м. Одеси у зв`язку з чим спрямовано виконавчий документ для стягнення боргу з пенсії боржника до другого Малиновського ВДВС, без застосування заходів примусового звернення на майно боржника);
- від 27.08.2017 про виведення виконавчого провадження із зведеного та про передачу виконавчого провадження (виконавчого документа) (у зв`язку з реорганізацією ВДВС на виконання Наказу МЮУ № 375/5 від 15.02.2017 передано виконавче провадження до новоутвореного Першого Малиновського ВДВС м. Одеси ГТУЮ в Одеській області);
- від 26.09.2017 про прийняття до виконання виконавчого провадження (Першим Малиновським ВДВС м. Одеси ГТУЮ в Одеській області);
- від 19.12.2017 про передачу виконавчого провадження (оскільки боржник звільнився з Філії «Одеський іподром» ДП «Конярство України» виконавче провадження направлено до Васильківського міськрайонного ВДВС ГТУЮ у Київській області; борг стягнуто частково у сумі 5235,69 грн, виконавчий збір у сумі 583,46 грн);
- від 23.08.2018 про передачу виконавчого провадження (Васильківським МВДВС ГТУЮ у Київській області направлено виконавчий документ за місцем проживання боржника: АДРЕСА_1 , як такий, що помилково був направлений до Васильківського МВДВС ГТУЮ у Київській області);
- від 30.10.2018 про прийняття до виконання виконавчого провадження (Першим Малиновським ВДВС м. Одеси ГТУЮ в Одеській області, прийнято з Васильківського ВДВС ГТУЮ у Київській області).
В даній скарзі скаржник зазначає, що за наступний період після постановлення ухвали від 05.03.2019 державним виконавцем не було належним чином виконано покладені на нього обов`язки щодо примусового виконання рішення суду, у зв`язку з чим скаржник просить визнати незаконною та протиправною бездіяльність державного виконавця у вказаному виконавчому провадженні саме за період з 06.03.2019 по 01.06.2020.
Зокрема державним виконавцем не було вжито всіх передбачених Законом України «Про виконавче провадження» заходів, спрямованих на пошук та виявлення майна боржника, з`ясування фінансово-господарського стану боржника та задоволення вимог стягувача за рахунок майна та активів боржника.
Вказані доводи скаржника органом ДВС не спростовані, жодних пояснень чи заперечень по суті скарги до суду не подано, доказів вчинення державним виконавцем будь-яких виконавчих дій в оскаржуваний період 2019-2020 років не надано, доказів фактичного виконання наказу не надано.
Згідно Інформації про виконавче провадження, наявної в Автоматизованій системі виконавчого провадження, державним виконавцем у вказаному виконавчому провадженні за оскаржуваний період до Автоматизованої системи внесено лише постанови: про виправлення помилок у процесуальних документах від 20.03.2019; про передачу виконавчого документу на виконання до підприємства, установи організації (ДП «Конярство України»); про передачу виконавчого провадження (виконавчого документу) від 26.12.2019 та про прийняття до виконання виконавчого провадження (виконавчого документу) від 03.01.2020 (у зв`язку з реорганізацією органу ДВС); будь-яких інших документів, що свідчили б про вжиття заходів щодо примусового виконання рішення суду, до автоматизованої системи не внесено.
Така бездіяльність державного виконавця є порушенням норм ст. 8, 10, 18, 26, 48 Закону України «Про виконавче провадження», і є підставою для визнання судом бездіяльності державного виконавця протиправною.
Аналогічної правової позиції щодо визнання протиправною бездіяльності державного виконавця, яка полягає у порушенні строків та порядку вчинення виконавчих дій, здійснення їх несвоєчасно та не в повному обсязі, дотримується Верховний Суд в постанові від 09.11.2018 у справі № 911/1388/16.
Отже, що через невиконання відділом ДВС усіх приписів Закону України «Про виконавче провадження», на сьогоднішній день наказ господарського суду від 18.08.2014 про примусове виконання рішення у справі № 911/2386/14 залишається не виконаним та стягувачем ТОВ «Компанія «Ніко-Тайс» не отримано присуджених судом коштів.
Крім того, з огляду на приписи статті 9 Конституції України, статті 19 Закону України «Про міжнародні договори України», частину 1 статті 3 і частину 4 статті 11 ГПК України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України «Про міжнародне приватне право», Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», Україна повністю визнає на своїй території дію приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) щодо визнання обов`язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Суду в усіх питаннях, що стосуються її тлумачення і застосування.
Водночас статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Отже, у зв`язку з ратифікацією Конвенції, протоколів до неї та прийняттям Верховною Радою України Закону господарським судам у здійсненні судочинства зі справ, віднесених до їх підвідомчості, слід застосовувати судові рішення та ухвали Європейського суду з прав людини з будь-якої справи, що перебувала в його провадженні.
У рішенні у справі Янголенко проти України, no. 14077/05, від 10.12.2009 Європейський суд з прав людини зазначив, що провадження у суді та виконавче провадження є відповідно першою і другою стадією загального провадження. Таким чином, виконавче провадження не має бути відокремлене від судового, і ці обидва провадження мають розглядатись як цілісний процес.
У рішенні у справі Савіцький проти України, no. 38773/05, від 26.07.2012 Європейський суд з прав людини зазначив, що право, захищене пунктом 1 статті 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національні правові системи Договірних держав допускали, щоб остаточні та обов`язкові судові рішення залишалися без виконання на шкоду одній зі сторін. Ефективний доступ до суду включає в себе право на виконання судового рішення без зайвих затримок. Тому необґрунтована тривала затримка виконання обов`язкового рішення може суперечити Конвенції. Саме на державу покладається обов`язок забезпечення того, щоб остаточні рішення, постановлені проти її органів або організацій чи підприємств, якими вона володіє або які вона контролює, були виконані відповідно до вищезазначених вимог Конвенції. Держава відповідає за виконання остаточних рішень, якщо органи влади контролюють обставини, що блокують або перешкоджають їхньому повному та своєчасному виконанню.
Європейський суд з прав людини повторює, що пункт 1 статті 6 Конвенції, inter alia (серед іншого), захищає виконання остаточних судових рішень, які у державах, що визнали верховенство права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду одній зі сторін. Відповідно виконанню судового рішення не можна перешкоджати, відмовляти у виконанні або надмірно його затримувати. Держава зобов`язана організувати систему виконання судових рішень, яка буде ефективною як за законодавством, так і на практиці. Також Суд зазначає, що саме на державу покладається обов`язок вжиття у межах її компетенції усіх необхідних кроків для того, щоб виконати остаточне рішення суду та, діючи таким чином, забезпечити ефективне залучення усього її апарату. Не зробивши цього, вона не виконає вимоги, що містяться у пункті 1 статті 6 Конвенції. Насамкінець, Суд повторює, що сама природа виконавчого провадження вимагає оперативності (рішення Європейського суду з прав людини у справі Глоба проти України, no. 15729/07, від 05.07.2012).
З урахуванням вищевикладеного, враховуючи, що рішення Господарського суду Київської області від 21.07.2014 у справі № 911/2386/14 до цього часу не виконано, суд вважає, що має місце незаконна та протиправна бездіяльність Першого Малиновського ВДВС у місті Одеса Південного МРУ Міністерства юстиції (м. Одеса) у виконавчому провадженні № 50958689, допущена у ході примусового виконання вказаного рішення господарського суду, а тому скарга ТОВ «Компанія «Ніко-Тайс» є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Згідно ст. 343 ГПК України, за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов`язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.
Статтею 345 ГПК України встановлено, що про виконання ухвали, постановленої за результатами розгляду скарги, відповідний орган державної виконавчої служби, приватний виконавець повідомляють суд і заявника не пізніше ніж у десятиденний строк з дня її одержання.
Керуючись ст. 232-235, 342-345, п. 17.5. розділу ХІ ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1. Скаргу ТОВ «Компанія «Ніко-Тайс» від 01.06.2020 № 01-4/06 на бездіяльність державного виконавця Першого Малиновського ВДВС у місті Одеса Південного МРУ Міністерства юстиції (м. Одеса) задовольнити.
2. Визнати за період з 06.03.2019 по 01.06.2020 неправомірною бездіяльність державного виконавця Першого Малиновського ВДВС у місті Одеса Південного МРУ Міністерства юстиції (м. Одеса) у виконавчому провадженні № 50958689 щодо примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 18.08.2014, котра виразилась у порушенні строків та порядку вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні № 50958689 із врахуванням норм Закону України «Про виконавче провадження».
3. Зобов`язати державного виконавця або іншу посадову особу Першого Малиновського ВДВС у місті Одеса Південного МРУ Міністерства юстиції (м. Одеса) усунути допущене порушення (поновити порушене право заявника) шляхом дотримання строків та порядку вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні № 50958689 із врахуванням норм Закону України «Про виконавче провадження», та котрі були б направлені та свідчили б про перевірку майнового стану та фактичне примусове виконання наказу Господарського суду Київської області від 18.08.2014 № 911/2386/14.
4. Зобов`язати державного виконавця Першого Малиновського ВДВС у місті Одеса Південного МРУ Міністерства юстиції (м. Одеса), який здійснює виконавче провадження № 50958689 повідомити Господарський суд Київської області про виконання даної ухвали у встановлений ст. 345 ГПК України строк.
5. Копії ухвали надіслати учасникам у справі та Першому Малиновському ВДВС у місті Одеса Південного МРУ Міністерства юстиції (м. Одеса).
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом десяти днів з дати складення та підписання повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд Київської області.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 10.07.2020.
Суддя С.Ю. Наріжний