
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2020 року м. Київ № 640/5491/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Смолія І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області
до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)
про визнання протиправною та скасування постанови
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі- позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про накладення штрафу від 18.02.2020 року у виконавчому провадженні №60875599.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем помилково встановлено факт невиконання позивачем рішення суду без поважних причин, оскільки боржник не мав можливості протягом встановленого державним виконавцем строк виконати рішення суду, оскільки стягувача знято з обліку та переведено на інший вид пенсії.
Відповідачем у визначений законодавством строк відзиву на позовну заяву не подано.
Суд, керуючись ч.8 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/8234/18 від 11.07.2019 зобов`язано Управління Пенсійного фонду в Київській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з 89% від відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату такої перерахованої пенсії з урахуванням виплачених сум; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням висновків суду у розмірі, який обчислено з урахуванням 100% суми підвищення до пенсії, починаючи з 01.01.2018 .
Вищевказане рішення набрало законної сили 03.10.2019.
На підставі виданого 19.11.2019 виконавчого листа у вказаній справі постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 13.12.2019 відкрито виконавче провадження ВП №60875599 з примусового виконання вказаного рішення в частині зобов`язання вчинити дії.
Листом від 26.12.2019 р. за №6427/108-02 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило орган стягнення про те, що рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/8234/18 від 11.07.2019 виконати неможливо, у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 знято з обліку у зв`язку із виходом на пенсію за іншим законом.
Однак, до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшла постанова про накладення штрафу від 18.02.2020 у ВП № 60875599, згідно з якою на підставі ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" на позивача накладено штраф в розмірі 5 100 грн.
Не погоджуючись із винесеною постановою відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд зазначає наступне
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи усіх форм дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 02 червня 2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження» (надалі - Закон №1404-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 63, ч. 1 ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 р. №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
У разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Для накладення штрафу згідно вказаних положень необхідний факт невиконання судового рішення та неповажні причини такого невиконання.
Також суд приходить до висновку, що безумовною підставою для накладення штрафу є невиконання боржником рішення суду та постанови про відкриття виконавчого провадження без поважних причин у визначений строк.
У даному випадку суд зазначає наступне.
Як вбачається з оскаржуваної постанови, згідно відповіді позивача від 26.12.2019 р. №6427/108-02, ОСОБА_1 не знаходиться на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у Київській області. Водночас, листом від 31.01.2020 ОСОБА_1 до відділу надано довідку Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області Управління обслуговування громадян Ірпінський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) від 29.01.2020 №313, відповідно до якого ОСОБА_1 перебуває на обліку у позивача.
Позивачем не надано доказів та пояснень стосовно причин невжиття заходів на виконання судового рішення, які підтверджували б поважність таких причин, або доказів виконання рішення суду у встановлений строк.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог про скасування постанови від 18.02.2020 про накладення штрафу у виконавчому провадженні №60875599.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено, відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати присудженню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, ст. 123, 241-246, 255, 257-262, 287, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (вул. Ярославська, 40, Київ, 04071, код ЄДРПОУ 22933548)
Відповідач: Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) (03056, м. Київ, вул. Виборзька, 32, код ЄДРПОУ 34691374)
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Смолій