
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2020 року справа № 580/1989/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання недійсним і скасування рішення,
УСТАНОВИВ:
09.06.2020 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач) до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (18005, м. Черкаси, б-р Шевченка, буд. 305; код ЄДРПОУ 37853109) (далі – відповідач) про визнання недійсними та скасування рішення відповідача від 05.03.2020 б/н про перерахування позивачу надміру сплаченої субсидії за період з 01.10.2018 до 30.04.2019.
В обґрунтування позову зазначено, що підставою прийняття спірного рішення про повернення субсидії є подання позивачем декларації з недостовірними відомостями, в якій не зазначено наявність у нього на праві власності транспортного засобу, тоді як за даними МВС за позивачем зареєстровано причіп. Позивач стверджує, що продав його згідно з договором купівлі-продажу, а обов`язок покупця щодо реєстрації права власності покладений на покупця. У зв`язку з цим просив задовольнити позов.
Ухвалою суду від 12.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження. Також встановлено відповідачу строк, тривалістю десять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву, доказів; повідомлено про строки для надання клопотань про розгляд справи з викликом у судове засідання. Згідно з даними рекомендованих повідомлень вказану ухвалу сторони отримали 17.06.2020.
26.06.2020 відповідач надав суду відзив на позов, в якому просив відмовити у його задоволенні у повному обсязі. Зазначив, що право власності на транспортний засіб виникає з моменту його державної реєстрації, а не з моменту передачі транспортного засобу за договором купівлі-продажу. Зважаючи на факт наявності реєстрації за позивачем права власності на причіп, подання декларації без його зазначення вважається поданням недостовірних відомостей, що має наслідком відшкодування надміру виплачених коштів.
07.07.2020 позивач подав суду відповідь на відзив за аналогічними позовній заяві доводами.
Оскільки сторони клопотань про розгляд справи з їх повідомленням (викликом у судове засідання) або заперечень на розгляд справи саме у спрощеному провадженні суду не надали, суд вирішив розглянути справу у спрощеному провадженні без проведення судового засідання та їх виклику (у письмовому провадженні).
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.
У повідомленні відповідача від 15.04.2020 №3031/28-5/01-10 «Про повернення коштів за надання соціальної допомоги у вигляді житлової субсидії» зазначено, що позивач невчасно подав відомості про транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, і з дати випуску якого минуло менше 5 років. Це вплинуло на право призначення житлової субсидії з жовтня 2018 року. Внаслідок цього позивачу надміру виплачені кошти в сумі 10774,11грн. за період з 01.10.2018 до 30.04.2019.
Як наслідок, відповідач прийняв 05.03.2020 спірне рішення, яким визначив позивачу суму надміру сплачених коштів, що підлягають поверненню, за період з 01.10.2018 до 30.04.2019 на загальну суму 10774,11грн. із-за не задекларованого позивачем транспортного засобу (причепа).
Тому позивач звернувся в суд з вищевказаним позовом.
Надаючи оцінку спірному рішенню, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) (далі – Положення).
Відповідно до п.1 Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам – мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Пунктом 2 Положення зазначено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно з п.3 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Відповідно до п.4 Положення житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На підставі підп.2 п.6 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда). Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Отже, наявність у будь-кого із складу домогосподарства або члена сім`ї особи із складу домогосподарства у володінні транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації, і з дати випуску якого минуло менше п`яти років є підставою для відмови у призначенні субсидії.
Для призначення житлових субсидій відповідно до п.19 Положення на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про наявність в осіб транспортних засобів – уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС.
Згідно з абз.4 п.119 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
На підставі п.125 Положення у випадках, зазначених в абзацах четвертому – сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.
Отже, виявлення органом, що призначає субсидію, факту подання особою недостовірних відомостей у декларації є підставою для повернення коштів, шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.
Підставою прийняття спірного рішення щодо повернення надміру сплачених коштів за період з 01.10.2018 до 30.04.2019 на загальну суму 10774,11грн. стало отримання відповідачем інформації стосовно зареєстрованого за позивачем транспортного засобу (причепу), що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше 5 років. При цьому відомості про такий транспортний засіб не були зазначені позивачем у декларації. Для оцінки таких обставин і фактів суд врахував таке.
Долученою до матеріалів справи копією договору комісії на продаж продукції №К-055-4-2016 від 22.05.2016 (далі - Договір) підтверджується наступна письмова домовленість позивача, як комітента, з ФОП ОСОБА_2 , як комісіонером.
Згідно з умовами п.1 Договору його предметом є причіп загальний для перевезення човнів, модель – КНОТТ 91Н, номер – НОМЕР_2 , рік випуску – 2016, реєстраційний номер – НОМЕР_3 , вартість 13200,00грн. Виступаючи від свого імені комісіонер самостійно укладає угоду купівлі-продажу з третьою особою.
22.05.2016 ФОП ОСОБА_2 уклав з ОСОБА_3 (паспорт НОМЕР_4 , виданий Соснівським РВ УМВС України в Черкаській області 18.01.1997; ІПН НОМЕР_5 ) договір №050-4 щодо купівлі продажу транспортного засобу, предметом якого є передача у власність останнього вищевказаного причепу за ціною 13200,00грн. Відповідно до його п.4 цього договору право власності на товар переходить від продавця покупцю у момент підписання сторонами акту прийому-передачі товару після 100% оплати товару. Водночас перерахування коштів у цих правовідносинах підтверджена видатковою накладною №055-4-2019 від 22.05.2016. Актом від 22.05.2016 приймання-передачі водних транспортних засобів підтверджується передача товару ОСОБА_3 .
Відповідно до ч. 1 ст.655 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Предметом договору купівлі-продажу відповідно до ч.1 ст.656 ЦК України може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.
На підставі ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Суд врахував, що вищевказаний договір купівлі продажу підписаний його сторонами ФОП ОСОБА_2 (продавець) та ОСОБА_3 (покупець) із зазначенням із зазначенням даних, які дозволяють їх ідентифікувати (серія і номер свідоцтва про реєстрацію продавця та серія і номер паспорта, РНОКПП покупця), містить такі обов`язкові істотні умови, як його предмет, ціну договору, умови передачі товару, термін дії договору.
Відповідно до ч.1 ст.334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна згідно з ч.2 цієї норми вважається вручення його набувачеві.
Водночас пунктом 1 ч.1 ст.346 ЦК України передбачено, що право власності припиняється у разі відчуження власником свого майна.
Крім того, нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу транспортного засобу ні нормами ЦК У країни, ні іншими нормативно-правовими актами не передбачено.
Врахувавши викладене, суд дійшов висновку, що право власності позивача на вищевказаний причеп перейшло до ОСОБА_3 22.05.2016 відповідно до вищевказаного договору купівлі-продажу. Тому з дати відчуження майна відповідне право власності позивача припинене.
Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 (далі – Порядок №1388).
Відповідно до п.3 Порядку №1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
На підставі п.7 Порядку №1388 власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Відповідно до п.8 Порядку №1388 державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника, а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух")
Документом, що підтверджує правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, згідно з абз.8 п.8 Порядку №1388 є оформлені в установленому порядку договір комісії між власником транспортного засобу і суб`єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб`єкт господарювання, які підписані від імені суб`єкта господарювання уповноваженою особою, - у разі продажу транспортних засобів суб`єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу.
Проаналізувавши вказане суд дійшов висновку, що обов`язок вчинення дії для реєстрації вищевказаного причепу покладений саме на його власника – ОСОБА_3 , яке набуте на підставі договору купівлі-продажу від 22.05.2016, і не залежить від дій позивача.
Зважаючи, що право власності позивача на транспортний засіб (причіп) припинено з моменту укладення згаданого договору його купівлі-продажу (22.05.2016), а спірним рішенням визначено повернути надміру сплачені кошти за період з 01.10.2018 до 30.04.2019, тобто після відчуження транспортного засобу, суд дійшов висновку, що відповідач не довів факту зазначення позивачем у декларації недостовірних відомостей, а отже, і правомірність спірного рішення.
Тому позовні вимоги ж обгрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на обґрунтованість позовних вимог наявні підстави відповідно до ч.1 ст.139 КАС України стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача понесені згідно з квитанцією від 09.06.2020 про судового збору на суму 840,80грн. судові витрати у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.2-16, 9, 14, 138-139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 – задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 37853109) від 05.03.2020 б/н, яким визначено ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) розмір сплачених коштів, що підлягають поверненню за період з 01.10.2018 до 30.04.2019, на загальну суму 10774,11грн.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (18005, м. Черкаси, б-р Шевченка, буд. 305; код ЄДРПОУ 37853109) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зазначений строк продовжується на строк дії такого карантину.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 09.07.2020.