
Справа № 560/3036/20
РІШЕННЯ
іменем України
09 липня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницької області щодо не надання інформації про категорію земель, які вказані у запитах від 16 травня 2020 року;
зобов`язати Головне Управління Держгеокадастру у Хмельницький області надати повну, точну та достовірну інформацію про категорію земель які вказані у запитах від 16 травня 2020 року, протягом 5 діб після набрання рішення суду законної сили, а саме так як це передбачено законом України "Про доступ до публічної інформації";
встановити контроль за виконанням рішення суду та зобов`язати відповідача подати звіт по виконанню цього рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 16 травня 2020 року подав повторний запит до Головного Управління Держгеокадастру у Хмельницький області щодо надання інформації про категорію земель, які розташовані в КОААТУ 6810100000, зона 35, квартал 001 та зазначив ці землі на Публічній кадастровій карті України.
Позивач також вказує, що запит був отриманий відповідачем 20 травня 2020 року, але більше двох тижнів він не отримав відповідь.
Оскільки позивач вважає таку бездіяльність Головного Управління Держгеокадастру у Хмельницький області протиправною, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 червня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
30 червня 2020 року відповідачем подано до суду відзив на позов, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову та вказує, що за результатами розгляду запиту позивача та на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 березня 2020 року по справі № 560/840/20 Головним управлінням повторно розглянуто запит позивача на отримання публічної інформації від 20 травня 2020 року та надано відповідь від 25 травня 2020 року № ПІ-39/1-199/0/63-20.
Стосовно посилання позивача на те, що ним не отримано інформацію на інформаційний запит, відповідач повідомляє, що згідно витягу з Реєстру відправленої кореспонденції за травень 2020 року, 27 травня 2020 року ОСОБА_1 відправлено лист, що є підтвердженням надіслання позивачу Головним управлінням відповіді на запит.
Таким чином, відповідач вважає, що Головним управлінням на виконання рішення суду відповідь на запит позивача від 04 лютого 2020 року була надана у межах повноважень.
07 липня 2020 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому вказує, зокрема, що земельні ділянки знаходяться на землях певної категорії, інформацію про яку має Держгеокадастр, тому що чинним законодавством України на нього покладені обов`язки державного обліку і реєстрації земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель. Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 04 лютого 2020 року звернувся до Головного управління із запитом про надання інформації щодо категорії земель, які розташовані в КОААТУ 681010000, зона 35, квартал 001.
За результатом розгляду запиту від 04 лютого 2020 року Головним управлінням позивачу була надана відповідь листом від 07 лютого 2020 року № ПІ-39/0-43/0/63-20, в якій відповідачем зазначалося, що запитувані позивачем земельні ділянки належать до земель комунальної форми власності, розпорядником яких є органи місцевого самоврядування, а саме Хмельницька міська рада.
Не погоджуючись із вказаною відповіддю Головного управління позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління про визнання дій протиправним та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 березня 2020 року по справі № 560/840/20 визнано протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язано Головне управління повторно розглянути запит позивача від 04 лютого 2020 року.
16 травня 2020 року позивач повторно звернувся до відповідача із запитом про надання інформації про категорію земель, зазначених у запиті від 04 лютого 2020 року, яка була зареєстрована 20 травня 2020 року за вх. № ПІ- 39/1/4-20.
За результатами розгляду зазначеного запиту та на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 березня 2020 року по справі № 560/840/20 відповідачем повторно розглянуто запит позивача на отримання публічної інформації від 04 лютого 2020 року та надано відповідь від 25 травня 2020 року № ПІ-39/1-199/0/63-20, відповідно до якої зазначено, що питання щодо віднесення земель до тієї чи іншої категорії в межах м. Хмельницького належить до компетенції Хмельницької міської ради.
З огляду на зазначене вище, Головне у правління вказує, що немає можливості надати інформацію про категорію земель, які розташовані в КОААТУ 681010000, зона 35, квартал 001, оскільки запит не стосується відомостей, що зафіксовані в офіційних документах та які були б наявні у Державному земельному кадастрі.
Згідно витягу з Реєстру відправленої кореспонденції за травень 2020 року 27 травня 2020 року та списку №1265 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів, вищевказана відповідь на запит 25 червня 2020 року була направлена позивачу.
Водночас, згідно з трекінгом відправлень Укрпошти вищевказаний лист за №2900602239223, отримано позивачем 02 липня 2020 року.
При цьому, позивач стверджує, що відповіді Головного управління Держгеокадастру у Хмельницької області на свій запит не отримував, тому звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону №2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 2939-VI, право на доступ до публічної інформації гарантується: обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
За змістом п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону № 2939-VI, доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону № 2939-VI, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Верховний Суд у постанові від 27 червня 2019 року по справі №522/817/15-а виділив такі ознаки публічної інформації:
1) готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством;
2) заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація;
3) така інформація знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації;
4) інформація не може бути публічною, якщо створена суб`єктом владних повноважень не під час виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків;
5) інформація не може бути публічною, якщо створена не суб`єктом владних повноважень.
Отже, визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним суб`єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов`язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" (далі - Закон №3613-VI), Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону №3613-VI, ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону; внесення відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру; оброблення та систематизації відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру.
При цьому, Порядок ведення Державного земельного кадастру визначено постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі - Порядок №1051).
Відповідно до п. 10 Порядку №1051, відомостями Державного земельного кадастру є всі відомості, які підлягають внесенню до нього згідно з цим Порядком та у порядку інформаційної взаємодії з іншими кадастрами та інформаційними системами, а також відомості, одержані внаслідок їх оброблення, систематизації та узагальнення.
Згідно з ч. 6 п. 22 Порядку №1051 визначено, що до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про землі у межах державного кордону, як відомості про землі в межах територій адміністративно-територіальних одиниць (Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, районів, міст, селищ, сіл, районів у містах) та за їх межами (у частині, що характеризують такі землі з урахуванням їх місцезнаходження), як, зокрема, відомості про категорії земель у межах адміністративно-територіальної одиниці:
- назва, код (номер) категорії земель (в цілому і за окремими контурами) згідно з додатками 2 і 3 та пунктом 28 цього Порядку;
- межі земель кожної категорії за окремими контурами з координатами їх поворотних точок та довжиною;
- площа земель кожної категорії (в цілому і за окремими контурами);
- інформація про документи, на підставі яких встановлено категорію земель (назва, дата та номер рішення про затвердження документації із землеустрою, за якою здійснено віднесення земель до відповідної категорії, найменування органу, що його прийняв), електронні копії таких документів.
Відповідно до п. а) ч. 2 ст. 21 Закону №3613-VI, відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру щодо категорії земель:
- на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;
- на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення;
- на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.
Згідно з ч. 1 ст. 79-1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ч. 2 ст. 79-1 ЗК України формування земельних ділянок здійснюється:
- у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;
- шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок;
- шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
- шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом;
- за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Згідно з ч. 3 ст. 79-1 ЗК України, сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Враховуючи викладене, Державний земельний кадастр містить інформацію щодо сформованих та зареєстрованих земельних ділянок, відомості про які внесено до нього на підставі відповідної документації із землеустрою. При цьому, Державний земельний кадастр поступово наповнюється інформацією.
Відповідач у відповіді на запити позивача повідомляв, що земельні ділянки, які зазначені у запитах позивача, не сформовані відповідно до ст. 79-1 ЗК України, тому вказати їх цільове призначення, категорію земель немає можливості.
При цьому, згідно з ч. 1 ст. 84 ЗК України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Отже, відповідач не є уповноваженим органом щодо розпорядження зазначеними позивачем у запитах земельними ділянками.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону №2939-VI, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.
Таким чином, суд звертає увагу на те, що запит позивача зареєстрований відповідачем 20 травня 2020 року, а відповідно до списку №1265 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів, відповідь на вказаний запит була направлена позивачу лише 25 червня 2020 року, тобто вже після відкриття провадження у даній справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Як встановлено з матеріалів справи, станом на момент звернення позивача до суду 11 червня 2020 року відповідачем не було надано відповідь на запит позивача від 20 травня 2020 року, чим допущено бездіяльність та порушення вимог вищевказаного закону, що як наслідок, є підставою для визнання бездіяльності відповідача протиправною.
Водночас, суд встановив, що запити позивача не стосуються відомостей, що зафіксовані в офіційних документах та які були б наявні у Державному земельному кадастрі, а відповідач не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції володіти інформацією щодо категорії земельних ділянок комунальної форми власності, щодо яких зроблено запити, тому зобов`язання його надати інформацію про цільове призначення земельних ділянок, відсутні.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницької області щодо своєчасного надання відповіді на запит ОСОБА_1 від 16 травня 2020 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп. судових витрат, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя П.І. Салюк