
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
09 липня 2020 р. № 520/7107/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, яка діяла у вказаний період);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, яка діяла у вказаний період), а саме: установити державну (основну) пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімального пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», виплативши різницю між належною до сплати пенсією та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 в розмірі 16117,19 грн разовою сумою, без застосування положень Постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018, та без застосування будь-яких обмежень щодо виплати заборгованості, в тому числі поетапного чи часткового.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідач відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії з посланням на те, що за спірний період додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, виплачується на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року №1210.
Ухвалою від 09.06.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач з позовними вимогами, заявленими позивачем, не погодився, направив до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що станом на день подання позову встановлені інші розміри для призначення пенсії особам, до числа яких відноситься позивач. Відповідно до п. 13 Постанови №1210 встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону № 796-ХІІ виплачується у таких розмірах особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС інвалідам III групи — 284,70 гривні. Відтак у відповідача відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу у розмірах, заявлених в позовній заяві.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, отримує пенсію по інвалідності 3 групи внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ.
Відповідно до довідки МСЕК серії 218-АА №014074 від 17.02.2000р., позивачу встановлено третю групу інвалідності з 17.02.2000 року безстроково з підстав захворювання, отриманого при виконанні обов`язків військової служби при ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
26.03.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, яка діяла у вказаний період), а саме: установити державну (основну) пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімального пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», виплативши різницю між належною до сплати пенсією та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року разовою сумою, без застосування будь-яких обмежень щодо виплати заборгованості, в тому числі поетапного чи часткового.
Відповідно до ст. 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ (далі Закон № 796-ХІІ) пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно із ст. 50 Закону № 796-ХІІ у редакції, чинній станом на 09.07.2007р., особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, зокрема, інвалідам ІII групи у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.4 ст. 54 Закону № 796-ХІІ у редакції, чинній станом на 09.07.2007р., в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Листом від 30.04.2020р. №2656-2725/Д-02/8-2000/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивачу про порядок та розміри пенсії, що виплачується позивачу з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 23 листопада 2011 року № 1210.
Позивач вважає свої права на проведення перерахунку пенсії порушеними, у зв`язку з чим звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відносини з приводу соціального захисту осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються спеціальним законом “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до п. 1.5 Розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846. (далі – Порядок) заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Відповідно до п. 1.7 розділу І Порядку якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону. Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було подано 26.03.2020 року заяву про перерахунок пенсії.
В зазначеній заяві вказані відомості про призначення позивачу пенсії, місце реєстрації позивача, телефон, наявність інвалідності 3 групи безстроково та статусу учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС 1 категорії.
Зі змісту вказаної заяви вбачається, що позивач просить прийняти рішення щодо перерахунку вже призначеної на підставі ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме встановити державну (основну) пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімального пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», виплативши різницю між належною до сплати пенсією та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 в розмірі 16117,19 грн. разовою сумою, без застосування положень Постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018, та без застосування будь-яких обмежень щодо виплати заборгованості, в тому числі поетапного чи часткового.
Зміст зазначеної заяви очевидно дає змогу оцінити намір заявника.
Відтак, не зважаючи на викладення вказаних відомостей у довільній формі, заява позивача відповідає вимогам Порядку.
Проте, як вбачається з матеріалів справи та підтверджується відповідачем, відповідач розглянув вказану заяву в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян», та не зважаючи на наявність у вказаній заяві прохання прийняти рішення з зазначеного позивачем питання, надав відповідь роз`яснювального характеру.
Вказаною відповіддю відповідач не вирішив по суті питання перерахунку пенсії позивача, а відтак, не вчинив дій щодо задоволення або відмови в перерахунку.
Відтак, посилання позивача на той факт, що відповідач надавши відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян», відмовив позивачу в перерахунку пенсії, не є обґрунтованим, оскільки будь-яке рішення з вказаного питання відповідачем прийнято за результатами розгляду заяви не було.
Лист від 30.04.2020р. №2656-2725/Д-02/8-2000/20 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області не є рішенням по суті за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії позивачу від 26.03.2020 року, не може вважатися актом індивідуальної дії, яке може бути оскаржено в порядку адміністративного судочинства.
З урахуванням відсутності рішення з вказаного позивачем у заяві від 26.03.2020 року питання вимога зобов`язального характеру, заявлена позивачем, є передчасною з огляду на що задоволенню не підлягає.
Відтак, позивачем невірно обраний спосіб захисту прав.
В той же час, відповідач не розглянувши заяву позивача по суті, допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
Аналогічну позицію висловив Верховний Суд в Постанові від 27.11.2019 року у справі №748/696/17.
Таким чином, заява позивача безпідставно не була розглянута відповідачем по суті.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та винести рішення, яким визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії від 26.03.2020 року, зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 26.03.2020 року та прийняти рішення за результатами розгляду вказаної заяви від 26.03.2020.
Щодо посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на пропуск позивачем строків звернення до адміністративного суду, суд зазначає наступне.
Предметом розгляду у даній справі є правомірність дій щодо розгляду поданої позивачем заяви про перерахунок пенсії від 26.03.2020.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідь позивачу на вказану заяву датована 30.04.2020 року.
Позов поданий до суду 03.06.2020 року, тобто з дотриманням строку звернення до суду, встановленого ст. 122 КАС України.
Відтак, посилання відповідача на пропущення позивачем строку звернення до суду не є обґрунтованим, з огляду на що, клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, викладене у відзиві на позовну заяву, задоволенню не підлягає.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
В задоволенні заяви представника відповідача, Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, про залишення позову без розгляду - відмовити.
Адміністративний позов – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії від 26.03.2020 року.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 26.03.2020 року та прийняти рішення по суті питання про перерахунок пенсії, заявленого ОСОБА_1 в заяві від 26.03.2020 року.
В задоволенні інших позовних вимог – відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 09.07.2020.
Суддя Білова О.В.