
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
09 липня 2020 р. справа № 520/3299/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Біленського О.О.,
при секретарі судового засідання – Пузіковій А.С.,
за участі:
представника позивача - Макарова О.В.,
представника відповідача Головного управління ДПС у Харківській області – Гаспарян А.Н.,
представника відповідача Державної податкової служби України – не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Майстерградінвест" (код ЄДРПОУ 40184560, 61052, м.Харків, вул. Чоботарська, буд.80-А, кім.8) до Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа,8) та Головного управління ДПС у Харківській області (61057, Харківська обл., місто Харків, вул. Пушкінська, буд. 46, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання незаконними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Майстерградінвест" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової служби України та Головного управління ДПС у Харківській області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
- визнати незаконними та скасувати рішення комісії ДПС у Харківській області №1325696/40184560 від 08.11.2019 року, №1324910/40184560 від 07.11.2019 року, №1324908/40184560 від 07.11.2019 року та №1324909/40184560 від 07.11.2019 року;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні №2 від 30.09.2019 року, №3 від 30.09.2019 року, №4 від 30.09.2019 року та №5 від 30.09.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 року розгляд справи відкладався у зв`язку з введенням карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у вересні 2019 року контролюючим органу було заблоковано податкові накладні, складені ТОВ "Майстерградінвест" на ім`я своїх контрагентів за результатами господарських правовідносин. Відповідно до квитанцій №1, що були отримані від ГУ ДПС у Харківській області, реєстрація податкових накладних була зупинена в зв`язку з тим. шо вони відповідають вимогам пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Не погоджуючись із діями контролюючого органу позивачем було подано пояснення та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено. Однак рішеннями комісії, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, у реєстрації податкових накладних позивача було відмовлено. ТОВ "Майстерградінвест" категорично не погоджується із рішенням податкових органів про відмову у реєстрації податкових накладних, вважає їх безпідставними та незаконними, адже ТОВ "Майстерградінвест" є дійсним та реальним підприємством, що здійснює свою діяльність у відповідності до вимог чинного законодавства та жодним чином не порушує норми Податкового кодексу України. З огляду на викладене позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача правом надання відзиву на адміністративний позов не скористався, при цьому через канцелярію суду від представника відповідача, Головного управління ДПС у Харківській області, надійшли пояснення, в яких зазначено, що реєстрація податкових накладних зупинена та контролюючим органом запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено постановою КМУ №117 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу. Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація яких була зупинена були подані позивачем. Жодного документа про придбання ТМЦ, витрат на його зберігання чи витрат на складські приміщення, де могли зберігатися ТМЦ, вказані у спірних ПН позивачем не надані та не надаються і до суду. Також представником відповідача зазначено, що ТОВ "Майстерградінвест" не надано на розгляд комісії розрахункових документів. З огляду на викладене, просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Відповідач - Державна податкова служба України, правом надання відзиву на позовну заяву не скористався. Відповідно до положень ч.4 ст.159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. Суд зазначає, що відповідачем не зазначено поважних причин неподання відзиву на позов, відповідно суд кваліфікує неподання відзиву на позов як визнання позову відповідачем.
Представник позивача надав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що податкові накладні №2 від 30.09.2019 року, №3 від 30.09.2019 року, №4 від 30.09.2019 року та №5 від 30.09.2019 року були складені за результатом надання послуг з технічного обслуговування обладнання філій АТ «Українська залізниця», тобто за результатом надання позивачем послуг, а отже в них взагалі не були зазначені будь-які ТМЦ. Крім того, разом із поясненнями до податкових накладних ТОВ "Майстерградінвест" надавало документи на ТМЦ, які використовувались працівниками позивача при наданні послуг, а саме договори купівлі-продажу із третіми особами, специфікації, видаткові, податкові та товарно-транспорті накладні, накладні на переміщення та договори оренди нежитлових приміщень, що використовувались для тимчасового зберігання придбаних товарів. А отже, з однієї сторони, документи на придбання ТМЦ та його зберігання не є первинними документами для господарських взаємовідносин з надання послуг, а з іншої були у повному обсязі надані податковому органу разом із поясненнями до кожної податкової накладної. Щодо тверджень ГУ ДПС у Харківській області про ненадання на розгляд комісії розрахункових документів, то дані документи не можуть слугувати підставою для відмови у реєстрації податкових накладних, адже відповідно до умов договорів, що були укладені із філіями АТ «Українська залізниця» (п.4.5 договору №УЗ/ЦЛ-19536/Ю від 29.07.2019, п.4.6 договору №УЗ/ЦЛ-19475/Ю від 02.07.2019; п.4.6 договору №УЗ/ЦЛ-19538/Ю від 29.07.2019; п.3.3 договору №УЗ/ЦЛ-19461/Ю від 25.06.2019) оплата за договором наданих послуг здійснюється замовником протягом 30 банківських днів з моменту підписання акту-приймання передачі наданих послуг, але не раніше реєстрації податкової накладної. Таким чином, позивач об`єктивно не мав можливості надати разом із поясненнями розрахункових документів, адже на момент їх подання відповідно до умов підписаних сторонами договорів у контрагентів ще не виник обов`язок з оплати наданих послуг.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов з підстав та мотивів, викладених в ньому.
Представник відповідача Головного управління ДПС у Харківській області в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував з підстав та мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Представник відповідача Державної податкової служби України в судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений своєчасно та належним чином, про причини неприбуття суд не повідомив.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що місцезнаходження ТОВ "Майстерградінвест" зареєстровано за адресою 61052, м. Харків, вул. Чоботарська, буд.80-А, кімн.8. За даною адресою розташовані офісні приміщення, що орендуються ТОВ "Майстерградінвест" у ТОВ “ПЛЕСК” за договором оренди №06-02/2019 від 06.02.2019 року. ТОВ "Майстерградінвест" зареєстровано як платник ПДВ 01.03.2019, позивачем відкрито поточний рахунок № НОМЕР_1 у ПАТ “Банк Інвестицій та Заощаджень”, м Київ, МФО 380281. Директором ТОВ "Майстерградінвест", який одночасно є і єдиним учасником Товариства, є ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).
Відповідно до відомостей ЄДРЮОФОПГФ основним видом економічної діяльності позивача є вид діяльності за кодом 33.12 - ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення, інші основні види діяльності - неспеціалізована оптова торгівля (Код КВЕД 46.90), будівництво інших споруд (код КВЕД 42.99), діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах (код КВЕД 71.12), установлення та монтаж машин і устаткування (код КВЕД 33.20), організація будівництва будівель (код КВЕД 41.10), будівництво житлових і нежитлових будівель (код КВЕД 41.20).
Щодо правовідносин позивача із АТ «Українська залізниця», в особі виробничого підрозділу Харківська вагонна дільниця філії "Пасажирська компанія" АТ «Українська залізниця», в межах яких було виписано податкову накладну №2 від 30.09.2019 року, в реєстрації якої відмовлено рішенням комісії ДФС у Харківській області №1325696/40184560 від 08.11.2019 року, судом встановлено наступне.
З наявних матеріалів справи вбачається, що 29 липня 2019 року між ТОВ "Майстерградінвест" та АТ «Українська залізниця», в особі виробничого підрозділу Харківська вагонна дільниця філії "Пасажирська компанія" АТ «Українська залізниця», було укладено договір №УЗ/ЦЛ-19536/Ю, у відповідності до умов якого Товариство зобов`язалось надати послуги з технічного обслуговування обладнання вагономийного комплексу, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Велика Панасівська, 199 та технічне обслуговування обладнання вагономийної машини 01.10.1990 року, інв. №4980205000170, що знаходиться за адресою: м. Харків, площа Привокзальна,1.
Технічне обслуговування обладнання вагономийного комплексу здійснювалося власними силами фахівцями ТОВ "Майстерградінвест". За результатом виконання ТОВ "Майстерградінвест" взятих на себе зобов`язань та надання замовлених послуг сторонами 30 вересня 2019 року було складено та підписано уповноваженими представниками сторін Акт №2 прийомки-передачі виконаних послуг з технічного обслуговування обладнання вагономийних комплексів від 30.09.2019 року на суму 1970619,60 грн., у т.ч. ПДВ – 328436,24 грн. До складу акту прийомки-передачі виконаних робіт включені використані матеріали та запчастини на загальну суму 1398723,00 грн. (без урахування ПДВ).
Використання матеріалів та запчастин підтверджено калькуляціями до акту прийомки-передачі виконаних робіт № 2 від 30.09.2019 року.
ТОВ "Майстерградінвест" (Виконавець) по першої події склало податкову накладну №2 від 30.09.2019 року та подано її для реєстрації у ЄРПН. Проте відповідно до Квитанції про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН реєстрація ПН була зупинена на підставі п.п.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податків».
01.11.2019 року Товариством було подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН, реєстрацію яких зупинено, проте рішенням комісії регіонального рівня №1325696/40184560 від 08.11.2019 року у реєстрації ПН було відмовлено на підставі ненадання платником податку копій документів («первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити)» та «розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків»). Додаткова інформація: відсутній рахунок-фактура, складські документи.
Крім того, з наявних матеріалів справи вбачається, що при проведенні технічного обслуговування обладнання за договором № УЗ/ЦЛ-19536/Ю Товариством були використані матеріали та запасні частини, придбані у ТОВ "АМІГОС ЛТД" за договором купівлі-продажу №233 від 30.08.2019 року. На підставі зазначеного договору Товариство придбало ТМЦ за видатковими накладними: №1-1709 від 17.09.2019 року на суму 387334,80 грн. в т.ч. ПДВ 64555,80 грн., №2-1709 від 17.09.2019 року на суму 468507,60 грн. в т.ч. ПДВ 78084,60 грн., №3-1709 від 17.09.2019 року на суму 437035,20 грн. в т.ч. ПДВ 72839,20 грн., №1-1809 від 18.09.2019 року на суму 385590,00 грн. в т.ч. ПДВ 64265,00 грн. Отримані ТМЦ були внесені до даних бухгалтерського обліку Товариства.
За результатом здійснення господарських операцій ТОВ «АМІГОС ЛТД» склало та зареєструвало у ЄРПН податкові накладні №11 від 17.09.2019 року, №12 від 17.09.2019 року, №13 від 17.09.2019 року та № 14 від 18.09.2019 року.
Транспортування придбаних ТМЦ на склад Покупця за адресою м. Харків, вул. Клочківська, 3 здійснювалось із залученням незалежного перевізника ТОВ "Карготранс 2012" на підставі договору про надання транспортно-експедиторських послуг №137 від 01.08.2019 року та товарно-транспортних накладних № 1-1709 від 17.09.2019, № 2-1709 від 17.09.2019 та № 1-1809 від 18.09.2019.
Доставка товарно-матеріальних цінностей на об`єкт Замовника за адресою: м. Харків, вул. Велика Панасівська, 199 здійснювалася зі складу Виконавця на підставі товарно-транспортних накладних №1170919 від 17.09.2019 (накладна на внутрішнє переміщення №1В-170919 від 17.09.2019) та №1180919 від 18.09.2019 (накладна на внутрішнє переміщення №1В-180919 від 18.09.2019).
Доставка товарно-матеріальних цінностей на об`єкт Замовника за адресою: м. Харків, площа Привокзальна,1 з здійснювалася зі складу Виконавця на підставі товарно-транспортної накладної № 2170919 від 17.09.2019 року та накладної на внутрішнє переміщення № 2В-170919 від 17.09.2019 року.
За результатом здійснених послуг перевезення були складені акти виконаних робіт №1/17/09 від 17.09.2019 та №1/18/09 від 18.09.2019, та перевізник склав та зареєстрував у ЄРПН податкові накладні.
З огляду на викладене, податкова накладна №2 від 30.09.2019 складена позивачем за результатом дійсних та реальних господарських взаємовідносин між ТОВ "Майстерградінвест" та АТ «Українська залізниця», на підтвердження чого комісії ДПС було надано усі необхідні та належно складені первинні документи, що підтверджується наявними матеріалами справи.
Щодо правовідносин позивача із АТ «Українська залізниця», в особі виробничого підрозділу пасажирське вагонне депо Гребінка філії "Пасажирська компанія" АТ «Українська залізниця», в межах яких було виписано податкову накладну №3 від 30.09.2019 року, в реєстрації якої відмовлено рішенням комісії ДФС у Харківській області №1324910/40184560 від 07.11.2019 року, судом встановлено наступне.
З наявних матеріалів справи вбачається, що 02 липня 2019 року між ТОВ "Майстерградінвест" та АТ «Українська залізниця», в особі виробничого підрозділу пасажирське вагонне депо Гребінка філії "Пасажирська компанія" АТ «Українська залізниця», було укладено договір №УЗ/ЦЛ-19475/Ю, у відповідності до умов якого Товариство зобов`язалось надати послуги з технічного обслуговування дрібоструминної та фарбувально-сушильної камер, що знаходиться за адресою: Полтавська обл., м. Гребінка, вул. Шевченка, 1.
Технічне обслуговування обладнання здійснювалося власними силами фахівцями ТОВ "Майстерградінвест". За результатом виконання ТОВ "Майстерградінвест" взятих на себе зобов`язань та надання замовлених послуг 30 вересня 2019 року уповноваженими представниками сторін було складено та підписано Акт прийомки-передачі виконаних робіт (наданих послуг) з технічного обслуговування обладнання №3 від 30.09.2019 року на суму 569808,60 грн., у т.ч. ПДВ – 94968,10 грн. До складу акту прийомки-передачі виконаних робіт включені використані запчастини на загальну суму 411772,00 грн. Використання витратних матеріалів підтверджено калькуляціями до акту прийомки-передачі виконаних робіт №3 від 30.09.2019 року.
ТОВ "Майстерградінвест" (Виконавець) по першій події склало податкову накладну №3 від 30.09.2019 та подало її для реєстрації у ЄРПН. Проте відповідно до Квитанції про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН реєстрація ПН була зупинена на підставі п.п.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податків».
01.11.2019 року Товариством було подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН, реєстрацію яких зупинено, проте рішенням комісії регіонального рівня №1324910/40184560 від 07.11.2019 у реєстрації ПН було відмовлено на підставі ненадання платником податку копій документів («первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити) та «розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків»). Додаткова інформація: відсутній рахунок-фактура.
Крім того, з наявних матеріалів справи вбачається, що при проведенні технічного обслуговування обладнання за Договором №УЗ/ЦЛ-19475/Ю Товариством були використані матеріали та запасні частини, придбані у ТОВ "АМІГОС ЛТД" за договором купівлі-продажу №233 від 30.08.2019 року, на суму 480060,00 грн., в т.ч. ПДВ 80010,00 грн (видаткова накладна №1-1609 від 16.09.2019). Отримані ТМЦ були внесені до даних бухгалтерського обліку Товариства. За результатом здійснення господарської операції ТОВ "АМІГОС ЛТД" склало та зареєструвало у ЄРПН податкову накладну №10 від 16.09.2019 року.
Транспортування придбаних ТМЦ на склад Покупця за адресою м. Харків, вул. Клочківська, 3 здійснювалось із залученням незалежного перевізника ТОВ "Карготранс 2012" на підставі договору про надання транспортно-експедиторських послуг №137 від 01.08.2019 року та товарно-транспортної накладної №1-1609 від 16.09.2019 року.
Доставка товарно-матеріальних цінностей на об`єкт Замовника за адресою: м. Гребінка, Полтавської обл. вул. Шевченко,1 здійснювалася зі складу Виконавця згідно товарно-транспортної накладної №11609 від 16.09.2019 року та накладної на внутрішнє переміщення №1В-160919 від 16.09.2019 року.
З огляду на викладене, податкова накладна №3 від 30.09.2019 складена за результатом дійсних та реальних господарських взаємовідносин між ТОВ "Майстерградінвест" та АТ «Українська залізниця», на підтвердження чого комісії ДПС було надано усі необхідні та належно складені первинні документи, що підтверджується наявними матеріалами справи.
Щодо правовідносин позивача із АТ «Українська залізниця», в особі філії «Пасажирська компанія», Виробничий підрозділ Пасажирське вагонне депо станції Бахмач, в межах яких було виписано податкову накладну №4 від 30.09.2019 року, в реєстрації якої відмовлено рішенням комісії ДФС у Харківській області №1324908/40184560 від 07.11.2019 року, судом встановлено наступне.
З наявних матеріалів справи вбачається, що 29.07.2019 року між ТОВ "Майстерградінвест" (Виконавець) та АТ «Українська залізниця», філія «Пасажирська компанія», виробничий підрозділ пасажирське вагонне депо станції Бахмач (Замовник) укладено договір №УЗ/ЦЛ-19538/Ю на технічне обслуговування дрібоструминної та фарбувально-сушильної камер, що знаходяться за адресою: Чернігівська область, місто Бахмач, вул. Деповська, 11-Б. Технічне обслуговування обладнання дрібоструминної та фарбувально-сушильної камер здійснювалося власними силами фахівцями ТОВ "Майстерградінвест".
За результатом виконання Товариством у вересні 2019 року взятих на себе зобов`язань уповноваженими представниками сторін було складено та підписано акт прийоми-передачі виконаних робіт №2 від 30.09.2019 року на загальну суму 1573325,16 грн., у т.ч. ПДВ – 262220,86 грн.
При проведенні технічного обслуговування дрібоструминної камери та фарбувально- сушильної камери були використанні запасні частини на загальну суму 1125112,39 грн., а саме: на технічного обслуговування обладнання фарбувально-сушильної камери - 340770,39 грн; на технічного обслуговування обладнання дрібоструминної камери - 784342,00 грн.
Використання витратних матеріалів підтверджено калькуляціями до акту прийоми-передачі виконаних робіт №2 від 30.09.2019 року та враховано у вартості наданих послуг з технічного обслуговування.
ТОВ "Майстерградінвест" за правилом першої події склало податкову накладну №4 від 30.09.2019 року та подало її для реєстрації у ЄРПН. Проте відповідно до Квитанції про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН реєстрація ПН була зупинена на підставі п.п.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податків».
01.11.2019 року Товариством було подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН, реєстрацію яких зупинено, проте рішенням комісії регіонального рівня №1324908/40184560 від 07.11.2019 у реєстрації ПН було відмовлено на підставі ненадання платником податку копій документів («первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити)» та «Розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків».). Додаткова інформація: відсутній рахунок-фактура.
Крім того, з наявних матеріалів справи вбачається, що при проведенні технічного обслуговування обладнання за Договором № УЗ/ЦЛ-19538/Ю Товариством були використані матеріали та запасні частини, придбані у ТОВ "АМІГОС ЛТД" за договором купівлі-продажу №233 від 30.08.2019 року.
На підставі зазначеного договору Товариство придбало ТМЦ за видатковими накладними: №1-2509 від 25.09.2019 на суму 448800,00 грн., в т.ч. ПДВ 74800,00 грн.; №2-2509 від 25.09.2019 на суму 478344,00 грн., в т.ч. ПДВ 79724,00 грн.; №3-2509 від 25.09.2019 на суму 408924,47 грн., в т.ч. ПДВ 68154,08 грн. Отримані ТМЦ були внесені до даних бухгалтерського обліку Товариства. За результатом здійснення господарських операцій ТОВ «АМІГОС ЛТД» склало та зареєструвало у ЄРПН податкові накладні №16 від 25.09.2019 року, №17 від 25.09.2019 року та № 18 від 25.09.2019 року.
Транспортування придбаних ТМЦ на склад Покупця за адресою м. Харків, вул. Клочківська, 3 здійснювалось із залученням незалежного перевізника ТОВ "Карготранс 2012" на підставі договору про надання транспортно-експедиторських послуг №137 від 01.08.2019 року та товарно-транспортних накладних №1-2509 від 25.09.2019 та №3-2509 від 25.09.2019 року.
Доставка товарно-матеріальних цінностей на об`єкт Замовника за адресою: Чернігівська область, місто Бахмач вул. Деповська,11-Б здійснювалася зі складу Виконавця згідно товарно-транспортної накладної №1250919 від 25.09.2019 року та накладної на внутрішнє переміщення №1В-250919 від 25.09.2019 року.
З огляду на викладене, податкова накладна №4 від 30.09.2019 складена за результатом дійсних та реальних господарських взаємовідносин між ТОВ "Майстерградінвест" та АТ «Українська залізниця», на підтвердження чого комісії ДПС було надано усі необхідні та належно складені первинні документи, що підтверджується наявними матеріалами справи.
Щодо правовідносин позивача із АТ «Українська залізниця», в особі виробничого підрозділу вагонна дільниця станції Київ-Пасажирський філії "Пасажирська компанія" АТ «Українська залізниця», в межах яких було виписано податкову накладну №5 від 30.09.2019 року, в реєстрації якої відмовлено рішенням комісії ДФС у Харківській області №1324909/40184560 від 07.11.2019 року, судом встановлено наступне.
З наявних матеріалів справи вбачається, що 25 червня 2019 року між ТОВ "Майстерградінвест" та АТ «Українська залізниця», в особі виробничого підрозділу вагонна дільниця станції Київ-Пасажирський філії "Пасажирська компанія" АТ «Українська залізниця», було укладено договір №УЗ/ЦЛ-19461/Ю, у відповідності до умов якого Товариство зобов`язалось надати послуги з технічного обслуговування обладнання вагономийного комплексу марки LFT-W/L03973-600, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Уманська, 8.
Технічне обслуговування обладнання вагономийного комплексу здійснювалося власними силами фахівцями ТОВ "Майстерградінвест". За результатом виконання ТОВ "Майстерградінвест" взятих на себе зобов`язань та надання замовлених послуг 30 вересня 2019 року уповноваженими представниками сторін було складено та підписано Акт прийомки-передачі виконаних робіт з технічного обслуговування обладнання вагономийного комплексу №3 від 30.09.2019 року на суму 565459,80 грн. у т.ч. ПДВ - 94243,30 грн.
До вартості виконаних робіт включена вартість використаних матеріалів та запчастин на загальну суму 426135,00 грн, що підтверджено калькуляцією до Акту прийомки-передачі виконаних робіт №3 від 30.09.2019 року.
ТОВ "Майстерградінвест" по першої події склало податкову накладну №5 від 30.09.2019 та подало її для реєстрації у ЄРПН. Проте відповідно до Квитанції про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН реєстрація ПН була зупинена на підставі п.п.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податків».
01.11.2019 року Товариством було подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН, реєстрацію яких зупинено, проте рішенням комісії регіонального рівня №1324909/40184560 від 07.11.19 у реєстрації ПН було відмовлено на підставі ненадання платником податку копій документів («первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити) та «розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків»). Додаткова інформація: відсутній рахунок-фактура.
Крім того, з наявних матеріалів справи вбачається, що при проведенні технічного обслуговування обладнання за Договором №УЗ/ЦЛ-19461/Ю Товариством були використані матеріали та запасні частини, придбані у ТОВ "АМІГОС ЛТД" за договором купівлі-продажу №233 від 30.08.2019 року, на суму 511362,00 грн. в т.ч. ПДВ 85227,00 грн. (видаткова накладна № 1-2409 від 24.09.2019). Отримані ТМЦ були внесені до даних бухгалтерського обліку Товариства. За результатом здійснення господарської операції ТОВ "АМІГОС ЛТД" склало та зареєструвало у ЄРПН податкову накладну №15 від 24.09.2019 року.
Транспортування придбаних ТМЦ на склад Покупця за адресою м. Харків, вул. Клочківська, 3 здійснювалось із залученням незалежного перевізника ТОВ "Карготранс 2012" на підставі договору про надання транспортно-експедиторських послуг №137 від 01.08.2019 року та товарно-транспортної накладної №1-2409 від 24.09.2019 року.
Доставка товарно-матеріальних цінностей на об`єкт Замовника за адресою: м. Київ, вул. Уманська, 8 здійснювалася зі складу Виконавця згідно товарно-транспортної накладної №1240919 від 24.09.2019 року та накладної на внутрішнє переміщення №1В-240919 від 24.09.2019 року.
З огляду на викладене, податкова накладна №5 від 30.09.2019 складена за результатом дійсних та реальних господарських взаємовідносин між ТОВ "Майстерградінвест" та АТ «Українська залізниця», на підтвердження чого комісії ДПС було надано усі необхідні та належно складені первинні документи, що підтверджується наявними матеріалами справи.
Суд зазначає, що відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
З огляду на факт надання послуг та підписання актів Акту прийомки-передачі виконаних робіт, позивачем були складено податкові накладні №2 від 30.09.2019 року, №3 від 30.09.2019 року, №4 від 30.09.2019 року, №5 від 30.09.2019 року та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Суд зазначає, що в момент виникнення у ТОВ "Майстерградінвест" податкових зобов`язань згідно вимог Податкового Кодексу України, позивачем було складено відповідні податкові накладні у відповідності до вимог ст. 201 Податкового кодексу України та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Судом встановлено із наявних в матеріалах справи доказів, що реальність здійснення господарських операцій підтверджується усіма необхідними документами. ТОВ "Майстерградінвест" своєчасно за встановленою формою та в повному обсязі, у відповідності до приписів пунктів 15 та 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Постановою КМУ від 21.02.2018 №117 та пп. 201.16.1, пп. 201.16.2. п. 201.16. ст. 201 ПК України подано ГУ ДФС у Харківській області інформацію та документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення господарських операцій та є достатніми для прийняття відповідачами рішення про реєстрацію податкових накладних.
Копії наданих з боку ТОВ "Майстерградінвест" первинних документів не мають дефектів форми, змісту або походження, котрі в силу ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", п. 201.1 ст. ПК України, п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. № 88 спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості. Жодних зауважень чи претензій до правоздатності і дієздатності юридичних осіб, які є сторонами правочину, відповідності правочину вимогам закону відповідачами не пред`являлось.
Надаючи правову оцінку спірних правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі Порядок № 117).
За наведеними визначеннями в п.2 Порядку № 117, зупинення реєстрації - критерій оцінки ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник моніторингу, що характеризує ризик, моніторинг - сукупність заходів та методів роботи контролюючих органів, що виявляє за результатами проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації об`єктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства.
Відповідно до п.п. 5, 6 цього Порядку № 117 податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
У разі, коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Пунктом 10 Порядку № 117 встановлено, що критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.
Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.
ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, зазначаються у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка (квитанція) надсилається платнику податку (п.п.13 ,14 Порядку зупинення реєстрації).
Також, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування міститься пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку. Рішення комісії центрального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено у судовому порядку (п.27 Порядку № 117).
Однак, окремими положеннями Порядку № 117 не визначено конкретних критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, натомість на підставі пункту 10 цього Порядку зобов`язано Державну фіскальну службу України визначити такі критерії та погодити їх з Міністерством фінансів України.
Судом встановлено, що в порушення вищевказаних норм податковим органом не зазначено у квитанціях конкретного та чіткого критерію ризиковості платника податку, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), на підставі якого здійснено зупинення реєстрації Податкових накладних.
Контролюючим органом у квитанції зазначено лише загальне посилання на відповідність податкової накладної критерію ризиковості платника податку, визначених п.п.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку.
Водночас, п.п.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку містить у собі визначення різних обставин встановлення ризиковості платника податків: платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:
- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);
- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;
- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);
- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Однак як ТОВ "Майстерградінвест", так і господарські операції, шо воно здійснює, у жодному разі не відповідають критеріям ризиковості, оскільки:
- місцезнаходження ТОВ "Майстерградінвест" зареєстровано за адресою 61052, м. Харків, вул. Чоботарська, буд.80-А, кімн.8. За даною адресою розташовані офісні приміщення, що орендуються ТОВ "Майстерградінвест" у ТОВ «ПЛЕСК» за договором оренди №06-02/2019 від 06.02.2019;
- ТОВ "Майстерградінвест" було зареєстровано у якості платника ПДВ 01.03.2019, тобто значно більше трьох місяців.
- у ТОВ "Майстерградінвест" відкрито поточний рахунок № НОМЕР_1 у ПАТ «Банк Інвестицій та Заощаджень», м. Київ. МФО 380281.
- Директором ТОВ "Майстерградінвест", який одночасно є і єдиним учасником Товариства, є ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), який в минулому ніколи не був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства.
- ТОВ "Майстерградінвест" своєчасно та у повному обсязі подає контролюючому органу податкову звітність.
- ТОВ "Майстерградінвест" обрало напрямком своєї господарської діяльності ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення. Основна фінансово-господарська діяльність почалася в липні 2019 року. З липня 2019 укладені договори з АТ «Українська залізниця» філія «Пасажирська компанія» на технічне обслуговування обладнання на об`єктах Замовника.
Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.
Таким чином, фіскальний орган був зобов`язаний у квитанції чітко вказати не тільки на конкретний вид критерію, який встановлений п.п.1.6 п.1 Критеріїв, а і відповідне рішення, відповідно до якого позивача внесено до переліку ризикових платників.
Відповідно до п. 3 Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117, комісія контролюючого органу діє в межах повноважень, визначених у Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 17 Порядку № 117 рішення комісії контролюючого органу приймається шляхом відкритого голосування. Рішення комісії контролюючого органу приймається більшістю голосів присутніх на засіданні членів такої комісії. Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення.
Рішення, прийняті комісіями контролюючих органів, підлягають реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена (п. 19 Порядку роботи комісій).
Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності, шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) п.21 Порядку роботи комісій.
За приписами п.18 Порядку № 117 роботи комісій Порядок взаємодії комісії контролюючого органу, структурних підрозділів та головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС затверджується ДФС.
Відповідно до пункту 6 Порядку взаємодії Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, структурних підрозділів ДФС та головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС, затвердженого наказом Державної фіскальної служби України від 03.08.2018 року №523, комісіями регіонального рівня здійснюється: розгляд питань щодо внесення/виключення платників податку до (з) переліку ризикових платників податків згідно з пунктом 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку, які затверджено Державною фіскальною службою України та погоджено з Міністерством фінансів України (далі - Критерії); розгляд наданої Комісією ДФС інформації по платниках з ознаками ризиковості в день її надходження, внесення таких платників податку до переліку ризикових платників податків, а в разі прийняття відповідного рішення - виключення платників податку з переліку ризикових платників податків.
Відповідно до п. 7 Порядку взаємодії засідання комісій регіонального рівня щодо розгляду питань про внесення/виключення платників податку до (з) переліку ризикових платників податків проводиться згідно з Порядком роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117.
Згідно п.п. 8, 9 Порядку взаємодії до протоколу засідання комісій регіонального рівня обов`язково додаються: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платників податків внесено до переліку ризикових платників податків; інша інформація, що розглядається комісіями регіонального рівня.
Інформація щодо внесення/виключення платників податку до (з) переліку ризикових платників податків згідно з пунктом 1.6 Критеріїв вноситься секретарями комісій регіонального рівня до АІС "Податковий блок".
Відповідно до алгоритму дій співробітників оперативних підрозділів при формуванні облікової картки та внесенні інформації до переліку ризикових платників податків (додаток 3), відповідальна особа (член комісії регіонального рівня) формує облікову картку в електронному вигляді у формі згідно з додатком 4 до Порядку.
Суд зазначає, що позивачем направлено податковому органу пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт відповідних Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 02.07.2019 у справі №140/2160/18, від 18.12.2019 року у справі №560/435/19, від 16.04.2019 року у справі №826/10649/17, від 28.10.2019 року у справі №640/983/19.
Суд зазначає, що рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Пунктами 18-21 Порядку № 117 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Проте, в даному випадку відповідачем було порушено наведені вимоги законодавства, оскільки рішення відповідачів містять лише загальне твердження про ненадання документів, без конкретизації (підкреслення) конкретного переліку документів, які, на думку Комісії, не надані, без з`ясування специфіки проведених господарських операцій.
Окрім цього, посилання Головного управління ДПС у Харківській області щодо ненадання позивачем документів про придбання ТМЦ, витрат на його зберігання чи витрат на складські приміщення, де могли зберігатися ТМЦ, вказані у спірних ПН не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки позивачем до пояснень було надано документи на ТМЦ, які використовувались працівниками позивача при наданні послуг, а саме договори купівлі-продажу із третіми особами, специфікації, видаткові, податкові та товаро-транспорті накладні, накладні на переміщення та договори оренди нежитлових приміщень, що використовувались для тимчасового зберігання придбаних товарів, що не заперечувалось сторонами під час розгляду справи.
Суд зазначає, що податкові накладні №2 від 30.09.2019 року, №3 від 30.09.2019 року, №4 від 30.09.2019 року та №5 від 30.09.2019 року були складені за результатом надання послуг з технічного обслуговування обладнання філій АТ «Українська залізниця», тобто за результатом надання позивачем послуг, а отже в них взагалі не були зазначені будь-які ТМЦ.
Щодо тверджень ГУ ДПС у Харківській області про ненадання на розгляд комісії розрахункових документів, то дані документи не можуть слугувати підставою для відмови у реєстрації податкових накладних, адже відповідно до умов договорів, що були укладені із філіями АТ «Українська залізниця» (п.4.5 договору №УЗ/ЦЛ-19536/Ю від 29.07.2019, п.4.6 договору №УЗ/ЦЛ-19475/Ю від 02.07.2019; п.4.6 договору №УЗ/ЦЛ-19538/Ю від 29.07.2019; п.3.3 договору №УЗ/ЦЛ-19461/Ю від 25.06.2019) оплата за договором наданих послуг здійснюється замовником протягом 30 банківських днів з моменту підписання акту-приймання передачі наданих послуг, але не раніше реєстрації податкової накладної. Таким чином, позивач об`єктивно не мав можливості надати разом із поясненнями розрахункових документів, адже на момент їх подання відповідно до умов підписаних сторонами договорів у контрагентів ще не виник обов`язок з оплати наданих послуг.
Відповідно, під час прийняття оскаржуваних рішень, відповідачами не взято до уваги інформацію, повідомлену позивачем та не проведено відповідний аналіз наданих ним документів.
Посилання відповідачів, як на підставу для відмови в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі ненадання первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків є необґрунтованим, не відповідає фактичним обставинам справи та спростовується наданими позивачем документами до пояснень.
Таким чином, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.
Відповідачем не надано до суду доказів подання платником податку контролюючому органу копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення комісії ДПС у Харківській області №1325696/40184560 від 08.11.2019 року, №1324910/40184560 від 07.11.2019 року, №1324908/40184560 від 07.11.2019 року та №1324909/40184560 від 07.11.2019 року є необґрунтованими та протиправними, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковими накладними, у реєстрації яких відмовлено, а тому є такими, що підлягають скасуванню.
Суд зазначає, що реалізація суб`єктами публічної адміністрації своїх повноважень, які є законодавчо визначеними, що випливає з положень частини другої статті 19 Конституції України, здійснюється в межах відповідної законної дискреції.
Під дискреційними повноваженнями слід розуміти надання органу або посадовій особі повноважень діяти на власний розсуд в межах закону. Зокрема, дискреційні повноваження полягають у тому, що суб`єкт владних повноважень може обирати у конкретній ситуації альтернативне рішення, яке є законним.
Дискреційні повноваження це комплекс прав і зобов`язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення. Також ця особа може вибирати рішення у передбачених для конкретних ситуацій нормативно-правових актах або схожих документах.
Відповідно до Рекомендацій Комітету Ради Європи № R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Ради 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він уважає найкращим за конкретних обставин, та яке захистить або відновить порушене право.
Адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб`єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до п.28 Постанови №117, податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; протягом п`яти робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить менше 30 млн. гривень; протягом семи робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 30 млн. гривень включно.
Таким чином, нормами Податкового Кодексу України та Постанови №117 чітко визначено настання такої події, як набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі - ЄКПЛ або Конвенція) та Протоколи до неї є частиною національного законодавства України відповідно до статті 9 Конституції України як чинний міжнародний договір, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Ратифікація Конвенції відбулася на підставі Закону України N 475/97-ВР від 17.07.97; Конвенція набула чинності для України 11.09.97.
За приписами ч.1,2 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” N 3477-IV від 23.02.2006, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) по справі “ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ” (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява N 28924/04) констатував: “ 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює “право на суд”, в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі “Голдер проти Сполученого Королівства” (Golder v. the United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними.
Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати “вирішення” спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні.
Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах “Мултіплекс проти Хорватії” (Multiplex v. Croatia), заява N 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та “Кутіч проти Хорватії” (Kutic v. Croatia), заява N 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об`єднаного Королівства” (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист. Крім того, суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.
Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності “небезпідставної заяви” за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Засіб захисту, повинен бути “ефективним” як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п.75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України” від 5 квітня 2005 року (заява №38722/02)).
Отже, “ефективний засіб правового захисту” у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Також суд керується приписами ч. 4 ст. 245 КАС України, за змістом якої у разі визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, суд може зобов`язати відповідача – суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку про те, що належним способом відновлення порушеного права позивача, а також із метою усунення порушень, допущених відповідачем у спірних правовідносинах, є зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкові накладні: №2 від 30.09.2019 року, №3 від 30.09.2019 року, №4 від 30.09.2019 року та №5 від 30.09.2019 року.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Майстерградінвест" (код ЄДРПОУ 40184560, 61052, м.Харків, вул. Чоботарська, буд.80-А, кім.8) до Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа,8) та Головного управління ДПС у Харківській області (61057, Харківська обл., місто Харків, вул. Пушкінська, буд. 46, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання незаконними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії ДПС у Харківській області №1325696/40184560 від 08.11.2019 року, №1324910/40184560 від 07.11.2019 року, №1324908/40184560 від 07.11.2019 року та №1324909/40184560 від 07.11.2019 року.
Зобов`язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа,8) зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкові накладні №2 від 30.09.2019 року, №3 від 30.09.2019 року, №4 від 30.09.2019 року та №5 від 30.09.2019 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (61057, Харківська обл., місто Харків, вул. Пушкінська, буд. 46, код ЄДРПОУ 43143704) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Майстерградінвест" (код ЄДРПОУ 40184560, 61052, м.Харків, вул. Чоботарська, буд.80-А, кім.8) судовий збір у сумі 8408 (вісім тисяч чотириста вісім) грн. 00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа,8) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Майстерградінвест" (код ЄДРПОУ 40184560, 61052, м.Харків, вул. Чоботарська, буд.80-А, кім.8) судовий збір у сумі 8408 (вісім тисяч чотириста вісім) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п.3 Прикінцевих положень КАС України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 09.07.2020 року.
Суддя Біленський О.О.