Рішення № 90297264, 02.07.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2020
Номер справи
440/925/20
Номер документу
90297264
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/925/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Костенко Г.В.,

за участю:

секретаря судового засідання – Ніценко А.О.,

представника позивача – Приймак Д.В.,

представника відповідача – Марченко І.Ю

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Лубнитеплоенерго" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування припису,

В С Т А Н О В И В:

20.02.2020 Обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Лубнитеплоенерго" (надалі - ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго", позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, в якій просить визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №03 від 29.01.2020.

Мотивуючи свої вимоги, заявник вказує на безпідставність висновку відповідача щодо неправомірного застосування підприємством позивача тарифів для населення на підставі рішення 26 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради від 19.07.2019 №1112 "Про відновлення дії рішень обласної ради від 21.12.2018 про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються ОКВПТГ "Миргородтеплоенерго" та ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго", оскільки вказане рішення є чинним. Більш того, питання про його скасування не піднімалося ні перед Полтавською обласною радою, ні перед судом. З огляду на цей факт, а також на приписи статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якими встановлено імператив обов`язковості актів ради на відповідній території, позивач стверджує, що підприємством повністю дотримано вимог чинного законодавства при нарахуванні споживачам плати за надані послуги, зокрема і в частині застосування тарифів для населення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого судового засідання.

05.03.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач висловив свої заперечення проти задоволення позову. На думку відповідача ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" починаючи з 01.05.2019 не мало права застосовувати рішення 26 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради №1112 від 19.07.2019 "Про відновлення дії та рішень обласної ради від 21.12.2018 про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються ОКВПТГ "Миргородтеплоенерго" та ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго", яким відновлено дію рішень 23 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради №980 від 21.12.2018 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються ОКВПТГ "Миргородтеплоенерго" та рішення №981 від 21.12.2018 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" в частині тарифів для населення, оскільки на момент прийняття Полтавською обласною радою рішення №112 від 19.07.2019 був уже чинним Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VIII, пункт 3 Прикінцевих та перехідних положень якого передбачає необхідність укладення нових договорів про надання комунальних послуг між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону, тобто з 01.05.2019 (а.с.40-49).

10.03.2020 до суду надійшов відзив на позов, у якому позивач повторивши доводи позовної заяви, додав, що встановлення тарифів на комунальні послуги у сфері теплопостачання, відповідно до статті 7 Закону України від 26.04.2004 №1875-ІV "Про житлово-комунальні послуги", статті 4 Закону України від 09.11.2017 №2189-VІІІ "Про житлово-комунальні послуги", статті 13 Закону України "Про теплопостачання", належить до повноважень органів місцевого самоврядування. Тому підприємство зобов`язане застосовувати фіксовані ціни (тарифи на комунальні послуги), які регулюються державою в особі органів місцевого самоврядування. Позивач не є суб`єктом, що наділений повноваженнями самостійно встановлювати (коригувати) або здійснювати перерахунки складових тарифів на теплову енергію та тарифів на послуги з централізованого опалення і централізованого постачання гарячої води. Згідно норм чинного законодавства комунальне підприємство лише здійснює розрахунок тарифів і подає їх на перевірку та затвердження до органу місцевого самоврядування, який перевіряє ці розрахунки та затверджує своїм рішенням тарифи (а.с.172).

Розгляд справи неодноразово відкладався у зв`язку із запровадженими на території України карантинних заходів.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.06.2020 було закрито підготовче провадження у справі №440/925/20 та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 02.07.2020.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Як повідомив відповідач, разом з депутатським зверненням від 08.11.2019 №349-зв/56 (а.с.61-63) надійшло звернення гр. ОСОБА_1 від 05.10.2019 (а.с.64) щодо порушення ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" її законних прав.

24.12.2019 перший заступник Міністра Мінекономіки П.Кухта за результатами розгляду звернення Держпродспоживслужби від 06.12.2019 №16.2-3/2/19505 відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" погодив проведення Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області позапланової перевірки ОКВПТГ Лубнитеплоенерго" з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води на підставі звернення фізичної особи (а.с.65).

На підставі даного погодження, відповідно до статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", п. 1 ч. 1 статті 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення" та Методичних рекомендацій фіксування процесів здійснення планових або позапланових заходів державного нагляду (контролю) засобами відеофіксації, затверджених головою Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 31.07.2018, начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.І. Пікуль був прийнятий наказ від 10.01.2020 №120-ОД "Про проведення позапланової перевірки", яким передбачено проведення у період 13-24 січня 2020 позапланової перевірки ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" з питань дотримання вимог порядку при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих тарифів на комунальні послуги (теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води) (а.с.66).

На виконання даного наказу начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області 10.01.2020 було видано направлення №124 на проведення службовцями Управління позапланової перевірки ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" (а.с.67).

У період з 13.01.2020 по 24.01.2020 посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області було здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) шляхом проведення перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго", за наслідками якого складено акт №02 від 29.01.2020 (а.с.130-139).

В ході перевірки встановлено та зафіксовано в акті обставини порушення ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" вимог Закону України від 09.11.2017 №2189-VІІІ "Про житлово-комунальні послуги" та Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги" (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №291), що полягають у наступному.

На час проведення перевірки ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" договори про надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 із населенням та юридичними особами, які купляють послуги у підприємства для потреб населення, не укладено. На момент встановлення тарифів та введення їх в дію з 02.082019, взагалі не було затверджено типового договору про надання послуг з постачання теплової енергії, оскільки постанова КМУ №830 була прийнята лише в серпні 2019 року та набрала чинності з 04.09.2019.

Згідно інформації Підприємства наданої в ході перевірки листом від 22.01.2020 №117/98 між підприємством та споживачами укладені договори відповідно до постанови КМУ від 21.07.2005 №630 про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Крім того, рішення від 21.12.2018 №981 було прийнято Полтавською обласною радою керуючись Законом України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.04.2004 №1875-ІV, Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 в редакції яка була чинною на час прийняття рішення.

Станом на липень 2019 року у наведені вище нормативно-правові акти були внесені зміни і вже діяв Закон України від 09.11.2017 №2189-VІІІ "Про житлово-комунальні послуги" та Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №291.

Виходячи з вищенаведеного Полтавська обласна рада і підприємство не мали законних підстав після 01 травня 2019 року формувати, встановлювати та застосовувати тарифи на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води.

За наслідками розгляду заперечення ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" на акт перевірки (а.с.140-141) начальник ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.І. Пікуль 14.02.2020 за №Вих-01-27/09/1099 надав відповідь на заперечення, якою підтвердив правильність висновків зроблених в акті №02 від 24.01.2020 (а.с. 148-152).

На підставі висновків акту перевірки винесено припис №02 від 29.01.2020 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яким перед ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" поставлено вимогу застосовувати з 02.08.2019 тарифи встановлені рішенням №1055 від 14.02.2019 24 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради в розмірах:

тариф на надання послуг з централізованого опалення, грн/Гкал (з ПДВ) -1425,50;

тариф на надання послуг з централізованого опалення, грн/м2 (з ПДВ) - 39,67;

тариф на надання послуг з централізованого постачання гарячої води з рушникосушилками, грн/1м3 (з ПДВ) - 83,26;

тариф на надання послуг з централізованого постачання гарячої води без рушникосушилок, грн/1м3 (з ПДВ) - 76,93.

У двомісячний термін з дня отримання припису зробити перерахунок та зменшити заборгованість населення за послугу з централізованого опалення на зайво нараховану та не сплачену за жовтень 2019 року виручку в розмірі 11794166,88 грн.

У триденний термін з моменту виконання припису повідомити ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області про вжиті заходи (а.с.142-144).

Не погодившись із правомірністю даного припису, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 09.11.2017 №2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги", який набрав чинності 10.12.2017 та вводиться в дію поетапно з 01.01.2019 та з 01.05.2019 (надалі – Закон №2189-VIII).

Відповідно до частини першої статті 10 вказаного Закону ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Аналогічно, пунктом 2 частини першої статті 7 Закону України від 24.06.2004 №1875-IV "Про житлово-комунальні послуги", який втратив чинність з 01.05.2019, було передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно до п. 37 части першої статті 43 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання як встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб`єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств.

Згідно зі статутом ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" підприємство засноване на майні спільної (комунальної) власності територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області і переданим в управління Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства Полтавської обласної державної адміністрації (а.с.26-32).

Так, у відповідності до п. 37 ч. 1 ст. 43 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні", п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України від 24.06.2004 №1875-IV "Про житлово-комунальні послуги", абз. 6-9 ст. 13 ст. 20 Закону України "Про теплопостачання", Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869, враховуючи протокольне рішення обласної комісії з питань розгляду та перевірки розрахункових матеріалів, які подаються підприємствами обласної власності для встановлення тарифів на комунальні послуги, 21.12.2018 на пленарному засіданні 23 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради було прийнято рішення №981 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються Обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Лубнитеплоенерго" (а.с.21-22).

Даним рішенням були встановленні тарифи для потреб населення у таких розмірах:

тариф на надання послуг з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії, грн./Гкал, (з ПДВ) - 2028,11;

тариф на надання послуг з централізованого опалення для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії, грн./м2 за місяць протягом опалюваного періоду, (з ПДВ) - 49,85;

тариф на надання послуг з централізованого постачання гарної води, грн./м3, (з ПДВ) - 117,48;

тариф на теплову енергію грн./Гкал (без ПДВ) – 1674,88, у т.ч.:

- тариф на виробництво теплової енергії, грн./Гкал (без ПДВ) – 1576,55;

- тариф на транспортування теплової енергії, грн./Гкал (без ПДВ) – 91,58;

- тариф на постачання теплової енергії, грн./Гкал (без ПДВ) – 6,75;

Для потреб бюджетних установ, організацій та інших споживачів:

тариф на надання послуг з централізованого постачання гарячої води, грн./м3, (з ПДВ) - 116,51;

тариф на теплову енергію грн./Гкал (без ПДВ) – 1674,88, у т.ч.:

- тариф на виробництво теплової енергії, грн./Гкал (без ПДВ) – 1576,55;

- тариф на транспортування теплової енергії, грн./Гкал (без ПДВ) – 91,58;

- тариф на постачання теплової енергії, грн./Гкал (без ПДВ) – 6,75.

Рішенням пленарного засідання Полтавської обласної ради 24 сесії 7 скликання від 14.02.2019 №1055 з метою зняття соціальної напруги, перевірки процедури встановлення розміру тарифів було, зокрема, призупинено дію рішення від 21.12.2018 №981 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються Обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Лубнитеплоенерго" (а.с. 23).

Цим же рішенням ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" були встановлені тарифи з ПДВ:

- послуга з централізованого опалення за 1 Гкал - 1425,50 грн;

- послуга з централізованого опалення за 1 м2 - 39,67 грн;

- послуга з централізованого постачання гарячої води з рушникосушилками за l м3 - 83,26 грн;

- послуга з централізованого постачання гарячої води без рушникосушок за 1 м3 - 76,93 грн;

- теплова енергія для бюджетних установ з ПДВ за 1 Гкал - 2009,86 грн;

- теплова енергія для інших споживачів з ПДВ за 1 Гкал - 2009,86 грн.

19.07.2019 на першому пленарному засіданні 26 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради було прийнято рішення №1112 "Про відновлення дії рішень обласної ради від 21.12.2018 про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються ОКВПТГ "Миргородтеплоенерго" та ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго", яким, зокрема, відновлено дію рішення обласної ради від 21.12.2018 №981 в частині встановлених тарифів для населення (а.с.24).

На переконання відповідача, фактично Полтавською обласною радою 19.07.2019 для ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" були встановлені тарифи для населення на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води після 01.05.2019, тобто після введення в дію Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VІІІ.

Враховуючи особливості перехідного періоду, а саме - періоду від моменту введення в дію Закону №2189-VІІІ (01.05.2019) до моменту укладення нових договорів про надання комунальних послуг, пунктом 3 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" даного Закону передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону (тобто, до 01.05.2019), зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення його в дію (тобто до 01.05.2020). У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах. Істотними умовами договору є розмір тарифів за наданні послуги.

З огляду на викладене відповідач стверджує, що розміри тарифів передбачені діючими договорами також не можуть змінюватися.

На час проведення перевірки ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" договори про надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 із населенням та юридичними особами, які купляють послуги у підприємства для потреб населення, не укладено.

Згідно інформації ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" наданої в ході перевірки, між підприємством і споживачами укладені договори відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води.

Рішення від 21.12.2018 №981, на підставі якого позивач наразі здійснює обчислення вартості комунальних послуг, було прийнято Полтавською обласною радою відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.04.2004 №1875-ІV, Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869, в редакції яка була чинна на час прийняття рішення. Станом на липень 2019 року у наведені вище нормативно-правові акти були внесені зміни і вже діяв Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VIII та Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 в редакції постанови №291 від 03.04.2019.

Виходячи з наведеного відповідач робить висновок про те, що Полтавська обласна рада і ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" не мали законних підстав після 01.05.2019 формувати, встановлювати та застосовувати тарифи на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що у свою чергу призвело до порушення позивачем вимог Закону України від 09.11.2017 №2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги", Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 в редакції постанови №291 від 03.04.2019.

Однак суд з такими висновками відповідача погодитись не може з наступних підстав.

Відповідно до положень статті 13 Закону України від 02.06.2005 №2633-IV "Про теплопостачання" до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, зокрема, встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.

Аналогічно, частиною 1 статті 10 чинного Закону України від 09.11.2017 №2189-VІІІ "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

При цьому пунктом 3 Розділу VI Прикінцеві та перехідні положення вказаного Закону (у редакції чинній на момент проведення перевірки) було передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.

Чинною редакцією Закону строк укладення договорів про надання комунальних послуг пролонговано на п`ять місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Як свідчить зміст акту перевірки, про що суд зазначав вище, на час проведення перевірки ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" договори про надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 із населенням та юридичними особами, які купляють послуги у підприємства для потреб населення, не укладено.

Відтак, державне регулювання цін (тарифів) на житлово-комунальні послуги має здійснюватися уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування, яким у даному випадку є Полтавська обласна рада, оскільки ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" згідно зі статутними документами є комунальним підприємством, заснованим на майні, що є спільною (комунальною) власністю територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області.

Як вже встановлено судом, у відповідності до п. 37 ч. 1 ст. 43 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" 21.12.2018 на пленарному засіданні 23 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради було прийнято рішення №981 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються Обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Лубнитеплоенерго" (а.с. 21-22).

Дія вказаного рішення зупинялася рішенням Полтавської обласної ради від 14.02.2019 №1055 з метою зняття соціальної напруги, але в подальшому рішенням тієї ж ради від 19.07.2019 №1112 його дія була поновлена, у зв`язку з чим позивач керується ним і до нині.

При цьому слід зазначити, що усі вищевказані рішення Полтавської обласної ради нечинними не визнавалися та не скасовувалися, а тому є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території в силу імперативу, встановленого статтею 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

У зв`язку з вищевикладеним суд визнає безпідставними висновки відповідача щодо порушення позивачем вимог Закону України від 09.11.2017 №2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги", Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 в редакції постанови №291 від 03.04.2019.

При цьому суд погоджується з доводами позивача щодо відсутності у складеному відповідачем акті детального опису виявлених порушень із зазначенням статей, частин, пунктів нормативно-правових актів, порушення яких закидається у вину позивачу.

Судження відповідача про те, що ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" при розрахунках з населенням з 02.08.2019 має застосовувати тарифи, встановлені рішенням Полтавської обласної ради від 14.02.2019 №1055 замість тарифів визначених рішенням від 21.12.2018 №981, є нерозумним, оскільки цим самим надається пріоритет одному з рівноцінних рішень без прив`язки до їх змістовної частини за відсутності будь-яких визначених законом підстав, внаслідок чого відповідач вийшов за межі власних повноважень наданих йому законом.

За таких обставин припис ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області №03 від 29.01.2020 "Про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін" в основу якого покладено безпідставні висновки перевірки, суд скасовує як протиправний.

Таким чином, позовні вимоги ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго" підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2102,00 грн належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Позов Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Лубнитеплоенерго" (вул. Чкалова, 17,Лубни,Лубенський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 05541083) до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул.Воскресенський узвіз, 7,Полтава,Полтавська область, код ЄДРПОУ 40358617) про визнання протиправним та скасування припису задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №03 від 29.01.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул.Воскресенський узвіз, 7,Полтава,Полтавська область, код ЄДРПОУ 40358617) на користь Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Лубнитеплоенерго" (вул. Чкалова, 17,Лубни,Лубенський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 05541083) витрати зі сплати судового збору в сумі 2102,00 (дві тисячі сто дві гривні).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне рішення складено 09 липня 2020 року.

Головуючий суддя Г.В. Костенко