
Справа № 344/7940/20
Провадження № 3/344/3891/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2020 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , ТВО інженера групи підготовки та військового ремонту технічної позиції підготовки ракет військової частини А1349, за ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И Л А:
Відповідно до протоколу №47 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-15 КУпАП від 19.06.2020, ОСОБА_1 вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем військової частини А1349, відповідно до вимог ст.ст. 9, 11, 16, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, повинен був зобов`язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов`язки, бути готовим до виконання завдань, пов`язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.
Згідно Пунктів 3.1.9 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 № 300, визначено, що усі посадові особи військової частини (з`єднання), які відають військовим (корабельним) господарством, повинні знати вимоги чинного законодавства України, наказів, положень, настанов, інструкцій та інших керівних документів щодо організації та ведення військового (корабельного) господарства та неухильно керуватись ними у своїй діяльності, розробляти і організовувати проведення заходів з метою подальшого підвищення бойової та мобілізаційної готовності підпорядкованої служби (служб), правильно визначати потреби та знати рівень забезпеченості підрозділів, частин (з`єднань) матеріальними засобами і коштами у підпорядкованих службах для забезпечення бойової та мобілізаційної готовності, бойової готовності спеціальних споруд, бойової підготовки і виховної роботи та створення необхідних матеріально-побутових умов особовому складу; своєчасно робити розрахунки, витребовувати та одержувати необхідні військовій частині (з`єднанню) за табелями і нормами матеріальні засоби та кошти і організувати безперервне забезпечення ними підрозділів (частин) по підпорядкованих службах (службі); організовувати та контролювати ведення обліку, правильне зберігання і своєчасне оновлення запасів матеріальних засобів усіх видів, а також експлуатацію, ремонт та технічне обслуговування озброєння, бойової та іншої техніки, казармено-житлового фонду, інженерних та спеціальних споруд у підпорядкованих службах (службі); здійснювати постійний контроль за правильним, ощадливим та доцільним витрачанням (використанням) матеріальних засобів і коштів, вживати необхідних заходів для боротьби з нераціональними їх витратами (використанням), втратами, нестачами, псуванням і розкраданням.
Таким чином, ОСОБА_1 за своїм військовим званням та службовими обов`язками наділений організаційно-розпорядчими функціями та є військовою службовою особою.
Статтями 1, 4, 7 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України», п. п. 13 – 15 Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 серпня 2000 року № 1225, військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України; військові частини ведуть облік закріпленого за ними майна у кількісних, якісних, обліково-номерних та вартісних показниках і враховують по відповідних службах – автомобільній, продовольчій, речовій, квартирно-експлуатаційній, пально-мастильних матеріалів тощо; особи винні у порушенні вимог цього Закону, притягаються до відповідальності згідно із законом.
Згідно пунктів 10.2.4 та 10.3.23 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 № 300, визначено, що інвентаризація матеріальних засобів у військовій частині (з`єднанні) проводиться як самостійно, так і при перевірці господарської діяльності і документальній ревізії. Інвентаризація матеріальних засобів включає: перевірку їх фактичної наявності у підрозділах, на складах, в їдальнях, парках, майстернях та інших об`єктах військового (корабельного) господарства; звіряння даних фактичної наявності з обліковими даними діловодства; перевірку їх якісного стану і комплектності. Голова та члени комісії (перевіряючі) за приховування виявлених порушень, недоліків і зловживань у діяльності посадових осіб військової частини (з`єднання), недоброякісне проведення інвентаризації, перевірки і ревізії, а також за неправильне висвітлення в акті фактичних справ несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Також, відповідно до ст. 5 Закону, п. 2 Положення про інвентаризацію військового майна у Збройних Силах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 2000 року №748 (надалі Положення), інвентаризаційна комісія - робоча група, до якої входять військовослужбовці або працівники військової частини з відповідним досвідом роботи у сфері організації ведення військового (корабельного) господарства і обліку військового майна, не пов`язані службовими відносинами з підрозділами або службами військової частини, військове майно яких підлягає інвентаризації.
Пунктом 12 Положення визначено, що члени інвентаризаційної комісії мають право вимагати від посадових осіб військової частини подання необхідних довідок і пояснень; у разі виявлення фактів зловживань службовим становищем, інших службових порушень, крадіжок та зіпсуття майна вилучати оригінали облікових документів і додавати їх до акта інвентаризації військового майна; знімати копії з облікових документів, а у разі потреби опечатувати сейфи або шафи, у яких зберігаються справи з документами, а також приміщення та інші місця зберігання військового майна.
Відповідно до п. 3 Положення, метою проведення інвентаризації є встановлення фактичної наявності військового майна, його якісного стану (категорійності) і комплектності, виявлення обсягів нестачі, надлишку та надлишкового військового майна, а також відображення результатів інвентаризації в інвентаризаційних описах або відомостях наявності та якісного стану майна (далі - інвентаризаційний опис).
Згідно п. 9 Положення, голова і члени інвентаризаційної комісії несуть відповідальність за свідоме внесення до інвентаризаційних описів перекручених даних про наявність і якісний стан (категорійність) військового майна, що підлягає інвентаризації, його кількість, комплектність тощо, а також за несвоєчасність проведення інвентаризації, неправильність оформлення її результатів.
Пунктами 20, 21 Положення визначено, що результати інвентаризації за кожним видом військового майна відображаються у інвентаризаційному описі окремо, а місцезнаходженням цього майна і за матеріально відповідальними особами, Інвентаризаційний опис складається в двох примірниках (у разі заміни матеріально відповідальної особи - в трьох), які підписуються головою і усіма членами інвентаризаційної комісії, а також матеріально відповідальною особою та командиром (начальником) підрозділу, де проводилася інвентаризація.
Так, аудиторами Західного територіального управління внутрішнього аудиту проведено аудит діяльності у військовій частині А1349 за період з 01.01.2017 до 31.12.2019.
В ході проведення вказаного аудиту виявлено не обліковані матеріальні засоби спеціально інженерної служби військової частини А1349.
Надалі, на підставі наказу командира військової частини А1349 від 05.05.2020 №161 проведено службове розслідування по вказаному факту.
У рамках службового розслідування встановлено, що в грудні 2019 року інвентаризаційною комісією у складі майора Мельника О.В., Стрельчука М.О. та ОСОБА_2 проведено інвентаризацію матеріальних цінностей вказаної служби, яке рахується за військовою частиною А1349
Однак, вказаною інвентаризаційною комісією військової частини А1349, у тому числі ОСОБА_1 , за відсутності правових підстав, підтверджено факт відсутності порушення обліку та зберігання майна спеціальної інженерної служби військової частини А1349, незаконно засвідчивши дані обставини в акті інвентаризації майна.
Таким чином, капітан ОСОБА_1 , будучи членом інвентаризаційної комісії, інвентаризацію майна спеціальної інженерної служби військової частини А1349 належним чином не проведено, не обліковано матеріальні засоби - канат (16,5 довжиною 64 м) крану КС-2573 та стяжні ремені не облікував, тим самим спричинив ризик втрати зазначеного майна на загальну суму 4 444,80 грн., а також неправомірно підписав акт інвентаризації майна спеціальної інженерної служби військової частини А1349, в якому зазначив недостовірні відомості про наявність матеріальних засобів вказаної служби, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , якому роз`яснено вимоги ст. 268 КУпАП, вину визнав частково, пояснив, що є членом інвентаризаційної комісії, а не головою комісії. Вказав, що було не обліковано канат крану та стяжні, але майно було в наявності.
Прокурор Літвінов Р.О. у судовому засіданні підтвердив обставини, викладенні в протоколі, просив призначити покарання у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважаю зазначити наступне.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними протоколу №47 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП від 19.06.2020, копією аудиторського звіту від 14.03.2020, копією акту службового розслідування військової частини А1349 від 26.05.2020 за №350/484/1/92, усними поясненнями ОСОБА_1 , наданими в судовому засіданні.
Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.2 ст.172-15 КУпАП як недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, ставлення до скоєнного правопорушення, та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Керуючись ст. ст. 9, 33, 172-15, 221, 268, 283, 284, 285 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі сто сорок п`ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2465 (дві тисячі чотириста шістдесят п`ять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 - 420 грн. 40 коп. судового збору.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.Зеленко