
Справа № 357/531/20
2/357/1205/20
Категорія 43
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
09 липня 2020 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі: головуючого судді – Бондаренко О. В., при секретарі – Бондаренко Н. В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплачених сум допомоги –
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, звернувся до суду з даним позовом 17.01.2020 року обґрунтовуючи тим, що ОСОБА_1 з серпня 2016 року перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Білоцерківської міської ради та отримує щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, згідно його заяви від 28.02.2017 року. На підставі поданої заяви рішенням від 17.03.2017 року управлінням відповідачу було призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на період з 28.02.2017 року по 07.08.2017 року в розмірі 884,00 грн. на місяць. 28.08.2017 року відповідач повторно звернувся до управління з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. На підставі поданої заяви рішенням від 28.09.2017 року управлінням відповідачу було призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на період з 28.08.2017 року по 27.02.2018 року в розмірі 884,00 грн. на місяць. Згідно з розпорядженням на перерахунок допомоги переміщеним особам на проживання від 16.02.2018 року у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму відповідачу проведено перерахунок допомоги з 20.01.2018 року по 27.02.2018 року та визначено її в розмірі 1000,00 грн. 28.02.2018 року відповідач в черговий раз звернувся до управління з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. На підставі поданої заяви рішенням від 19.03.2018 року управлінням відповідачу було призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на період з 28.02.2018 року по 27.08.2018 року в розмірі 1000,00 грн. на місяць. Особистим підписом в заявах відповідач підтвердив відсутність умов, за яких допомога не призначається і що його було поінформовано, що інформація подана у кожній заяві, а також документи, додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів. Так, щодо наявності у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції відповідач зазначив «ні». 04.03.2019 року під час перевірки особової справи отримувача допомоги ОСОБА_1 відділом нагляду та контролю управління було встановлено, що у власності одного з членів сім`ї відповідача є житлове приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території, а саме: згідно з інформацією з Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого дружина відповідача гр. ОСОБА_2 з 24.05.2010 року має у власності 1/5 частину квартири в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 . За виявленими обставинами начальнику управління було подано службову записку від 04.03.2019 року про необхідність проведення перерахунку допомоги у зв`язку з виявленими обставинами, які не були враховані при визначені права на отримання допомоги та розрахунку її розміру. З врахуванням встановлених обставин та на підставі службової записки від 04.03.2019 року, 06.03.2019 року управлінням було сформовано розрахунок надміру виплачених сум допомоги. Є очевидним та не потребує додаткового доведення факт неповідомлення про зміну обставин, які пливають на призначення допомоги. Тому, позивач просив стягнути з відповідача надміру виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 13 987 грн. 88 коп. та судові витрати в розмірі 1 921 грн.
Ухвалою суду від 23.01.2020 року у вказаній справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача, за довіреністю у справі, ОСОБА_3 , подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутні, позовні вимоги позивач підтримує та не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач, ОСОБА_1 , в судове засідання повторно не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суд не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутності та відзив на позов до суду не подав.
На підставі ст. 280 ЦПК України та враховуючи думку позивача, суд постановив провести заочний розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з серпня 2016 року перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Білоцерківської міської ради як внутрішньо переміщена особа та отримує щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, що підтверджується матеріалами справи (а.с.25).
Як вбачається із заяви №616949 (а.с.7), 28.02.2017 року ОСОБА_1 звернувся до управління з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
З Рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання №12 від 17.03.2017 року (а.с.8-9), вбачається, що управлінням ОСОБА_1 було призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на період з 28.02.2017 року по 07.08.2017 року в розмірі 884,00 грн. на місяць.
Як вбачається із заяви №616949 (а.с.10), 28.08.2017 року ОСОБА_1 повторно звернувся до управління з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
З Рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання №36 від 28.09.2017 року (а.с.11), вбачається, що управлінням ОСОБА_1 28.09.2017 року було призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на період з 28.08.2017 року по 27.02.2018 року в розмірі 884,00 грн. на місяць.
Згідно із розпорядженням на перерахунок допомоги переміщеним особам на проживання від 16.02.2018 року (а.с.12) у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму ОСОБА_1 проведено перерахунок допомоги з 20.01.2018 року по 27.02.2018 року та визначено її в розмірі 1000,00 грн.
Із заяви №616949 (а.с.13) вбачається, що 28.02.2018 року ОСОБА_1 повторно звернувся до управління з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
З Рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання №59 від 19.03.2017 року (а.с.14) вбачається, що 19.03.2018 року управлінням ОСОБА_1 було призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на період з 28.02.2018 року по 27.08.2018 року в розмірі 1000,00 грн. на місяць.
Механізм та умови надання допомоги визначаються Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505.
Пунктом 2 Порядку визначено, що допомога надається внутрішньо переміщеним особам з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно пункту 3 Порядку допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім`ї.
Пунктом 5 Порядку встановлено, що для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім`ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім`ї до уповноваженого органу із письмовою заявою.
Згідно з пунктом 2 Порядку уповноваженими органами визначаються структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад.
Отже, особистим підписом в заявах відповідач підтвердив відсутність умов, за яких допомога не призначається і що його було поінформовано, що інформація подана у кожній заяві, а також документи, додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів. Так, щодо наявності у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції відповідач зазначив «ні» (а. с.7, 10, 13).
Порядком визначено ряд випадків коли допомога не призначається.
Так, пунктом 6 Порядку встановлено, що допомога, зокрема, не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях. Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Пунктом 11 Порядку встановлено, що уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин.
Як вбачається з копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с.15), ОСОБА_1 14.10.2015 року зареєстрував шлюб у відділі державної реєстрації актів цивільного стану Білоцерківського міськрайонного управління юстиції у Київській області з ОСОБА_4 , актовий запис №1627. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_4 присвоєно прізвище « ОСОБА_5 ».
04.03.2019 року під час перевірки особової справи отримувача допомоги - ОСОБА_1 відділом нагляду та контролю управління було встановлено, що у власності одного з членів сім`ї відповідача є житлове приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території, а саме: згідно з інформацією з Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого дружини відповідача ОСОБА_6 з 24.05.2010 року має у власності 1/5 частину квартири в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.16-18).
Отже, управлінням встановлено, що протягом отримання відповідачем допомоги існували обставини, за яких допомога не призначається, але про такі обставини відповідачем повідомлено не було.
Пунктом 12 Порядку визначено, що у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця.
За виявленими обставинами начальнику управління було подано службову записку від 04.03.2019 року про необхідність проведення перерахунку допомоги у зв`язку з виявленням обставин, які не були враховані при визначенні права на отримання допомоги та розрахунку її розміру (а. с. 19).
06.03.2019 року управлінням було сформовано розрахунок надміру виплачених сум допомоги (а. с.20) з якого вбачається, що ОСОБА_1 не обхідно повернути Управлінню соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області 13 987 грн. 88 коп.
Отже, з доданих до позовної заяви документів підтверджується факт неповідомлення про обставини, які впливають на призначення допомоги з боку відповідача - ОСОБА_1 .
11.03.2019 року та 16.04.2019 року Управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області ОСОБА_1 було направлено повідомлення про припинення виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам та повернення неправомірно отриманої щомісячної адресної допомоги в розмірі 13 987,88 гривень (а.с.21, 23), факт направлення відповідачу вказаного повідомлення про припинення виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам підтверджується наявною в матеріалах справи копією фіскального чеку публічного акціонерного товариства «Укрпошта» ( а.с.22, 24).
Однак, зазначені повідомлення відповідачем не виконано та наданий час не повернуто неправомірно отриману щомісячну адресну допомогу в розмірі 13 987,88 грн.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з положеннями ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дні, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 ЦПК України встановлено, що предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухвалені судового рішення.
Частиною 5, 6 статті 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідачем не надано до суду жодних пояснень, заперечень та відзиву щодо позовних вимог позивача, а також у відповідності до вимог ст. 81 ЦПК України жодного належного та допустимого доказу в спростування доводів позивача щодо суми стягнення.
Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області про стягнення надміру виплачених сум допомоги є цілком обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно із п. 1 ч.ч.1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на - відповідача.
Оскільки, позивачем при зверненні до суду були понесені судові витрати у сумі 1 921 грн., які документально підтверджені (а.с.27), то такі витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 116,1212,1213 ЦК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505, ст.4, 12, 13, 76 – 82, 141, 223, 258, 259, 263-265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області (ЄДРПОУ 03193643, місцезнаходження: 09117, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 2) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 ), про стягнення надміру виплачених сум допомоги, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області заборгованість в розмірі 13 987грн. (тринадцять тисяч дев`ятсот вісімдесят сім гривень 88 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області судові витрати у справі в розмірі 1921 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривна 00 копійок).
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте Білоцерківським міськрайонним судом за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення повного заочного рішення суду.
Рішення складено 09.07.2020 року.
СуддяО. В. Бондаренко