Рішення № 90284524, 09.07.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2020
Номер справи
360/2181/20
Номер документу
90284524
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

09 липня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2181/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 08 травня 2020 року № 909340174976 та додатку до нього від 14 травня 2020 року № 100/В-14 про відмову в задоволенні заяви ОСОБА_1 від 16 березня 2020 року про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії в розмірі 60 % від суми місячного заробітку відповідно до довідки Прокуратури Луганської області від 11 березня 2020 року № 18-166вих-20;

- зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 60 % від загальної суми місячного заробітку (окладу, класного чину, вислуги років, інших виплат, які передбачені чинним законодавством) з 13 грудня 2019 року на підставі довідки Прокуратури Луганської області від 11 березня 2020 року № 18-166вих-20, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому з 04 серпня 2017 року призначена пенсія за вислугу років як пенсіонеру органів прокуратури згідно з Законом України «Про прокуратуру» у розмірі 60 % від місячного заробітку (чинного), до якого включаються всі види оплати праці, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваного перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 та запроваджено нові розміри посадових окладів працівників органів прокуратури.

Прокуратурою Луганської області 11 березня 2020 року видано інформаційну довідку № 18-166вих-20 про заробітну плату за відповідною (прирівняною) посадою - начальник відділу місцевої прокуратури за нормами, чинними на 06 вересня 2017 року.

На підставі частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(11)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» 16 березня 2020 року позивач звернувся з письмовою заявою встановленої форми до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про здійснення перерахунку раніше призначеної і нарахованої пенсії в розмірі 60 % від суми місячного заробітку згідно з довідкою, виданою Прокуратурою Луганської області від 11 березня 2020 року № 18-166 вих-20.

29 квітня 2020 року позивач повторно звернувся до відповідача з письмовою заявою, якою вимагав від суб`єкта владних повноважень - відповідача, дотримуватися діючого законодавства та своєчасно дати відповідь на його письмову заяву від 16 березня 2020 року щодо перерахунку призначеної та нарахованої пенсії.

Рішеннями Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 08 травня 2020 року № 9340174976 позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у зв`язку з прийняттям Другим Сенатом Конституційного Суду України 13 грудня 2019 року рішення № 7-р(11)/2019.

Крім цього, листом від 14 травня 2020 року № 100/в-14 відповідач повідомив позивача, що перерахунок пенсій працівникам прокуратури проводиться в разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури після 13 грудня 2019 року та на підставі довідок про заробітну плату, в яких складові зарплати визначаються на момент виникнення права на перерахунок (після 13 грудня 2019 року), що установлено Другим сенатом Конституційного Суду України у рішенні від 13 грудня 2019 року № 7-р(11)/2019.

З посиланням на положення статей 19, 46, 58, 92 Конституції України, статті 86 Закону України «Про прокуратуру», постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскаржуване рішення та просить задовольнити позовні вимоги.

Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 30 червня 2020 року за вхідним реєстраційним № 25724/2020 подало відзив на позовну заяву від 19 червня 2020 року № 1240-07-7/814 (арк. спр. 109-110).

Заперечуючи проти позову відповідач зазначив, що Другим Сенатом Конституційного Суду України 13 грудня 2019 року прийнято рішення № 7-р(ІІ)/2019 у справі за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» та встановлено порядок його виконання.

Рішенням визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення частини двадцятої статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Рішенням встановлено такий порядок його виконання: 1) частина двадцята статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 13 грудня 2019 року; 2) частина двадцята статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» підлягає застосуванню в первинній редакції: «20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

На підставі аналізу вищезазначених норм законодавства перерахунок пенсій працівникам прокуратури проводиться в разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури після 13 грудня 2019 року та на підставі довідок про заробітну плату, в яких складові заробітної плати визначаються на момент виникнення права на перерахунок (дата збільшення заробітної плати, в тому числі її складових також після 13 грудня 2019 року).

29 квітня 2020 року до управління надійшла заява ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» у зв`язку з прийнятим Другим Сенатом Конституційного Суду України 13 грудня 2019 року рішенням № 7-р(ІІ)/2019. Для перерахунку пенсії позивачем надано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 11 березня 2020 року № 18-166-вих-20, яка видана прокуратурою Луганської області.

З огляду на те, що останній нормативно-правовий акт щодо підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, а саме постанова Кабінету Міністрів України № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» прийнята 30 серпня 2017 року (набрала чинності з 06 вересня 2017 року), тобто до 13 грудня 2019 року, підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» в редакції від 13 грудня 2019 року відсутні, оскільки на момент прийняття зазначеної постанови та набрання нею чинності частина двадцята статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» діяла в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», якою порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури не було визначено. Ця редакція частини двадцятої статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» визнана неконституційною тільки з 13 грудня 2019 року. Після прийняття вищезазначеного рішення, нормативно-правовий акт щодо підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, який би був підставою для перерахунку раніше призначених пенсій, не приймався.

12 травня 2020 року управлінням винесено рішення за № 909340174976 про відмову у перерахунку пенсії відповідно до Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» у зв`язку з прийнятим Другим Сенатом Конституційного Суду України 13 грудня 2019 року рішення № 7-р(ІІ)/2019.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 09 червня 2020 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 32-34).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 04 серпня 2017 року є отримувачем пенсії за вислугу років та перебуває на обліку в Старобільському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області, про що свідчать протокол Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 21 грудня 2017 року № 11; розмір пенсії з 01 жовтня 2017 року складає 2297,56 грн (арк. спр. 63).

16 березня 2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою, зареєстрованою за № 1095, якою просив провести перерахунок пенсії на підставі частини двадцятої статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» (арк. спр. 23, 73, 74).

До заяви позивач надав довідку від 11 березня 2020 року № 18-166вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до якої розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06 вересня 2017 року за відповідною (прирівняною) посадою начальник відділу місцевої прокуратури становить 33600,00 грн, у тому числі посадовий оклад - 6000,00 грн, надбавка за класний чин (Радник юстиції) - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (30 %) - 1800,00 грн, інші щомісячні надбавки, доплати (високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 80 %) - 8000,00 грн, премія (60 %) - 10800,00 грн, матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) - 2400,00 грн та 2400,00 грн (арк. спр. 21, 75).

Рішенням від 08 травня 2020 року № 909340174976, яке надано суду позивачем (арк. спр. 26-27), та рішенням від 12 травня 2020 року № 909340174976, яке надано суду відповідачем (арк. спр. 76-78), Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв`язку з тим, що у наданій позивачем довідці підставою для перерахунку зазначено постанову Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» та розмір заробітної плати визначено станом на 06 вересня 2017 року.

У зв`язку з неотриманням рішення за результатами розгляду заяви від 16 березня 2020 року про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 заявою від 29 квітня 2020 року б/н просив Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області надати письмову відповідь (арк. спр. 24, 79).

Листом від 14 травня 2020 року за № 100/В-14 Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повідомило ОСОБА_1 , що на заяву від 16 березня 2020 року винесено рішення від 12 травня 2020 року № 909340174976 про відмову у проведенні перерахунку пенсії, яке направлено позивачу на поштову адресу. В зазначеному листі також вказано про підстави, з яких позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії (арк. спр. 28-29, 80-81).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 64 Конституції України гарантовано, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697-VII).

Статтею 86 Закону № 1697-VII врегульовані питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

Частиною першою статті 86 Закону № 1697-VII визначено, що прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років у певному розмірі.

Відповідно до частини другої статті 86 Закону № 1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно з частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VII (в редакції, яка діяла до 25 квітня 2015 року) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Пунктом 42 розділу I Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону № 1697-VII, зокрема, частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VII викладено в такій редакції: «20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» цей Закон набирає чинності з 1 січня 2015 року, крім пункту 42 розділу I цього Закону, який набирає чинності з 25 квітня 2015 року.

Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Пунктом 3 Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 установлено такий порядок виконання цього рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: «20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

У рішенні від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте, згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 ухвалено 13 грудня 2019 року.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Аналогічна за змістом норма міститься в статті 91 Закону України від 13 липня 2017 року № 2136-VIII «Про Конституційний Суд України».

У пункті 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII «Про прокуратуру» зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, відповідні положення втратили чинність 13 грудня 2019 року.

Отже, з 13 грудня 2019 року Закон № 1697-VII не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України і у працівників прокуратури з 13 грудня 2019 року відновлено право на здійснення перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам.

Підставою для проведення перерахунку пенсій у межах спірних правовідносин є підвищення заробітної плати працівникам прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

Таким чином, за наслідками судового розгляду судом встановлено, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунок пенсії на підставі заяви позивача від 16 березня 2020 року, зареєстрованої за № 1095, та довідки від 11 березня 2020 року № 18-166вих-20, виданої Прокуратурою Луганської області.

Отже, рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 08 травня 2020 року № 909340174976 та від 12 травня 2020 року № 909340174976 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі заяви від 16 березня 2020 року, зареєстрованої за № 1095, та довідки від 11 березня 2020 року № 18-166вих-20, виданої Прокуратурою Луганської області, є протиправними та підлягають скасуванню.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

- визнати протиправним та скасувати рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 08 травня 2020 року № 909340174976 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі заяви від 16 березня 2020 року, зареєстрованої за № 1095, та довідки від 11 березня 2020 року № 18-166вих-20, виданої Прокуратурою Луганської області.

- визнати протиправним та скасувати рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 12 травня 2020 року № 909340174976 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі заяви від 16 березня 2020 року, зареєстрованої за № 1095, та довідки від 11 березня 2020 року № 18-166вих-20, виданої Прокуратурою Луганської області.

- зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 13 грудня 2019 року на підставі заяви від 16 березня 2020 року, зареєстрованої за № 1095, та довідки від 11 березня 2020 року № 18-166вих-20, виданої Прокуратурою Луганської області, з урахуванням фактично виплачених сум.

У задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування додатку до рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 14 травня 2020 року № 100/в-14 належить відмовити з огляду на таке.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: […].

Таким чином, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення.

При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб`єктивних прав та обов`язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов`язку.

Отже, рішення суб`єкта владних повноважень є таким, що порушує права і свободи особи в тому разі, якщо, по-перше, таке рішення прийнято владним суб`єктом поза межами визначеної законом компетенції, а по-друге, оспорюване рішення є юридично значимими, тобто таким, що має безпосередній вплив на суб`єктивні права та обов`язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов`язку.

До суду можуть бути оскаржені рішення, дії, бездіяльність суб`єктів владних повноважень, які порушують права, свободи та інтереси. Втім, задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті позовні вимоги, які відновлюють фактично порушені права, свободи та інтереси особи у сфері публічно-правових відносин.

Лист Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 14 травня 2020 року № 100/В-14 не є додатком до рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі заяви від 16 березня 2020 року, зареєстрованої за № 1095, та довідки від 11 березня 2020 року № 18-166вих-20, виданої Прокуратурою Луганської області. Вказаним листом відповідач повідомив ОСОБА_1 , що на заяву від 16 березня 2020 року винесено рішення від 12 травня 2020 року № 909340174976 про відмову у проведенні перерахунку пенсії, яке направлено позивачу на поштову адресу. В зазначеному листі також вказано про підстави, з яких позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.

Отже, вказаний лист сам по собі не є юридично значимим для позивача, оскільки не має безпосередній вплив на суб`єктивні права та обов`язки позивача шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов`язку, не містить приписів вчинити обов`язкові дії позивачу та не створює для нього жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни чи припинення прав позивача, не порушує права свободи та інтереси позивача у сфері публічно-правових відносин, відтак безпосередньо не порушує права та інтереси позивача.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на викладене, позовні вимоги належить частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI).

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Станом на 01 січня 2020 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2102,00 грн. Тобто, за одну вимогу немайнового характеру фізична особа має сплатити судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Позивачем заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру.

Отже, позивач мав сплатити судовий збір за подання даного позову у розмірі 840,80 грн.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 841,00 грн, що підтверджено квитанцією від 01 червня 2020 року № 9.

Таким чином, судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду з даним позовом внесено судовий збір у розмірі більшому, ніж встановлено законом, на 0,20 грн.

Разом з тим, за приписами пункту 1 частини першої, частини другої статті 7 Закону 3674-VI в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, переплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

У зв`язку з цим суд вважає за необхідне роз`яснити позивачу право звернення до суду із клопотанням про повернення судового збору, внесеного в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на перерахунок пенсії як складової частини права на соціальний захист, внаслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41246506, місцезнаходження: 92704, Луганська область, Старобільський район, м. Старобільськ, кв. Дружби, буд. 1-А) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 08 травня 2020 року № 909340174976 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі заяви від 16 березня 2020 року, зареєстрованої за № 1095, та довідки від 11 березня 2020 року № 18-166вих-20, виданої Прокуратурою Луганської області.

Визнати протиправним та скасувати рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 12 травня 2020 року № 909340174976 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі заяви від 16 березня 2020 року, зареєстрованої за № 1095, та довідки від 11 березня 2020 року № 18-166вих-20, виданої Прокуратурою Луганської області.

Зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 13 грудня 2019 року на підставі заяви від 16 березня 2020 року, зареєстрованої за № 1095, та довідки від 11 березня 2020 року № 18-166вих-20, виданої Прокуратурою Луганської області, з урахуванням фактично виплачених сум.

У задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування додатку до рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 14 травня 2020 року № 100/В-14 відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська