
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" липня 2020 р. справа № 300/1302/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати повідомлення відповідача від 07.04.2020 № 37 щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з 31.03.2020 на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" з врахуванням загального трудового стажу державного службовця понад 20 років станом на 01.05.2016, виходячи із заробітної плати державного службовця, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування згідно довідок про складові заробітної плати за № 9, 10, 11 від 30.03.2020.
Позовні вимоги мотивовано тим, що 31.03.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про переведення його на пенсію згідно із Законом України "Про державну службу". Однак 07.04.2020 відповідач прийняв повідомлення № 37 про відмову в перерахунку пенсії, оскільки стаж роботи ОСОБА_1 з 05.03.1985 по 25.04.2002 на посадах голови Росохацької сільської ради, з 19.11.2002 по 28.03.2020 - голови фонду комунального майна в Городенківській районній раді не відноситься до посад державної служби. Позивач вважає протиправним рішення відповідача від 07.04.2020 № 37, оскільки Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" в редакції від 10.12.2015 № 889-VIII передбачено, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну служби" № 3723-ХІІ від 16.12.1993, за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Позивач зазначив, що до стажу державної служби зараховується робота на посадах в органах місцевого самоврядування. Так, станом на 01.05.2016 позивач досяг необхідного віку, згідно вимог статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», мав трудовий стаж більше 20 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, а тому за ОСОБА_1 збереглося право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну служби" № 3723-ХІІ від 16.12.1993. За вказаних обставин, ОСОБА_1 вважає, що в нього наявне право на переведення на пенсію згідно із Законом України "Про державну службу".
Ухвалою від 16.06.2020 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
08.07.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 06.07.2020 № 0900-0804-8/11820 на позовну заяву. У відзиві відповідач заперечив проти задоволення позову. Відповідач вказав, що згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 з 05.03.1985 по 12.04.1998 працював головою виконкому Росохацької сільсьокїради, з 13.04.1998 по 25.04.2002 - сільським головою с. Росохач, з 19.11.2002 по 28.03.2020 - головою фонду комунального майна в Городенківській районній раді. Однак час роботи в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993, лише до 04.07.2001, а тому період роботи позивача з 04.07.2001 не зараховано до стажу роботи, який дає право на пенсію державного службовця, оскільки такий стаж здобуто в органах місцевого самоврядування. Представник відповідача вважає, що за вищевказаних умов право на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" в позивача відсутнє, оскільки станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не обіймав посаду державного службовця, а стаж державної служби позивача складає 7 років 3 місяці 15 днів, що є недостатнім для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Таким чином Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області правомірно відмовило позивачу в переведенні на пенсію згідно із Законом України "Про державну службу".
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено пенсію за віком, що підтверджується протоколом Управління Пенсійного фонду України в Городенківському районі № 465 від 27.04.2015.
31.03.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перехід на пенсію згідно із Законом України "Про державну службу" та перерахунок пенсії. До заяви долучено копії: довідки про заробітну плату з 01.07.2000 по день звільнення від 31.03.2020; довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорта громадянина України; трудової книжки; довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за № 10 від 30.03.2020, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за № 11 від 30.03.2020, інших документів № 8 від 27.03.2020, № 7 від 27.03.2020, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за № 9 від 30.03.2020, № 50/01-16 від 27.03.2020, (а.с. 18-23).
07.04.2020 відповідач прийняв рішення № 37 про відмову в перерахунку пенсії, оскільки стаж роботи ОСОБА_1 з 05.03.1985 по 25.04.2002 на посадах голови Росохацької сільської ради, з 19.11.2002 по 28.03.2020 - голови фонду комунального майна в Городенківській районній раді не відноситься до посад державної служби. Вказані посади відносяться до посад органів місцевого самоврядування згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Стаж державної служби менше 10 років (а.с. 16-17).
Вважаючи протиправним повідомлення відповідача від 07.04.2020 № 37 щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду, в якому просить скасувати повідомлення від 07.04.2020 № 37 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з 31.03.2020 на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" з врахуванням загального трудового стажу державного службовця понад 20 років станом на 01.05.2016, виходячи із заробітної плати державного службовця, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування згідно довідок про складові заробітної плати за № 9, 10, 11 від 30.03.2020.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частини перша і друга даної статті).
Згідно з частиною 3 статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 за № 2493-III (далі - Закон № 2493-III) служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
В статті 2 Закону № 2493-III визначено поняття посадової особи місцевого самоврядування. Так, посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно з статтею 3 Закону № 2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до частини 7 статті 21 Закону № 2493-III (в редакції станом на 01.05.2016 року) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
В свою чергу, пенсійне забезпечення державних службовців до 01.05.2016 було врегульованим Законом України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року за № 3723-XII (далі - Закон № 3723 - ХІІ).
Натомість з 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 за № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII). Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 90 та пунктами 10-12 Прикінцевих положень Закону № 889-VIII.
Згідно з частиною 1 статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пунктів 10-12 Прикінцевих положень Закону України "Про державну службу" в редакції Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (в редакції закону від 16 грудня 1993 року за № 3723-XII) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу" від 19 грудня 1993 року за № 3723-ХІІ встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
В пункті 4 частини 2 статті 46 Закону України "Про державну службу" в редакції Закону № 889-VIII, визначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Таким чином, відповідно до пункту 4 частини 2 статті 46 Закону № 889-VIII час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", входить до стажу державної служби.
Згідно з пунктом 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 229 від 25.03.2016, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII.
В свою чергу, відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Таким чином, в даному випадку належить керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року за № 283 (далі - Порядок № 283).
Згідно копії трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 суд встановив:
- з 20.09.1972 по 30.04.1973 позивач навчався в Кутському СПТУ - № 6 с. Кути Івано-Франківської області;
- з 03.05.1973 по 05.05.1975 - служба в рядах Радянської армії;
- з 01.09.1975 по 15.08.1978 - учень сільськогосподарського технікуму м. Снятин Івано-Франківської області;
- з 15.08.1978 - прийнятий на посаду інженера колективного підприємства «Рядянське Прикарпаття» Городенківського району Івано-Франківської області;
- з 15.08.1981 - переведений на посаду бригадира тракторної бригади;
- з 04.03.1985 - звільнений з посади бригадира тракторної бригади в зв`язку з переводом на іншу роботу;
- з 05.03.1985 - позивача обрано головою виконкому Росохачської сільської ради народних депутатів;
- з 22.02.1994 - прийняв присягу державного службовця;
- з 13.04.1998 - обраний сільським головою с. Росохач та Приплище;
- з 25.04.2002 - звільнений у зв`язку із закінченням строку повноважень на підставі пункту 1 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
- з 30.08.2002 - розпочато виплату допомоги по безробіттю Городенківським районним центром зайнятості;
- з 24.09.2002 - надано одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності нарахованої за період з 24.09.2002 (за 335 днів);
- з 19.11.2002 - призначено на посаду консультанта фонду комунального майна Городенківської районної ради Івано-Франківської області, прийнято присягу посадової особи місцевого самоврядування;
- з 01.02.2003 - призначено на посаду голови фонду комунального майна виконавчого апарату районної ради за стажуванням;
- з 29.12.2018 - звільнений із займаної посади за угодою сторін згідно пункту 1 статті 36 КЗпП України;
- з 02.01.2019 - призначено головою фонду комунального майна в Городенківському районі;
- з 28.03.2020 - звільнено із займаної посади згідно підпункту 4 пункту 1 статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (а.с. 12-15).
Суд звертає увагу на те, що відповідно до статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" до четвертої категорії посад в органах місцевого самоврядування відносяться посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад; до шостої категорії посад в органах місцевого самоврядування відносяться посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад, старост; сьома категорія - посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується (служба), зокрема, робота на посадах:
- в органах місцевого самоврядування, передбачених статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування;
- на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком: зокрема виконавчих комітетів місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.
Таким чином, посади голови виконкому Росохачської сільської ради народних депутатів, сільського голови с. Росохач та Приплище, консультанта та голови фонду комунального майна Городенківської районної ради Івано-Франківської області відповідно до статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", пункту 2 Порядку № 283 входять до переілку посад, які зараховуються до стажу державної служби.
Верховний Суд в постанові від 10.05.2018 за результатом розгляду справи № 351/1792/17 зазначив, що після набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889 положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до статті 46 Закону України "Про державну службу" № 889 та пункту 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" зараховується до стажу державної служби.
Зазначені обставини вказують на безпідставність доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про те, що стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування не може бути зарахований як стаж державного службовця, який за наявності відповідного стажу дає право на призначення пенсії державного службовця.
Суд вважає, що періоди роботи позивача на різних посадах в органах місцевого самоврядування, в тому числі з 05.03.1985 по 25.04.2002, з 19.11.2002 по 28.03.2020 підлягають зарахуванню до стажу державної служби.
Отже, стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Законом № 889-VIII - 01.05.2016, становив більше 20 років, що дає йому право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19 грудня 1993 року за № 3723-ХІІ. Таке право виникло в позивача з дати звернення з заявою від 31.03.2020 про перехід на таку пенсію відповідно до положень частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2001.
Підсумовуючи суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області належить задовольнити у такий спосіб: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, викладене в повідомленні від 07.04.2020 № 37 про відмову у перерахунку пенсії позивачу та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з 31.03.2020 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ.
Щодо розподілу судових витрат у справі.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В підтвердження судових витрат у справі позивачем подано квитанцію № 28274 від 12.05.2020 про сплату судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 840,80 грн.
З огляду на задоволення позову, позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 840,80 грн. судових витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, викладене в повідомленні від 07.04.2020 № 37 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) перевести ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) з 31.03.2020 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області (ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.