Рішення № 90283358, 09.07.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2020
Номер справи
120/1700/20-а
Номер документу
90283358
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

09 липня 2020 р. Справа № 120/1700/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницяконцерт" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Вінницяконцерт» (далі - ТОВ «Вінницяконцерт», позивач) із позовом до Головного управління ДПС у Вінницькій області (далі ГУ ДПС у Вінницькій області, контролюючий орган, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0029775004 від 12.03.2020 р.

На обґрунтування позовних вимог зазначено, що за наслідком проведеної контролюючим органом камеральної перевірки складено акт, в якому зафіксовано порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України, а саме порушено строки реєстрації податкових накладних.

В подальшому податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення, яким нараховано штрафні (фінансові) санкції.

З такими висновками та, відповідно, рішенням позивач не погоджується та вказує, що у зв`язку із відсутністю достатньо кількості коштів на електронному рахунку ним 29.11.2019 р. здійснено переказ необхідних коштів, які зараховані казначейством лише 02.12.2019 р.

На думку позивача, його вини в порушенні строків реєстрації податкових накладних немає.

Окремо позивач вказав, що останній день реєстрації податкової накладної припав на 30.11.2019 р., що є вихідним. Отже, позивачем вжито всі дії для своєчасної реєстрації податкових накладних, що унеможливлює застосування до нього штрафних санкцій.

За таких обставин, вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою від 08.05.2020 р. відкрито провадження у справі і призначено справу в порядку спрощеного провадження до розгляду у письмовому провадженні.

29.05.2020 р. надійшов відзив в якому представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову та вказав, що позивачем не своєчасно зареєстровано податкові накладні, відтак, штрафні санкції застосовано правомірно. Також вказав, що саме платник податків має своєчасно перераховувати кошти на рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Окремо, 03.06.2020 р. подано пояснення, в яких вказано, що позивачем не подавались на реєстрації ПК 30.11.2019 р.

09.06.2020 р. надійшла відповідь на відзив в якій вказано, що платник податків звільняється від відповідальності у разі несвоєчасного перерахування податків та інших платежів з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування. Також, позивач вказав, що контролюючим органом подано недостовірні відомості щодо не подання на реєстрацію податкових накладних №102 від 06.11.2019 р. та №107 від 09.11.2019 р. саме 30.11.2019 р., оскільки такі подавались, однак не зареєстровані, про що свідчать квитанції.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступне.

20.02.2020 р. старшим державним ревізором/інспектором ГУ ДПС у Вінницькій області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Вінницяконцерт», за наслідком якої складено акт №3765/50-04 від 20.02.2020 р., у якому зафіксовано порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України, а саме, несвоєчасна реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

Так в акті перевірки зазначено, що ТОВ «Вінницяконцерт» порушено терміни реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначені п.201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України.

Згідно з Єдиним реєстром податкових накладних платником допущено несвоєчасну реєстрацію наступних податкових накладних №102 від 06.11.2019 р. та №107 від 09.11.2019 р.

На підставі даного акту прийнято податкове повідомлення - рішення №0029775004 від 12.03.2020 р., яким застосовано штраф у сумі 9 584, 16 грн.

Не погоджуючись із спірним рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Оцінюючи правомірність оскаржуваного рішення, суд виходить з наступного.

Згідно пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом192.1статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

· для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

· для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

· для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Отже, як видно платник податку зобов`язаний скласти та зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

В свою чергу, механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр), визначається Порядком ведення реєстру податкових накладних, який затверджений постановою КМУ від 29 грудня 2010 р. № 1246 (далі- Порядок №1246).

Відповідно до пункту 5 Порядку №1246 Податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 8 Порядку №1246 визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.

Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем (п. 3 Порядку №1246 ).

Положенням пункту 14 Порядку №1246 визначено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Пунктом 120.1.1 статті 120.1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Системний аналіз статті 201, пункту 1201.1 статті 1201 ПК України дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Аналізуючи доводи позивача щодо несвоєчасного зарахування коштів перерахованим ним на , суд вказує на таке.

Як зазначалось вище, платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. Якщо ж сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Як встановлено судом, 29.11.2019 р. о 17:05 з поточного рахунку позивача списано кошти на рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, кошти в сумі 83 500 грн.

На думку позивача дані кошти мали бути зараховані казначейством в той самий день, у зв`язку із чим суд вказує наступне.

Відповідно до пунктів 5, 12 Порядку казначейського обслуговування не бюджетних рахунків клієнтів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.07.2014 № 770 органи Казначейства зобов`язані зараховувати на небюджетні рахунки клієнтів кошти, що надійшли за електронними розрахунковими документами протягом операційного дня, у день їх отримання.

Для здійснення розрахунків у системі Казначейства клієнт здійснює формування та подання документів до системи Казначейства в електронному вигляді відповідно до вимог, передбачених пунктами 6, 7 та 22 цього Порядку, протягом операційного дня в межах операційного часу, визначеного органом Казначейства. Документи, що надійшли після операційного часу, опрацьовуються наступного операційного дня.

Отже, як видно, кошти що надійшли за електронними розрахунковими документами протягом операційного дня та часу зараховуються у день їх отримання, у разі ж надходження після операційного часу, опрацьовуються наступного операційного дня.

В свою чергу, пунктами 108, 116 розділу 5 Регламенту роботи Державної казначейської служби України та її територіальних органів визначено, що відповідно до статті 50 Кодексу законів про працю України тривалість робочого тижня працівників органів Казначейства становить 40 годин із двома вихідними днями - субота та неділя.

В органах Казначейства операційний час (час роботи з клієнтами) триває з 9:30 до 16:30 з урахуванням перерви на обід.

Отже, операційними днями казначейства є дні з понеділка по п`ятницю , а операційний час триває до 16:30.

При цьому, як видно із матеріалів справи, кошти від позивача надійшли до казначейства поза межами операційного часу, а отже і не були зараховані казначейством в цей же день. В свою чергу, наступні дні 30.11.2019 р. та 01.12.2019 р. припали на суботу і неділю, які не є робочим днями, а отже і операційними. Відтак, казначейством кошти позивача зараховані на рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість 02.12.2019 р. (понеділок), який є наступним операційним днем після 29.11.2019 р.

Таким чином, доводи позивача щодо звільнення від відповідальності з підстав несвоєчасного зарахування коштів саме казначейством спростовані вище та не беруться судом до уваги.

Разом з тим, оцінюючи правомірність спірного рішення та позицію позивача щодо строків реєстрації податкової накладної, суд зазначає про наступне.

Як зазначалось вище, операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Отже, граничний строк реєстрації товариством податкових накладних №102 від 06.11.2019 р. та №107 від 09.11.2019 р., передбачений пунктом п.201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України, припав на 30 листопада 2019 року, що вважається операційним днем.

Як видно із матеріалів справи, позивачем надсилались для реєстрації в Реєстрі податкові накладні №102 від 06.11.2019 р. та №107 від 09.11.2019 р., саме 29.11.2019 р. о 17:32 год. і 30.11.2019 р. о 13:50 год., тобто в межах граничного строку та операційного часу. Однак, дані накладні не прийняті з підстав, що сума ПДВ в документі не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні.

Слід вказати, що податковими правопорушеннями в розумінні статті 109 Податкового кодексу України є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

При цьому, позивач в межах встановленого законом строку, ужив усіх можливих і допустимих заходів для недопущення порушення законодавства при реєстрації вказаних вище податкових накладних, поповнивши електронний рахунок та направивши накладні на реєстрацію.

За таких обставин, суд доходить висновку, що у відповідача відсутні правові підстави для притягнення позивача до відповідальності відповідно до статті 120-1 Податкового кодексу України та прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. А отже, спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин, враховуючи, що позов підлягає задоволенню судові витрати, які підлягали сплаті та понесені позивачем у даній справі відшкодовуються за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області №0029775004 від 12.03.2020 р.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницяконцерт» (вул. Київська, 78, пов.3, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 40865466) 2 102 (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, буд 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 43142454).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Вінницяконцерт» (вул. Київська, 78, пов.3, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 40865466).

Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (адреса: 21100, вул. Хмельницьке шосе, 7, м.Вінниця, код ЄДРПОУ 43142454)

Повний текст рішення сформовано: 09.07.2020 р.

Суддя Воробйова Інна Анатоліївна