
Справа № 629/2390/20
Номер провадження 3/629/495/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.07.2020 року суддя Лозівського міськрайонного суду Харківської області Харабадзе К.Ш., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Лозова, Харківської області адміністративний матеріал, який надійшов з Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Краснопавлівка Лозівського району Харківської області, громадянина України, одруженого, пенсіонера, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 188?? КУпАП,
в с т а н о в и в:
28.05.2020 року до суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 188?? КУпАП, згідно якого до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях надійшло звернення ОСОБА_2 щодо порушення посадовими особами комунального підприємства «Теплоенерго» Лозівської міської ради Харківської області його права на отримання інформації та порушення вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації». 05.05.2020 року на адресу комунального підприємства «Теплоенерго» Лозівської міської комунального підприємства «Теплоенерго» Лозівської міської ради Харківської області надіслано лист представника Уповноваженого Верховної Ради України в східних областях Красноперова С.Г. (далі - лист) за № 11455.4/К-6360.3/20/46 з вимогою терміново поновити право Заявника на доступ публічної інформації, та надати відповідь Заявнику з урахуванням Закону України «Про доступ до публічної інформації», забезпечити надання на бланку, що додається, обґрунтованих письмових пояснень директора комунального підприємства В.І. Березуцького та осіб, відповідальних за підготовку та надання відповіді на інформаційний запит заявника до 22.05.2020 р.
Також, з метою можливого належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, директор КП «Теплоенерго» Лозівської міської ради Харківської області ОСОБА_1 та особа чи особи, відповідальних за підготовку та надання відповіді на інформаційний запит Заявника, запрошувались до відділу регіонального представництва в східних областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини 25 травня 2020 року з 10-00 до 12-00 год за адресою: вул. Академіка Проскури, 1, м. Харків, 61070.
У вище зазначеному листі було роз`яснено, що невиконання законних вимог Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини - тягне за собою відповідальність згідно статті 18840 КУпАП.
19.05.2020 року, від КП «Теплоенерго» Лозівської міської ради Харківської області, за підписом директора ОСОБА_1 , за №560 надійшов лист та пояснення від ОСОБА_1 , головного економіста ОСОБА_3 та провідного юрисконсульта Зайцевої І ОСОБА_4 вищезазначеного підприємства, що підтверджує отримання листа з вимогою надання пояснення, поновлення права Заявника та явки для надання пояснень та можливого складання протоколу.
Проте, у зазначений час, ні директор КП «Теплоенерго» Лозівської міської ради Харківської області ОСОБА_1 , ні особи, відповідальні за підготовку та надання відповіді на інформаційний запит Заявника, не з`явились.
Заявник, ОСОБА_2 , наполягає, що порушене право на доступ до публічної інформації не поновлено.
Таким чином, законні вимоги представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях директором комунального підприємства «Теплоенерго» Лозівської міської ради Харківської області ОСОБА_1 не виконані, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 188?? КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, в наданій суду заяві вказав, що одружений, є пенсіонером, до адміністративної відповідальності притягається вперше, просив розгляд справи проводити за його відсутності, визнав вину у вчиненні адміністративного правопорушення, щиро каявся, просив застосувати адміністративне стягнення у мінімальному розмірі, зазначив, що йому відомі права, передбачені ст. 268 КУпАП, ст. 63 Конституції України..
Відповідно до ст. 268 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 188?? цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов`язковою.
Представник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в судове засідання не з`явився, про місце, дату та час розгляду даної справи про адміністративне правопорушення повідомлявся.
Дослідивши матеріали справи, суддя доходить до наступного.
Відповідно до ст.ст. 245, 251, 280 КУпАП в справі про адміністративне правопорушення обставини правопорушення повинні бути з`ясовані всебічно, повно й об`єктивно в їх сукупності. Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Завданням судді при розгляді справи про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, є своєчасне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Адміністративна відповідальність за ст. 188?? КУпАП настає за невиконання законних вимог Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Закон України "Про доступ до публічної інформації" (далі Закон) визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до ст. 1 Закону публічною є інформація, яка відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Як зазначено в п.1 ч.1 ст. 3 Закону право на доступ до публічної інформації гарантується обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Статтею 14 Закону, передбачено, що розпорядники інформації зобов`язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Ст. 101 Конституції України гарантує, що парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.
Мета парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина визначається ст. 3 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини". Так, відповідно до п. 3 ч.1 цієї статті метою парламентського контролю, який здійснює Уповноважений, є запобігання порушенням прав і свобод людини і громадянина або сприяння їх поновленню.
Відповідно до п. 8? ч. 1 ст. 255 КУпАП уповноважені особи Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ст. 188?? (невиконання законних вимог) .
Відповідно до п. 5 ст. 13 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" - Уповноважений має право на ознайомлення з документами, у тому числі тими, що містять інформацію з обмеженим доступом, та отримання їх копій в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, об`єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, органах прокуратури, включаючи справи, які знаходяться в судах.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" уповноважений має право призначити своїх представників у межах виділених коштів, затверджених Верховною Радою України.
Відповідно до ст. 17 цього Закону Уповноважений приймає та розглядає звернення громадян України, іноземців, осіб без громадянства або осіб, які діють в їхніх інтересах, відповідно до Закону України" Про звернення громадян". При розгляді звернення Уповноважений: відкриває провадження у справі про порушення прав і свобод людини і громадянина; роз`яснює заходи, що їх має вжити особа, яка подала звернення Уповноваженому; направляє звернення за належністю в орган, до компетенції якого належить розгляд справи, та контролює розгляд цього звернення.
Згідно з пунктом 1 Положення про представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 26.07.2012 р. № 7/8-12, Представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини є посадовими особами, яким з метою здійснення парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина делегуються визначені повноваження Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та на яких розповсюджуються гарантії забезпечення діяльності Уповноваженого.
Пунктом 7 «Положення про Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», затвердженого наказом Уповноваженого від 20 червня 2012 року № 4/8-12 передбачено, що за дорученням Уповноваженого працівники Секретаріату мають право діяти від імені Уповноваженого та представляти його інтереси з усіма правами, що надані чинним законодавством України.
Обов`язок співпраці з Уповноваженим та його представниками випливає зі ст. 22 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», де зазначено, що органи державної влади, їхні посадові особи, до яких звернувся Уповноважений або представник Уповноваженого, зобов`язані співпрацювати та надавати інформацію і пояснення стосовно фактичної і правової підстави своїх дій та рішень. Відмова органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, їх посадових і службових осіб від співпраці, а також умисне приховування або надання неправдивих даних, будь-яке незаконне втручання в діяльність Уповноваженого з метою протидії, тягнуть за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 до Представника Уповноваженого ВР України з прав людини надійшло звернення гр. ОСОБА_2 від 28.04.2020 року щодо порушення посадовими особами комунального підприємства «Теплоенерго» Лозівської міської ради Харківської області його права на отримання інформації та порушення вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», в якому останній вказував про безпідставне ненадання повної інформації на його запит від 15.04.2020 року, а саме, щодо надання копії документів, завірених належним чином, на підставі яких елеваторні вузли багатоквартирних будинків м. Лозова були взяти на баланс КП "'Теплоенерго» із зазначенням їх місця знаходження та розташування; надання інформації про вартість утримання та обслуговування елеваторних вузлів в структурі тарифів на централізоване теплопостачання за період з дати взяття елеваторних вузлів на баланс КП «Теплоенерго» до 01.04.2020 року; надання інформації про загальну кількість елеваторних вузлів та місця їх розташування в будинках житлової нерухомост і м. Лозова; надання інформації про суму використаних коштів на утримання та обслуговування елеваторних вузлів (в тому числі на придбання матеріалів та обладнання) за період з дати взяття елеваторних вузлів на балансі КП «Теплоенерго» до 01.04.2020 року (розрізі окремих будинків та періодів). На його запит отримана відповідь від КП «Теплоенерго» Лозівської міської ради листом від 17.04.2020р. за вих. №456. в якому була надана часткова відповідь на 1 пункт (є рішення, але немає додатків, які є обов`язковою складовою до рішення та договору), та не надана інформація на п.2-4 запиту.
05.05.2020 року в ході провадження в рамках здійснення контролю за дотриманням законодавства у сфері доступу до публічної інформації до директора комунального підприємства «Телплоенерго» В.І.Березуцького представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях направив вимогу № 11455.4/к-6360.3/20/46 щодо:
1.Термінового поновлення права заявника на доступ публічної інформації, та надання відповіді з урахуванням Закону України «Про доступ до публічної інформації»;
2.Забезпечення надання на бланку, що додається, обґрунтованих письмових пояснень директора комунального підприємства В.І. Березуцького та осіб, відповідальних за підготовку та надання відповіді на інформаційний запит Заявника до 22.05.2020 р.
3.З метою можливого належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, директора КП «Теплоенерго» Лозівської міської ради Харківської області ОСОБА_1 -та-особу чи осіб, відповідальних за підготовку та надання відповіді на інформаційний запит Заявника запрошено до відділу регіонального представництва в східних областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини 25 травня 2020 року з 10-00 до 12-00 год за адресою: вул. Академіка Проскури, 1, м. Харків, 61022.
4.Вжиття заходів щодо недопущення аналогічних порушень Закону України «Про доступ до публічної інформації» в майбутньому.
5.Проінформування про результати розгляду цього листа відділ регіонального представництва в східних областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (e-mail Krasnoperov@ombudsman.gov.ua, вул. Академіка Проскури, 1 м. Харків, 61070) до 22.05.2020 р.
19.05.2020 року на адресу відділу регіонального представництва в східних областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Красноперова С., директором комунального підприємства «Теплоенерго» Лозівської міської ради Харківської області було направлено пояснення, в яких вказано про поновлення права ОСОБА_2 на доступ до публічної інформації, що 08.05.2020 року за вихідним № 531 станньому надано відповідь з урахуванням Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Разом з тим, згідно заяви ОСОБА_2 від 25.05.2020 року, його право як заявника на доступ до публічної інформації, не було поновлено, не була надана запитувана інформація.
В судове засідання особа, у відношенні якої складено протокол, не з`явилась, будь-яких заперечень не надала. Вказала, що визнає свою вину у вчиненні правопорушення, щиро каялась, просила застосувати адміністративне стягнення у мінімальному розмірі.
Враховуючи викладене суддя дійшов висновку, що законні вимоги Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях Красноперова С. викладені в запиті № 11455.4/к-6360.3/20/46 від 05.05.2020 року, директором комунального підприємства «Теплоенерго» Лозівської міської ради Харківської області ОСОБА_1 , виконані в повному обсязі не були, що свідчить про наявність в його діях складу адміністративних правопорушень, передбачених статтею 188?? КУпАП, а саме, невиконання законних вимог Представника Уповноваженого ВРУ з прав людини.
Особа, що складала протокол ОСОБА_5 , відповідно до його посвідчення, є працівником Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, та займає посаду представника Уповноваженого в східних областях. По своїм посадовим обов`язкам має право на складання протоколів про адміністративні правопорушення. А тому, вказана особа має право складати протокол про адміністративне правопорушення відповідно до приписів п. 8? ч. 1 ст. 255 КУпАП.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується його поясненнями до суду, копією заяви ОСОБА_2 , запитом представника Уповноваженого Верховної Рдаи України з прав людини в східних областях С.Красноперова, листом директора КП «Теплоенерго» Лозівської міської ради Харківської області, заявою ОСОБА_2 , актом неявки до офісу регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України в східних областях.
При відсутності обставин, що обтяжують відповідальність, обставиною, що пом`якшує таке, суд визнає щире каяття у скоєному.
При накладенні адміністративного стягнення, враховується характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майнове положення, обставини, що пом`якшують та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, а тому до особи, яка притягується до адміністративної відповідальності слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Приймаючи до уваги положення ст. 40-1 КУпАП, ст.. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя вважає необхідним також стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 420,40 грн.
Керуючись ст. ст. 188??, 283,284 КУпАП, Законом України «Про доступ до публічної інформації», суддя
п о с т а н о в и в:
Визнати винуватим ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 188?? КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 (одна тисяча сімсот) гривень на р/р UA028999980313070106000020573, отримувач коштів: Лозівське УК/ОТГ Лозова/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 38053090, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави р/р UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106) у розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання до Лозівського міськрайонного суду Харківської області.
Суддя: К.Ш. Харабадзе