Рішення № 90272882, 17.06.2020, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
17.06.2020
Номер справи
607/5493/20
Номер документу
90272882
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17.06.2020 Справа №607/5493/20

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого – судді Вийванко О. М.

за участю секретаря с/з Стрілкової М. С.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, –

В С Т А Н О В И В :

Позивач Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернулося в суд із позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів в розмірі 20 842,39 грн., посилаючись на те, що відповідач звернулася із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг до позивача за призначенням їй державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї. Відповідно була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї. В поданих заявах відповідач поставила підпис, дату, чим підтвердила достовірність наданої інформації та повідомила про відповідальність за подання неповних та недостовірних відомостей. Однак, було встановлено, що її чоловік ОСОБА_3 ніде не працював протягом 3 місяців перед датою звернення, фактично не здійснював догляду за особами, які досягли 80-річного віку, оскільки перебував за кордоном та не перебував у трудових відносинах. Таким чином, відповідач незаконно отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, яку позивач просить стягнути з відповідача та судові витрати.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити, не заперечує щодо заочного розгляду справи.

Відповідач у судове засідання не з`явилася, не повідомивши суду про причини своєї неявки, хоча про день та час слухання справи була повідомлена у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, не подав відзив, позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Суд, вважає за необхідне проводити заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.

Частиною 2 статті 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено способи захисту цивільних прав та інтересів. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 20 ЦК України право на захист особа здійснює на свій розсуд.

Судом встановлено, що 10 листопада 2016 року, 04 липня 2017 року ОСОБА_2 зверталась із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг в Управління соціальної політики за призначенням їй державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї.

Згідно п.3 “Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям” затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі Порядку) передбачено, що призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

Відповідно до вимог ч.1 ст.6 Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям” та п.20 Порядку зазначено, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Ч.1 ст.5 Закону України “Про державну соціальну допомогли малозабезпеченим сім`ям” передбачено, що розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.

Згідно ч.2 ст.8 Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям” зазначається, що у разі затвердження нового рівня забезпечення прожиткового мінімуму розмір призначеної допомоги перераховується без звернення уповноваженого представника сім`ї.

Органи праці та соціального захисту населення провадять перерахунок раніше призначеної соціальної допомоги з місяця встановлення нового рівня забезпечення прожиткового мінімуму.

Відповідно до заяви ОСОБА_2 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 10.11.2016 № 914759 і доданої до неї Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 10.11.2016 та інших доданих документів, згідно з рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 17.11.2016 ОСОБА_2 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї з 01.11.2016 по 30.04.2017 – 1 567,89 грн. щомісячно.

Відповідно до заяви ОСОБА_2 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 04.07.2017 №202461 і доданої до неї Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 04.07.2017 та інших документів, згідно з рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 19.07.2017 ОСОБА_2 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї з 01.07.2017 по 31.12.2017 – 1 780,44 грн. щомісячно.

У деклараціях, доданих до вищевказаних заяв ОСОБА_2 вказувала, що її чоловік отримує дохід - компенсацію непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою похилого віку згідно Постанови КМ України № 832.

При призначенні допомог відповідач була попереджена спеціалістами Управління про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. В заявах про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 10.11.2016 №914759, від 04.07.2017 №202461 ОСОБА_2 власноруч ставила свій підпис під цими попередженнями усвідомлюючи, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України та одночасно давала згоду на збір інформації про сім`ю та доходи, що необхідно для призначення допомоги.

Однак, в ході ревізії використання коштів з державного бюджету за період з 01.06.2016 по 31.12.2017 встановлено, що ОСОБА_2 в Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги в Розділ II «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей» ними подавалась недостовірна інформація, так як її чоловік ОСОБА_3 ніде не працював протягом 3 місяців перед датою звернення, фактично не здійснював догляду за особами, які досягли 80-річного віку, оскільки перебував за кордоном та не перебував у трудових відносинах.

Факт перебування за кордоном ОСОБА_3 підтверджується інформацією УСБУ в Тернопільській області, відповідно до якої останній перебував за кордоном у періоди з 13.01.2016 по 30.04.2016, з 08.05.2016 по 27.08.2016, з 24.01.2017 по 15.06.2017, з 19.07.2017 по 15.10.2017. Вказане також підтверджується актом №522 від 19 березня 2018 року.

Таким чином, заявниця в Декларації про доходи подала недостовірну інформацію про доходи та майновий стан за період з 01 листопада 2016 року по 30 квітня 2016 року, та з 01 липня 2017 року по 31 грудня 2017 року, оскільки у вказаний період чоловік відповідача – ОСОБА_3 перебував за межами території України, а тому догляду за особою, яка досягла 80-річного віку не здійснював. Відповідно до п. 10 абз. 1 Порядку, соціальна допомога не Призначається у разі, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІУ рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавства про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми року до досягнення ними трирічного віку або дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку).

Відповідно до пункту пп.4.п.6 Порядку для призначення соціальної допомоги представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї).

Відповідно до п. 12, п. 25, Порядку у разі, коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вилинуло на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення

Відповідно до частини 4 статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Соціальними інспекторами Управління було складено: - Акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог від 23 березня 2018 року № 2, відповідно до якого сума переплати за період з 01 листопада 2016 року по 30 квітня 2017 року становить 10 088,89грн., - Акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних,допомог від 23 березня 2018 № 3, відповідно до якого сума переплати за період з 01 липня 2017 року по 13 грудня 2017 року становить 10 753,50 грн.

Також, Управлінням було видано повідомлення №2 від 19 березня 2018 року, в якому зазначається, що у зв`язку із встановленим фактом подання невірної інформації про доходи, ОСОБА_2 припинено виплату соціальних допомог, і їй потрібно повернути до 01 травня 2018 року надміру нараховану державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї в розмірі 20 842,39 грн.

Відповідача було повідомлено про утворення переплати державних коштів, суму, яку потрібно повернути, та термін їх повернення, яке надсилалось поштовим відправленням. Однак, кошти на рахунок Управління по даний час не надходили, що заподіяно безпосередню шкоду Позивачу.

Згідно до п. 28 Порядку у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішується питання про їх стягнення у судовому порядку.

Враховуючи те, що станом на день звернення до суду незаконно отримані кошти на рахунок управління ОСОБА_2 не повернуті.

Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

З огляду на викладене, суд приходить до переконання, що оскільки відповідач ОСОБА_2 незаконно отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, то в даному випадку мають місце порушення з вини відповідача прав позивача щодо повернення коштів як безпідставно набуте майно в розумінні ст.1212 ЦК України, та вважає, що позов підлягає до задоволення та стягнення з відповідача на користь позивача грошових коштів в розмірі 20 842,39 грн.

Згідно з вимогами ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідачем не представлено суду жодних доказів щодо безпідставності вимог позивача.

Крім того, на підставі ч.1 ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, а саме, судовий збір в розмірі 2 102,00 грн.

На підставі наведеного, керуючись ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273, 352-355 ЦПК України, ст. 1212 ЦК України, суд, –

У Х В А Л И В :

Задовольнити позов Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради грошові кошти в розмірі 20 842,39 грн. (двадцять тисяч вісімсот сорок дві гривні 39 копійок) та 2 102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок) сплаченого судового збору.

Відповідачу направити копію заочного рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуто Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починається відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Апеляційна скарга на заочне рішення суду відповідачем подається протягом тридцяти днів здати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Апеляційна скарга на рішення суду учасниками справи подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.

Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, місцезнаходження: м. Тернопіль вул. Лисенка, 8, код ЄДРПОУ 03195636.

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення суду складено 30 червня 2020 року.

Головуючий суддяО. М. Вийванко