
№ 336/3419/20
пр. № 2-а/336/109/2020
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07.07.2020 року місто Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду міста Запоріжжя Жупанова І.Б. дослідивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до інспектора з паркування Хижняка Віталія Геннадійовича Служби інспекторів з паркування Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради про визнання незаконними і скасування повідомлення та постанови про накладення адміністративного стягнення, -
В С Т А Н О В И Л А:
06.07.2020 року до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до інспектора з паркування Хижняка Віталія Геннадійовича Служби інспекторів з паркування Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради про визнання незаконними і скасування повідомлення та постанови про накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 КАС України порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 8 ч. 5статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
В порушення п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України, позивачами в позовній заяві не вказано про наявність у позивачів чи іншої особи оригіналів письмових доказів, що долучені до адміністративного позову, не наведено доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності).
Відповідно до пункту 11 ч. 5статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
В порушення п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України, по тексту позовної заяви позивачами не зазначене власне письмове підтвердження позивачів про те, що ними не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
За ч. 4ст. 161 КАС України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно із вимогами ст. 94 КАС України, письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення (частини друга-пята).
Встановлено, що позивачами не дотримано вимоги ст. 94 КАС України, оскільки надані ними копії документів взагалі не засвідчені.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Направляючи до суду вказану позовну заяву, позивачі вважали себе звільненим від сплати судового збору на підставі ст. 288 КУпАП України, що суперечить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленій нею у постанові від 18 березня 2020 року у справі № 543/775/17, яка полягає у наступному.
Частиною першою статті 132 КАС України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону № 3674-VІ.
За статтями 1, 2 Закону № 3674-VІсудовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Відповідно до положень статей 3, 5 Закону № 3674-VI серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об`єктів оплати судовим збором.
Отже, за системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов`язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду є обов`язковою для врахування судами в силу ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до ч. 7 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
Таким чином кожному з позивачів за подання до суду вищезазначеної позовної заяви необхідно сплатити судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 2020 рік – це 420,40 гривень), на підтвердження чого надати документи про сплату судового збору.
Згідно з частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, суддя залишає подану позовну заяву без руху та пропонує позивачам усунути зазначені вище недоліки позовної заяви, шляхом надання позовної заяви в оновленому вигляді, з обов`язковим зазначенням в ній:
- інформації про наявність у позивачів чи іншої особи оригіналів письмових доказів, що долучені до адміністративного позову, доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності);
- письмового підтвердження позивачів про те, що ними не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- наданням додатків до позовної заяви у відповідності до кількості учасників справи, що мають бути засвідчені належним чином.
- долученням до матеріалів справи документів про сплату судового збору кожним з позивачів.
Керуючись статтями 132, 160, 161, 169, 171, 241, 248, 256, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, 288 КУпАП, суддя, -
ПОСТАНОВИЛА:
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до інспектора з паркування Хижняка Віталія Геннадійовича Служби інспекторів з паркування Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради про визнання незаконними і скасування повідомлення та постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Встановити позивачам десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно направити на адресу позивачів.
Роз`яснити позивачам, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя: Жупанова І.Б.