Рішення № 90268269, 06.07.2020, Благовіщенський районний суд Кіровоградської області (до 25.04.2025 - Ульяновський районний суд Кіровоградської області)

Дата ухвалення
06.07.2020
Номер справи
402/252/20
Номер документу
90268269
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №402/252/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" липня 2020 р. Ульяновський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого - судді: Ясінського Л.Ю.

при секретарі: Кашнікову І.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Благовіщенське Кіровоградської області, в порядку спрощеного провадження, цивільну справу за позовною заявою Заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури О. Гайдюк в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Управління соціального захисту населення Благовіщенської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру, виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги,

В С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури О. Гайдюк який діє в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Управління соціального захисту населення Благовіщенської районної державної адміністрації звернувся з позовною заявою до Ульяновського районного суду до ОСОБА_1 про стягнення надміру, виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги.

Позов мотивовано тим, що на виконанні у Благовіщенському РВ ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області перебуває виконавчий лист Ульяновського районного суду Кіровоградської області від 07.11.2018 року у справі №402/937/18 про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання чотирьох дітей: доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 аліментів в розмірі 50% усіх видів заробітку (доходів) але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку до досягнення дітьми повноліття, починаючи з 16.08.2018 року щомісячно.

У зв`язку з тим, що ОСОБА_2 не сплачував аліменти на утримання дітей, ОСОБА_1 звернулась до Благовіщенського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області із заявою щодо видачі довідки про неотримання нею аліментів, з метою оформлення права на отримання тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. В зв`язку з чим, відділом ДВС на її ім`я видана вказана довідка за період з 16.08.2018 по 01.02.2019 р.н .

Відповідно до вимог Порядку, посадовими особами Управління соціального захисту населення Благовіщенської районної державної адміністрації Кіровоградської області (далі - управління соціального захисту населення) прийнято рішення про призначення тимчасової допомоги ОСОБА_1 на утримання дітей.

Згідно протоколу управління соціального захисту населення від 10.10.2019 року №о/р 410195, ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні з лютого по липень 2019 року, включно, як отримувач тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, і з цей період вона отримала кошти даної допомоги в сумі 9 099 грн. 72 коп.

Відповідно до п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 №189 «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме» (далі - Порядок), відповідальність за достовірність наданої органу соціального вухасту населення інформації щодо неодержання аліментів або щодо їх розміру і покладається на одного з батьків. У разі поновлення виплати аліментів один з батьків зобов`язаний в триденний строк письмово повідомити про це органу соціального захисту населення для припинення виплати (перерахунку ) раніше призначеної тимчасової допомоги.

Однак, з лютого 2019 року ОСОБА_2 почав сплачувати аліменти на користь ОСОБА_1 на утримання дітей, що і підтверджується довідками Благовіщенського PB ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області від 21.08.2019 №190/13.1-26/1, 05.02.2020 №51/13.1-26/2 та 11.02.2020 №3350/13 1-21, проте ОСОБА_1 не повідомила про це Управління, внаслідок чого не було припинено виплату даної допомоги.

Підпунктом 16 пункту 10 Порядку передбачено, що виплата тимчасової допомоги припиняється у разі сплати аліментів одним з батьків. В разі коли одержувачем навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на тимчасову допомогу та визначення її розміру, а також у разі неповідомлення або невчасного повідомлення про виникнення обставин, за яких виплата тимчасової допомоги припиняється, на наступний строк допомог може бути призначена не раніше ніж через 12 місяців з місяця виявлення порушення виникнення обставин).

Управлінням було вжито заходи на виконання п.12 Порядку, а саме: визначено обсяг надміру виплачених коштів та встановлено строки їх повернення, на що боржниця ОСОБА_1 відреагувала заявою про повернення нею переплачених їй коштів, частинами до 10 грудня 2019 року, однак кошти в добровільному порядку не повернула.

Враховуючи те. що кошти тимчасової допомоги набуті без достатньої правової підстави, а саме по недобросовісності з боку набувача, державному бюджету завдано матеріальної шкоди в розмірі 9099 грн. 72 коп.

Посилаючись на викладене та норми діючого законодавства позивач просить задовольнити позов та стягнути з відповідача зазначену вище суму надміру виплачених бюджетних коштів і судові витрати по справі.

Ухвалою Ульяновського районного суду Кіровоградської області від 30.03.2020 року відкрито спрощене провадження у вказаній справі та призначено судове засідання .

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити, щодо винесення заочного рішення не заперечувала.

Відповідач в судове засідання не зявилася, про день і час розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку, причину своєї неявки суду не повідомила, відзив на позов не подала.

Відповідно та в порядку ст. 224 ЦПК України, суд вважає можливим ухвалити рішення при заочному розгляді справи, на підставі наявних у справі доказів та за згоди позивача.

За таких обставин, суд визнав за можливе розглянути справу на підставі матеріалів справи та наявних у справі доказів.

Суд вислухавши думку прокурора, дослідивши докази по справі в їх сукупності, з`ясувавши підстави та предмет позову, характер спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернулася позивач, суд вважає, що вимоги позивача обґрунтовані, ґрунтуються на вимогах закону, що регулює спірні правовідносини, та є такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.

Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно ч. 8 ст. 181 Сімейного кодексу України, якщо місце проживання, перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім`ї, у якій виховується дитина. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Аналогічні положення містяться у п.п. 2.8 «Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме», затвердженому постановою Кабінет / Міністрів України №189 від 22.02.2006 (далі - Порядок), де вказано, що покриття витрат, пов`язаних з виплатою тимчасової допомоги, здійснюється за paxунок коштів державного бюджету, наданих як субвенція місцевого бюджету.

Відповідно до пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року №189 № Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів встановлено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю). Інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Форми заяви, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.

Відповідно до підпунктів 9.1, 9.2 пункту 9 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 року № 486/202/524/455/3370, загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством; сукупний дохід включає в себе як поточні щомісячні доходи в грошовій та натуральній формі осіб, які враховуються при наданні допомоги, так і доходи, які мають нерегулярний характер.

Судом встановлено на виконанні у Благовіщенському РВ ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області перебуває виконавчий лист Ульяновського районного суду Кіровоградської області від 07.11.2018 року у справі №402/937/18 про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання чотирьох дітей: доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 аліментів в розмірі 50% усіх видів заробітку (доходів) але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку до досягнення дітьми повноліття, починаючи з 16.08.2018 року щомісячно ( а.с.11).

У зв"язку з тим, що ОСОБА_2 не сплачував аліменти на утримання дітей, ОСОБА_1 звернулась до Благовіщенського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області із заявою щодо видачі довідки про неотримання нею аліментів, з метою оформлення права на отримання тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме ( а.с.14 -16). В зв`язку з чим, відділом ДВС на її ім`я видана вказана довідка за період з 16.08.2018 по 01.02.2019 р .н . 01.11.2018 року ( а.с.21). Разом з тим, ОСОБА_1 заповнила декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (далі - Декларація). При цьому, у заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги від 20.02.2019 та Декларації від 20.02.2019 року ОСОБА_1 , під підпис, була повідомлена про відмову в призначенні або припиненні виплати допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи Відповідно до вимог Порядку, посадовими особами Управління соціального захисту населення Благовіщенської районної державної адміністрації Кіровоградської області (далі - управління соціального захисту населення) прийнято рішення про призначення тимчасової допомоги ОСОБА_1 на утримання дітей.

Згідно протоколу управління соціального захисту населення від 10.10.2019 року №о/р 410195, ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні з лютого по липень 2019 року, включно, як отримувач тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, і з цей період вона отримала кошти даної допомоги в сумі 9 099 грн. 72 коп. та майновий стан сім`ї (а.с 22-24).

З лютого 2019 року ОСОБА_2 почав сплачувати аліменти на користь ОСОБА_1 на утримання дітей, що і підтверджується довідками Благовіщенського PB ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області від 21.08.2019 №190/13.1-26/1, 05.02.2020 №51/13.1-26/2 та 11.02.2020 №3350/13 1-21, проте ОСОБА_1 не повідомила про це Управління, внаслідок чого не було припинено виплату даної допомоги ( а.с.21).

Управлінням було вжито заходи на виконання п. 12 Порядку, а саме: визначено обсяг надміру виплачених коштів та встановлено строки їх повернення до 10.12.2019 року, на що боржниця ОСОБА_1 відреагувала заявою про утримання з неї переплати частинами з нарахованої допомоги, однак кошти в добровільному порядку не повернула, тому з боку набувача - державному бюджету завдано матеріальної шкоди в розмірі 9099 грн. 72 копійки ( а.с.27).

Згідно п. 12 Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно з п. 15 Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється:

- якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення;

- у разі переїзду сім`ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють виплату соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни;

- за заявою уповноваженого представника сім`ї - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою;

- у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім`ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев`ятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. N 198 (Офіційний вісник України, 2013 р., N 26, ст. 859), - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.

Згідно з п.27 Порядку, інформування органів соціального захисту населення стосовно дотримання безробітним працездатним членом малозабезпеченої сім`ї законодавства про зайнятість у частині сприяння своєму працевлаштуванню та припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу малозабезпеченої сім`ї, здійснюється центрами зайнятості до 10 числа місяця, що настає за звітним.

Згідно з п.28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення:

- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї;

- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;

- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;

- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

З`ясувавши повно, всебічно та об`єктивно усі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані сторонами докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємозв`язку, проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, суд приходить до висновку про повну доведеність позовних вимог.

Вказані обставини підтверджуються сукупністю наданих доказів, при цьому, суд враховує, що зазначені обставини відповідачкою не спростовані, остання в судове засідання не прибула за невідомими причинами, хоча про час та місце судового розгляду повідомлялась належним чином, письмових заперечень проти позову з відповідними доказами не подала.

Таким чином, суд вважає необхідним стягнути з відповідачки на користь позивача надміру перераховану суму коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 9099 грн. 72 копійки, задовольнивши позовні вимоги повністю.

Згідно з ст.141 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2102,00 грн.

Керуючись ст.15,16 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, Постановою КМУ від 24.02.2003р. №250, ст. 2,4,5,12,13,76-82,89,141,259,263-265,280,282 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позов Управління соціального захисту населення Благовіщенської районної державної адміністрації - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , Інд. код НОМЕР_1 на користь Управління соціального захисту населення Благовіщенської районної державної адміністрації сплачену тимчасову допомогу в сумі 9099 гривня 72 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 Інд. код НОМЕР_1 , понесені прокуратурою витрати на користь прокуратури Кіровоградської області, на сплату судового збору, в розмірі 2102 грн. на р\р UA848201720343100001000004600 в банку - Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910025.

Рішення суду може бути оскаржене до Кропивницького апеляційного суду через Ульяновський районний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: Л. Ю. Ясінський