
Справа № 296/2051/20
2/296/1509/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
заочне
"23" червня 2020 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м.Житомира у складі:
головуючого судді Маслак В.П.,
за участі секретаря судових засідань Рабчинській Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Житомирі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач у березні 2020р. звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача надміру виплачені кошти житлової субсидії в сумі 4748,63 грн. та витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно із заявами ОСОБА_1 від 17.10.2018р. та від 22.05.2019р. йому відповідно до «Положення про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995р. №848, відповідно до рішення комісії була призначена субсидія на період з жовтня 2018р. по серпень 2019р. включно. На підставі акту державних соціальних інспекторів про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлової субсидії та соціальної допомоги від 30.08.2019р. на підставі даних прикордонної служби України було встановлено, що чоловік доньки заявника, ОСОБА_2 перебував за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії з жовтня 2018р. та з травня 2019р. Вказана інформація була прихована заявником при зверненні за субсидією, що призвело до неправомірного прийняття рішення комісією та призначення субсидії.
Ухвалою Корольовського районного суду м.Житомира від 15.05.2018 у справі відкрито спрощене провадження з викликом сторін в засідання суду.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, від нього надійшло клопотання про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав повністю.
В судове засідання відповідач не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Від відповідача відзив на позов до суду не надходив.
Згідно з ч.1 ст.174 ЦПК України, при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом, що є правом учасників справи.
Як встановлено, частиною 8 статті 178 ЦПК України, у разі ненадання учасником розгляду заяви по суті справи у встановлений судом або законом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ст.280 ЦПК України, суд вважає можливим ухвалити заочне рішення у справі на підставі наявних у ній доказів, за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Враховуючи, що в матеріалах справи зібрано достатньо доказів про взаємовідносини сторін, на підставі ст.ст.211, 280 ЦПК України суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін та ухвалити заочне рішення.
Як вбачається із матеріалів справи, 17.10.2018р. та 22.05.2019р. ОСОБА_1 звернувся до позивача із заявами про призначення житлової субсидії.
З витягів з протоколів засідань міської комісії з питань по призначенню субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, призначення (відновлення) соціальних виплат, пенсій, надання пільг внутрішньо переміщеним особам від 01.11.2018р. , від 14.06.2019р. вирішено призначити житлову субсидію з урахуванням фактично проживаючих осіб (а.с.10,11).
На підставі акту державних соціальних інспекторів про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлової субсидії та соціальної допомоги від 30.08.2019р. (а.с.13), на підставі даних прикордонної служби України (а.с.12) було встановлено, що чоловік доньки заявника, ОСОБА_2 перебував за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії з жовтня 2018р. та з травня 2019р. Вказана інформація була прихована заявником при зверненні за субсидією, що призвело до неправомірного прийняття рішення комісією та призначення субсидії.
Таким чином сума субсидій, надміру нарахованих внаслідок прихованої заявником інформації за період з 01.02.2019р. по 31.08.2019р. склала 4748,63 грн.
На адресу відповідача направлялося повідомлення про перерахунок субсидії, в якому було запропоновано повернути надмірно отримані кошти житлової субсидії на суму 4748,63 грн.
Однак, переплата за період з 01.02.2019р. по 31.08.2019р. в розмірі 4748,63 грн. погашена не була.
Згідно з вимогами ч. 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (далі - Положення).
Пунктом 13 Положення (в редакції від 01.05.2018р.) визначено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання: заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Заявою про призначення житлової субсидії, поданої та підписаної відповідачем передбачено, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отриманих житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50000,00 грн.), зобов`язуються протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення (а.с. 19).
Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до роз`яснень, викладених в п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №6 від 27.02.1992 року «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи.
Відповідно до п. 22 вказаного Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли, зокрема, у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії. У разі відмови управителя, об`єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Про наведене вказує і правова позиція Верховного Суду (справа № 598/1874/16-ц, від 04.07.18 року)
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача надміру виплаченої їй державної допомоги є правомірними.
Крім того, на підставі ч.1 ст.141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню на користь держави судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 2102, 00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 543, 1166, 1184 ЦК України; ст.ст. 4, 12, 13, 76, 81, 263, 264, 265, 268, 280-282, 284, 352, 354 ЦПК України,суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради 4748,63 надміру виплачених коштів житлової субсидії.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 2102,00 грн. судових витрат.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його отримання
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м.Житомира протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач:
Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради ,
місцезнаходження: 10009, пл.Польова, 8, м. Житомир,
код ЄДРПОУ 42103215
Відповідач: ОСОБА_1
адреса: АДРЕСА_1
РНОКПП НОМЕР_1
Головуючий суддя В. П. Маслак