
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
06 липня 2020 року м. Київ №640/290/20
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Вєкуа Н.Г., ознайомившись із заявою позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції
України
про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити
дії, -
УСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) з позовом до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13, код ЄДРПОУ 00015622), в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про закінчення виконавчого провадження № 60284599;
- зобов`язати Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винести постанову про відновлення виконавчого провадження №60284599 не пізніше наступного робочого дня з дня одержання виконавцем відповідного судового рішення;
- надіслати постанову про відновлення виконавчого провадження №60284599 до Окружного адміністративного суду м. Києва для пред`явлення цим судом повернутого йому виконавчого документа (виконавчого листа №826/8387/17 від 17.07.2019) до виконання;
- відшкодувати моральну шкоду, завдану ОСОБА_1 у розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 лютого 2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково; визнано протиправною та скасовано постанову державного виконавця Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про закінчення виконавчого провадження від 06.12.2019 №60284599; в іншій частині позовних вимог відмовлено.
31.01.2020 через канцелярію суду від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.02.202 у справі №640/290/20.
Вирішуючи заявлене представником позивача клопотання суд бере до уваги наступне.
Так, згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В силу принципу офіційності суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, у тому ж кількісному і, якщо це можливо, персональному складі, а також у тому ж судовому засіданні, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, який програв справу і на якого покладено певні обов`язки, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.
Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України чітко визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах покладено саме на суд, який, в разі неподання такого звіту, ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф.
Між тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.01.2019 на відповідача не було покладено обов`язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Так, Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі "Сокур проти України" (Sokur v. Ukraine), №29439/02, від 26.04.2005, та у справі "Крищук проти України" (Kryshchuk v. Ukraine), №1811/06, від 19.02.2009).
Аналіз зазначеного вище свідчить про те, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення. Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
Згідно зі ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. Суб`єктами, на яких поширюється обов`язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Так, клопотання позивача про встановлення судового контролю мотивовано тим, що відповідач ухиляється від належного виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.02.2020 у справі №640/290/20, оскільки на день подання заяви про встановлення судового контролю позивач не отримала від Департаменту Державної виконавчої служби міністерства юстиції України постанови державного виконавця про відновлення виконавчого провадження №60284599.
Суд зазначає, що у мотивувальній частині рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.02.2020 у справі №640/290/20 судом було наголошено, що скасування постанови про закінчення виконавчого провадження має наслідком відновлення відповідного виконавчого провадження, оскільки відповідна послідовність та сукупність дій державного виконавця, передбачена Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ч. 1-2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З урахуванням викладеного вище, суд вбачає наявними підстави для встановлення судового контролю та призначення судового засідання для розгляду звіту відповідача про виконання рішення суду у справі №640/290/20 в судовому засіданні.
Керуючись положеннями ст.ст. 382, 241 - 243, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
1. Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду від 07.02.2020 у справі №640/290/20.
2. Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України подати до суду звіт про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.02.2020 у справі №640/290/20 у строк до 06.08.2020.
3. Призначити судове засідання для розгляду звіту, яке відбудеться 17.08.2020 об 11:30 год. за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81-А, каб. № 124.
4. Попередити відповідача про те, що в разі неподання звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до ч. 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України .
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя Вєкуа Н.Г.