Рішення № 90259560, 08.07.2020, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2020
Номер справи
540/353/20
Номер документу
90259560
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/353/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання наказів протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Звернувшись до суду, позивачі зазначають, що реалізуючи свої законні права на безоплатне одержання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності, 26.12.2019 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 і ОСОБА_5 звернулися до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області в порядку, передбаченому ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України з відповідними заявами про виділення земельних ділянок площею по 2,0 гектара кожному на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області (заяви 10954/0/94-19-СГ, 1095 5/0/94-19-СГ, 10956/0/94-19-СГ, 1095 8/0/94-19-СГ, 10959/0/94-19-СГ).

Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області:

наказом від 23.01.2020 року №1025-СГ відмовило ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства;

наказом від 24.01.2020 року №1085-СГ відмовило ОСОБА_2 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства;

наказом від 24.01.2020 року №1086-СГ відмовило ОСОБА_3 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства;

наказом від 24.01.2020 року №1087-СГ відмовило ОСОБА_4 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства;

наказом від 24.01.2020 року №1083-СГ відмовило ОСОБА_5 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 та для ведення особистого селянського господарства.

Відмовляючи у реалізації законного права на безоплатну приватизацію земельних ділянок відповідач у своїх наказах, як на підставу відмови послався на ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.

Вважають відмову відповідача необґрунтованою і безпідставною, а його дії протиправними, оскільки вони вчинені не у спосіб, передбачений ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, внаслідок чого відповідач порушив законні права на одержання безоплатно у власність земельних ділянок із земель державної власності.

Позивачі просять суд:

- визнати протиправним наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 23.01.2020 року № 1025-СГ про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області;

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області;

- визнати протиправним наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 24.01.2020 року №1085-СГ про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області;

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області;

- визнати протиправним наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 24.01.2020 року №1086-СГ про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області;

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області;

- визнати протиправним наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 24.01.2020 року №1087-СГ про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області;

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області;

- визнати протиправним наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 24.01.2020 року №1083-СГ про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області;

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області.

Ухвалою суду від 14.02.2020 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 10.03.2020 року.

10.03.2020 року розгляд справи відкладено на 20.03.2020 року.

18.03.2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що земельні ділянки знаходяться в межах масиву площею 14,8497 га, відомості про який на підставі "Технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, що розташовані па території Скадовської міської ради, Лазурненської селищної ради, Антонівської, Володимирівської, Красненської, Михайлівської та Новомиколаївської, Таврійської, Тарасівської, Пшахівської, Благодатненської, Приморської Улянівської, Шевченківської та Широківської сільських рад Скадовського району Херсонської області" внесено до державного земельного кадастру у 2019 році, а саме 29 жовтня 2019 року та присвоєний кадастровий номер 6524783000:02:001:0256, цільове призначення вищезазначеної земельної ділянки землі запасу, тобто земельні ділянки кожної категорії земель, які не наданні у власність або у користування.

Головне управління вважає, що накази від 23 січня 2020 року за № 1025-СГ, від 24 січня 2020 року за № 1085-СГ, №1086-СГ, М1087-СГ, № 1083-СГ є законними та відповідають вимогам чинного законодавства.

Стосовно зобов`язання надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою позивачам, відповідач вказує на те, що суди не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі перебирати на себе функції суб`єктів владних повноважень, оскільки не наділені правом створювати норми права, а вповноважені лише перевіряти вже створені норми на їх відповідність вищим нормативно-правовим актам.

Ухвалою суду від 20.03.2020 року зупинено провадження в адміністративній справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

30.03.2020 року до суду від представника позивачів надійшла відповідь на відзив. Представник позивачів зазначає, що у оскаржуваних наказах ГУ Держгеокадастру у Херсонській області не зазначає про невідповідність місця розташування земельної ділянки, що планується до відведення, вимогам законів, прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, чи генеральним планам населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко - економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно - територіальних одиниць, проектам землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затвердженим у встановленому законом порядку.

Будь-яких належних доказів на підтвердження даної обставини відповідачем не надано.

Щодо посилань відповідача у відзиві на те, що вирішення питання щодо надання або відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність є дискреційними повноваженнями відповідача та суд не може втручатися у такі, позивач зазначає, що відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

08.07.2020 року поновлено провадження в адміністративній справі.

Представники сторін надали клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до положень частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.

26.12.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області із заявою, у якій просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га за межами населеного пункту с. Приморське Херсонської області для ведення особистого селянського господарства. До заяви було додано: копію паспорту, коду, графічний матеріал.

Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 23.01.2020 року № 1025-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, на підставі частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.

26.12.2019 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області з заявою, у якій просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га за межами населеного пункту с. Приморське Скадовського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства. До заяви було додано: копію паспорту, коду, графічний матеріал.

Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 24.01.2020 року № 1085-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" ОСОБА_2 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, на підставі частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.

26.12.2019 року ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області з заявою, у якій просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га за межами населеного пункту с. Приморське Скадовського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства. До заяви було додано: копію паспорту, коду, графічний матеріал, довіреність.

Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 24.01.2020 року № 1086-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" ОСОБА_3 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, на підставі частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.

26.12.2019 року ОСОБА_4 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області з заявою, у якій просила надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га за межами населеного пункту с. Приморське Скадовського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства. До заяви було додано: копію паспорту, коду, графічний матеріал, довіреність.

Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 24.01.2020 року № 1087-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" ОСОБА_4 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, на підставі частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.

26.12.2019 року ОСОБА_5 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області з заявою, у якій просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га за межами населеного пункту с. Приморське Скадовського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства. До заяви було додано: копію паспорту, коду, свідоцтва про народження, графічний матеріал, довіреність, довідку про участь в антитерористичній операції, військовий квиток.

Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 24.01.2020 року № 1083-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" ОСОБА_5 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, на підставі частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 14 Конституції України та статті 373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель вирішуються Земельним кодексом України. Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України від 24.10.2001 № 2768-ІІІ (далі - ЗК України) земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з п. "а" ч. 3 ст. 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 ЗК України громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 22 Земельного кодексу України, землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. До земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно зі ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектарів.

Крім того, ст. 5 Закону України "Про особисте селянське господарство" передбачено, що для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2,0 гектара, передані фізичним особам у власність або оренду в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 29.09.2016 № 333, Головне управління Держгеокадастру в області (далі - Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане. Згідно з пп. 13 п. 4 вказаного Положення Головне управління відповідно до покладених на нього завдань: розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.

Згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, законодавцем встановлено виключний перелік підстав, за наявності яких заявникові може бути відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. У такому випадку, відмова може бути визнана обґрунтованою лише тоді, коли компетентним суб`єктом владних повноважень встановлюється невідповідність місця розташування об`єкта вимогам, зазначеним у ЗК Україні, які повинні бути затверджені у встановленому законом порядку або вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно - територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Дослідивши накази відповідача від 23.01.2020 року № 1025-СГ та від 24.01.2020 року № 1085-СГ, № 1086-СГ, № 1086-СГ, № 1087-СГ, № 1083-СГ щодо розгляду заяв позивачів про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, суд встановив, що викладена в них відмова у надані дозволу, не містить визначених ч. 7 ст. 118 ЗК України, підстав для відмови у задоволенні заяв про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та вмотивованої відмови у його наданні, що позбавляє таку відмову ознак правомірності.

Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області видало накази, які по суті не відповідає фактичним обставинам, а саме, судом не встановлено невідповідності місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів у розумінні ч. 7 ст. 118 ЗК України. Тобто, відповідач відмовив позивачам у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з підстав, що не передбачені законодавством.

Пунктом 8 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, визначено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру. Підпунктом 11 пункту 10 наведеного вище Положення передбачено, що начальник Головного управління, зокрема, підписує накази Головного управління.

Чинним законодавством України передбачена єдина форма рішення, що приймається територіальними органами Держгеокадастру, за результатами розгляду заяв про надання земельних ділянок, - це наказ.

Крім того, суд зазначає, що факт надання дозволу на розробку проекту землеустрою не є вирішенням питання про передачу земельної ділянки у власність, дозвіл лише засвідчує намір про таку передачу. Після отримання вказаного дозволу позивачам ще необхідно пройти відповідну процедуру, передбачену земельним законодавством, для остаточного оформлення права власності на земельну ділянку.

Таким чином, виходячи з обставин справи та норм діючого законодавства, відповідач відмовив позивачам у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки з підстав, що не передбачені законодавством, тому суд визнає такі накази протиправними.

Згідно з частиною першою ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Отже, відмовляючи позивачам в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність без законних на те підстав, відповідач таким чином перешкоджає позивачам у реалізації законодавчо наданого їм права, чим порушує принципи рівності перед законом та пропорційності, які визначені ст. 2 КАС України. Таким чином, суд приходить до висновку про протиправність наказів Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області щодо відмови позивачам в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на бажану земельну ділянку для подальшого відведення її у власність для ведення особистого селянського господарства.

Щодо вимоги позивачів про зобов`язання Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області прийняти рішення про надання позивачам дозволу на розробку проекту землеустрою на земельну ділянку орієнтованою площею 2,000 га, що розташована на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області, то суд вважає, що вона є похідною від вимоги про визнання протиправними наказів відповідача, тому суд дійшов до висновку, що ця вимога також підлягає задоволенню.

Крім того, суд вважає за доцільне зазначити, що дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

У разі відсутності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження.

Повноваження суду при вирішенні адміністративної справи визначені статтею 245 КАС України, відповідно до пункту 4 частини 1 якої у разі задоволення адміністративного позову суд може ухвалити постанову про зобов`язання відповідача вчинити певні дії.

Суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити такі дії лише у випадку коли закон встановлює повноваження в імперативній формі, тобто коли його діяльність чітко визначена законом. У випадку, коли ж суб`єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), з урахуванням встановлених судом обставин.

Суд керується принципом верховенства права, як інструментом протидії свавіллю держави, що виявляється в діях її органів як у цілому, так і окремих із них. Верховенство права - це розуміння того, що верховна влада, держава та її посадові особи, мають обмежуватися законом. Повноваження відповідача, які є предметом оскарження в даному спорі, не є дискреційними. Особливістю дискреційних повноважень, яка випливає із рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 є право адміністративного органу на власний розсуд прийняти одне з кількох можливих рішень, в залежності від певних обставин. В даному випадку, відповідач вибирає можливість прийняття одного із двох можливих рішень: надання дозволу або відмова в його наданні. Право діяти на власний розсуд чітко пов`язано з можливістю прийняття одного рішення із декількох, а не із двох можливих.

Таким чином відповідач зобов`язаний прийняти, фактично, єдине рішення - надати дозвіл на розробку проекту землеустрою за відсутності підстав у відмові. Якщо у наданні такого дозволу було відмовлено безпідставно і це визнано судом неправомірним, то в такому випадку ні про який власний розсуд органу Держгеокадастру не може йти мова і він може прийняти тільки одне єдине рішення - надати такий дозвіл. Тому суд вважає, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень до вчинення цих дій - це єдино можливий спосіб відновлення порушеного права позивача, за захистом якого він звернувся до суду.

Згідно статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод ратифікованої Україною Законом N8475/97-ВР від 17.07.1997, кожен, чиї права і свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб і юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було і вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

У своєму рішенні від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15 Верховний суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку не виконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалось примусове виконання рішення.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними наказів відповідача щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та зобов`язання прийняти рішення надання такого дозволу.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачами судовий збір у 840,80 грн. відповідно підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 139, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправним наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73036) від 23.01.2020 року № 1025-СГ про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73036) прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області.

Визнати протиправним наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73036) від 24.01.2020 року №1085-СГ про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73036) прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області.

Визнати протиправним наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73036) від 24.01.2020 року №1086-СГ про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_3 (рнокпп НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73036) прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_3 (рнокпп НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області.

Визнати протиправним наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73036) від 24.01.2020 року № 1087-СГ про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_4 (рнокпп НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73036) прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_4 (рнокпп НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області.

Визнати протиправним наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73036) від 24.01.2020 року №1083-СГ про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_5 (рнокпп НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 ) для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73036) прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність ОСОБА_5 (рнокпп НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 ) для ведення особистого селянського господарства на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73036) сплачений судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Стягнути на користь ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73036) сплачений судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Стягнути на користь ОСОБА_3 (рнокпп НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73036) сплачений судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Стягнути на користь ОСОБА_4 (рнокпп НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73036) сплачений судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Стягнути на користь ОСОБА_5 (рнокпп НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73036) сплачений судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки, продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя С.О. Варняк

кат. 109020100