
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
06 липня 2020 р. № 520/4492/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування вимоги та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області вилучити з інтегрованої картки платника єдиного внеску ОСОБА_1 , податковий номер НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , запис про нарахування суми єдиного внеску за 2019 рік в розмірі 11016,72 гривень;
- скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 11.03.2020 № Ф-19496-56 у розмірі 11016,72 гривень.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на податковому обліку у відповідача та є інвалідом 3 групи і має пільги, встановлені законодавством України. При цьому, позивачем вказано, що у зв`язку з наявністю у неї статусу інваліда 3 групи вона має право на пільги, що передбачені Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, тобто звільнена від сплати єдиного внеску. В той же час, позивачем вказано, що нею помилково була подана податкова звітність, про що повідомлено контролюючий орган шляхом направлення відповідного листа. Всупереч обставинам повідомлення стосовно помилковості подання податкової звітності позивачем, контролюючим органом було видано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 11.03.2020 № Ф-19496-56 у розмірі 11016,72 грн. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 04.05.2020 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі.
Представник відповідача у наданому до суду відзиві на позов проти заявленого позову заперечував та зазначив, що оскаржувана позивачем у даній справі вимога про сплату боргу (недоїмки) була прийнята з огляду на обставини того, що в розумінні Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” законодавець звільняє від сплати за себе єдиного внеску лише фізичних осі-підприємців, в тому числі тих, які обрали спрощену систему оподатковування та членів фермерського господарства, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленому ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Отже, позивач має відповідні пільги стосовно сплати єдиного внеску, проте оскільки нею було подано до контролюючого органу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, в якому самостійно визначено сума, на яку нараховується єдиний внесок 918,06 грн. за січень-грудень 2019 року, розмір єдиного внеску 22% тобто 11016,72 грн., які підлягають сплаті. Отже, позивач мала право самостійного визначення страхового внеску шляхом подання до контролюючого органу звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, що свідчить про обставини того, що остання не скористалась зазначеним правом та самостійно визначила суму єдиного соціального внеску у розмірі, яка підлягає сплаті до бюджету. Відтак, спірну вимогу відповідачем було винесено правомірно.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як суб`єкт господарювання 07.02.2018 року, про що внесено відповідний запис до реєстру № 2 480 000 0000 205353.
Позивач перебуває на податковому обліку в Холодногірській ДПІ, Центральне управління Головного управління ДПС у Харківській області та з 07.02.2018 року перебуває на обліку в реєстрі страхувальників.
Водночас, матеріали справи свідчать, що з 20.11.2014 року ОСОБА_1 є пенсіонером по інвалідності 3-ї групи довічно, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 .
Зі змісту позовної заяви вбачаються доводи позивача стосовно того, що нею було повідомлено відповідача про обставини того, що вона є інвалідом та отримує відповідну пенсію, проте у зв`язку з тим, що заява була надана до контролюючого органу в одному примірнику, докази її подання у позивача відсутні.
Під час розгляду справи встановлено, що позивачем 14.01.2020 року подано до контролюючого органу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (форма №Д5) з таблицею 1 за 2019 рік, в якому визначено суму нарахованого єдиного внеску в розмірі 11016,72 грн.
В подальшому, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку було направлено на адресу Державної податкової служби України та Головного управління ДПС у Харківській області заяви про зняття актуальності помилкового нарахування єдиного внеску у такому звіті, але зазначені заяви доставлено до контролюючого органу не було.
Також, позивачем у позовній заяві зазначено, що відповідачем було винесено вимогу про виплату боргу (недоїмки) від 11.03.2020 року № Ф-19496-56, відповідно до якої позивача зобов`язано провести сплату 11016,72 грн.
Під час судового розгляду справи позивачем через канцелярію суду було подано клопотання про долучення до матеріалів справи листів Головного управління ДПС у Харківській області від 28.04.2020 року №7567/ФОП/20-40-56-06-25 та Державної податкової служби України від 29.04.2020 року №14978/6/99-00-04-06-01-06, які було отримано у відповідь на направлені листи.
Відповідно до листа Головного управління ДПС у Харківській області від 28.04.2020 року №7567/ФОП/20-40-56-06-25 позивача було повідомлено, що згідно даних ІС «Податковий блок» позивач знаходитесь на обліку у Центральному управлінні ГУ ДПС у Харківській області (Холодногірський район - 2033) як фізична особа-підприємець. При цьому, зазначено, що до Центрального управління ГУ ДПС у Харківській області (Холодногірський район - 2033) від фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 надійшов звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (Додаток 5 Таблиця 1) за 2019 р. Також зазначено, що станом на 27.04.2020 року згідно даних ІС «Податковий блок» існує заборгованість в сумі 11016,72 грн. В той же час, із посиланням на приписи Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями вказано, що позивач є платником єдиного внеску на загальних підставах, інформація щодо отримання статусу інвалідності відсутня, у зв`язку з чим необхідно надати оригінали довідок з установ, якими призначена пенсія.
Також відповідно до листа Державної податкової служби України від 29.04.2020 року №14978/6/99-00-04-06-01-06 позивача із посиланням на приписи Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» повідомлено, що згідно із п.3 розділу ІІІ Порядку, зокрема, фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Звіт зазначеними особами не подається. У разі самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, які отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. При цьому, зазначено, що відповідно до облікових даних ІТС «Податковий блок» позивач перебуваєте на обліку як фізична особа - підприємець в ГУ ДПС у Харківській області з 07.02.2018 та у реєстрі страхувальників наявна позначка «особа з інвалідністю» з 20.11.2014, а отже у позивача згідно з чинним законодавством відсутній обов`язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. В той же час вказано, що позивачем подано звіт за 2019 рік від 14.01.2020 № 2157, в якому самостійно визначено базу нарахування та суму сплати єдиного внеску, відповідно до приписів пункт 16 розділу II Порядку відповідальним за правильність та достовірність заповнення звіту є страхувальник. Вказане свідчить про обставини того, що у разі самостійного визначення платником бази нарахування єдиного внеску, сплата єдиного внеску здійснюється на загальних підставах, а отже відсутні підстави для скасування самостійно визначених зобов`язань у звіті за 2019 рік.
Отже, позивач, вважаючи зазначену вимогу Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про сплату боргу (недоїмки) від 11.03.2020 року № Ф-19496-56 протиправною, звернулась до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.
Суд зазначає, що правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначається Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року №2464-VI (далі - Закон №2464).
Згідно із приписами ч.2 ст.2 Закону №2464-VI виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону № 2464-VI єдиний внесок - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Як передбачено положеннями п.п. 4, 5 ч.1 ст. 4 Закону № 2464-VІ, платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до положень ч.3 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
З аналізу вищевикладених норм вбачається, що право не сплачувати єдиний внесок поширюється на фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є пенсіонерами за віком або інвалідами, які отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
З наявних в матеріалах справи доказів та наданих сторонами пояснень встановлено, що ОСОБА_1 встановлено 3 групу інвалідності, у зв`язку з чим останньою 20.11.2014 року отримано пенсійне посвідчення серії НОМЕР_3 237016.
Відтак, суд приходить до висновку, що спірна у даній справі вимога про сплату боргу з єдиного внеску є протиправною, оскільки фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , будучи інвалідом 3-ї групи та отримуючи відповідну пенсію, не має обов`язку зі сплати даного виду платежу незалежно від подачі звітів і визначення у них сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Крім цього, матеріали справи містять копії заяв позивача та доказів їх направлення до контролюючого органу, які містять прохання вважати поданий звіт помилковим та зняти актуальність нарахування помилково зданого звіту за 2019 рік у зв`язку з тим, що позивач є інвалідом 3 групи.
Стосовно доводів представника відповідача щодо самостійного визначення позивачем сум нарахованого єдиного внеску, що свідчить про визнання останньою обов`язку його сплати суд зазначає, що останні є помилковими з огляду на відсутність доказів укладення ОСОБА_1 угоди про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 11.03.2020 № Ф-19496-56 у розмірі 11016,72 грн.
При цьому, суд приходить до висновку про наявність підстав з метою належного та повного захисту порушених прав позивача для зобов`язання Головного управління ДПС у Харківській області вилучити з інтегрованої картки платника єдиного внеску ОСОБА_1 , податковий номер НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , запис про нарахування суми єдиного внеску за 2019 рік в розмірі 11016,72 грн.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із приписами ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) про скасування вимоги та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 11.03.2020 № Ф-19496-56 у розмірі 11016,72 грн.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області вилучити з інтегрованої картки платника єдиного внеску ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) запис про нарахування суми єдиного внеску за 2019 рік в розмірі 11016 (одинадцять тисяч шістнадцять) грн. 72 коп.
Стягнути на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , податковий номер НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 2942 (дві тисячі дев`ятсот сорок дві) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ – 43143704).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Мельников Р.В.