
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
06 липня 2020 року м. Рівне №460/3963/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді У.М. Нор розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
До Рівненського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Управління Служби безпеки України в Рівненській області, у якому просить суд
визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Рівненській області та зобов`язати Управління Служби безпеки України в Рівненській області протягом 10 (десяти) робочих днів з дня винесення судового рішення підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ від 20.12.1991 та із врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 нову Довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії станом на 01.03.2018 для перерахунку пенсії;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо проведеного перерахунку з 01.01.2018 раніше призначеної пенсії позивача без врахування додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавок, доплат, підвищень та премії, та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії відповідно до розміру грошового забезпечення з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, визначеного в оновленій довідці, виданій Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо проведення перерахунку з 01.01.2018 по 01.01.2020 частинами, тобто з 01.01.2018 – 50 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; з 01.01.2019 – 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області після проведеного перерахунку розміру пенсії позивача здійснити з 01.01.2018 перерахунок розміру виплаченої позивачу в період з 01.01.2018 по 01.01.2020 пенсії та здійснити доплату, яка не була здійснена свого часу з причин встановлених обмежень скасованими пунктами 1,2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103.
Ухвалою суду від 12.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 01.06.2020 у справі № 460/2909/20 виділено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо проведення перерахунку з 01.01.2018 по 01.01.2020 частинами, тобто з 01.01.2018 – 50 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; з 01.01.2019 – 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області після проведеного перерахунку розміру пенсії позивача здійснити з 01.01.2018 перерахунок розміру виплаченої позивачу в період з 01.01.2018 по 01.01.2020 пенсії та здійснити доплату, яка не була здійснена свого часу з причин встановлених обмежень скасованими пунктами 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 в самостійне провадження. Вказані позовні вимоги сформовано в окрему адміністративну справу, якій присвоєно єдиний унікальний № 460/3963/20.
Ухвалою від 02.06.2020 справу прийнято до провадження судді Нор У.М. та постановлено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
В обґрунтування позовних вимог у справі, що розглядається, позивач зазначив, що відповідно до пункту 2 Постанови № 103 відповідачем порушено права позивача шляхом встановлення незаконної розстрочки виплати перерахованої з 01.01.2018 пенсії, оскільки з 01.01.2018 позивачу виплачувалось лише 50 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; з 01.01.2019 – 75 % суми підвищення пенсії. Стверджує, що тільки з 01.01.2020 перерахована пенсія виплачувалась у встановленому 100 % розмірі суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Вважає, що внаслідок протиправного розстрочення у такий спосіб виплати підвищеної пенсії позивач недоотримував протягом 2018-2019 років повного розміру належної пенсії. Зауважує, що відмова відповідача у відповідь на звернення позивача щодо виплати пенсії у належному розмірі враховуючи, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 визнано протиправним та нечинним п.2 Постанови № 103, а Постановою КМУ від 24.12.2019 № 1088 п.2 Постанови № 103 скасовано, є протиправною та порушує суть конституційних гарантій щодо забезпечення соціального захисту військовослужбовців, в тому числі при здійсненні перерахунку пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідач позову не визнав, подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом, оскільки про порушення свого права позивач повинен був дізнатися при реалізації права на отримання щомісячної суми призначеної пенсії. По суті позовних вимог зазначив, що позивачу призначено пенсію за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із врахуванням 24 років вислуги. Саме вказаний Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, за статтею 63 якого пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, а на виконання положень статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», якою врегульовано питання перерахунку пенсій відповідно до постанови № 704. Зазначає, що пунктом 2 Постанови № 103 було передбачено чіткий порядок виплати сум підвищення перерахованих пенсій, тому Кабінет Міністрів України, як найвищий орган виконавчої влади, до компетенції якого віднесено вирішення питань державного управління у сфері економіки та фінансів, соціальної політики, шляхом прийняття постанови № 103 зобов`язав органи Пенсійного фонду України провести виплату починаючи з 01.01.2018 у розмірі підвищення 50 %, а з 01.01.2019 підвищення у розмірі 75 %, які профінансовані з Державного бюджету. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» з 01.01.2020 виплачується підвищення пенсії у розмірі 100 %, яке профінансовано з Державного бюджету.
Окрім викладеного зазначив, що виплата пенсій забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, а будь-які платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, тому відповідач не наділений правом без відповідного правового регулювання та фінансової можливості самостійно збільшувати відповідні видатки на виплату заборгованості по пенсіям, погашення якої здійснюється за окремою бюджетною програмою згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649. Відтак зазначає, що відповідач діяв в межах своїх повноважень, визначених, зокрема, постановами Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», № 804 від 14.08.2019 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», № 1088 від 24.12.2019 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» та у спосіб, передбачений Конституцією України і законами України.
З таких підстав відповідач просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному їх дослідженні у судовому процесі, встановивши фактичні обставини справи, що мають юридичне значення для вирішення спору, суд зазначає таке.
ОСОБА_1 відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522, з 01.01.2007 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та з 21.05.1997 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно з протоколом про призначення пенсії за вислугу років від 09.06.1997 основний розмір пенсії ОСОБА_1 з 21.05.1997 становив 62 % грошового забезпечення та на час призначення склав 270,58 грн (а.с.16).
Відповідно до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 одержував пенсію, розмір якої станом на 31.12.2017 становив 3709,32 грн (а.с.23).
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 10З «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Після перерахунку відповідно до постанови № 103 відповідачем проведено наступний обрахунок для визначення підвищення пенсії позивача з 01.01.2018: з 01.01.2018 по 31.12.2018 сума підвищення до пенсії в 50 % становить 1668,26 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 сума підвищення до пенсії в 75 % становить 2502,39 грн; з 01.01.2010 сума підвищення до пенсії в 100 % - 3336,52 грн (а.с.23).
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.0З.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
04.03.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою щодо проведення перерахунку та виплати перерахованої пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 з 01.01.2018 у повному розмірі суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 (а.с.12-13).
Листом від 01.04.2020 за № 4657-4025/Х-03/8-1700/20 щодо умов виплати перерахованих пенсій відповідач зазначив, що 14.08.2019 Урядом прийнято постанову № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018 здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Крім того, 24.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», згідно з якою з 01.01.2020 виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» до 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018 здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії станом на 01.03.2018, а тому підстав для зміни порядку виплати перерахованої пенсії з січня 2018 немає (а.с.24-26).
Вважаючи, що раніше перерахована пенсія виплачена у розмірі меншому, аніж передбачено законодавством, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.
Відповідно частини першої до, другої та четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з пунктами 2 та 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Таким чином, на підставі приписів статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 4 Порядку № 45 позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до постанови № 103. При цьому, суд зазначає, що Кабінет Міністрів України уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що реалізовано ним у Порядку № 45.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 скасовано.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (постанова № 704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 постанови № 704 (із змінами, внесеними згідно з постановою № 103) ця постанова набирає чинності з 01.03.2018.
Так, постанова № 103 в частині внесення змін до постанови № 704 як і постанова № 704 є чинними.
Отже, з набранням чинності постановою № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії, а скасування пункту 1 постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 не впливає на вказані підстави.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:
з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Проте, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, також визнано протиправними та нечинними пункт 2 Постанови № 103 й зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
При цьому, залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі № 826/3858/18 Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, серед іншого вказав на те, що зміст статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Відтак, із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 у справі № 160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 та постанові від 09.04.2020 у справі № 640/19928/18.
Разом із тим, скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пункту 2 постанови № 103 не впливає на порядок виплати пенсії позивача з 01.01.2018, про що позивається позивач, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин відповідні норми постанови № 103 були діючими і пенсійний орган правомірно їх дотримувався.
Крім того, аналізуючи норми постанови КМУ № 103, положення якої були чинними на час спірних правовідносин, суд звертає увагу на ту обставину, що пункт 2 даного нормативно-правового акту диференційовано виокремлює: доплати та підвищення, встановлені законодавством (доплати до попереднього розміру пенсій, підвищення, індексації та інші доплати до пенсії); підвищення, що визначені законом (підвищення, додаткова пенсія, цільова грошова допомога, пенсія за особливі заслуги перед Україною).
Суд акцентує увагу на відмінному правовому змісті підвищених пенсій, які: а) встановлені законодавством; б) визначені законом. Перша група - встановлені законодавством, - відповідно до змісту пункту 2 Постанови КМУ № 103, ураховувалась при поетапному підвищенні пенсій (з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року). Натомість на другу групу - визначених законом, не розповсюджувався регулюючий вплив пункту 2 Постанови КМУ № 103. Відтак їх розмір (підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) не зазнавав змін.
В контексті справи, яка розглядається судом, це свідчить про те, що на доплати до пенсії, передбачені законодавством, у 2018 році розповсюджувався регулюючий вплив постанови КМУ № 103, відтак пенсійний орган здійснюючи поетапну виплату пенсії діяв у межах визначеного законодавцем правового поля.
За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову в частині зобов`язання відповідача провести виплату перерахованої пенсії позивача у розмірі 100 % починаючи з 01.01.2018.
Разом з тим, вирішуючи даний спір суд враховує, що зі скасуванням пункту 2 постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано, відтак з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягала виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
У рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі № 160/3586/19, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020, Верховний Суд вказав, що зі змісту пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 слідує, що нею врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку. У зв`язку з чим суд зазначив, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям «порядок проведення перерахунку пенсії». З огляду на зазначене, Суд вважає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 05.03.2019, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом № 2262- XII, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності».
З огляду на таке суд вважає безпідставним посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань як підставу відмови у виплаті пенсії позивачу у встановленому законом розмірі та у повному обсязі, оскільки гарантовані законом виплати, пільги тощо неможливо поставити в залежність від видатків бюджету.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував на тому, що державні органи не можуть посилатись на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов`язань (зокрема, рішення у справах «Бурдов проти Росії», «Сук проти України»).
За таких обставин суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача у спірних відносинах суд виходить з того, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, а практичне застосування ефективного механізму захисту для адміністративного суду є обов`язковим, оскільки протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при здійсненні судочинства суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
«Ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції можливий за наявності двох обов`язкових умов: забезпечення поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
У рішенні від 31.07.2003 у справі «Дорани проти Ірландії» Суд вказав, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
Відповідно до частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти, зокрема, рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Враховуючи предмет спору та характер спірних правовідносин, суд доходить висновку, що належним та ефективним захистом порушеного відповідачем права позивача є зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Вирішуючи питання строку звернення до суду з позовом у даній справі суд враховує, що відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відтак доводи відповідача щодо пропущення позивачем строку звернення до суду є безпідставними.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За результатом розгляду адміністративної справи доводи та аргументи позовної заяви знайшли часткове підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.
Підстави для вирішення питання розподілу судових витрат у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ 21084076) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
В позові в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо проведення перерахунку з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року частинами суми підвищення пенсії ОСОБА_1 , визначеного станом на 01 березня 2018 року та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області після проведеного перерахунку розміру пенсії позивача здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок розміру виплаченої позивачу в період з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року пенсії та здійснити доплату, яка не була здійснена свого часу з причин встановлених обмежень скасованими пунктами 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пункту 3 розділ VI «Прикінцеві положення» КАС України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Таким чином, строк на апеляційне оскарження рішення суду продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Повний текст рішення складений 06 липня 2020 року.
Суддя У.М. Нор