
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30 червня 2020 року (15год. 30хв.)Справа № 280/2384/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Калашник Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Лузан К.Ю.,
представника позивача – Мордико Ю.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрівське» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
08.04.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрівське» (далі-позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії відповідача щодо не підтвердження позивачу статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2020 році;
зобов`язати відповідача поновити реєстрацію позивача як платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік та підтвердити вказане шляхом видачі позивачу довідки для підтвердження такого статусу.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що позивачем до відповідача подано звітну податкову декларацію платника єдиного податку на 2020 рік. Також, 13.02.2020 позивач направив відповідачу декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік (звітна) разом з додатками. 24.02.2020 TOB "Петрівське" до податкового органу було направлено Податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік (уточнююча) разом з додатками. У позові позивач зазначає, частка сільськогосподарського товаровиробника дорівнює 99,71%. Позивач звернувся до відповідача щодо надання довідки на підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи на 2020 рік, проте в березні 2020 року позивач отримав лист про відмову в прийнятті податкової звітності, яким було оформлено рішення про невизнання ними податковими деклараціями платника єдиного податку четвертої групи, надані TOB "Петрівське", оскільки в термін до 20 лютого 2020 року позивачем не надано повний пакет документів, а саме: не надано загальну податкову декларацію з податку на поточний рік. Також у листі зазначено, що Бердянським управлінням ГУ ДПС у Запорізькій області було проведено камеральну перевірку документів, наданих TOB "Петрівське" звітності платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік, проте результати перевірки актом не оформлені. Позивач зазначає, що для підтвердження статусу платника єдиного податку, особа має до 20 лютого поточного року подати контролюючому органу податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1. пункту 295.9 статті 295 Податкового кодексу України. Неподання такої звітності, в свою чергу, має наслідком анулювання відповідної реєстрації шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу. Позивач вказує, що декларації TOB "Петрівське" містили всі необхідні реквізити. Також позивач вказує, що розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва в обов`язковому порядку подається до контролюючого органу та є невід`ємною частиною декларації. Розрахунок є невід`ємною частиною декларації, проте структурно (за формою) та змістом є окремими документами та до складу декларації не входить, а лише подається разом з нею. Вважає, що на платника податку 4 групи покладено обов`язок до 20 лютого поточного року подати до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку 4 групи разом з обов`язковими до неї додатками. Тобто, для встановлення факту невиконання зазначеного обов`язку податковий орган, має після 20 лютого перевірити чи подані платником податків (прийняті податковим органом) всі передбачені законом документи. Податковий кодекс України та інші згадані норми не містять вимоги, щодо подання декларації та додатків до неї "пакетом". А тому й контролюючий орган позбавлений можливості на власний розсуд трактувати чи є подача розрахунку окремо від декларації підставою для відмови в прийнятті податкової звітності, через відсутність повного пакету документів. Також позивач зазначає, що Податковий кодекс України передбачає підстави для анулювання реєстрації платника єдиного або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи, але не містить норму, відповідно до якої платник, який до 20 лютого не подав звітність зазначену в пп.298.8.1 п,298.1 ст. 298 ПК України, не може бути або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи. На підставі викладеного просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою від 13.04.2020 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначене підготовче засідання на 12.05.2020.
12.05.2020 до суду найшов відзив на позовну заяву (вх. №21673), у якому відповідач позовні вимоги не визнає. Зазначає, що TOB «Петрівське» порушено порядок щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку. Зазначає, що для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку до 20 лютого поточного року мають бути подані документи, перелік яких визначений Податковим кодексом України. Вказує, що саме подання не пізніше 20 лютого податкових декларацій з єдиного податку четвертої групи з додатками є підставою для розгляду питання щодо можливості переходу сільськогосподарського товаровиробника на спрощену систему та реєстрації (підтвердження статусу) платником єдиного податку четвертої групи. Проте, позивачем надано не повний комплекту документів, а саме: не надано загальну податкову декларацію з податку на поточний рік, чим порушено порядок підтвердження статусу, встановлений законодавством. Таким чином, у 2020 році TOB «Петрівське» статус платника єдиного податку четвертої групи не підтверджено, про що підприємству повідомлено листом Бердянського управління ГУ ДПС у Запорізькій області від 11.03.2020 № 15968/10/08-01- 51-04. Також у відзиві зазначено, що форма податкової декларації повинна містити необхідні обов`язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Декларація містить загальну та розрахункову частини і обов`язковий додаток - Відомості про наявність земельних ділянок. Разом із Декларацією обов`язково подається Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва. Розрахунок складається за попередній податковий (звітний) рік. Всі документи надаються одним пакетом, оскільки Наказом №578 передбачено, що до Декларації додаються Відомості та Розрахунок, до 20 лютого поточного року. В звітності, що надана позивачем 14.02.2020 відсутня інформація (відмітка) про додатки, що додаються до звітної податкової декларації, а тому податкова звітність, складена з порушенням та не вважається податковою декларацією. Також відповідач зазначає, що складання акту за надання неповного комплекту документів та відсутність обов`язкових реквізитів, чинним законодавством не передбачено. На підставі викладеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 12.05.2020 розгляд справи відкладено до 01.06.2020.
Протокольною ухвалою суду від 01.06.2020 закрито підготовче провадження та призначено судовий розгляд справи по суті на 17.06.2020.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав із підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечив та надав пояснення у відповідності на відзиву на позовну заяву.
У судовому засіданні оголошувалась перерва до 30.06.2020.
30.06.2020 представник відповідача у судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справи по суті без участі представника відповідача.
Враховуючи норми ч.3 ст.243 КАС України, у судовому засіданні 30.06.2020 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.
Позивачу 2019 році підтверджений статус платника єдиного податку четвертої групи, оскільки задекларована частка сільськогосподарського товаровиробництва перевищує 75% .
13.02.2020 позивач надав відповідачу звітну податкову декларацію платника єдиного податку на 2020 рік, із додатками: Відомостями про наявність земельних ділянок; Розрахунком частки сільськогосподарського виробництва.
Вказані документи отримані податковим органом 13.02.2020, що підтверджується квитанцією №2 (а.с.24).
13.02.2020 до податкового органу позивач направив Податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік (звітна) разом з додатками: "Відомості про наявність земельних ділянок", Розрахунок частки сільськогосподарського виробництва, вказані відповідно до квитанції №2 документи було доставлено до податкового органу 14.02.2020.
24.02.2020 позивач надав відповідачу Податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік (уточнююча) разом з додатками "Відомості про наявність земельних ділянок" та Розрахунок частки сільськогосподарського виробництва", які отримані податковим органом 24.02.2020.
04.03.2020 позивач направив відповідачу лист №43 щодо надання довідки про підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи на 2020 рік (а.с.88).
Листом від 11.03.2020 №15968/10/08-01-51-04 відповідач відмовив позивачу в статусі платника єдиного податку четвертої групи. На обґрунтування відмови вказано, що позивачем у строк до 20 лютого надано неповний пакет документів, а саме, не надано загальну податкову декларацію з податку на поточний рік. Також у листі зазначено, що податкова звітність складена з порушенням норм Податкового кодексу України та не вважається податковою декларацією (а.с.89-90).
Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернувся до суду із цим позовом.
Суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню через наступне.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені Главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України.
Відповідно до п.291.2 ст.291 Податкового кодексу України, спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Згідно із п.291.3 ст. 291 ст.291 Податкового кодексу України, юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Пунктом 291.4 ст.291 Податкового кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку, зокрема,
4) четверта група - сільськогосподарські товаровиробники:
а) юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків;
Судом встановлено, що позивач у 2019 році був платником єдиного податку четвертої групи та мав намір підтвердити цей статус у 2020 році.
Відповідно до пп. 298.8.1 п.298.8 ст. 298 Податкового кодексу України, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:
загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Судом встановлено та представником позивача не заперечується, що позивач станом на 20.02.2020 не надав відповідачу повний перелік документів, надання яких визначено пп. 298.8.1 п.298.8 ст. 298 Податкового кодексу України для підтвердження статусу платника єдиного податку. Зокрема, позивачем до податкового органу не надано загальну податкову декларацію з податку на поточний рік.
Таким чином, нормами Податкового кодексу чітко встановлений перелік документів та строки їх подання для підтвердження статусу платника єдиного податку.
Проте, позивачем не дотримані вимоги пп. 298.8.1 п.298.8 ст. 298 Податкового кодексу України, а тому у відповідача були відсутні законні підстави для підтвердження позивачу статусу платника єдиного податку 4 групи на 2020 рік.
Щодо посилань позивача на неправомірність дій відповідача, які полягають у не визнанні податкової декларації та у ненаданні акту камеральної перевірки, то суд зазначає наступне.
Позивач у своїх позовних вимогах не просив суд визнати протиправними дії/бездіяльність щодо ненадання акту камеральної перевірки та не ставить питання про протиправність дій відповідача щодо невизнання податкової звітності податковою декларацією.
В той же час, із пояснень відповідача судом встановлено, що підставою для відмови у підтвердженні позивачу статусу платника єдиного податку 4 групи на 2020 рік є невиконання позивачем вимог пп. 298.8.1 п.298.8 ст. 298 Податкового кодексу України, а саме, позивачем у встановлений строк не надано загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок, що позивачем не заперечується.
Таким чином, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Оскільки підстави для задоволення позовних вимог відсутні, то судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст.9, 139, 243-246 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Петрівське» (72123, Запорізька область, Приморський район, с.Петрівка, вул. Центральна, буд 43, код ЄДРПОУ 30896330) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 43143945) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений ст.295 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо апеляційного оскарження, продовжуються на строк дії такого карантину.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 07.07.2020.
Суддя Ю.В. Калашник