Рішення № 90258180, 06.07.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2020
Номер справи
280/3789/20
Номер документу
90258180
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

06 липня 2020 року о/об 16 год. 45 хв.Справа № 280/3789/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача Комунальне підприємство «ТЕПЛОВОДОКАНАЛ» Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Курчатова, буд.1, прим.8; код.ЄДРПОУ 42346158)

про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд: визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Запорізькій області у вигляді складення та надіслання Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 Запиту про надання пояснень та їх документального підтвердження від 12.05.2020 за №9535/14/08-01-33-05-09.

У позові зазначено наступне. 15.05.2020 до ФОП ОСОБА_1 від ГУ ДПС у Запорізькій області надійшов «Запит про надання пояснень та їх документального підтвердження» від 12.05.2020 за №9535/14/08-01-33-05-09. Позивач вважає, що дії щодо складення та направлення запиту є протиправними. Вимоги, які висуваються до змісту запиту є нормативно визначеними і поширювальному тлумаченню не підлягають. Запит відповідача складений та надісланий в порушення п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України та п.9, п.10 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 за №1245. Якщо запит складено з порушенням вимог чинного законодавства, відповідний обов`язок щодо надання відповіді на нього у платника податків не виникає. Відповідно до змісту письмового запиту вбачається, що підставою для його надіслання контролюючим органом стало надходження заяви фізичної особи від 30.04.2020, яка свідчить про можливі порушення вимог податкового законодавства. Втім, звертають увагу ті обставини, що у запиті відповідачем не зазначено, в чому саме полягає порушення вимог податкового законодавства, не наведено жодних фактів цього порушення, а лише зазначається про їх можливість. Тобто, у запиті відсутні чітко окреслені обставини та підстави його надіслання. Також, зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики. Використання податкової інформації як привід для направлення запиту платнику податків є правомірним, разом з тим, наявність такої інформації сама по собі не позбавляє податковий орган обов`язку дотримуватися законодавчо встановлених вимог щодо форми та змісту відповідного запиту. У разі наявності обставин для подання інформаційного запиту, що передбачені пп.1 та 3 абз.3 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, контролюючим органом має бути вказано в такому запиті, які саме конкретні факти, що свідчать про порушення платником податків законодавства, виявлено контролюючим органом. Без повідомлення вказаних фактів платник податків не в змозі надати будь-які пояснення та їх документальне підтвердження. Зі змісту запиту від 12.05.2020 за №9535/14/08-01-33-05-09 неможливо встановити фактичні підстави його надіслання, наявність конкретних обставин, а не покликання на відповідні норми Податкового кодексу України. Крім того, у запиті зазначається не про конкретні факти порушень, а про їх можливість, ймовірність. Позивач вважає, що належною умовою для отримання пояснень та їх документального підтвердження відносно виявлення фактів, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства є зазначення в запиті встановлених фактів. Згідно з положеннями Податкового кодексу України вбачається, що коли письмовий запит не містить фактів чи іншої інформації, яка свідчить чи може свідчити про факти порушень платником податків податкового законодавства, що звільняє його від обов`язку надавати відповідь, відсутні підстави для проведення позапланової перевірки. Крім того, якщо запит складається за наявності сумніву щодо відносин із контрагентами, у запиті має бути вказано не лише посилання на відповідні норми Податкового кодексу України, а інформація про таке: в рамках яких заходів ДПІ встановлено сумнівність у фактах здійснення операцій; на підставі яких відомостей або документів були встановлені факти сумнівності; сумнівність яких саме операцій була встановлена податковим органом.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Головне управління ДПС у Запорізькій області 12.05.2020 за №9535/14/08-01-33-05-09 на адресу ФОП ОСОБА_1. було надіслано запит про надання пояснень та їх документального підтвердження. Підставою, яка послугувала для направлення запиту ФОП ОСОБА_1 є надходження до ГУ ДПС у Запорізькій області заяви ОСОБА_2 від 30.04.2020 №б/н (Вх. ГУ ДПС у Запорізькій області від 30.04.2020 за №33427/10) про те, що Комунальному підприємству «ТЕПЛОВОДОКАНАЛ» Енергодарської міської ради надавались посередницькі послуги, поставка товарів по завищеним цінам фізичними особами-підприємцями, в тому числі ОСОБА_1 , який був взятий на облік Енергодарським управлінням ДПІ (код 823) від 26.05.2001, запис №780 та який являється платником єдиного податку 2 групи з 01.01.2012 і яким було надано послуги КП «ТЕПЛОВОДОКАНАЛ» ЕМР на суму 2000000,00 грн. ОСОБА_2 у своїй заяві зазначає про те, що згідно з п.291.4 ст.291 Податкового кодексу України фізичні особи-підприємці, які обліковуються платниками єдиного податку за 2 групою мають право надавати послуги (в тому числі побутові) тільки платникам єдиного податку як юридичним особам, так і підприємцям та/або населенню і їх дохід не перевищує 5000000,00 грн. КП «ТЕПЛОВОДОКАНАЛ» ЕМР взяте на облік Енергодарським управлінням ДПІ з 01.08.2018, запис №082318177679, яке знаходиться на загальній системі оподаткування. ОСОБА_2 стверджує, що надавати будь-які послуги підприємству, яке перебуває на загальній системі оподаткування, не має права. Громадянин ОСОБА_2 у своїй заяві просить провести перевірку дотримання податкового законодавства ФОП ОСОБА_1 . та про результати перевірки повідомити письмово. Вказаний запит складено без порушень вимог, визначених Податковим кодексом України.

Відповідач проти позову заперечував.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача Комунальним підприємством «ТЕПЛОВОДОКАНАЛ» Енергодарської міської ради (надалі - КП «ТЕПЛОВОДОКАНАЛ» ЕМР) подано до суду заяву, в якій з позовом погоджується у повному обсязі.

Третя особа підтримала позовні вимоги.

Ухвалою судді від 09.06.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 06.07.2020 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

30.04.2020 за вх.№33427/10 до ГУ ДПС у Запорізькій області надійшла заява ОСОБА_2 (через представника - адвоката Коваленко В.В.) про проведення перевірки дотримання податкового законодавства ФОП ОСОБА_3 , ФОП ОСОБА_1 , КП «ТЕПЛОВОДОКАНАЛ» ЕМР.

У запиті ГУ ДПС у Запорізькій області від 12.05.2020 за №9535/14/08-01-33-05-09 «Запит про надання пояснень та їх документального підтвердження» на адресу позивача зазначено: «… Головне управління ДПС у Запорізькій області на підставі вимог п.20.1.1, п.20.1.6 п.20.1 ст.20, ст..72, п.73.3 ст.73, п.85.2, п.85.4 ст.85 Податкового кодексу України …, у зв`язку з надходженням 30.04.2020р. від фізичної особи заяви про можливе порушення Вами податкового законодавства, а саме порушення умов перебування на спрощеній системі оподаткування, ІІ група, визначених ст.294 Податкового кодексу України …, зокрема надання посередницьких послуг, поставки товарів по завищеним цінам КП «Тепловодоканал», з метою вжиття відповідних заходів щодо відпрацювання даної інформації та надання відповіді заявнику, зобов`язує Вас протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту, надати письмові пояснення та їх документальні підтвердження з питань здійснення Вами підприємницької діяльності у період з 01.01.2019 по 30.04.2020 та надати копії наступних документів, завірених «мокрою» печаткою: - книгу обліку доходів та витрат; - обґрунтовані пояснення стосовно складу та структури доходів, відображених в податкових деклараціях (звітах); - документи, які підтверджують наявність власних (орендованих) офісних, виробничих, складських приміщень та транспортних засобів, задіяних в господарській діяльності; - первинні документи (банківські виписки, накладні, акти, тощо), які підтверджують факт отримання доходів; - договори, угоди, укладені з контрагентами; - банківські документи по рахункам …; - акти виконаних робіт (наданих послуг), накладні з відповідними розрахунками вартості робіт (послуг); - транспортні документи, що підтверджують вантажні перевезення; - підтверджуючі документи стосовно обліку товарно-матеріальних цінностей; - первинні документи, які підтверджують використання в господарській діяльності придбаних товарно-матеріальних цінностей; - довідку про наявність заборгованості по розрахункам з постачальниками/покупцями; - матеріали інвентаризації товарно-матеріальних цінностей в розрізі найменування товару; - надати пояснення щодо торгівельної націнки на товари в розрізі найменувань; - будь-які інші документи, що стосуються фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 та мали безпосередній вплив на формування показників податкової звітності та звітності з єдиного соціального внеску за період з 01.01.2019 по 30.04.2020. Інформацію та її документальне підтвердження просимо надати з дотриманням вимог ст.42 Податкового кодексу України за адресою ГУ ДПС у Запорізькій області: пр.Соборний, 166, м.Запоріжжя, 69107, e-mail: zp.official@tax.gov.ua, або особисто до Енергодарського управління ГУ ДПС у Запорізькій області за адресою: пр.Будівельників, 17 (каб.15), м.Енергодар, Запорізька область, режим роботи: понеділок - четвер з 9-00 до 18-00, п`ятниця з 9-00 до 16-45, обідня перерва з 13-00 до 13-45. Документальне підтвердження інформації може бути надано на вибір в електронному (з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису) або паперовому вигляді. Водночас, Законом України від 17.03.2020 №533-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)», підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ доповнено новим пунктом 52-2, яким установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року, крім документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 Кодексу. У зв`язку з цим повідомляємо, що у разі не надання пояснень та документального підтвердження з вищезазначеного питання, ГУ ДПС у Запорізькій області будуть вжиті заходи відповідно до пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями після закінчення терміну мораторію, встановленого Законом України від 17.03.2020 №533-ІХ. В.о. начальника (підпис, печатка) Петро ФІЛІМОНОВ …».

На вказаний запит ФОП ОСОБА_1. листом від 01.06.2020 за №35 повідомив до ГУ ДПС у Запорізькій області про те, що дії контролюючого органу стосовно направлення запиту є протиправними і це вимусило звернутись ФОП ОСОБА_1 до суду.

Позов підлягає задоволенню у повному обсязі враховуючи викладене вище та через наступне.

Відповідно до пп.16.1.7 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний: подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством.

Згідно з п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: 20.1.1.запрошувати платників податків, зборів, платежів або їхніх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків, зборів, платежів, дотримання вимог законодавства з інших питань, у тому числі законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи. Письмові повідомлення про такі запрошення надсилаються в порядку, встановленому статтею 42 цього Кодексу, не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (представник платника податків); (…); 20.1.6.запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов`язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; (…).

У п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України зазначено: «Контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і повинен містити: 1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; 2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; 3) печатку контролюючого органу. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб`єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; 2) для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" під час здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статті 39 цього Кодексу та/або для визначення рівня звичайних цін у випадках, визначених цим Кодексом; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків: податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування; акцизної накладної покупцю або про порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 5-1) виявлено недостовірність даних, що містяться у звіті про підзвітні рахунки, поданому фінансовим агентом; 5-2) отримано повідомлення від компетентного органу іноземної держави, з якою Україною укладено міжнародний договір, що містить положення про обмін інформацією для податкових цілей, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або укладених на їх підставі міжвідомчих договорів, про виявлення таким органом помилок, неповних або недостовірних даних, наданих фінансовим агентом щодо підзвітного рахунка особи, яка є резидентом відповідної іноземної держави, або про невиконання фінансовим агентом зобов`язань, передбачених таким міжнародним договором; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом. Запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Платники податків та інші суб`єкти інформаційних відносин зобов`язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі проведення зустрічної звірки платники податків та інші суб`єкти інформаційних відносин зобов`язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту. Документальне підтвердження цієї інформації на вимогу контролюючого органу може бути надано в електронному або паперовому вигляді на вибір платника податків. У разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим - п`ятим цього пункту, платник податків звільняється від обов`язку надавати відповідь на такий запит. Інформація на запит контролюючого органу надається Національним банком України, іншими банками безоплатно у порядку і обсягах, встановлених Законом України "Про банки і банківську діяльність". Порядок отримання інформації контролюючими органами за їх письмовим запитом визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Інформація на запит центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, надається фінансовими агентами безоплатно у порядку та обсягах, визначених міжнародними договорами, що містять положення про обмін інформацією для податкових цілей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або укладеними на їх підставі міжвідомчими договорами. Порядок розкриття такої інформації банками встановлюється Національним банком України, іншими фінансовими агентами - відповідним регулятором ринків фінансових послуг у межах повноважень, визначених Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику».

Як зазначено у п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки. При цьому великий платник податків на запит контролюючого органу зобов`язаний також надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" копії таких документів, що створюються ним в електронній формі з обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування (податкових зобов`язань), первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів, не пізніше двох робочих днів, наступних за днем отримання запиту. Для платників податків, які відповідно до цього пункту зобов`язані надавати інформацію в електронному вигляді, загальний формат та порядок подачі такої інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. У разі невстановлення електронного формату та порядку надання такої інформації платник податків звільняється від обов`язку подання її в електронній формі. Для проведення електронної перевірки платник податків забезпечує подання до контролюючого органу засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" документів, які відповідно до цього Кодексу пов`язані з обчисленням та сплатою податків і зборів(якщо такі документи створюються таким платником податків в електронній формі та зберігаються на машинних носіях інформації). Загальний формат та порядок подання такої інформації встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з п.85.4 ст.85 Податкового кодексу України при проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об`єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності). Відповідний запит на отримання копій документів повинен бути поданий посадовою (службовою) особою контролюючого органу не пізніше ніж за п`ять робочих днів до дати закінчення перевірки.

У п.52-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України зазначено: «Установити мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім: документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу; фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині: обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального та спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу. Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом. На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу. Камеральна перевірка податкової декларації (крім податкової декларації з податку на додану вартість) за звітні (податкові) періоди березень - травень 2020 року, або уточнюючих розрахунків (крім уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість), що були подані платниками податків протягом березня - травня 2020 року, може бути проведена лише протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання».

Відповідно до пп.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від`ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Згідно з п.9 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом», затвердженого 27.12.2020 постановою Кабінету Міністрів України за №1245 (надалі - «Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом»), органи державної податкової служби мають право звернутися до суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації. В окремих випадках зазначений запит може надсилатися з використанням засобів телекомунікаційного зв`язку з накладенням кваліфікованого електронного підпису керівника (заступника керівника) органу державної податкової служби.

Як зазначено у п.10 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом», запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.

Згідно з п.11 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом» перед тим, як направити запит, орган державної податкової служби перевіряє: наявність законодавчих підстав для отримання податкової інформації; наявність інформації в системі органів державної податкової служби; відсутність підстав для періодичного подання зазначеної інформації відповідно до цього Порядку.

Відповідно до п.12 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом» письмовий запит про подання інформації надсилається суб`єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: виявлення за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; виникнення потреби у визначенні рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; подання щодо платника податків скарги про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; проведення зустрічної звірки; в інших випадках, визначених Податковим кодексом України.

Суд погоджується з позицією позивача, що у запиті відповідачем не зазначено, у чому саме полягає порушення вимог податкового законодавства, не наведено жодних фактів цього порушення, а лише зазначається про їх можливість, що свідчить про відсутність у запиті чітко окреслених обставин та підстав його надіслання.

Нормами права не передбачені для надсилання запиту платнику податків або іншим суб`єктам інформаційних відносин як підстави - «… у зв`язку з надходженням 30.04.2020р. від фізичної особи заяви про можливе порушення … податкового законодавства, а саме порушення умов перебування на спрощеній системі оподаткування, ІІ група, визначених ст.294 Податкового кодексу України …, зокрема надання посередницьких послуг, поставки товарів по завищеним цінам КП «Тепловодоканал», з метою вжиття відповідних заходів щодо відпрацювання даної інформації та надання відповіді заявнику …».

Таким чином, у Запиті ГУ ДПС у Запорізькій області від 12.05.2020 за №9535/14/08-01-33-05-09 не зазначено підстави для його надсилання, передбачені п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, п.12 «Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом».

В обґрунтування складення та надіслання Запиту про надання пояснень та їх документального підтвердження від 12.05.2020 за №9535/14/08-01-33-05-09 відповідач безпідставно послався на норми права передбачені пп.20.1.6 п.20.1 ст.20, п.85.2, п.85.4 ст.85 Податкового кодексу України, оскільки дані норми права стосуються правовідносин після початку контролюючим органом проведення перевірки, а за матеріалами справи - така перевірка ще не розпочата.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе визнати протиправними дії ГУ ДПС у Запорізькій області у вигляді складення та надіслання ФОП ОСОБА_1. Запиту про надання пояснень та їх документального підтвердження від 12.05.2020 за №9535/14/08-01-33-05-09.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945) у вигляді складення та надіслання Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) Запиту про надання пояснень та їх документального підтвердження від 12.05.2020 за №9535/14/08-01-33-05-09.

Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945) судові витрати в сумі 2102 грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений ст.295 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо апеляційного оскарження, продовжуються на строк дії такого карантину.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 07.07.2020.

Суддя О.О. Прасов