
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2020 року Справа № 160/4379/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОлійника В. М. за участі секретаря судового засіданняМаксімова А.С. за участі: представника позивача представника відповідача-1 представників відповідача-2 Свірідова Д.М. Горбаня Р.С. Мороза О.С., Москалець Г.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській, відповідача-2: Офісу великих платників ДПС про визнання протиправним збільшення грошового зобов`язання та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
21 квітня 2020 року акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Офісу великих платників ДПС? в якій просить:
визнати протиправним збільшення Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області грошового зобов`язання АТ «Криворізька теплоцентраль» з податку на додану вартість у сумі 15 083 177,94 грн. та з податку на прибуток у сумі 26 888 175,36 грн., а всього в сумі 41 971 353.30 грн., яке здійснене шляхом нарахування пені на суму податкового боргу, заявленого як вимоги конкурсного кредитора, в період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, введеного ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 23.03.2017 р. у справі № 904/128/17 про банкрутство ПАТ «Криворізька теплоцентраль»;
зобов`язати Офіс великих платників Державної податкової служби привести у відповідність до вимог чинного законодавства показники інтегрованих карток з податку на додану вартість та з податку на прибуток платника АТ «Криворізька теплоцентраль» шляхом вилучення із зазначених інтегрованих карток розрахункових показників з нарахування пені, датованих 23.03.2017 р., а саме: з податку на додану вартість на загальну суму 15 083 177,94 грн., з податку на прибуток на загальну суму 26 888 175,36 грн., а всього на суму 41 971 353,30 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 23.03.2017 р. у справі № 904/128/17 разом з порушенням провадження у справі про банкрутство публічного акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та введено процедуру розпорядження майном.
Позивач стверджує, що відповідачем протиправно було нараховано пеню на податковий борг у сумі 41 971 353,3 грн., оскільки це було здійснено в період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, що є порушенням абз. 3 ч. 3 ст. 19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Ухвалою суду від 27 квітня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 10 годину 30 хвилин 14 травня 2020 року.
Останнє судове засідання відбулось 18 червня 2020 року.
08 травня 2020 року на адресу суду від представника відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що відповідно до Порядку ведення органами ДФС України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 №422 (далі - Порядок), облік сум податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску боржників, що перебувають у процедурах банкрутства, а також погашення таких сум здійснюються з урахуванням особливостей, визначених законодавством з питань банкрутства.
Згідно частини 5 розділу VI Порядку, станом на дату винесення ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів в ІКП платника-банкрута здійснюється остаточний розрахунок суми податкового боргу (заборгованості з єдиного внеску), що складається із: суми несплачених зобов`язань; суми штрафних санкцій; суми пені, плати за податковий кредит, та відображаються облікові показники (операції), що фіксують (виділяють) суми боргу (заборгованості).
Суми податкового боргу (основного платежу, штрафних санкцій та пені), заборгованості зі сплати єдиного внеску (недоїмки, штрафних санкцій, пені), які обліковувались в органі ДФС на дату ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, фіксуються та погашаються виключно після зазначення в платіжному дорученні спрямування коштів на таке погашення.
Грошові зобов`язання (єдиний внесок), що нараховуються за даними звітності платника протягом дії процедури банкрутства (після дати реєстрації в органі ДФС ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів), погашаються у порядку черговості передбаченому пунктом 87.9 статті 87 глави 9 розділу II Податкового кодексу України.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 23.03.2017 порушено провадження у справі №904/128/17 про банкрутство АТ "Криворізька теплоцентраль" (00130850), введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та введено процедуру розпорядження майном.
Юридичним управлінням внесено дану ухвалу до АІС «Суди». В ІС «Податковий блок» розділ «Облік банкрутів» підрозділу «Реєстр справ банкрутів» відображається ухвала від 23.03.2017 року про порушення провадження у справі №904/128/17 про банкрутство АТ «Криворізька теплоцентраль» (ЄДРПОУ 00130850).
Після опрацювання ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство, за даними інтегрованих карток платника АТ «Криворізька теплоцентраль» (00130850) по податку на додану вартість та податку на прибуток внесено запис «Нараховано пені у зв`язку з реорганізацією або мораторієм Про порушення провадження у справі про банкрутство № 128 від 23.03.2017» (код операції «9АЕ»), «нараховано пені ІКП на борг минулих років відповідно п.п.129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України» та «Виділено податковий борг (зі спл. платежу, НІС, пені) в зв`язку з введенням мораторію Про порушення провадження у справі про банкрутство» (код операції «9АД»).
У зв`язку з вищевикладеним представник відповідача-1 просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
19 травня 2020 року на адресу суду від представника відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що у зв`язку з включенням до Реєстру великих платників податків на 2020 рік АТ «Криворізька теплоцентраль» перейшло на облік до Офісу великих платників податків ДПС 01 січня 2020 року.
Протягом 2017-2019 років АТ «Криворізька теплоцентраль» знаходилось на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області (Криворізька Північна ОДПІ). Відповідно до ГУ ДПС у Дніпропетровській області підприємство подавало податкову звітність та сплачувало податки/збори/обов`язкові платежі.
В свою чергу, ГУ ДПС у Дніпропетровській області здійснювало перевірку поданої звітності щодо дотримання вимог законодавства, у тому числі і термінів повноти нарахування та сплати податків/зборів/обов`язкових платежів, також виступало держателем інтегрованої картки платника податків щодо обліку нарахувань, сплати, зайвої сплати та податкового боргу з податків/ зборів/обов`язкових платежів.
Станом на дату винесення ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутству і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів в інтегрованій картці платника податків АТ «Криворізька теплоцентраль» обліковувався податковий борг, в т.ч.:
по податку на додану вартість (14010100) - 76 153 995,73 грн. (недоїмка - 74 058 593,99 грн., пеня - 2 095 401,74 грн.)
по податку на прибуток - 36 595 041,37 грн. (недоїмка - 35 620 783,55 грн., пеня - 974 257,82 грн.)
У поточному році (2020 рік) пеня по інтегрованим карткам платника по ПДВ і податку на прибуток не нараховувалась.
Станом на 08.05.2020 року згідно інтегрованих карток платника податків податковий борг складає по:
ПДВ - на загальну суму 72 751 429,67 грн., у тому числі: ПДВ - 56 180 187,65 грн., пеня - 16 571 242,02 грн.;
податку на прибуток - на загальну суму 80 935 756,24 грн., у тому числі: податок - 53 002 158,04 грн., пеня - 27 933 598,2 грн.
Механізм обліку сум податкового боргу підприємств, що перебувають у процедурах банкрутства, та їх погашення визначений у п.5 розділу VI Порядку №422 та враховує особливості, визначені законодавством з питань банкрутства.
Після надходження до органу ДПС відповідної ухвали господарського суду про порушення провадження у справі про банкрутство та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів здійснюється відкриття в інформаційній системі органів ДПС "справи" банкрута.
Станом на дату винесення ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів в ІКП платника- банкрута здійснюється остаточний розрахунок суми податкового боргу (заборгованості єдиного внеску), що складається із:
суми несплачених зобов`язань;
суми штрафних санкцій;
суми пені;
плати за податковий кредит,
та відображаються облікові показники (операції), що фіксують (виділяють) суми боргу (заборгованості).
Суми податкового боргу (основного платежу, штрафних санкцій та пені), заборгованості зі сплати єдиного внеску (недоїмки, штрафних санкцій, пені), які обліковувались в органі ДПС на дату ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, фіксуються та погашаються виключно після зазначення в платіжному дорученні спрямування коштів на таке погашення.
Керуючись п. 129.3.3. Податкового кодексу України та відповідно до п.7 розділу III і п.5 розділу VI Порядку №422 в інтегрованій картці платника АТ «Криворізька теплоцентраль» 23.03.2017 року (у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів) в автоматичному режимі було здійснено нарахування пені, в тому числі по податках:
по податку на додану вартість (14010100) - 15 083 177,94 грн., по податку на прибуток - 26 888 175,36 грн.
Таким чином, представник відповідача-2 стверджує, що нарахування пені 23.03.2017 року здійснено в автоматичному режимі та цілком правомірно, що відповідає вимогам діючого законодавства.
26 травня 2020 року на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив відповідача-1, в якій представник АТ «Криворізька теплоцентраль» повідомив, що у відзиві на позов відповідач-1 не повідомив важливий для об`єктивного розгляду справи факт, а саме: в який проміжок часу здійснено опрацювання ухвали від 23.03.2017 р., наслідком якого стало внесення в інтегровані картки платника АТ «Криворізька теплоцентраль» записів про збільшення грошового зобов`язання на суму 41 971 353,30 грн. Надані позивачем разом з позовною заявою докази свідчать, що зазначене збільшення грошового зобов`язання здійснено відповідачем-1 після спливу щонайменше року після введення ухвалою від 23.03.2017 р. у справі № 904/128/17 про банкрутство мораторію та після заявлення відповідачем-1 кредиторських вимог.
Головне управління ДФС у Дніпропетровської області заяву про приєднання до кредиторських вимог направило до Господарського суду Дніпропетровської області 20.04.2017 р. Зазначене свідчить про те, що на станом на 20.04.2017 р. ухвала про порушення провадження у справі про банкрутство вже надійшла на адресу відповідача-1 та була ним опрацьована, і остаточний розрахунок суми податкового боргу станом на 23.03.2017 р. був здійснений. Як свідчать додатки до заяви про приєднання до кредиторських вимог, за наслідками остаточного розрахунку, проведеного відповідачем-1 перед заявленням кредиторських вимог, відповідач-1 не нараховував пеню на суму податкового боргу, який обліковувався станом на 23.03.2017 р. за даними інтегрованих карток платника АТ «Криворізька теплоцентраль». Підстав для проведення декількох «остаточних» розрахунків та ще й через рік після надходження ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство та введення мораторію на задоволення вимог кредиторських вимог законодавство на момент виникнення спірних взаємовідносин не містило.
09 червня 2020 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив відповідача-2, в якій зазначено, що залучення позивачем Офісу великих платників податків Державної податкової служби в якості співвідповідача обґрунтовано тим, що на теперішній час саме він є держателем інтегрованих карток АТ «Криворізька теплоцентраль» відповідно до Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом міністерства фінансів України від 07.04.2016р. № 422.
Твердження відповідача-2, що у нього відсутні інтегровані картки АТ «Криворізька теплоцентраль» з податку на додану вартість та податку на прибуток за період 2017-2019 років суперечить вимогам Порядку 422, відповідно до яких, інтегровані картки платника відкриваються тільки один раз і закриваються тільки у зв`язку із припиненням платника податків. При взятті на облік за новим місцезнаходженням змінюються тільки реквізити ІКП.
Відповідно до законодавства про банкрутство статус кредитора визначається лише за датою виникнення грошових зобов`язань - конкурсний або поточний кредитор. Після введення мораторію нарахування пені за прострочення терміну виконання за поточними вимогами є правомірним, за конкурсними вимогами - протиправним.
Під час дії мораторію жоден конкурсний кредитор не має права нараховувати пеню або штрафні санкції за неналежне виконання боржником грошових зобов`язань, які виникли до введення мораторію. Законодавство з питань банкрутства передбачає рівність кредиторів і не надає переваг кредиторам щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) стосовно всіх інших кредиторів боржника.
10 червня 2020 року на адресу суду від представника відповідача-1 надійшли заперечення, в яких останній зазначив, що ні Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ні Податковий кодекс України не встановлює термінів проведення опрацювання документів, навіть і в частині опрацювання ухвал про порушення справ про банкрутство.
Крім того, всі нарахування здійснені до ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство, жодні нарахування на конкурсні вимоги не здійснювалися у період мораторію на задоволення вимог кредиторів.
17 червня 2020 року на адресу суду від представника відповідача-2 надійшли заперечення, в яких останній вдруге наголосив, що нарахування пені здійснено ГУ ДПС у Дніпропетровській області з моменту виникнення податкового боргу до 23.03.2017 (дати введення мораторію), що є цілком правомірним та відповідає вимогам діючого податкового законодавства.
Крім того, в період дії мораторію пеня за несвоєчасне виконання зобов`язань зі сплати податків та зборів AT «Криворізька теплоцентраль» не нараховувалась, що підтверджується інтегрованими картками платника.
18 червня 2020 року на адресу суду від представника позивача надійшли додаткові пояснення, в яких останній дублює доводи викладені у позові та у відповіді на відзив.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, адміністративний позов просив задовольнити.
Представник відповідача-1 та представники відповідача-2 в судовому засіданні просили відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, підтримавши доводи викладені у відзивах та запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Державне підприємство «Криворізька теплоцентраль» - позивач зареєстроване Виконавчим комітетом Криворізької міської ради 23.01.1992 року за адресою: 50014, м. Кривий Ріг, вул. Електрична, буд.1.
З 16.03.2017 р. Державне підприємство «Криворізька теплоцентраль» перетворено в публічне акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль», про що внесені дані до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
В результаті проведення державної реєстрації змін до Статуту публічного акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль», що пов`язані зі зміною типу товариства у відповідності до Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 р. № 514-VІ, змінено найменування товариства на акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль», про що 14.05.2018 року внесені дані до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль» належить до сфери управління Фонду державного майна України.
У зв`язку з включенням до Реєстру великих платників податків на 2020 рік АТ «Криворізька теплоцентраль» перейшло на облік до Офісу великих платників податків ДПС 01 січня 2020 року.
Протягом 2017-2019 років позивач перебував на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області (Криворізька Північна ОДПІ). Відповідно, до ГУ ДПС у Дніпропетровській області підприємство подавало податкову звітність та сплачувало податки/збори/обов`язкові платежі.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 12.01.2017 року прийнято до розгляду заяву «Газ України» НАК «Нафтогаз України» (м. Київ) про порушення справи про банкрутство АТ «Криворізька теплоцентраль».
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 23.03.2017 року порушено провадження у справі №904/128/17 про банкрутство АТ «Криворізька теплоцентраль» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Зазначену ухвалу суду контролюючим органом було внесено до ITC «Податковий блок» та опрацьовано відповідно до вимог розділу VI Порядку №422.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» № 2343-ХІІ від 04.06.2012 р. (далі Закон №2343-ХІІ) кредитор - юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону №2343-ХІІ мораторій на задоволення вимог кредиторів це зупинення виконання боржником грошових зобов`язань і зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов`язань та зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.
Відповідно до ч.15 ст.16 Закону № 2343-ХІІ, з моменту відкриття провадження у справі про банкрутство пред`явлення конкурсними та забезпеченими кредиторами вимог до боржника та їх задоволення може відбуватися лише у порядку, передбаченому цим Законом, та в межах провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ч. 1 статті 23 Закону № 2343-ХІІ конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство.
Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Конкурсним кредитором у справі про банкрутство АТ «Криворізька теплоцентраль» № 904/128/17 був відповідач-1.
20.04.2017 р. відповідач-1 до Господарського суду Дніпропетровської області направив заяву про приєднання до кредиторських вимог.
Станом на дату винесення ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів в інтегрованій картці позивача обліковувався податковий борг, в т.ч.:
по податку на додану вартість (14010100) - 76 153 995,73 грн. з яких недоїмка - 74 058 593,99 грн. та пеня - 2 095 401,74 грн.;
по податку на прибуток - 36 595 041,37 грн. з яких недоїмка - 35 620 783,55 грн. та пеня - 974 257,82 грн.).
У поточному році (2020 рік) пеня по інтегрованим карткам платника по ПДВ і податку на прибуток не нараховувалась.
Станом на 08.05.2020 року згідно інтегрованих карток позивача податковий борг складає:
ПДВ - на загальну суму 72 751 429,67 грн., у тому числі: ПДВ - 56 180 187,65 грн., пеня - 16 571 242,02 грн.;
податку на прибуток - на загальну суму 80 935 756,24 грн., у тому числі: податок - 53 002 158,04 грн., пеня - 27 933 598,2 грн.
Відповідно до пп. 14.1.162. п. 14.1, ст. 14 ПК України пеня це сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.
Згідно п. 129.1 ПК України нарахування пені розпочинається:
при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.
Відповідно до п.п. 129.3.3., п. 129.2 ст. 129 ПК України нарахування пені закінчується
у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України).
Згідно п. 129.4. ст. 129 ПК України на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
На суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, починаючи з 91 календарного дня (з 271 календарного дня у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до п. 129.5. ст. 129 ПК України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов`язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Діяльність з ведення оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування здійснюється органами Державної податкової служби України відповідно до вимог Порядку, який затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року № 422.
Питання нарахування пені викладено у п.7 розділу III Порядку №422, що відповідає вимогам статті 129 Податкового кодексу України.
Механізм обліку сум податкового боргу підприємств, що перебувають у процедурах банкрутства, та їх погашення визначений у п.5 розділу VI Порядку №422 та враховує особливості визначені законодавством з питань банкрутства.
Після надходження до органу ДПС відповідної ухвали господарського суду про порушення провадження у справі про банкрутство та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів здійснюється відкриття в інформаційній системі органів ДПС справи банкрута.
Станом на дату винесення ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів в ІКП платника- банкрута здійснюється остаточний розрахунок суми податкового боргу (заборгованості з єдиного внеску), що складається із суми несплачених зобов`язань; суми штрафних санкцій; суми пені; плати за податковий кредит та відображаються облікові показники (операції), що фіксують (виділяють) суми боргу (заборгованості).
Суми податкового боргу (основного платежу, штрафних санкцій та пені), заборгованості зі сплати єдиного внеску (недоїмки, штрафних санкцій, пені), які обліковувались в органі ДПС на дату ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, фіксуються та погашаються виключно після зазначення в платіжному дорученні спрямування коштів на таке погашення.
Грошові зобов`язання (єдиний внесок), що нараховуються за даними звітності платника протягом дії процедури банкрутства (після дати реєстрації в органі ДПС ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів), погашаються у порядку черговості, передбаченому пунктом 87.9 статті 87 глави 9 розділу II Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 3 п.5 розділу VI Порядку №422 після припинення провадження у справі про банкрутство на дату реєстрації відповідної ухвали формується єдине сальдо розрахунків платника (зі збереженням в історії виникнення складових заборгованості або переплати), яке дорівнює сумі таких показників на вказану дату:
сальдо розрахунків щодо погашення податкового боргу (заборгованості зі сплати єдиного внеску), включеного до реєстрів кредиторських вимог;
сальдо розрахунків щодо грошових зобов`язань (єдиного внеску), термін сплати яких настав після винесення ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство.
При формуванні єдиного сальдо розрахунків та у разі наявності у платника податків зафіксованої (виділеної) суми податкового боргу (заборгованості з єдиного внеску) та переплати за поточними грошовими зобов`язаннями (єдиним внеском) погашення податкового боргу (заборгованості зі сплати єдиного внеску) (або їх частини) здійснюється у межах наявної суми переплат з нарахуванням пені за період з дня винесення ухвали по день погашення включно.
Від дня припинення провадження у справі про банкрутство до сум грошових зобов`язань (єдиного внеску) та/або податкового боргу (заборгованості зі сплати єдиного внеску) застосовується загальний порядок погашення, визначений Податковим кодексом України, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Керуючись п.п. 129.3.3. Податкового кодексу України та відповідно до п.7 розділу III і п.5 розділу VI Порядку №422 в інтегрованій картці платника АТ «Криворізька теплоцентраль» на 23.03.2017 року (у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів) в автоматичному режимі було здійснено нарахування пені, в тому числі по податку на додану вартість (14010100) - 15 083 177,94 грн., по податку на прибуток - 26 888 175,36 грн.
У своїх поясненнях та позові позивач акцентує увагу суду на ч. 3 ст.19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», згідно якої протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.
Дійсно, зазначена стаття фактично забороняє нарахування будь-яких фінансових санкцій на зобов`язання, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство. Однак, суд встановив, що всі нарахування здійснені до дати ухвали про порушення провадження у справі, жодні нарахування на конкурсні вимоги не здійснювалися у період мораторію на задоволення вимог кредиторів, що підтверджується інтегрованими картками позивача, які містяться в матеріалах справи.
Тобто, нарахування пені здійснено відповідачем-1 з моменту виникнення податкового боргу до 23.03.2017 року, що відповідає вимогам чинного законодавства України.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що протягом судового розгляду справи відповідачі довели правомірність своїх дій та рішень, суд не вбачає законних підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 30 червня 2020 року.
Суддя В.М. Олійник