Постанова № 9023934, 13.04.2010, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2010
Номер справи
2а-7898/09/1170
Номер документу
9023934
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 квітня 2010 року Справа № 2а-7898/09/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Ком’якович Г.М.

при секретарі - Господарікову М.О.

за участю представників:

позивача –Подлєсного В.В.

відповідача –не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Знам’янської об’єднаної державної податкової інспекції

до відповідача: Фермерського господарства «Веселий кут»

про стягнення податкового боргу, суд -

ВСТАНОВИВ:

Знам’янська об’єднана державна податкова інспекція звернулась до суду з адміністративним позовом до Фермерського господарства «Веселий кут»про стягнення податкового боргу в розмірі 88023,74 грн..

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем 18.05.2009 року до Знам’янської ОДПІ подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік, згідно якої сплаті до бюджету підлягає 92457 грн. 17 коп., які в добровільному порядку відповідач не бажає сплатити, внаслідок чого позивач звернувся до суду.

Крім того, відповідач має заборгованість зі сплати податку на додану вартість в розмірі 17831, 10 грн. та зі сплати штрафних санкцій щодо несвоєчасного подання декларації з податку на прибуток в розмірі 850,00 грн., яку в добровільному порядку погашати не бажає.

У зв’язку з відсутністю фінансування Кіровоградського окружного адміністративного суду на відправлення поштової кореспонденції, судовий виклик осіб, які беруть участь у справі, здійснюється у відповідності до ст. 38 КАС України телефонним засобом зв’язку.

В судове засідання представник позивача, належним чином повідомлений про час, дату і місце судового розгляду, не прибув, при цьому подавши клопотання про розгляд справи за його відсутності та позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач, заперечень на позовну заяву, витребувані судом докази та уповноваженого представника у судове засідання не направив. Про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином повістками суду на 25.01.2010 року, 11.02.2010 року, 03.03.2010 року,23.03.2010 року та 09.04.2010 року, що підтверджується реєстром вихідної кореспонденції суду, а також оголошенням, яке було розміщене в засобах масової інформації, зокрема: в газеті «Народне слово»№24 від 01 квітня 2010 року.

Згідно ч. 1 ст. 39 КАС України, якщо фактичне проживання (перебування) відповідача, третіх осіб, свідків невідоме, суд може здійснити їх виклик через засоби масової інформації за останнім відомим місцем їхнього проживання (перебування) на території України.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2009 р. №1428-р «Про друковані засоби масової інформації в яких у 2010 році розміщуються оголошення про виклик до суду відповідача, третіх осіб, свідків місце фактичного проживання (перебування) невідоме»для Кіровоградської області затверджено газету «Народне слово»друкованим засобом масової інформації місцевої сфери розповсюдження, в якому у 2010 році розміщуються оголошення про виклик до суду відповідача, третіх осіб, свідків, місце фактичного проживання (перебування) яких невідоме.

Суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду судової справи, отже суд здійснив всіх заходів для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.

Суд, дослідивши надані докази та матеріали справи, дійшов висновку, що даний позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Згідно вимог ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу»одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за одержанням податкового законодавства, правильного обчислення повнотою та своєчасної сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів).

Також, згідно ст. 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, в підпорядкуванні якої, зокрема, знаходиться Світловодська об’єднана державна податкова інспекція.

Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділ), районах у містах, міжрайонні та об’єднані державні податкові інспекції покладено функції щодо контролю за додержанням законодавства про податки, інші платежі: обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, інших платежів, а також здійснення реєстрації фізичних осіб - платників податків та інших обов’язкових платежів.

Крім того, відповідно до пункту 2.1.4 ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкові органи відносяться до категорії контролюючих.

Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу Україні»передбачено право органів Державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування»платниками податків і зборів є юридичні та фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов’язок сплачувати податки і збори (обов’язкові платежі).

Відповідно до ст.ст.9,14,15 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані сплачувати податки та інші обов’язкові платежі у строки, встановлені відповідними законами.

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» податок на додану вартість включений до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов’язкових платежів).

Відповідно до ч. 2 ст. 14 вищевказаного Закону загальнодержавні податки і збори (обов’язкові платежі) встановлюються Верховною Радою України і справляються на всій території України.

Згідно п.п.5.4.1 п. 5.4 ст.5 вищезазначеного Закону вказано, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Несвоєчасна сплата податків, зборів, інших обов’язкових платежів до бюджету порушує інтереси держави, оскільки спричиняє шкоду її економічним інтересам, загрожує виконанню загальнодержавних програм, що фінансуються з бюджету.

Матеріалами справи встановлено, що 18.05.2009 року ФГ «Веселий кут»до Знам’янської ОДПІ подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2009 рік, згідно якої відповідачем самостійно визначено суму сплати до бюджету в розмірі 92457, 17 грн..

Стаття 17 Закону України «Про плату за землю" передбачає, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця

Таким чином, строки сплати податкового зобов’язання ФГ «Веселий кут»по орендній платі за землю становлять:

- за квітень 2009 року в сумі 30819,04 грн. до 30.05.2009 року;

- за травень 2009 року в сумі 7704,72 грн. до 30.06.2009 року;

- за червень 2009 року в сумі 7704, 72 грн. до 30.07.2009 року;

- за липень 2009 року в сумі 7704,72 грн. до 30.08.2009 року;

- за серпень 2009 року в сумі 7704,72 грн. до 30.09.2009 року;

- за вересень 2009 року в сумі 7704,72 грн. до 30.10.2009 року.

Загальна сума боргу становить –69342 грн. 64 коп.

Закон України «Про плату за землю" від 3 липня 1992 року № 2535-XII (із змінами та доповненнями) визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю»№2535-ХІІ від 03.07.1992 року, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.

Частиною першою статті 4 Закону України «Про плату за землю" встановлено, що розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів.

Статтею 5 Закону України «Про плату за землю" встановлено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.

Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Статтею 15 Закону України «Про плату за землю»№2535-ХІІ від 03.07.1992 року встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями (стаття 14 Закону України «Про плату за землю»№2535-ХІІ від 03.07.1992 року).

Стаття 17 Закону України «Про плату за землю" передбачає, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за ново відведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно статті 27 Закону України «Про плату за землю»№2535-ХІІ від 03.07.1992 року, контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Станом на час розгляду справи, в добровільному порядку сума заборгованості відповідачем не сплачена, тому вона підлягає стягненню в судовому порядку.

2. 13.07.2009 року Знам’янською ОДПІ було проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку, якою встановлено, що розмір податку, зазначеного платником у декларації є меншим, ніж визначено за результатами невиїзної (камеральної) перевірки, оскільки 30.03.2009 року ФГ «Веселий кут»було подано декларацію № 9975 на прибуток господарства за 2008 рік та задекларовано валовий дохід в розмірі 384912 грн., в порушення п.9.4 Закону України «Про податок на додану вартість» відповідачем своєчасно не було подано заяву про реєстрацію платником ПДВ та не задекларовано належну до сплати суму податку на додану вартість в розмірі 16982 грн. За результатами даної перевірки було складено акт № 197/1520/33124030 (а. с.15).

Згідно з п. п. 17.1.4 ст. 17 Закону України № 2181-ІІІ передбачено, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

На підставі акту перевірки № 197/1520/33124030 Знам’янською ОДПІ було винесено податкове повідомлення –рішення № 000116 1500/0, згідно якого ФГ «Веселий кут»має сплати до бюджету донарахований податок на додану вартість в сумі 16982 грн. та штрафну санкцію в сумі 849,10 грн.(всього –17831 грн.10 коп.).

Зазначене вище повідомлення –рішення було направлено відповідачу поштою і вручено 25.07.2009 року (а. с. 16).

Станом на час розгляду справи сума заборгованості зі сплати податку на додану вартість сплачена не була, тому підлягає стягненню в судовому порядку.

Підпунктом 4.1.4. п.4.1ст.4 Закону України №2181-ІІІ –передбачено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.

3). 23.93.2009 року Знам’янською ОДПІ було складено акт № 67/1510 про результати невиїзної документальної перевірки податкової звітності з податку на прибуток. Перевіркою було встановлено, що ФГ «Веселий кут» декларації з податку на прибуток за 9 місяців, 11 місяців 2008 року і за 2008 рік фактично не подало, чим порушило п.16 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

На підставі акту № 67/1510, Знам’янською ОДПІ 24.03.2009 року було прийнято податкове повідомлення –рішення № 0000551500/0 про застосування штрафу в розмірі 510 грн., яке було вручено керівнику ФГ «Веселий кут»Слободянюку В.М. особисто 24.03.2009 року (а. с. 14).

19.08.2009 року Знам’янською ОДПІ було складено № 255/1510 про результати невиїзної документальної перевірки податкової звітності з податку на прибуток за І квартал і І півріччя фактично не подало.

На підставі акту № 255//1510 було прийнято податкове повідомлення –рішення № 0001291500/0 про застосування штрафу в розмірі 340 грн., яке було вручено керівнику ФГ «Веселий кут»Слободянюку В.М. особисто 19.08.2009 року (а. с. 18).

Відповідно до вимог п.16.4. ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»визначено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.

Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.

Підпунктом 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України № 2181-ІІІ визначено, що узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені даною статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Таким чином, всього податковий борг з податку на прибуток складає 850 грн. (510 грн. + 340 грн.), яким станом на час розгляду справи по суті, в добровільному порядку не сплачений.

Отже, загальна сума заборгованості ФГ «Веселий кут»становить –88023 грн. 74 коп.:

- по орендній платі за землю –69342 грн. 64 коп.;

- по податковому повідомленню-рішенню № 0001161500/0 –17831 грн.10 коп.;

- по податковому повідомленню-рішенню № 0000551500/0 –510 грн.;

- по податковому повідомленню-рішенню № 0001291500/0 –340 грн.

Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року N 2181-III (із змінами та доповненнями) є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

В порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами»відповідач визначені йому суми податкових зобов'язань у встановлені ст. 17 Закону України «Про плату за землю" терміни й у повному обсязі не сплатив.

Відповідач не спростував жодних фактів з приводу необґрунтованості позовних вимог та жодних доказів про сплату узгоджених податкових зобов'язань чи їх оскарження в судовому порядку до суду не надав.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетом та державними цільовими фондами” встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.

На час розгляду справи заборгованість відповідачем добровільно не сплачена і тому підлягає примусовому стягненню на користь позивача.

В силу ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються (ч.4 ст. 94 КАС України).

Відповідно до ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

За таких обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, підтверджені належними та допустимими доказами та підлягають до задоволення в повному обсязі.

Керуючись статтями ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов –задовольнити.

2. Стягнути з Фермерського господарства «Веселий кут»(код ЄДРПОУ-331240 30) на користь Знам’янської об’єднаної державної податкової інспекції (код ЄДРПОУ-222173 55) податкову заборгованість в сумі 88 023 (вісімдесят вісім тисяч двадцять три) грн. 74 коп. за рахунок активів платника податків.

3. Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України –з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 16 квітня 2010 року.

Суддя                                                                                                     Г.М. Ком’якович