Постанова № 9023860, 30.03.2010, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2010
Номер справи
2-а-950/09/0270
Номер документу
9023860
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2010 р.           Справа № 2-а-950/09/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Аліменко Володимира Олександровича,

при секретарі судового засідання: Петрунчака Андрія Григоровича

за участю представників сторін:

позивача : Рибак Юрій Ігорович

відповідача : Бузько Алла ігорівна,

Іваніцький Юрій Віталійович

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Державна інспекція з контролю за цінами у Вінницький області

до: Відкритого акціонерного товариства "АК Вінницяобленерго" в особі структурної одиниці "Вінницькі ЕМ"

про: примусове стягнення економічних санкцій

ВСТАНОВИВ :

До Вінницького окружного адміністративного суду з позовом звернулась Державна інспекція з контролю за цінами до Відкритого акціонерного товариства “АК Вінницяобленерго” в особі Структурної одиниці “Вінницькі електричні мережі»про стягнення економічних санкцій. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідно до рішення Державної інспекції з контролю за цінами від 21.03.08р. № ІЦ-02-12/29 про застосування економічних ¦до відповідача застосовано фінансові санкції у сумі 66849грн. за порушення державної дисципліни цін 22283грн.-необгрунтована виручка, 44566грн.- штраф 200% ). Рішення було направлено відповідачу проте добровільно не виконано.

В судовому засідання позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі і просить задоволити позов.

Відповідач позовні вимоги визнав частково та надав письмові заперечення, які долучені до матеріалів справи.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнали частково в частині стягнення необґрунтованої виручки в розмірі 22283 грн. В частині стягнення штрафу в сумі 44466 грн. позов не визнали.

Суд, вислухавши доводи позивача, заперечення відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає за можливе позовні вимоги задоволити повністю з наступних підстав.

Так, встановлено, що пільги окремим категоріям громадян щодо оплати квартирної плати та плати за комунальні послуги встановлюються законодавством України. У ч. 2 ст. 24 Конституції України зазначено, що не може бути привілеїв чи обмежень за будь-якими ознаками, у тому числі й за місцем проживання особи. Поняття "привілеї" і "пільги" не є тотожними, тому надання пільг не суперечить конституційним положенням, які визначають заборони щодо встановлення привілеїв для окремих категорій осіб.

Відповідно до ст.22 Закону України "Про міліцію", ст..44 Закону України “Про статус суддів»даній категорії громадян надається 50-відсоткова знижка плати за займане ними та членами їх сімей житло, комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична та теплова енергія), невиконання даної норми закону призводить до зниження соціальних гарантій вищевказаних працівників, що в свою чергу є грубим порушенням конституційних прав з боку суб'єктів, які не виконують вимоги вищевказаних норм закону.

Державною інспекцією з контролю за цінами у Вінницькій області, згідно з наданими повноваженнями, в період з 12 лютого по 05 березня 2008 року проведена перевірка застосування цін і тарифів на електричну енергію в Вінницьких електричних мережах ВАТ “АК Вінницяобленерго” за період з 01.03.2007р. по 01.03.2008р. За результатами перевірки складений акт від 20.03.08р.

Відповідно до норм Господарського кодексу України, суб’єкти господарювання мають право без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, що не суперечить законодавству. В свою чергу, Держава здійснює контроль і нагляд за господарською діяльністю суб’єктів господарювання у ряді сфер, в тому числі у сфері цін і ціноутворення - з питань додержання суб'єктами господарювання державних цін на продукцію і послуги (ст. 19 ГКУ).

Суб’єкти господарювання можуть використовувати у господарській діяльності вільні ціни, за винятком тих, на які встановлені державні ціни. При ньому, державні фіксовані та регульовані ціни встановлюються на ресурси, що справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, а також на продукцію та послуги, що мають суттєве соціальне значення для населення.

Перелік зазначених ресурсів, продукції послуг, затверджує Кабінет Міністрів України (ст. 189-191 ГКУ).

Повноваження центральних органів виконавчої влади, обласних міських державних адміністрації щодо регулювання цін і тарифів встановлення фіксованих та граничних рівнів цін (тарифів), торгівельних (постачальницько-збутових) надбавок, нормативів рентабельності, запровадження обов’язкового регулювання зміни) цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг визначено постановою КМУ від 25.12.96р. №1548 із змінами та доповненнями.

Відповідно, пунктом 8 додатку до постанови КМУ від 25.12.96р. №1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" регулювання тарифів на електроенергію, що відпускається населенню для побутових потреб, єдині тарифи на електричну енергію, що відпускається для кожного класу споживачів, крім тарифів на електричну енергію, що відпускаються на побутові потреби населення, населених пунктів та зовнішнього освітлення належить до повноважень - національної комісії регулювання електроенергетики (НКРЕ).

Політика ціноутворення, відповідно до ст.192 ГКУ, порядок встановлення г і застосування цін, повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо встановлення, застосування цін, а також контролю за цінами і ціноутворенням визначаються законом про ціни і ціноутворення, іншими законодавчими актами.

Розрахунки із споживачами, крім населення та населених пунктів за електроенергію, що відпускається електропостачальними компаніями здійснюються за ринковими тарифами згідно Постанови НКРЕ від 22.05.2000р. №533 "Про ринкове формування тарифів на електроенергію", розрахованими згідно з формулою наведеною в Умовах та Правилах здійснення підприємницької діяльності з постачання електроенергії за регульованими тарифом, та порядку формування роздрібного тарифу на електроенергію для споживачів та Постановою НКРЕ від 19.07.2005р. №529 "Тарифи на електроенергію, диференційовані за періоди часу".

Оплата за спожиту електроенергію споживачами-населенням проводиться за тарифами, затвердженими Постановою НКРЕ від 10.03.99р. №309, (для населення, що проживає в місті застосовується тариф у розмірі - 24,36коп. за 1 кВт для споживачів з електроплитами у розмірі - 18,72коп. за 1 кВт , для населення, що проживає у сільській місцевості застосовується тариф у розмірі -22,50коп.за 1 кВт

Перевіркою рахунків та оборотних відомостей електроспоживання під час перевірки в період з березня по грудень 2007р. встановлено порушення законодавства в частині завищення тарифів на електроенергію пільговим категоріям споживачів (пенсіонери МВС) за рахунок ненадання 50 відсоткової знижки з оплати за електроенергію на весь обсяг спожитої електроенергії.

Так, при розрахунках з вищевказаною категорією пільгових споживачів Вінницькі міські електричні мережі застосовували тарифи на спожиту електроенергію у березні - грудні 2007р., з 50-відсотковою знижкою на електроенергію в межах норм споживання, встановлених постановою КМУ від 31.08.1996р. №879 (у розмірі 75 кВт/год). На електроенергію, спожиту понад вказаний обсяг, для вказаної категорії споживачів застосовувався загальний тариф 5ез надання пільг - 0,2436 грн. за 1 кВт/год. (з ПДВ), тоді як повинен застосовуватися тариф з 50-відсотковою знижкою 0,1218 грн. за 1 кВт/год. (з ПДВ) на весь обсяг спожитої електроенергії, згідно ст.22 Закону України "Про міліцію".

В результаті вказаного порушення порядку встановлення та застосування іін (тарифів), за які накладаються економічні санкції, згідно п.1.3, 1.4, 2.1, 3.1 інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами держконтролю за цінами, затвердженої наказом Мінекономіки ¦"країни та Мінфіну України від 03.12.01р.№ 298/519, у відповідності до ст.14 Закону України “Про ціни і ціноутворення”, сума необґрунтованої виручки {Вінницьких ЕМ становила 22283,95грн.

Згідно ст.14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", отримана підприємством сума виручки підлягає вилученню до місцевого бюджету разом із штрафом - 200% від суми необґрунтованої виручки на підставі рішення держінспекції з контролю за цінами про застосування економічних санкцій.

За результатами перевірки Держінспекцією прийнято рішення від 21.03.08р. № ІЦ-02-12/29 про застосування економічних санкцій у сумі 66849грн. за порушення державної дисципліни цін (22283грн.-:необгрунтована виручка, 44566грн.- штраф 200% ).

Сума застосованих санкцій, згідно прийнятого Держінспекцією цін рішення, стягується до Державного бюджету України у відповідності до п.15 ст.2 ну України "Про Державний бюджет України на 2008 рік".

Рішення Держінспекції було надіслане відповідачу разом з претензією рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 11 липня 2008 року було відмовлено в задоволенні позову ВАТ «Вінницяобленерго»в особі СО «Вінницькі міські електричні мережі»до Державної інспекції з контролю за цінами про скасування рішення від 21.03.08р. № ІЦ-02-12/29 про застосування економічних санкцій у сумі 66849грн.

Відповідно до Ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року вищевказану постанову було залишено без змін.

Таким чином рішення від 21.03.08р. № ІЦ-02-12/29 Державної інспекції з контролю за цінами рішення про застосування економічних санкцій у сумі 66849грн. не скасовано і підлягає виконанню.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позовні вимоги задоволити повністю.

Стягнути з ВАТ "АК Вінницяобленерго" в особі структурної одиниці "Вінницькі ЕМ", м.Вінниця, вул.Пирогова,174,б р/р 26001351901 код ЄДРПОУ 25509880 Вінницька філія АК "Енергобанк" МФО 302731 до Державного бюджету України, р/р 31111106700002, код 34701167 ГУДКУ у Вінницькій області МФО 802015 - 22 283 гривні (двадцять дві тисячі двісті вісімдесят три гривні) необгрунтовано отриманої виручки.

Стягнути з ВАТ "АК Вінницяобленерго" в особі структурної одиниці "Вінницькі ЕМ", м.Вінниця, вул.Пирогова,174,б р/р 26001351901 код ЄДРПОУ 25509880 Вінницька філія АК "Енергобанк" МФО 302731 до Державного бюджету України,р/р 31111106700002, код 34701167 ГУДКУ у Вінницькій області МФО 802015- 44566 гривень (сорок чотири тисячі п'ятсот шісдесят шість гривень) штрафних санкцій.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 06.04.10

Суддя          Аліменко Володимир Олександрович

30.03.2010