Рішення № 90234039, 07.07.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2020
Номер справи
620/1828/20
Номер документу
90234039
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 липня 2020 року Чернігів Справа № 620/1828/20

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить: визнати неправомірними дії відповідача щодо встановлення позивачу граничного розміру пенсії у разі втрати годувальника в розмірі 16380,00 грн.; зобов`язати відповідача здійснювати позивачу виплату пенсії у зв`язку з втратою годувальника у розмірі 60% заробітної плати померлого годувальника, без обмеження граничного розміру пенсії, починаючи з 24.01.2020, з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що статтею 36, частиною дев`ятнадцятою статті 86 Закону України «Про прокуратуру», якими передбачено право позивача на отримання пенсії у разі втрати годувальника у розмірі 60% заробітної плати, не встановлено обмеження її граничного розміру. Стверджує, що вказані норми не конституційними не визнавались, є діючими та повинні дотримуватись відповідачем.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що абзац 6 частини п`ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» передбачає, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Зазначає, що статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» для працівників прокуратури встановлено 3 види пенсії: за вислугу років, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника, тому на спірні правовідносини поширюються обмеження щодо граничного розміру пенсії.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

24.01.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії в разі втрати годувальника згідно Закону України «Про прокуратуру», після смерті батька ОСОБА_2 (а.с. 6).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області було прийнято рішення № 254150009559 від 21.02.2020 про призначення пенсії у разі втрати годувальника ОСОБА_1 у розмірі 16380,00 грн. При цьому зазначено, що основний розмір пенсії від середнього заробітку становить 47542,24 грн., розмір пенсії у разі втрати годувальника 28525,34 грн. (47542,24 грн. х 60%), а максимальний розмір пенсії - 16380,00 грн., що підтверджується копією протоколу призначення пенсії (а.с. 25).

Позивач, у зв`язку з незгодою з розміром призначеної пенсії звернувся до відповідача з заявою від 26.05.2020, у якій просив дорахувати та виплачувати йому пенсію в разі втрати годувальника згідно Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 60% середньомісячного заробітку, тобто в сумі 28525,34 грн. (47542,24 грн. х 60%) (а.с. 7).

Листом від 05.05.2020 № 1200-1126/К-02/8-2500/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повідомило позивача, що він має право на пенсію з 24.01.2020 у розмірі 28525,34 грн., але відповідно до статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахування надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тому розмір пенсії складає 16380,00 гри. (1638,00 грн. - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність х 10) (а.с. 8).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правові засади пенсійного забезпечення працівників прокуратури встановлює Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ, який набрав чинності з 15.07.2015.

Частиною дев`ятнадцятою статті 86 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім`ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім`ї. До непрацездатних членів сім`ї померлого прокурора або слідчого належать особи, зазначені у статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Як встановлено судом, на час смерті ОСОБА_3 перебував на обліку у відповідача та отримував пенсію по інвалідності (II група), у відповідності до Закону України «Про прокуратуру», у розмірі 60% заробітної плати.

Отже, позивач, як донька померлого працівника прокуратури ОСОБА_3 , має право на призначення пенсії у зв`язку із втратою годувальника на підставі частини дев`ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 60% середньомісячного заробітку померлого годувальника.

Посилання відповідача, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню вимоги абзацу 6 частини п`ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру», не заслуговують на увагу з огляду на наступне.

Так, абзацом 6 частини п`ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

В свою чергу, системно-логічне дослідження статті 86 Закону України «Про прокуратуру» дозволяє дійти висновку про те, що абзац 6 частини п`ятнадцятої має смисловий зв`язок з частинами першою-чотирнадцятою даної статті, які регулюють порядок призначення пенсій за вислугу років та по інвалідності.

Законодавча конструкція статті 86 Закону України «Про прокуратуру» виокремлює питання призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника в окрему дев`ятнадцяту частину, яка не пов`язана з частиною п`ятнадцятою, а тому обмеження щодо максимального розміру пенсії не може бути застосовано до осіб, яким призначається пенсія у зв`язку із втратою годувальника.

Також суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на статтю 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», оскільки її положення стосуються статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, що втратила чинність у зв`язку прийняттям Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов`язані із пенсійним забезпеченням працівників прокуратури.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений нею при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 840,00 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо встановлення ОСОБА_1 граничного розміру пенсії у разі втрати годувальника в розмірі 16380,00 грн.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у зв`язку з втратою годувальника у розмірі 60% заробітної плати померлого годувальника, без обмеження її граничного розміру, починаючи з 24.01.2020, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 07.07.2020.

Суддя В.О. Непочатих