
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2020 року справа № 580/1679/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рідзеля О.А.,
за участю: секретаря судового засідання - Мельникової О.М.,
представника позивача Новохатько К.Ю. (за довіреністю),
третьої особи Кобякова В.Є. (в режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси в залі суду за правилами, передбаченими параграфом 2 КАС України, адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 , про скасування постанови про накладення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
14.05.2020 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - позивач) із позовною заявою до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (далі - відповідач), в якій просить скасувати постанову від 28.04.2020 ВП №60752177 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 29.11.2019 на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) перебуває виконавче провадження №60752177 з примусового виконання виконавчого листа №580/1651/19, виданого Черкаським окружним адміністративним судом 29.11.2019, про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ГУ ДФС у Черкаській області від 15.04.2019 №12620/23-00-05-041 у відповідності до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 01.05.2019.
Позивач стверджує, що рішення суду у справі №580/1651/19 виконано ним в добровільному порядку та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду України, що підтверджується протоколами перерахунку пенсії від 22.11.2019.
Виплата перерахованої пенсії ОСОБА_1 буде здійснена за постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, після виділення коштів в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету.
Ухвалою суду від 05.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами, передбаченими ст. 287 КАС України, а також залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 .
У строк, встановлений судом, відповідачем не подано відзив на позовну заяву.
Представник позивача в судовому засіданні 07.07.2020 підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання свого представника не направив, до суду надіслав клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.
Кобяков В.Є. заперечував проти задоволення позовних вимог та пояснив, що позивач не надав жодних доказів про вчинення будь-яких дій за постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, зокрема: які документи складено, куди направлено, які відповіді отримано, про перспективу сплати коштів, тощо. Також позивач не надав жодних доказів відсутності коштів та бюджетного фінансування для виплати пенсії ОСОБА_1 , у зв`язку з чим останній вказує на відсутність поважних причин у позивача для невиконання рішення суду.
Заслухавши представника позивача, третю особу, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2019 у справі №580/1651/19 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2019 на підставі довідки ГУ ДФС у Черкаській області від 15 квітня 2019 року №12620/23-00-05-041 у відповідності до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ГУ ДФС у Черкаській області від 15 квітня 2019 року №12620/23-00-05-041 у відповідності до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 01.05.2019; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області виплатити 100% суми підвищення пенсії ОСОБА_1 , перерахованої згідно зі ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 01.05.2019, з урахуванням виплачених сум; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
На виконання вказаної постанови суду, позивачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 22.11.2019, та нараховано доплату в сумі 49418,71 грн з період з 01.05.2019 по 31.11.2019 (включно).
27.11.2019 Черкаським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №580/1651/19 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ГУ ДФС у Черкаській області від 15 квітня 2019 року №12620/23-00-05-041 у відповідності до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 01.05.2019.
29.11.2019 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Лисенком М.А. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №60752177.
Листами Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 12.12.2019 №105276/08-02, від 21.01.2020 №5562/08-02 повідомлено Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, що ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії 22.11.2019, та нараховано доплату в сумі 49418,71 грн за період з 01.05.2019 по 31.11.2019 (включно). Сума перерахованих пенсій буде виплачена згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649. Тобто, покладені судом зобов`язання вчинити дії щодо нарахування коштів виконані Управлінням в добровільному порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на Управління. До листа додано копію розрахунку.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2019 №870 «Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції», ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції та утворені як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції, зокрема, ліквідоване Головне територіальне управління юстиції у Черкаській області; та утворене Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ), яке є правонаступником Головного територіального управління юстиції у Київській області, Головного територіального управління юстиції у м. Києві, Головного територіального управління юстиції у Черкаській області.
28.04.2020 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Горбатюк В.П. винесено постанову про накладення штрафу, за якою за невиконання рішення суду та вимог державного виконавця на боржника ГУ ПФУ у Черкаській області накладено штраф у розмірі 5100,00 грн.
Постанова про накладення штрафу від 28.04.2020 отримана позивачем 04.05.2020.
Не погоджуючись з вказаною постановою відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону №1404 примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
За правилами ч. 1 ст. 26 Закону №1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Виконавець зобов`язаний, зокрема: накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом (п. 16 ч. 2 ст. 18 Закону №1404-VIII).
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону №1404 за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Частиною першою статті 75 Закону №1404 визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Системний аналіз норм Закону №1404-VIII надає підстави стверджувати, що правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин. При цьому, застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.
При цьому, умовами для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є: невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) та відсутність поважних причин невиконання виконавчого документа (судового рішення).
Під час судового розгляду справи встановлено, що 22.11.2019 на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2019 у справі №580/1651/19 позивач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період травень - листопад 2019 року, проте виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, буде здійснена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018, про що повідомив відповідача листами №105276/08-02 від 12.12.2019, №5562/08-02 від 21.01.2020.
Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 (далі - Порядок №649), визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Відповідно до п. 2 Порядку №649 боржник - це орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення, а стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення; рішення - рішення суду, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких стягувачу нараховано пенсію, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою, або рішення суду про стягнення коштів.
Боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України (п. 3 Порядку №649).
Згідно з п.п. 5, 6, 8, 10 Порядку №649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою. Перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія). Комісія приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку. Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
При цьому, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України, якою затверджено вказаний Порядок №649, визначено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Таким чином, на виконання умов Порядку №649 позивач мав провести розрахунок суми виплати відповідно до рішення суду, направити відповідний пакет документів до Пенсійного фонду України, де уповноважена комісія, після перевірки обґрунтованості розрахованої суми, прийняла б одне з рішень. Виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Черговість виконання судових рішень визначається датою їх надходження.
На підтвердження вчинення дій за Порядком № 649 позивачем надано до суду: розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії ОСОБА_1 (а.с. 13), що направлений до Пенсійного фонду України та включений останнім до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється Пенсійним фондом України за окремою бюджетною програмою, та за яким сума виплати за травень-листопад 2019 року складає 49418,74 грн, що підтверджується скріншотом з програми ПФУ - витягом з Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, який містить інформацію щодо постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2019 у справі 580/1651/19, стягувач - ОСОБА_1 (а.с. 74).
Таким чином, головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області виконано рішення суду у частині зобов`язання провести перерахунок пенсії ОСОБА_1
В іншій частині рішення суду у справі №580/1651/19 виконано в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018.
Суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України здійснюють виплату пенсій лише у межах видатків, встановлених КМУ, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету та бюджету Пенсійного Фонду України.
Виплата пенсій може бути здійснена позивачем виключно за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат відповідне територіальне управління не має. Крім того, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідного бюджетного асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства України.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а (К/9901/1598/18) та від 13.06.2018 у справі № 757/29541/14-а (К/9901/12146/18).
Отже, враховуючи, що позивачем виконано постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2019 у справі 580/1651/19 не у повному обсязі не з його вини, а за відсутності бюджетного фінансування, алгоритм отримання якого врегульовано Державою у Порядку № 649, суд дійшов до висновку, що постанова про накладення штрафу прийнята без урахування всіх обставин невиконання судового рішення, а тому, суд дійшов висновку про визнання протиправною та скасування постанови відповідача від 28.04.2020 про накладення штрафу ВП №60752177.
Накладення штрафу у такому випадку не захищає право особи на отримання коштів. Аналогічна правова позиція викладена, зокрема у постановах Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а (ЄДРСР 71834551), 21.02.2018 у справі №814/2655/14 (ЄДРСР 72404814), 10.09.2019 у справі №840/3476/18 (ЄДРСР 84165920).
Крім того, суд вважає необґрунтованими посилання позивача на висновки Верховного суду, викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.07.2019 у справі №676/1557/16-ц, постанові Верховного Суду від 03.07.2019 у справі №826/3858/18, ухвалі Верховного Суду від 20.01.2020 у справі №420/3705/19, та не враховує їх під час розгляду даної справи, з огляду на різницю в предметі спору та обставинах справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, у зв`язку з чим підлягають задоволенню.
Відповідно ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 14, 77, 90, 139, 242-246, 255, 271, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Горбатюк В.П. від 28.04.2020 про накладення штрафу ВП №60752177.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд, з урахуванням положень п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
1) позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, буд. 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538);
2) відповідач - Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Київ) (пров. Музейний, 2-Д, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 43315602);
3) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Повний текст рішення складено 07.07.2020.
Суддя О.А. Рідзель